izmir escort
İngilizce Öğretmenliği Kazanmak için Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Gerekli? - Sinavhanem

İngilizce Öğretmenliği Kazanmak için Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Gerekli?

İngilizce Öğretmenliği Kazanmak için Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Gerekli?

İngilizce öğretmenliği kazanmak için nasıl çalışmalıyım? Kaç net gerekli ya da kaç puan almak gerekiyor soruları bu bölümü tercih etmek isteyen aday öğrenciler tarafından merak edilmektedir.

Dil bölümü öğrencilerinin, DİL puan türünden tercih yapabileceği İngilizce öğretmenliği, yabancı dil kazanımı açısından da avantajlıdır.

İngilizce öğretmenliği mezunlarının eğitim bittikten sonraki süreçte iş bulma alanları da oldukça geniştir. KPSS ile devlet okullarında öğretmenlik, KPSS olmadan özel okullarda öğretmenlik yapabilirler.

Öğretmenlik yapmak istemeyenler yabancı dil biliyor olmanın verdiği avantajla ticaret sektöründe iyi yerlerde çalışabilir; çeviri yapabilirler.

İngilizce öğretmenliği bölümü eğitim fakültelerinde eğitim vermektedir. Öğretmenlik olarak eğitim alındığı için sonradan formasyon gerekmez.

İngilizce öğretmenliği bölümünü tercih yapabilmeniz için YKS’de hem temel yeterlilik testine hem yabancı dil testine girmeniz gerekmektedir.

İngilizce öğretmenliği lisans bölümü olduğu için YDT’ye girmeden bu bölümü tercih etmeniz olanaksızdır. Ayrıca sınavlarda iyi bir puan almanız da önemlidir. Sadece barajı aşarak bu bölüme yerleşme olasılığınız ne yazık ki yok.

İngilizce öğretmeni olmak isteyenler TYT ve YDT sınavlarına nasıl çalışmaları gerektiğini sınav döneminin en başına planlamalıdır.

Planlı ve dengeli bir çalışma planıyla İngilizce öğretmenliği bölümünü kazanmak için gerekli olan net sayısını çıkarabilir ve güzel bir puan alabilirsiniz.

İngilizce öğretmenliği için kaç net yapmak gerekir 2018 yılı verileriyle YÖK Atlas sistemine açıkça belirtilmiştir. Böylece bu bölümü kazanmak için ne kadar net yapmak gerektiğini görebilir ve deneme sınavları sayesinde durumu kontrol edebilirsiniz.

Deneme sınavı aşamasına gelmeden önce derslere çalışmalı ve bol bol soru çözmelisiniz.

Dil öğrencisi olup alan yeterlilik testine girmek isteyenler TYT, YDT haricinde AYT’ye de girebilirler.

İngilizce Öğretmenliği Hakkında Bilgi

İngilizce öğretmenliği bölümü 4 yıllık eğitim veren bir lisans bölümüdür. Eğitim süresince hem eğitim materyalleri hem eğitim dili İngilizcedir.

Zaten lisede dil bölümü öğrencisi olan öğrenciler, İngilizce eğitim almakta çok zorlanmazlar.

İngilizce öğretmenliğinde, öğretmenlik kısmına odaklanılırsa bu bölümü okumak isteyenlerin bazı niteliklerinin olması gerektiği anlaşılmaktadır. Öğretmenlik için kişinin sabırlı olması, öğretme arzusunun yüksek olması, öğretme yetisinin olması gerekmektedir.

İngilizce konuşmak dil öğrenenler için kolay olsa da başkasına dil öğretmek düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir.

İngilizce Öğretmenliği için Hangi Sınavlara Girilmeli?

İngilizce öğretmenliği bölümünü tercih edebilmek ve yerleşebilmek için doğru sınavlara başvuru yapmanız oldukça önemli.

Tüm yılınızın boşa geçmiş olmaması için başvurularınızda dikkatli olmanızda fayda var. İngilizce öğretmenliği bölümünü okumak isteyenler, YKS’de öncelikle TYT sınavına girmeliler.

TYT’de dil öğrencileri herkes gibi Türkçe, matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü derslerinden sorumludur. Bu aşamadan sonra YDT’de öğrenciler İngilizce ile ilgili dil bilgisi, paragraf, cümle, diyalog tamamlama gibi çeşitli alanlarda sorulara yanıt vermeliler.

Dil öğrencileri, İngilizce öğretmenliği dışında bir alan tercih etmek istiyorsa ya da farklı alternatifler için şanslarını değerlendirmek istiyorlarsa AYT’ye de girebilirler. Ancak dil öğrencilerinin AYT’de puan hesaplamasında katsayı düşük olacağı için daha fazla net çıkarmaları gerekmektedir.

İngilizce Öğretmenliği Kazanmak için Nasıl Çalışılmalı?

İngilizce öğretmeni olmak için nasıl çalışmalıyım diye merak içinde olan aday öğrenciler, çalışma programlarını olması gerektiği gibi düzenlerlerse sınavda başarılı olabilirler.

Dil öğrencilerinin YKS’de tek dezavantajı, alan TYT ile AYT dersleri arasındaki benzerliğin TYT ile YDT arasında bulunmuyor olmasıdır.

Sınav sistemi değiştiği için ve her iki sınav da aynı hafta sonu yapılacağı için öğrencilerin hem TYT konularına hem dil sınavı konularına çalışması gerekmektedir.

Dil öğrencisi YGS’de kaç yapmalı sorusu öğrencilerin kafasını meşgul ederken asıl yapılması gereken net sayısına odaklanmadan yapabileceklerinin en iyisini yapmaya odaklanmalarıdır.

Ders çalışırken TYT’de karşınıza çıkacak olan matematik, Türkçe, fen bilgisi ve sosyal bilimler konularını çalışma programına eşit oranda dağıtmalı ve mümkünse konu çalışmasını tüm dersler için aynı sürede bitirmelisiniz.

TYT için çalışmaya başladıktan 1-2 ay sonra dil sınavı için çalışmanız gereken konulara başlayabilirsiniz.

Her iki alanda da konu çalışması bittikten sonra her konunun testini çözmeli ve konuyu yeterince öğrenip öğrenmediğinizi değerlendirmelisiniz.

Konu çalışması bittikten sonra soru çözme aşamasına geçebilirsiniz. Hem TYT konularında hem YDT konularında bol soru çözmek başarılı olmanın kilit noktasıdır ama soru çözerken yanlış ve boş soruların konularına tekrar dönmek de oldukça önemlidir.

Dil öğrencisi olanların yaptığı en büyük hatalardan birisi de TYT derslerini hafife almalarıdır.

Çoğu öğrenci bu dersleri temelde bildiği ve çözebileceğini düşünür ama herkeste farklı olarak daha fazla net yapmak yerleştirme aşamasında tamamen öğrenci yararına olacaktır.

İngilizce Öğretmenliği için Kaç Net Gerekli?

İngilizce öğretmenliği bölümünde eğitim alabilmek için sınavda kaç net yapmanız gerektiğini bilirseniz; çalışmalarınızı ve deneme sınavlarınızı buna göre değerlendirebilirsiniz.

İngilizce öğretmenliği için girilecek ilk sınavda yani temel yeterlilik testinde yer alan derslerden belirli netler elde etmelisiniz.

İngilizce öğretmenliği için hangi dersten kaç net yapmak gerekir tüm öğrencilerin merak ettiği bir sorudur.

YÖK Atlas sisteminde üniversitelere ve bölümlere göre ayrılmış; derslerden yapmanız gereken netler net sihirbazında görülmektedir.

İngilizce öğretmenliği kaç net 2018 verileri göz önünde bulundurularak hesaplanmıştır.

TYT’de 40 soruluk Türkçe testinden ortalama 22,8-36,3 net, 40 soruluk matematik testinden ortalama 15-22 net, 20 soruluk fen bilgisi testinden ortalama net ve 20 soruluk sosyal bilimler-1 testinden ortalama 10-14 net çıkartmanız gerekiyor. Bu aşamayı atlattıktan sonra gireceğiniz yabancı dil testinde de iyi bir net çıkarmanız önemlidir.

Yabancı dil testinde toplamda 80 soru vardır. İyi bir üniversitede İngilizce öğretmenliği bölümünde eğitim almak istiyorsanız; YDT net sayınızı da mümkün olduğunda yüksek tutmalısınız.

Dil öğrencileri İngilizce öğretmenliği için üniversitelere göre değişmekle birlikte 80 soruluk yabancı dil testinden ortalama 60-75 net çıkartabilmelidir.

İngilizce öğretmenliği ya da farklı bir bölümde almanız gereken puan her zaman daha önemlidir. Net sayıları derslere göre değişiklik gösterebilir. Türkçede daha az net çıkartıp matematikten daha fazla net çıkartarak durumu dengelemek de mümkündür.

Bazı bölümlerde bazı testlerden hiç soru çözmeden de iyi bir puan elde etmek söz konusu olabilir. Bunun için diğer derslerdeki net sayılarının çok iyi olması mature bayan gerekir.

İngilizce öğretmenliği için kaç net 2019 yılında sınav sonrasında değişiklik gösterebilir.

İngilizce Öğretmenliği Taban Puanları

İngilizce öğretmenliği bölümünün üniversitelerdeki taban puanları üniversitenin devlet ya da vakıf olmasına, vakıf üniversitesinde burslu ya da burssuz olmasına göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak İngilizce öğretmenliği bölümü taban puanları yüksek seviyelerdedir.

İngilizce öğretmenliğini iyi bir üniversitede okumak istiyorsanız; 420 ila 485 puan almanız gerekmektedir. İstediğiniz yeri daha rahat tercih edebilmek için 485 ve üzeri puanlar almayı hedeflemelisiniz. Bunun dışında birçok üniversitede ortalama taban puanlarla yerleşme şansına da sahipsiniz.

290 ila 350 puan civarlarında herhangi bir üniversitede İngilizce öğretmenliğine yerleşme şansınız vardır.

Tam burslu olmayan özel üniversitelerde puanlar biraz daha düşük olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM