izmir escort
TYT Biyoloji İçin Nasıl Çalışmalı? - Sinavhanem

TYT Biyoloji İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT Biyoloji İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT biyoloji için nasıl çalışmalı sorusu, sınava girecek tüm adaylar tarafından sorulan sorulardan biridir. Sınav hazırlığında olan adayların pek çoğu biyoloji konusunda ciddi kararsızlıklar yaşamaktadır. Bunun temel nedeni, biyolojinin sözel ve sayısal karma konular içermesidir.

Okunması gerektiği gibi aynı zamanda çözülmesi gereken özel sorulara yer vermektedir. Dolayısıyla TYT sürecinde biyolojiye çok yönlü çalışmak gerekmektedir.

Yaşamsal döngü üzerine bir ders olması, biyolojinin somut şekilde anlatılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla pek çok kişi biyoloji çalışırken somut örnekler üzerinden ilerlemeyi tercih etmektedir. Bu sayede hem yaşanmışlıklar hem de bilinen gerçeklikler artmaktadır. TYT sürecinde tüm konuları gözden geçirirken çevrenizden faydalanmanız bu açıdan önemlidir.

TYT Biyoloji İçin Nasıl Çalışmalı?

TYT biyoloji için çalışmaya hazırlanırken her şeyden önce ezber düşüncesini aklınızdan çıkarmalısınız. Bu süreçte binlerce öğrenci sınava kadar kendini idare edecek yanlış ezber yöntemlerini denemektedir. Ne yazık ki ezberlemek, sınava kadar değil 1 aya kadar dahi kalıcılık sağlamaz. Bu nedenle olabildiğince anlayarak ilerlemek gerekmektedir.

TYT sürecinde biyoloji çalışmak isteyen her öğrenci önce dinlemeli sonra okumalı ve daha sonra da yazmalıdır. Bu üç kavram arka arkaya yeterli süre ayrılarak uygulandığında herhangi bir sorun olmadan biyoloji çözüme kavuşacaktır. Bu esnada soru çözümünü de es geçmemek önemlidir. Ne kadar soru çözülürse o kadar kalıcı bir çalışma performansı elde edilir.

TYT Biyoloji İçin Ders Dinleme

TYT biyoloji için çalışmanın bel kemiği dinlemektir. Hiç bilmediğiniz herhangi bir konuyu oturup da kendi başınıza bitirmeniz oldukça zordur. Bunun temel nedeni biyolojinin yabancı kavramlara yatkın bir branş olmasıdır. Bu sebeple önce profesyonel bir eğitimciden dinlemeli daha sonra kendiniz çalışmalısınız.

TYT hazırlığında olduğunuz dönemde biyoloji çalışabilmek için önce öğretmeninizden veyahut daha iyi bilen bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Konuyu baştan sona dinledikten sonra üzerine tekrar yapmanız çok daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

TYT Biyoloji İçin Konu Çalışma

TYT hazırlığında biyoloji çalışması gereken öğrenci her şeyi bir kenara bırakarak önce konuları tamamlamalıdır. Birkaç konunuz eksik kaldıktan sonra diğer konulardan bilip de soru çözmeye devam etmek sağlıklı değildir.

Bilmediğiniz konulardan soru geldiğinde yanlış yapma ihtimalinizi en aza indirmelisiniz. Dolayısıyla hiçbir konuyu es geçmemeli, müfredatta yer alan her konu bitirmelisiniz.

Konu bitirme işlemini yaparken bir oturmada tüm konuları bitirmeye çalışmak doğru değildir. Bu nedenle önce konuyu dinlemelisiniz. Sonrasında aynı konuyu kendiniz çalışmalısınız. Kendiniz konu çalışırken baştan sona okumalısınız. Okuduğunuz her konudan özet çıkarmalısınız.

TYT Biyoloji İçin Not Alarak Çalışma

Not alarak çalışmak, her branş için çok önemlidir. Özellikle sözel konuları çok olan dersler unutulmamak için not edilmelidir. Bunu nedenle biyoloji çalışmak istediğiniz zaman dinlediğiniz ve çalıştığınız her konuyu not edinmelisiniz. Yazarak çalışmak, unutma performansını en az %70 oranında azaltmaktadır.

Biyoloji konularını çalışırken uzun uzun yazmak yerine konu özetlerini çıkarmak önerilir. Bunun nedeni birçok bilgi kalabalığının oluşmasına engel olmaktır. Birkaç ay sonra geriye dönüp baktığınızda herhangi bir bilgi kirliliğine maruz kalmadan dilediğiniz gibi tekrar yapabilirsiniz.

Not alarak çalışmanın iki temel avantajı vardır. Birincisi, çalışma anında çok daha kalıcı bir aktarım sağlar; ikincisi, tekrar dönemlerinde zaman kazandırır.

TYT Biyoloji İçin Soru Çözme

TYT için hazırlık yaparken bir yandan tüm dersleri bitirmeye çalışmak bir yandan da soru çözümünü sağlamak biraz zor olacaktır. Bu sürecin sonuna geldiğinizde verim alabilmek için her dersten en az 3-4 soru bankası bitirmiş olmanız gerekmektedir. Bunun için yolun başında soru çözemeye başlayabilirsiniz.

Soru çözümüyle ilgili öğrencilerin yaptığı en büyük yanlış, konuları bitirdikten sonra çözmek istemeleridir. Aksine konularla beraber soru çözmeye çalışmak çok daha etkili bir yöntemdir. Hem soru çözüp hem de konuları beraber götürmek size zaman kazandıracaktır. Ayrıca her konunun zamanında pekişmesine de yardımcı olacaktır.

TYT Biyoloji İçin Soru Sorma

TYT döneminin olmazsa olmazlarından biri soru çözmektir. Soru çözmek kadar önemli olan bir başka durum ise bilinmeyen soruları öğrenmektir. Birçok öğrenci test çözüp kontrol yaptıktan sonra kitabı bir kenara bırakır. Bu çözümün sizin için çok yönlün faydası olmaz. Bunun yerine çözemediklerinizi de öğrenmelisiniz.

Her testte kaç yanlışınız, boşunuz varsa dönüp göz gezdirmelisiniz. Yeniden baktığınızda hala çözemediğinizi fark ederseniz bu durumda zaman kaybetmeden bilen birine danışmalısınız.

Soruları asla es geçmeden bir öğretmeninize, bilen bir arkadaşınıza sormalısınız. Öğrenmediğiniz, dönüp bakmadığınız sorular sınav, zamanında karşınıza çıkabilme potansiyeli olan sorular olabilir.

TYT Biyoloji İçin Tekrar Etme

Biyolojiye çalışmanın en etkili yolu tekrar etmektir. Ne kadar çalışırsanız çalışın birkaç ay sonra bildiklerinizin bir kısmını unutacaksınız. Dolayısıyla arkanızı dönüp hatırlamak zorunda kalacaksınız. Bu durumdayken elinizden geleni yapıp konu tekrarlarına ağırlık vermelisiniz. Aksi halde konu çalışmanın sizin için hiçbir faydası olmaz.

Konuları tekrar ederken kendi çıkardığınız notlardan etmelisiniz. Zaman kazanabilmek açısından kısa notlar her zaman daha faydalıdır. Ayrıca kısa özet kitaplarından alıp birkaç tane bitirmek de püf noktaları yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Özellikle unutmamanız gerekenleri her tekrar gününde yeniden okuduğunuzda biyolojinin tüm konularını rahatlıkla bitirmiş olursunuz. Size yalnızca sınav zamanında konuları hatırlamak, soruları doğru çözmek kalır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
TYT Biyoloji

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM