izmir escort
Sayısal Öğrencileri İçin En Kolay YGS Tarih Konuları - Sinavhanem

Sayısal Öğrencileri İçin En Kolay YGS Tarih Konuları

Sayısal Öğrencileri İçin En Kolay YGS Tarih Konuları

YGS tarih; geçmiş medeniyetleri, Türk ve İslam tarihi, cumhuriyetin kuruluşu, Atatürk inkılâpları gibi birçok konuyu içerir. Sadece derste öğrenilen konularla halledilmez ve iyi bir genel kültür birikimi de gerektirir. Fazla sözel bir ders olarak görülmesi ve birçok ezber konu içermesi sayısal öğrencilerin tarihe eğilmelerini engelleyebilir. Ancak unutulmamalıdır ki sayısal öğrencileri matematik ve fen derslerini kullanarak sınavda birbirine fark atamaz çünkü herkes matematik ve fen bilgisini bir seviyeye kadar yükseltmiştir ve bundan sonra önemli olan diğer derslerdeki net farkıdır. Bu noktada sosyal bilimler çalışması yapmak sayısalcılar için büyük önem kazanır ancak kendi bölüm derslerinde belli bir başarı seviyesine ulaşmış kişiler bu işe girişmelidir zira bölüm derslerinde eksik olan insanların tarih çalışması pek de mantıklı bir hamle olmaz.

Sayısal Öğrencilerinin YGS Tarih Dersiyle İlişkisi

YGS tarih bilgi gerektirdiği kadar sağlam bir yorum gücü de gerektirir. Fen derslerinde yorum gücünü geliştiren sayısal öğrencileri için tarih çalışmak çok zorlayıcı olmaz. Adeta paragraf sorusu gibi kurulmuş tarih sorularını iyi çözümlemek bu noktada önem kazanır. Şıkların birbiri arasında yakınlığı ve çelişkili yanları çözüme ulaşmakta öğrenciye ipuçları verebilir.

Sayısal Öğrencileri için YGS Tarihe Genel Bakış

YGS tarih 15 ila 17 sorudan oluşur ve her soru için 1 dakika ayırmak yeterlidir. Bu süre zarfında soru tam ve doğru bir şekilde okunmalı, soru köküne, anahtar kelimelere, vurgulanan ve altı çizilen ifadelere önem verilmelidir. Bu noktalara özen gösterilirken hız da oldukça önemlidir. Doğru yapmak adına zaman kaybetmek bölüm derslerinde başarısızlığa sebep olabilir. Sayısalcılar için önemli olan YGS-1 ve YGS-2 puan türlerinde sosyal bilimlerin katsayısı 1,001 olarak belirlenmiştir. Bu da demek oluyor ki 2 tarih sorusu bir Türkçe sorusuna denktir. Örneğin Türkçe netleri otuzun üstünde bir öğrenci için tarih çalışmak Türkçe netlerini yukarılara taşımaktan daha kolaydır. Ancak Türkçe neti hala yirmilerde olan bir sayısal öğrencisi Türkçe netlerini yükseltmeyi tarih çalışmaya yeğlemelidir.

Sayısal Öğrencileri İçin En Kolay ve En Çok Sorulan Tarih Konuları

Sayısal öğrencileri için tarih çalışırken stratejik davranmak ve zaman kazanmaya çalışmak önemlidir. Bu sebeple sınavda en çok sorulan konulara ağırlık vermek akıllıca olacaktır. Bu konular genel itibariyle şöyle sıralanabilir: Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas kongreleri, Mondros Ateşkes Anlaşması, Balkan savaşları, Batı Cephesindeki savaşlar, Atatürk İlke ve İnkılâpları. Öğrenciler tarafından en kolay halledilen konular ise şunlardır: 19. Yüzyılda Toplumsal Gelişmeler, Atatürk İlke ve İnkılâpları, Orta Asya ve Avrupa’da Türk devletleri, Osmanlı Devleti’nin Gelişimi  ve İlk Çağ Uygarlıkları.

Sayısal Öğrencileri YGS Tarihe Nasıl Çalışmalı?

Uzun ve detaylı tarih kitapları yerine özet notlar edinilmeli, kalın soru bankaları yerine soru çözümü denemeler yoluyla halledilmelidir. Çözümlü soru bankaları ve denemeler öğrencide tarih dersi için gerekli doğru bakış açısını kazanmak için önemli bir rol oynar. Tarih çalışması mümkün olduğunca son dönemlere bırakılırsa tekrara ihtiyaç duyulmadan halledilebilir. YGS tarih sorularına yaklaşırken öğrencinin fazladan çıkarımlar yapması, öncülleri göz ardı ederek sadece mevcut tarih bilgisini kullanması başarısızlıkla sonuçlanır. Bu yüzden sorunun iyi çözümlenerek yorum gücünün doğru ve yerinde kullanılmasına dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki tarihe verilecek önemi de öğrencinin sınavda amaçladığı puan miktarı belirler. Yüksek dereceleri hedefleyen bir sayısalcı rakiplerine ancak sosyal bilimler çalışarak fark atabilir ancak hedefi daha düşük öğrenciler için yoğun bir tarih çalışmasına ihtiyaç yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
TYT Tarih

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM