izmir escort
Sayısal Öğrencileri İçin En Kolay YGS Coğrafya Konuları - Sinavhanem

Sayısal Öğrencileri İçin En Kolay YGS Coğrafya Konuları

Sayısal Öğrencileri İçin En Kolay YGS Coğrafya Konuları

YGS coğrafya harita bilgisi, Türkiye iklimi, coğrafyanın bölümleri, kuvvetler, çevre, nüfus, doğal afetler gibi birçok konuyu kapsar. Coğrafyaya içeriği bakımından bir ders olarak yaklaşmaktansa genel kültür bilgisi olarak yaklaşmak öğrenmeyi daha kolay bir hale getirecek ve çalışma isteğini arttıracaktır. Birçok grafik, istatistik içeren coğrafya soruları çoğu zaman bilgiden ziyade yorum gücünü test eder. Dolayısıyla sayılarla, grafiklerle içli dışlı sayısal öğrencileri coğrafyanın bu tür sorularında çok zorluk çekmezler. Bir sayısal öğrencisi için sosyal bilimler dersi oldukça önemlidir çünkü bu sayısal öğrencileri arasında fark yaratan ders sosyal bilimlerdir. Bunun coğrafya kısmı son yıllarda öğrencilere tarih kısmından daha kolay gelir çünkü tarih kadar ezber bilgi içermez.

Sayısal Öğrencileri İçin YGS Coğrafya Dersine Genel Bakış

YGS coğrafya 12 ila 13 soru içerir ve her soru için 1 dakika verilmiştir. Sayısalcıların tercih yapması için önemli olan YGS-1 ve YGS-2 puan türlerinde coğrafya sorularının 1,001 olarak belirlenmiştir. Coğrafya diğer sosyal bilimler dersleri olan felsefe ve tarih ile karşılaştırıldığı zaman sayısal öğrencilerine daha yakın ve kolay geldiği görülür. Bunun sebebi sözel bir ders olmasına rağmen sayısal yönü de barındırmasıdır. Özellikle koordinat-saat soruları, grafik ve istatistik gibi sayıları bilgiye çevirme soruları sayısalcılar tarafından en kolay çözülenlerdendir.

Sayısal Öğrencileri İçin En Kolay Ve En Çok Soru Gelen Coğrafya Konuları

Son yıllarda YGS coğrafyada en çok sorulan konular iklim elemanları, iç ve dış kuvvetlerin yer şekilleri oluşumuna etkisi, izohipsler, koordinat sistemi ve Türkiye’nin iklim elemanlarıdır. Sayısal öğrencileri için en kolay çalışılabilen konular ise bölge sınırları değişimi, izohipsler, nüfus değişimi ve piramitleri ve Türkiye’deki su varlıkları olarak sıralanabilir. Türkiye’nin yer şekilleri de mutlaka çalışılması gereken konular arasındadır. Eğer çalışılacak konular sık sorulma ve kolayca çözülebilme gibi özelliklere göre belirlenirse zaman kaybı yaşanmaz ve daha hızlı ve pratik bir çalışma sağlanır.

Sayısal Öğrencileri Coğrafya Dersine Nasıl Çalışmalı?

Sınav için kullanılacak kaynaklar özet bilgilerden ve kısa fasiküllerden oluşmalıdır. Konu anlatımlı kitaplar zaman kaybettirebilir. Konu anlatımlı videolar da zaman kazanmayı kolaylaştırır. Net ve direkt bilgiler sınava yakın bir dönemde çalışılarak unutma riskinde kaçınılır. Soru çözümü için de ince, ilk adım, kolay soru bankaları ya da denemeler kullanılmalıdır. Denemeler sayesinde eksik kalan konuların tespiti de kolaylaşır ve coğrafya sınavının soru dağılımı, soru tarzları gibi birçok yönden analizi sağlanır. Öğrencinin coğrafya ve tarih gibi sözel derslere sayısal derslerden yorulduğunda ve sıkıldığında çalışma hem kafa dağıtmak hem de etkin çalışmayı gerçekleştirmek adına önemlidir. Sözel dersleri bir mola ve kaçış gibi görmek öğrencinin bu derslere çalışma isteğini de arttırır.

Sayısal Öğrencileri İçin YGS Coğrafya İpuçları

  • O yıl dünya önemli bir coğrafi olay yaşamış ise bu konunun sınavda yer alması oldukça yüksek bir ihtimaldir.
  • Eğer matematik ve fen derslerine tam bir hâkimiyet sağlanmamış ise coğrafya çalışmak hiç de akıllıca bir hamle olmaz.
  • Sınavda Türkiye coğrafyasına özellikle önem verilir. Bu yüzden genel kültür niteliğinde olan bu konuya özellikle dikkat edilmelidir.
  • Unutulmamalıdır ki coğrafya çalışmasının süresi ve yoğunluğu öğrencinin hedefine bağlıdır. Çok iyi dereceleri hedefleyen bir sayısalcının bir eşit ağırlık öğrencisi kadar YGS coğrafya çalışması gerekirken daha düşük bir hedef için coğrafyaya o kadar ağırlık vermeye gerek yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
TYT Coğrafya

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM