izmir escort
LYS Biyolojide Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışılmalı? - Sinavhanem

LYS Biyolojide Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

LYS Biyolojide Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Biyoloji canlıların doğasını, fizyolojisini ve cansız ortamlarla arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim dalıdır. Canlı sınıflandırması ve bu canlıların teker teker özelliklerine eğildiğinden öğrenci tarafından ezbere dayalı bir ders gibi algılanır. Unutulmamalıdır ki biyoloji ezbere olduğu kadar yoruma da dayalı bir fen dersidir.

LYS Biyoloji Sıorularının Özellikleri

LYS biyoloji sınavı 30 sorudan oluşur ve sınav için verilen süre 45 dakikadır. Bu her soru için 1.5 dakika demek. YGS sınavındaki zaman problemiyle karşılaştırıldığında LYS sınavında özellikle fen derslerinde zaman sorunuyla baş etmek daha kolaydır. LYS biyoloji sınavının en önemli özelliklerinden biri ise fen dersleri arasında yapılma oranı en yüksek olan ders olmasıdır. Bunların yanında LYS biyoloji sınavı YGS’ye göre daha çok bilgi içeriklidir fakat konu ayrımı yapmak pek de mümkün olmaz. Örneğin biyolojinin birçok konusu hem YGS hem de LYS konuları içinde yer alır ancak aradaki tek fark LYS kısmında bu konunun daha detaylı bir şekilde incelenmesidir.

LYS Biyolojiye Nasıl Çalışılmalı?

LYS biyoloji ezber bilgi içeriği ve yoruma dayalı olması gibi iki temel özelliğe sahiptir. Her iki özelliğine öğrencinin yaklaşımı farklı olmalıdır. Konu anlatımı ve bolca soru çözümü diğer LYS derslerinde olduğu gibi biyolojide de önemlidir fakat bunun yanında ezberi ve yorumu güçlendirecek bazı yolların bilinmesi de sınavda başarıyı yakalamak için oldukça gerekli. Bir konuya çalışırken özet çıkarılmalı, anahtar noktalar not alınmalı,  unutulma ihtimali yüksek görülen bölümlere özellikle dikkat çekilmelidir. Böyle bir teknikle hazırlanan notların daha sonra tekrar yaparken kullanılması hem soru çözümü hem de konuyu pekiştirme açısından faydalı olacaktır. Ayrıca biyolojide sorular da öğretici olabilir. Bazı detayların daha iyi anlaşılmasını sağlayan sorular işaretlenerek sonraki tekrarlarda kullanılmalıdır.

LYS Biyolojiye Çalışırken Yorumun Önemi

Yorum gücü biyolojide sadece sınav için veya soru çözümünde kullanılmaz. Konulara çalışırken de yorumdan faydalanmak konunun özüne ulaşmak açısından çok önemlidir. Biyolojik sistemlerin tümü mantığa dayalıdır ve birbiriyle ilişkili yönlere sahiptir. Konuların ezberlenmesi gereken bölümleri olsa bile konunun mantığını bilmek ezber yapmayı da kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda konular arasındaki bağlantıları kurmak hem zihinde o konunun daha iyi çözümlenmesine hem de ezber yönlerin tekrarının sağlanarak pekiştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca konu çalışmaları yapılırken gündelik hayattan, doğa ve canlılarla ilgili kişisel gözlemlerden ve deneyimlerden faydalanmak konunun daha iyi özümsenmesini sağlar. Yorum gücünü geliştirmek açısından grafik ve şema okumalarına önem vermek sınavda başarılı olabilmek için önemli bir adımdır.

LYS Biyoloji Sorularına Doğru Yaklaşım

LYS biyoloji sorularına yaklaşım oldukça önemlidir. Sorularda öncüller, grafikler, döngü şemaları bolca kullanılır. “Yukarıdaki bilgilere göre”, “grafik doğrultusunda” gibi ibareler sorularda dikkat edilmesi gereken anahtar noktalardır. Bunun sebebi biyoloji sorularının kimi zaman öğrencinin bilgisinden çok verilen bilgiyi yorumlama, kullanılan şemayı çözümleme yeteneğini test etmek istemesidir. Bu sorularda yapılan en büyük hata ise soruya ve öncüllere odaklanmaktan çok öğrencinin kendi sahip olduğu bilgi doğrultusunda soruyu cevaplamasıdır. Sorularla alakalı yorum yapılırken çok derine inmek ise gereksiz ve yanlış çıkarımlar yapılmasına sebep olabilir. Tüm bunların önüne geçmek için soru doğru ve tam bir şekilde adeta bir paragraf sorusu okurcasına okunup anlaşılmalı ve soru köküne, öncül bilginin verdiği ipuçlarına, sorudaki anahtar kelimelere dikkat edilmelidir.

LYS Biyoloji İçin Ezberleme Teknikleri

Biyolojinin fazlaca ezber bilgi içeren konularına çalışırken bu konuları görsele dönüştürmek, zincirler, döngüler, şemalar çizmek çalışmayı kolaylaştırır. İnternette biyolojik sistemlerle alakalı birçok canlandırma ve animasyon mevcuttur. Bu görseller yoluyla ezber bilgileri özümsemek çok kolay hale gelecektir. Klasik ezberleme yöntemi de kullanılabilir fakat bu öğrenci için sıkıcı ve zorlayıcı bir yoldur. Bunun yerine kodlama, hikâyeleştirme gibi teknikler hem çalışma isteğini arttırır hem de daha verimli ezberleme olanakları sunar. Bununla birlikte konu özeti yaptıktan sonra ses kaydı yapmak ve daha sonra konuyu tekrar etmek için bu ses kayıtlarını kullanmak öğrenciye çok zaman kazandırır. İşitsel öğrenme şeklini tercih eden öğrenciler için bu yöntem çok faydalıdır.

LYS Biyoloji Sınavına Yaklaşınca

Sınava yaklaşırken biyoloji denemeleri çözülerek eksik kalan, yanlış anlaşılan ve yanlış yorumlanan konuların tespiti yapılmalı ve bu doğrultuda çalışmalara yön verilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Lys Biyoloji

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM