izmir escort
TYT Coğrafya İçin Nasıl Çalışmalı? - Sinavhanem

TYT Coğrafya İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT Coğrafya İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT coğrafya için nasıl çalışmalı herhangi bir püf noktası var mı soruları, sınav sürecinde çok sorulmaktadır. Herkesin çalışma yöntemi farklı olduğu için genel bir çalışma planı oluşturmak mümkün değildir ancak sınav sürecinin olmazsa olmaz çalışma mantığı vardır. Bu mantığın dışına çıkılmadığı sürece yalnızca coğrafyada değil tüm derslerde başarı yakalanması mümkündür.

Coğrafya dersi, ağırlıklı olarak sözel konular içeren zaman zaman sayısal verilerden faydalanan genel kültür, bilgi dersidir. Dolayısıyla öğrencinin hem matematiksel yönünü test ederken hem de genel kültür, sözel birikimini test etmektedir. Sınavda tüm bu aşamaları başarılı şekilde kat edebilmek için coğrafyaya doğru şekilde hazırlanmak oldukça önemlidir.

TYT Coğrafya İçin Görsel Zekâ ile Çalışma

TYT sürecinde sınava hazırlanan öğrenciler, coğrafyaya çalışırken olması gerekenden daha fazla paniğe sahip olurlar. Hangi konuya nasıl çalışacaklarından emin olamayıp yanlış yöntemler tercih ederler. Nihayetinde net sayısında azalma, öğrenmede zorlanma ortaya çıkar. Tüm bu sorunları ortadan kaldırabilmek için coğrafyayı kendine özgü çalışma teknikleriyle çalışmanız gerekmektedir.

Coğrafya çalışırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta görsel kavramadır. Özellikle haritalar üzerine yoğunlaşıldığında, şekilli soru türleri hakkında fikir sahibi olunduğunda coğrafyada ciddi bir yol kat edilmiş olunacaktır. Bu süreçte öğrenmeniz gereken tüm şekilleri odanızın bir köşesine yapıştırabilir, devamlı güzünüzün önünde olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede görsel kalıcılığı arttırmak çok daha kolay olacaktır.

TYT Coğrafya İçin Kısa yollarla Çalışma

TYT sürecinde coğrafya çalışabilmenin en etkili yollarından biri de kısa yol oluşturmaktadır. Çalışma performansınızı arttıracak aynı zamanda zamanınızı değerlendirmenizi sağlayacak yöntemlerden biri olan kısa yollar, konuya göre değişiklik gösterebilir.

Konularınıza çalışırken küçük not kâğıtlarına önemli olan detayları yazıp kendinize bir kısa yol dosyası oluşturabilirsiniz.

Yalnızca hatırlamanız gereken önemli noktaları hatırlatacak olan bu notlar, tekrar günlerinizde yardımcı olacaktır. Ayrıca her gece yatmadan 10 dakika önce tüm kısa yol notlarına göz gezdirdiğinizde beklediğinizden çok daha hızlı şekilde öğrendiğinizi fark edebilirsiniz.

TYT Coğrafya İçin Konu Hatırlama Günleri

TYT sürecinde coğrafya çalışmak için kullanabileceğiniz tekniklerden bir diğeri tekrardır. Haftanın bir gününü konu tekrarı için ayırdığınızda herhangi bir sorun olmadan konuları pekiştirebilirsiniz.

Her hafta çalıştığınız tüm konuları, çıkardığınız notlardan okumalısınız. Zaman kaybetmemek adına notlarınızın dışına çıkmamalısınız.

Kendi notlarınızı sınava kadar her hafta birikimli şekilde tekrar ederseniz hatırlatma günleri oldukça işe yarayacaktır. Çok birikme olmaması için haftalık tekrarlar olması daha sağlıklıdır ancak aylık hatırlatma günleri de düzenlenebilir. 1 ay içerisinde tüm konuları baştan sona tekrar edebilirsiniz.

TYT Coğrafya İçin Soru Bankası Bitirme

Temel yeterlilik testine girecek olan öğrenciler, coğrafya dersine çalışırken soru çözümüne önem vermeliler. Her gün düzenli olarak en az 2 test çözümü yapmaya gayret göstermeliler. Bununla beraber aylık plana baktıklarında en az 1 soru bankası bitirmiş olmalılar.

Sınav hazırlığının ilk aylarında soru bankası bitirmek oldukça zordur. Sonrasında konuları öğrendikçe daha pratik şekilde soru çözülebilmektedir. Bununla beraber hızınız da artacağı için önceki aylara nazaran çok daha fazla soru çözebilir, soru bankası bitirebilirsiniz.

Sınav sürecinin genel olarak sonuna yaklaştığınızda ise coğrafyadan tam anlamıyla hazır olmak isterseniz en az 4 soru bankası bitirmeniz gerekmektedir.

TYT Coğrafya İçin Soruları Sorma

TYT sürecinde hangi dersi çalışırsanız çalışın soru çözmeniz çok önemlidir. Çözülen sorular, pekiştirmeyi daha kolay öğrenmeyi ve kalıcılığı sağlamaktadır. Bununla beraber her zaman testlerden istenilen sonuç alınamayabilir. Bu durumda yapılması gereken, yanlışları avantaja çevirmektir.

Coğrafya testi çözdüğünüzde her testten kaç yanlışınız kaç boşunuz varsa başına oturup bakmanız gerekmektedir. Soruları çözene kadar kendinize yeniden şans vermeniz önemlidir. Bu durumda da yapamazsanız muhakkak öğretmenlerinize sormalısınız.

Hiçbir soruyu es geçmemeli hiçbirini boş vermemelisiniz. Bu sayede sınavda çıkacak herhangi bir soruyu önceden çözmüş olabilirsiniz. Ayrıca her soru türü sizi sınav sorularına daha da yakın kılacaktır. Bu nedenle boş ya da yanlışları öğrenmeden geçmemelisiniz.

TYT Coğrafya İçin Yardım Alma

Coğrafya dersi birçok dersle kıyaslandığında basit zannedilir. Aksine çok yönlü bir ders olduğu için öğrencilerin çoğu tarafından çözülemez.

Üzerine yeterince düşülmeyen konular, bir süre sonra geri dönüşü olmayan sorunlara dönüşmektedir. Yolun başındayken tüm konuları öğrendiğinizden emin olmalısınız. Aksi halde yetiştirme kaygısı yaşamaya başlarsınız.

TYT’de coğrafyadan çok iyi net elde etmek isterseniz eksik konularınızı tamamlamalısınız. Çalıştığınız halde konuları anlamakta zorluk çekiyorsanız bu durumda yardım almaktan çekinmemelisiniz. Profesyonel şekilde yardım aldığınızda coğrafyayı bitirmeniz birkaç haftanızı alacaktır. Sonrasında netlerinizin de puanlarınızın da arttığını fark edebilirsiniz.

TYT Coğrafya İçin Kültürel Takip

Coğrafya eski dönemde kalmış birkaç bilgiden oluşan bir ders değildir. Özellikle büyüyen ve sürekli kendini geliştiren kültürel değişimden oluşmaktadır. Bu nedenle takibinin yapılması, coğrafyada ilerlemek için son derece önemlidir.

Çevrenize baktığınızda coğrafyaya dair birçok detay fark edebilirsiniz. Somutlaştırma yöntemi olarak da isimlendirilen bu yöntem, gerçek hayatta dersi uygulamaktır.

Coğrafya konularından birçoğu takip gerektirmektedir. Yerel haberleri takip etmeniz, hava durumundan haberdar olmanız ve kültürel döngüyü yakından izlemeniz coğrafya konusunda sizleri hazırlayacaktır.

Konulara çalıştıktan, soru çözdükten sonra kendinizi bu şekilde sınava daha hazır hissedebilirsiniz. Her gün 1 saatlik araştırma yapmanız dahi coğrafyada ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
TYT Coğrafya

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM