izmir escort
Ders Çalışma Nasıl Eğlenceli Hale Getirilir? - Sinavhanem

Ders Çalışma Nasıl Eğlenceli Hale Getirilir?

Ders Çalışma Nasıl Eğlenceli Hale Getirilir?

Ders çalışırken canım sıkılıyor ve ders çalışmayı eğlenceli hale mi getirmek istiyorsunuz? Ders çalışma nasıl eğlenceli hale getirilir diye düşünenler için ufak öneriler hazırladık.

Çalışmalarınız sırasında canınızın sıkıldığını ya da uykunuzun geldiğini hissediyorsanız çalışma saatinizi renklendirmeniz mümkün. Özellikle sözel dersler için sıkça dile getirilen sıkılma iddiasını çürütmek yine sizin elinizde. Farklı yollarla, çalışırken aynı zamanda sıkılmanızı önleyebilirsiniz.

Not Çıkarırken Renkli Kâğıt ve Kalem Kullanabilirsiniz

Ders çalışırken not tutmaktan hoşlanmayan bir öğrenciyseniz bunu, bir nebze aşabilmek için renklerden faydalanabilirsiniz. Kullandığınız kalemleri, renkli seçerseniz not tutarken daha ilgi çekici olduğunu göreceksiniz. Bununla beraber seçtiğiniz kâğıtları da aynı şekilde renkli not kâğıtları halinde düzenleyebilirsiniz. Renkli ders çalışma objeleri, aynı zamanda öğrencinin dikkatinin de dinç kalmasını sağlamaktadır.

Kullandığınız kâğıt, kalem ya da silgiler ne olursa olsun elbette esas olan çalışmaktır. Fakat sınav sürecinde olan öğrenciler en az bir yıl ders çalışmak zorundalar ve bu ders çalışmaların birkaç ay sonra sonucu, sıkılmaktır. Buna engel olabilmek adına hem çalışıp hem de kendilerini eğlendirebilmeleri gerekmektedir.

Müzik Dinlemek İyi Hissettirebilir

Çalışmalarınız sırasında müzik dinlemek, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. Fakat bunu doğru şekilde yapmak önemlidir.

Konu çalışan öğrenciler, hangi derse çalışıyor olurlarsa olsunlar müzik dinlememeliler. Çünkü henüz yeni kazanılmaya başlanan kavramlar müzik ile eş zamanlı düşünülüp öğrenilemez.

Eğer bildiğiniz bir konu üzerine test çözüyorsanız, bununla birlikte müzik dinleyebilirsiniz. Dinlediğiniz müzik, sözsüz ve enerji düşüren türden bir müzik değilse rahatlıkla motivenizi arttıracaktır.

Bunun yanında çalışma esnasında müzik dinlerken çok yüksek sesten kaçınmalısınız. Bu da sizi kulaklıktan ziyade hoparlör kullanmaya teşvik etmeli. Hem kulak sağlığınız hem de ders dikkatiniz için arka fonda çalan müzik çok daha faydalıdır. Ders çalışırken müzik dinlemek zararlı mı? ve Ders çalışırken dinlenecek müzikler konularına da göz atarak daha ayrıntılı fikir sahibi olabilirsiniz.

Ödülleriniz Olsun

Çalışmalarınız sırasında, kendi motivasyonunuzu kendiniz arttırabilirsiniz. Bunun içinse her çalışma saatinizin arkasından bir ödül hedefiniz olabilir.  Elbette bu ödül uygulaması, ders çalışmaktan sıkıldığınız günler için geçerli olmalı. Aksi halde ödülün sizi cezp etme ihtimali düşecektir.

Gün içinde 3 saat ders çalışmayı hedeflediyseniz, o 3 saat sonunda arkadaşlarınızla dışarıya çıkabilirsiniz. Ya da bir haftalık hedef koyarak sonunda kendinizi sinema ile ödüllendirebilirsiniz. Uzun süreli çalışmalara daha büyük ödüller koyduğunuzda motivasyonunuzun daha fazla olduğunu görebilirsiniz.

Ortam Değişikliği İşi Eğlenceli Kılabilir

Ders çalışma konusunu, gözünüzde çok fazla büyütürseniz eve sığamazsınız. Odanıza da sadece ders çalışmak amacıyla girerseniz o oda size dar gelir. Tüm bunlara bakıldığında odanızda, yeterince ders çalıştıktan sonra farklılık yaratabilmek amacıyla değişik ortamları tercih edebilirsiniz. Bu ortamlardan biri kütüphane olabilir. Kütüphaneler hem ders çalışmak için çok uygundur hem de farklılık taşır. Ders çalışmalarınızı, haftada bir kez kütüphanede yaparak daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Kitap cafeler, yaz için park ve bahçeler ders çalışmanız için farklılık yaratacak ortamlardır. Sıkıldığınızda ya da farklı bir ortamda çalışmak istediğinizde bu gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Grupla Çalışın

Ders çalışmayı en eğlenceli hale getirecek kişiler, arkadaşlarınızdır. Hem sohbet edip edip hem de ders çalışabilirsiniz. Çalışmalarınızı, farklı oyunlar şeklinde düzenleyebilirsiniz. Bununla da kalmayıp birbirinize öğretmenlik yapabilirsiniz.

Eksik konuları tamamlamada akran eğitimi, en önemli eğitim şekillerindendir. Anlamakta zorluk çektiğiniz konuları arkadaşlarınızdan rica ettiğinizde kolaylıkla anlayabildiğinizi göreceksiniz. Bilinmesi gereken başlıkları, püf noktalarıyla size aktarırlar.

Arkadaşlarla ders çalışmanın en güzel yanı ise asla sıkılmayacak olmanızdır. Ne kadar kalabalık olursanız olun, ciddi anlamda çalışmaya karar verdiğinizde birinizin anlatacağını kendi çalıştığınızdan çok daha kısa sürede anlayabilirsiniz. Üstelik çözemediğiniz soruları da sorma fırsatınız olur. Eğlenerek ders çalışma yöntemlerinden en ideal olanı, arkadaşlar eşliğinde çalışmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM