izmir escort
YKS Kimya İçin Nasıl Çalışmalı? - Sinavhanem

YKS Kimya İçin Nasıl Çalışmalı?

YKS Kimya İçin Nasıl Çalışmalı?

YKS dönemi, öğrencilerin çalışma temposuna bağlı olarak sonuç veren bir dönemdir. Kontrollü ve düzenli şekilde çalışan öğrenciler, sınavda neticesini alırken; düzensiz çalışanlar, ne yazık ki istedikleri gibi bir tabloyla karşılaşmazlar. Bu durumun temel nedenlerinden bir tanesi öğrencinin yaptığı planlara sadık kalamamasıdır. Dolayısıyla programa 2 gün uyup ertesi gün bırakmak, hayal kırıklığına neden olabilmektedir.

Kimya dersi için de önemli olan doğru programla ilerlemektir. Çalışma saatlerinizi ve planınızı sağlıklı şekilde oturttuğunuzda sorun olmadan çalışabilmeniz mümkün olacaktır.

YKS Kimya İçin Haftalık Planla Çalışma

YKS sürecinde, kimyaya doğru şekilde çalışmanın temeli plandan geçmektedir. Bir hafta içerisinde hangi konuyu ne kadar saat çalışacağınız belliyse hata yapmanız imkânsızdır. Bu nedenle önce planlamanızı yapmalı daha sonra ders çalışmaya başlamalısınız.

Kimya dersi için her gün 1,5 saat ayırmanız yeterli olacaktır. Dolayısıyla haftada 10,5 saat kimya çalışmış olursunuz. 10,5 saatlik çalışma, kimyadan istediğiniz net sayısını yakalamanıza yardımcı olacaktır. Eksik olduğunuz konulara çalışırken saati arttırabilirsiniz fakat her gün düzenli olarak 1,5 saatin altına inmemelisiniz.

YKS Kimya İçin Dinleyerek Çalışma

YKS’ye girip kimya testini çözecek olan öğrenciler, önce konuları bitirmek zorundadır. Tüm konular bittiğinde ve gerektiği kadar soru çözüldüğünde ancak o zaman kimyadan istediğiniz neti elde edebilirsiniz. Bu süreçte, konuları çalışmaya başladığınızda kimyayı özellikle dinleyerek çalışmaya özen göstermelisiniz.

Kimya dersi için konularınızı okul öğretmeninizden, özel öğretmeninizden veyahut herhangi bir arkadaşınızdan dinleyebilirsiniz. Konuyu bilen ve eksiksiz şekilde aktarabilen kişilerden dinlediğinizde size çok faydası olacaktır. Sonrasında kendiniz de tekrar edip çalıştığınızda verimin çok yüksek olduğunu fark edersiniz.

YKS Kimya İçin Not Ederek Çalışma

YKS kimyaya çalışırken kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey çalışmalarınızı kaydetmektir. Gün içerisinde 1,5 saatlik çalışmanızın tüm detaylarını olmasa da önemli olan noktalarını not ederek çalışmalısınız. Bu sayede birkaç hafta sonra ilk konularınızı tekrar etmeniz gerektiğinde, tekrar kitap karıştırmanıza gerek kalmaz.

Kendinize en uygun ifadelerle not çıkardığınızda, elinizde her konuyla ilgili yalnızca gerekli bilgilerin olduğu notlar birikecektir.

YKS döneminde, nasıl çalışacağını bilmek önemlidir. Dinlemenin ardından bir de kendi not çıkarıp çalışan öğrenci, konuyu rahatlıkla tamamlayacaktır. Üzerine konuya dair soru çözümü yapıldığında sorunsuz şekilde netler yükselecektir.

YKS Kimya İçin Doğru Kitapla Çalışma

Kimyaya nasıl çalışılır veyahut YKS’ye nasıl hazırlanır sorusu çok sık sorulan sorular arasındadır. Bu soruların cevapları herkese göre değişir ancak ortak tek bir cevap varsa o da kaynak kitaplardır.

YKS döneminde, kimyaya çalışırken mutlaka kaliteli bir kitap temin etmelisiniz. Konu anlatımını detaylı şekilde sunmuş aynı zamanda örnek sorularıyla konuları pekiştirmiş olan kaynaklar, sınav döneminde çok yardımcı olacaktır.

Elinizin altında her zaman kapsamlı ve kendini ispat etmiş kaynaklar bulunmalıdır. Hazırlık sürecinde en büyük yardımcı onlar olmaktadır.

YKS Kimya İçin Soru Bankası Bitirme

YKS kimya testinde, başarı elde etmek isteyen öğrencinin yapması gereken en önemli şey kitap bitirmektir. Her 2-3 haftada, 1 adet soru bankası bitirebilirseniz kimyadan geri kalmanız mümkün değildir.

Konuları anlama sürecince soru çözümleri yavaş ilerleyecektir. Öncelik, eksik olduğunuz konular olacaktır ancak daha sonra soru çözümlerine odaklanmanız önemlidir.

Soru çözümlerine odaklandığınızda gün içerisinde sadece kimyadan 100’ü aşmanız gerekmektedir. Bu sayede sınav yaklaştığında birkaç kitabı bitirmiş olabilirsiniz. Dolayısıyla birçok soru türüne hâkim olup çok sayıda soru çözebilirsiniz.

YKS Kimya İçin Ezberleyerek Çalışma

Birçok kişi için ezber sistemi sakıncalı ve kalıcı değildir. Ne var ki kimi dersler için ezber yeteneğinin değerlendirilmesi gerekebilmektedir. Kimya gibi, biyoloji gibi kilit noktaları bulunan dersleri hiçbir şekilde ihmal etmemek önemlidir. Bu sebeple ezberleyerek kalıcılığı pekiştirmek gerekmektedir.

Konu çalışılmalı daha sonra tekrar edilmelidir. Bunun yanında haftalık 1 saat ezber saati yapılmalıdır. Formüller, detay notlar ancak bu şekilde akılda kalacaktır. Okuyup tekrar etmek, küçük kağıtlara yazarak devamlı gözden geçirmek ezberlemenizi sağlayacaktır.

YKS Kimya İçin Tekrar Günleriyle Çalışma

YKS kimyaya girecek olan adaylar, kimya dersinin konularını bitirmiş olmalılar ancak sadece konuları bitirmek yeterli olmayacaktır. Bunun nedeni, konuları bugün bitirseniz de 1 hafta sonra unutacak olmanızdır. Bunun için konu tekrar günleri düzenlemek faydalı olacaktır.

İsteğinize bağlı olarak haftalık veyahut aylık periyodlarla tekrar günleri düzenleyebilirsiniz. 1 haftalık konuları biriktirip cumartesi veyahut pazar günü tekrar edebilirsiniz. Bunun yerine 1 aylık konuları seçip 2 günde tekrar etmeyi de tercih edebilirsiniz.

YKS Kimya İçin Grupla Çalışma

YKS yalnızca bir öğrencinin katılacağı sınavlardan değildir. Binlerce öğrenci, aylarca bu sınava hazırlanmaktadır. Bu nedenle olabildiğince kapsamlı bir sınav olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.

Sınav yalnızca bir öğrencinin meselesi olmadığı için grup çalışma sistemi de kimya dersi için faydalı olacaktır.

Grup çalışmaları; eksik konuların tamamlanması, çözülemeyen soruların çözülmesi ve çalışma yöntemi hakkında fikir edinilmesi açısından çok önemlidir. Kimya dersi için en fazla 5 kişiden oluşan gruplar oluşturarak, konu anlatımı arkasından soru çözümü yapılabilmektedir.

Grupla çalışırken hiç bilmediğiniz bir konuyu çalışmanız çok zor olur. Bu nedenle öncesinde kendiniz baktığınız bir konuyu, tekrar amaçlı grup arkadaşlarınızla çalışmalısınız. Bu sayede hem tekrarlarınızı yapmış olursunuz hem de kendiniz anlatırsanız pekiştirmenizi kolaylaştırırsınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
YKS Kimya

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM