izmir escort
12. Sınıf Öğrencileri Nasıl Ders Çalışmalı?   - Sinavhanem

12. Sınıf Öğrencileri Nasıl Ders Çalışmalı?  

12. Sınıf Öğrencileri Nasıl Ders Çalışmalı?  

12. sınıf öğrencileri nasıl ders çalışmalı, sorusu özellikle öğrencilerin kendileri tarafından sık sorulan bir sorudur. Bu soruya doğru şekilde cevap verememek büyük bir sıkıntıya neden olabilmektedir çünkü 12.sınıf yalnızca bir lise sınıfı değil aynı zamanda üniversite öncesi büyük bir adımdır.

Öğrencilerin pek çoğu bunun bilincini taşımadıkları için hata yapmakta ve düzenli şekilde çalışamamaktadır.

12.sınıf öğrencileri üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde dikkat çeken ilk konunun bilinçsiz çalışma olduğu görülmüştür.

12.sınıf öğrencisi ne yapmalı, nasıl çalışmalı bilmemek tüm yılın verimsiz geçmesine neden olmakta ve sonucunda başarısız bir sonuç doğmaktadır.

12. Sınıf Öğrencileri Nasıl Ders Çalışmalı?

12.sınıfa geçenler yazın ne yapmalı sorusuna verilecek ilk cevap teknik geliştirmek olacaktır.

Kendine uygun olan çalışma tekniğini geliştirmek için yaz tatilinden daha uygun bir zaman dilimi bulmaları imkânsızdır. Bunun için öncelikle günde kaç saat ders çalışmak istediklerine karar vermeleri gerekmektedir.

Günde kaç saat çalışacağınıza karar verdikten sonra hangi dersleri aynı gün çalışabileceğinize hangisini farklı günlere yerleştireceğinize karar vermeniz önemlidir.

Teknik olarak da nasıl bir yol izleyeceğinizi belirlemelisiniz. Bazı öğrenciler yazarak çalışırken bazıları okuyup altını çizmeyi daha verimli bulmaktadırlar.

Derse göre kiminde not almak daha faydalı iken bazılarında doğrudan soru çözmek daha yararlı olmaktadır.

12.Sınıfta Üniversiteye Hazırlık Sınavlarına Nasıl Çalışmalı?

Üniversite sınavlarına nasıl çalışmalı sorusunu soran öğrencilere verilen cevaplar neredeyse hep aynıdır.

Yapılması gereken şey belli olduğu için öğrencilerin pek çoğu aynı cevapları duymaktan şikâyetçidir.

Gün içerisinde ne kadar ders çalışacağınızı, kaç soru çözeceğinizi bildikten sonra sınavlarda başarısız olmanız imkânsızdır. Doğrudan istediğiniz sonucu elde etmeniz mümkün olmaktadır.

Üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olabilmek için hem konuları çalışmalı hem de test çözmelisiniz. Bunun yanında asla kitap okumayı bırakmamalısınız çünkü zamanla yarışılan bu sınavda kitap okumak size hız kazandıracaktır.

Aynı şekilde haftalık tekrarları yapmalı, testlerde yapamadığınız tüm soruları tekrar tekrar çözmeye çalışmalısınız. Bu sayede başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

12.Sınıf Öğrencileri Okul Sınavlarına Nasıl Çalışmalı?

12.sınıfta okul sınavları da en az üniversiteye giriş sınavları kadar ciddiye alınmalıdır çünkü ancak bu şekilde başarılı sonuç elde edilebilmektedir.

Okul puanı da üniversiteye yerleşirken önemli bir yüzdeye sahip olduğu için okulda yapılan sınavlar da ciddi bir hazırlığı gerektirmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur çalışma stili ve zamandır.

Okul sınavları yaklaştığında tamamıyla ona odaklanmak diğer zamanlarda hiçbir şekilde açıp bakmamak yanlıştır.

Her gün düzenli olarak okul derslerinizi tekrar ederseniz sınavlarda başarısız olma ihtimaliniz kalmaz.

12.Sınıfta Sözel Derslere Nasıl Çalışmalı?

12.sınıfta sözel derslere çalışırken mutlaka yazarak çalışmak gerekmektedir.

Yazarak çalıştığınız zaman tekrar günlerinde geri dönüp okuyacağınız notlar biriktirebilirsiniz. Bunun yanında yazmak, sözel ifadeleri daha kalıcı hale getirecektir. Bununla beraber tekrar günlerinde yazdıklarınızı sesli şekilde okumalı ve ses kaydı yapmalısınız. Bu kayıtları otobüste, teneffüste mutlaka kulaklıkla dinlemelisiniz.

Aklınıza çok daha kolay yerleşecek ve devamlı dinlediğiniz için sözel dersleri ezberlemeniz çok daha kolay olacaktır.

12.Sınıfta Sayısal Derslere Nasıl Çalışmalı?

12.sınıf sayısal derslerine çalışırken önce konusunu çalışmalı arkasından anında test çözmelisiniz.

Bugün konu çalışayım birkaç gün sonra test çözerim diye düşünmemelisiniz çünkü arkasından test çözdüğünüzde çok daha güçlü şekilde pekiştirme şansı elde edersiniz. Bununla beraber sayısal dersleri kalıcı kılan en önemli faktör denemelerdir.

Erken ya da geç demeden mutlaka çözebildiğiniz kadar deneme çözmelisiniz. Bu sayede görebileceğiniz kadar soru türü görebilirsiniz. Sayısal dersler için soru çeşitlerine hâkim olmak önemlidir.

12.Sınıf Öğrencileri Hangi Derslere Daha Çok Çalışmalı?

12.sınıf olmak doğrudan ders çalışmak manasına gelmektedir. Üstelik yalnızca ders çalışmak değil aynı zamanda bilinçli ve doğru ders çalışmak da bu sürece dâhildir.

Yapılması gereken en önemli şey hangi derslerde daha iyi hangilerinde daha kötü durumda olduğunuzu tespit etmektir.

Öğrencilerin büyük bir kısmı nerede eksikleri olduğunu bilmedikleri için sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu nedenle doğru olan önce eksiği bulup sonra çalışma programını oluşturmaktır.

Haftalık ders çalışma programı hazırlarken hangi dersleri çalışacağınızı belirlemelisiniz. Bunun neticesinde matematik, edebiyat, fizik, kimya, biyoloji ya da diğer herhangi bir ders fark etmeden hangisinden eksiğiniz varsa onu programa koymalısınız.

Hangi derse daha çok çalışmalı sorusu sizin eksiğinize göre yanıtlanabilecek bir sorudur.

12.Sınıf Öğrencileri Ne Kadar Test Çözmeli?

12.sınıf yazı geldiğinde bir an önce çalışmaya başlamalı ve zaman kaybetmeden rahat rahat çalışma hayatına giriş yapmalısınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de neye ne kadar vakit ayıracağınızdır.

Ders çalışırken konular kadar önemli olan bir başka detaysa soru çözmektir.

Günde kaç tane soru çözdüğünüz, hangi dersin kaç sorusunu doğru şekilde bildiğiniz çok önemlidir. Bu şekilde çalışmalarınızdan ne derece verim aldığınızı da rahatlıkla görebilirsiniz.

Gün içerisinde çözülmesi gereken soru sayısını derse göre belirlemelisiniz. Matematik ya da geometri gibi soruya dayalı olan testlere ağırlık vermeli sözel derslerde ise sık sık tekrarla hatırlamalar yapmalısınız. Bu durum sözel test çözmeyin anlamına gelmez çünkü soru çözmezseniz hiçbirinden istediğiniz gibi bir sonuç alamazsınız. Bunun için her dersten en az 40-50 arası soru çözmüş olarak günü bitirmeniz gerekmektedir.

12. Sınıfta Ne Kadar Ders Çalışmalı?

Ders çalışma programı konusunda kendinize güveniyorsanız kendinize bir ders çalışma planı yapmalısınız. Bunu yaparken bir yandan da olması gerekeni de unutmamalısınız çünkü gereğinden az çalışmak her zaman olumsuz sonuç doğurmaktadır.

Ders çalışma sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de zamandır. Günde kaç saat ders çalışırsam yeterli olur sorusunu 12.sınıf öğrencileri sık sormaktadır. Bu sorunun cevabı en az 5’tir.

Ara sınıflarda en fazla 5 saat çalışmak yeterli olurken 12.sınıflar için en ideal saatin 7 olduğu görülmektedir.

Birçok öğrenci için çok fazla gibi görünse de 12.sınıfta iyi bir başarı elde etmenin yolu buradan geçmektedir.

12. Sınıfta Yazarak Çalışmak Zaman Kaybettirir mi?

Yazarak ders çalışmak zaman kaybı olur mu kaygısı güden öğrencilerin sayısı yadsınamayacak kadar çoktur. Bu nedenle yazarak çalışmanın aslında zaman kaybettirmediğini iyi bir şekilde öğrenmeleri gerekmektedir.

Yazmak, insan beyni için en faydalı çalışma stillerinden bir tanesidir. Kolay kaydetme ve en kolay şekilde kavrama manasına gelmektedir. Bununla beraber yazdığınız zaman arkanızda not kaldığı için geri dönüp tekrar etmek de son derece kolaydır.

12.sınıf öğrencileri için yazarak ders çalışmak zaman kaybı gibi görünebilir çünkü birçoğu zamanla yarışmaktadır.

Ders çalışmaya 11.sınıftan ya da 12.sınıfın başlangıç yazından başlamadıysanız zaman sizin için çok sıkıntılı geçecektir. Bu nedenle yazarak çalışmak zaman kaybı gibi görünebilir. Ne var ki en faydalı ve kalıcı çalışma stili yazarak çalışmaktır.

12.Sınıfta Kitap Okumak Zaman Kaybı mı?

12.sınıf ders programı hazırlayan birçok öğrencinin planları arasında kitap okumanın bulunmadığını görürsünüz.

Sorduğunuzda ise kitap okuyacağıma birkaç soru daha çözerim cevabını alırsınız. Bu yanıt son derece yanlış bir yanıttır.

Öğrenciler her ne kadar kendilerini kitap okurken rahatsız hissetseler de aslında bu yaptıkları da bir nevi ders çalışmaktır.

Ders çalışması gereken öğrencilerin pek çoğu kitap okurken zaman kaybediyor gibi hissediyorum yanıtını vermektedir.

Kitap okurken hız kazanır, okuduğunuzu hızlı şekilde anlama yetisi elde edersiniz. Bu durum özellikle Türkçe testlerinde çok ciddi zaman kazanmanız manasına gelir. Bu açıdan programlara mutlaka kitap okumayı da ilave etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Günlük bir dersten en az 30 soru çözmeye çalışıyorum. Bazı günler 50 ye çıkardığım oluyor. Benim çözdüğüm sayıda soru çözen arkadaşlar var mı? Ortalama kaç puan alıyorsunuz? Bu kadar çalışmaya denemelerde istediğim puana erişemiyorum muhtemelen seneye tekrar deneyeceğim. Okul olmadığında belki biraz daha sınava odaklı çalışabilirim diye düşünüyorum.

    • Moral bozmak yok! Şimdi çalıştıklarınızın karşılığını hayatınız boyunca alacaksınız.
      Unutmayın ki “hayalleriniz değerli.” Onlar için çalışmalısınız.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM