Meslek Liseleri Ygs’de Hangi Derslerden Sorumlu?

Meslek Liseleri Ygs’de Hangi Derslerden Sorumlu?

Ygs-Lys hazırlık sürecindeki meslek liseleri öğrencileri sık sık Ygs’de hangi derslerden sorumluyuz? Ygs’e kaça gireceğiz gibi soruları sormaktalar. Bu yazımızla, aklınıza takılan soruların cevaplarını vereceğiz. Ayrıca yorumlar kısmından ekstra sorularınızı sorabilirsiniz.

Meslek lisesi öğrencileri de diğer liseler gibi matematik, dil ve anlatım, coğrafya, tarih gibi Ygs derslerini görüyor. Genel tabloya bakıldığında öğrencinin Ygs’de çözmesi gereken dersleri 9.sınıfta aldığı biliniyor fakat öğrencilerin gördükleri dersleri aradan geçen 3 yılın sonunda hatırlaması elbette ki zor oluyor. 10-11-12.sınıflarda bu dersleri almazsa Ygs tam bir felakete dönüşüyor.

Meslek Lisesi Öğrencileri Ygs’de Hangi Dersin Testini Çözecek?

Ygs, tüm üniversite hazırlığında olan öğrenciler için ortaktır. Sınavda Türkçe, matematik, geometri, sosyal bilimler, fen bilimleri olmak üzere çözülmesi gereken testler vardır. Bu testler Anadolu lisesinden fen lisesine, meslek lisesinden, sağlık meslek lisesine kadar tüm öğrenciler için ortaktır.

Bu aşamada önemli olan meslek lisesi öğrencisinin hangi derslere hâkim olduğudur. Eğer 9.sınıfta Ygs ’ye dair tüm dersleri aldıysa o zaman her testi çözebilir ancak ne yazık ki meslek lisesi öğrencilerinin de pek çok öğrenci gibi bazı dersleri eleyerek soruları çözmesi gerekecektir. Çünkü özellikle fizik, kimya ve biyoloji 9. sınıfta gösterilmediyse bunun yanında 10-11-12.sınıflarda seçmeli olarak verilmediyse öğrenci bu soruları çözemez. Bu nedenle Ygs aşamasında eşit ağırlık öğrencilerinin yaptığı gibi fen bilimleri testi dışında diğerlerini çözmeleri yeterlidir.

Meslek Lisesi Öğrencileri Ygs’de Sosyal Bilimler Çözmek Zorunda mı?

Meslek lisesinde okuyan bir öğrenci 9. sınıfta Ygs derslerinin tamamını görür. Daha sonra 12.sınıf dâhil olmak üzere ara yıllarda bazı dersleri seçmeli olarak alır. Bu noktada okul idaresinin hangi dersleri okuttuğu çok önemlidir.

Ygs her ne kadar 9. sınıf konularını baz alan bir sınav olsa da öğrenci aradan geçen 3 yılın ardından o konuları hatırlamaz. Bunun sonucunda 9.sınıf bittikten sonra 3 yıl içinde hiç seçmeli ders almadıysa asla başarılı olamaz. Görülmeyen bu derslerden biri de sosyal bilimler ise öğrencinin konuları unutması, sınava hazırlanamaması normaldir.

Meslek lisesi öğrencisi Ygs’de sosyal bilimler testini çözmek zorundadır. Neden mi? Çünkü fen bilimlerinden bir şey yapamayan öğrenci, sosyal bilimleri de yapmazsa o zaman Ygs’den hiçbir şey beklememelidir. Bu nedenle en azından Türkçe, matematik, sosyal bilimler testleri çözülmeli ki öğrenci başarı elde edebilsin.

Meslek Lisesi Öğrencisi Ygs İle Üniversiteye Yerleşebilir mi?

Meslek lisesi öğrencileri de diğer öğrencilerle aynı testleri çözmekle yükümlüler. Bu noktada Ygs ile alım yapan üniversite bölümlerine giriş hakkı, meslek liseleri için avantaj doğuruyor. Lys hazırlığını pek çok meslek lisesi öğrencisi aklının ucuna bile getirmiyor. Çünkü Lys edebiyat ya da matematik gibi dersleri almıyorlar. Bu nedenle Ygs hazırlığında olan öğrenci, puansız geçiş hakkını ya da Ygs ile alım yapan bölümleri sıkı takip etmeli.

Sadece Ygs’ye giren öğrenci eğer iyi bir sıralama alırsa o zaman Ygs ile alım yapan, üniversite bölümünü tercih edebilir.

Meslek Lisesi Öğrencileri Ygs’de Matematik Çözebilir mi?

Meslek lisesi öğrencilerinin birçoğundan matematik ile ilgili şikâyet duyarsınız. Hiç görmediklerini ya da anlamadıklarını ileri sürerler. Kısmi olarak haklı olmakla beraber yalnızca 9.sınıfta aldıkları matematikle bile üniversiteyi kazanabileceklerini bilmeliler.

Meslek lisesi öğrencileri, Ygs için ihtiyaçları olan matematik dersini 9. sınıfta görürler. Bunun yanında 3 yıl içinde seçmeli olarak da seçebilirler. Haliyle öğrencinin matematiği çözememe gibi bir durumu söz konusu olamaz. Sadece biraz çalışmak kazanmak için yeterlidir.

Meslek Lisesi Öğrencisi Ygs’de Hangi Derslere Ağırlık Vermeli?

Bir meslek lisesi öğrencisi eğer Ygs ‘ye hazırlanma amacı taşıyorsa her şeyden önce 9.sınıfta aldığı dersleri tamamen bitirmeli. Türkçeden matematiğe, tarihten coğrafyaya kadar gördüğü her dersi tekrar edip gerekli soruyu çözüp bitirmeli. Daha sonra yolun yarısından fazlasını kat edecektir.

Ygs hazırlık yılına geldiğinde özellikle Türkçe, matematik üzerine yoğunlaşmalı. Çünkü bu iki ders, sağlam temeli olan derstir. Hiçbir şey yapamasa dahi bu iki dersi çok iyi yapacak duruma gelmeli. Daha sonra da sosyal bilimler ve fen bilimlere çalışmalı. Eğer fizik, kimya, biyolojiden herhangi biri hakkında fikri yoksa o zaman zaman kaybetmeden tarih ve coğrafyaya odaklanmalı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Merhaba ben meslek lisesi 2004 mezunuyum 2017 YGS sınavında matematik sorularını cevaplamam gerekiyor mu ..?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?