upscalerolex.to blends realism with graphic elements .

TYT Matematik Netleri Nasıl Yükselir? - Sinavhanem

TYT Matematik Netleri Nasıl Yükselir?

TYT Matematik Netleri Nasıl Yükselir?

“TYT matematik netlerimi nasıl artırabilirim?” sorusu YKS hazırlık sürecindeki pek çok öğrencinin aklında. Kimileri için amaç 10 netini 20’ye çıkarmakken kimileri 30 netini 40’a çıkarıp TYT matematiği fullemek istiyor. Öncelikle sakin olun, arkanıza yaslanın ve aslında matematik netlerini yükseltmenin çok da zor olmadığını kabullenin.

Öğrencilerin birçoğu, matematiğe karşı korkuyla yaklaşıyor. Bu korku ise yapabileceğiniz soruları da yapamamanıza neden olabiliyor. Oysa matematiğe soğuk kanlı bir şekilde yaklaşık, nasıl çalışacağınızı bilir ve programınıza sadık kalırsanız soruları fullemek dahi zor değildir.

Matematik Temelim Yok. Ne Yapacağım?

Özellikle 12. sınıfa kadar üniversite hazırlıklarına başlamamış ve matematik temeli zayıf olan öğrencilerin şimdi ne yapacağım telaşına girerek çalışmadıkları zamanlar için pişmanlık yaşamaları olasıdır. Ancak geçmiş geçmişte kaldı. Yapmadıklarınız için pişmanlık yaşamak yerine bundan sonrası için çaba harcamanız daha faydalıdır.

Sene başındaysanız, çok da korkmanıza gerek yok. Düzenli çalışmayla öncelikle temel konuları halledebilirsiniz. Temel kavramlar, sayılar, bölme bölünebilme ve oran orantı gibi konuları mutlaka öğrenmelisiniz. Bu konularla ilgili her sene istisnasız soru çıkar. Ancak daha da önemlisi hemen her matematik sorusunu çözmek için bu konuları bilmeniz şart. Temel konuları hallettikten sonra kalan konulara çalışmaya devam edebilirsiniz.

Senenin ortası geldiyse ve hala TYT matematik netim 10 civarında diyorsanız o zaman bir seçim yapmanız gerekiyor. Temeliniz yokken bütün matematik konularını öğrenip pratik yapabilmeniz imkansıza yakındır. Bu nedenle sınavda en çok çıkan soruları tespit edip bu konular üzerinden ilerleyebilirsiniz.

TYT Matematik Konuları Nasıl Çalışılır?

Yalnızca TYT matematikte değil hemen her derste yapılan en büyük hataların başında yanlış şekilde çalışmak geliyor. Pek çok öğrenci bir program dahilinde çalışmıyor ve önüne bir konuyu açıyor. Bu konuya dair bilgileri okuyor ya da not alıyor. Sonra da soru çözmeye başlıyor. Yapamadığı soruları boş bırakıyor ve geçiyor. Bu konuyu çalıştığını zanneden öğrenciler “Matematik konularını çalışıyorum ama soruları çözemiyorum” diyor.

TYT matematiğe bir konu anlatımlı kitap ya da video anlatım üzerinden çalışabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki konu anlatımı matematik netlerinizi artırmak için yapmanız gerekenlerin %5’inden fazlası değildir.

Çalıştığınız konuları asıl soru çözerken öğrenirsiniz. Bu aşamada konuyu örnek sorularla anlatan kitaplar ve çözümlü soru bankaları son derece faydalı olacaktır. Konuyu çalıştıktan sonra 20 sorudan belki 3-4 tanesini çözebileceksiniz. Ancak yılmak yok! Çözemediğiniz soruları öğretmenlerinize ya da arkadaşlarınıza sorabilirsiniz. Eğer sorabileceğiniz kimse yoksa Sinavhanem Facebook sayfasından bize de ulaşabilirsiniz.

Çözümünü öğrendiğiniz sorular, sizin gelişmenizi sağlar ve konuları o zaman öğrenmeye başlarsınız.

Problem Sorularını Nasıl Çözebilirim?

Matematik konuları arasında en zorlanılanların başında problemler gelir. Pek çok öğrencinin problemler sorularında takılmasının nedeni pratik düşünmeyi bilmemesidir. Ne yazık ki bu durum eğitim sistemimizin eseri. Ezberci eğitim nedeniyle öğrenciler formüller arasında boğuluyor. Ancak biraz gayretle pratik düşünebilir ve problemler netlerinizi artırabilirsiniz.

Problem soruları nasıl çözülür? içeriğimize mutlaka göz atmalısınız.

Problem sorularına yaklaşım tarzınızı değiştirdikten sonra bu soruları severek çözmeye başladığınızı göreceksiniz.

Matematik Sorularını Çözerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

TYT matematik netlerini yükseltmek için eksik bilgilerinizi tamamlamanız kadar bilgiyi yorumlamayı öğrenmeniz de önemlidir.

Formülleri ezberlemek yerine mantığını öğrenirseniz soruları çözmeniz çok daha kolay olur. Ayrıca soru tarzı değişse dahi rahatlıkla çözebilirsiniz.

TYT matematik sorularını çözerken öncelikle soruda ne anlattığını anlamanız gerekiyor. Sorudaki verileri ve isten isteneni kısaca not ederseniz işin önemli bir kısmını halledersiniz.

İlk etapta soruları boş kağıda uzun uzun çözerek pekiştirmeyi deneyebilirsiniz. Konuları pekiştirdikten sonra zaman tutarak soru çözmeye başlayabilirsiniz.

Matematik Net Artırma Taktikleri

Öğrencilerin bir kısmı matematik konularını tamamını öğrense de matematik netlerim artmıyor der. Konuları tamamlamanıza rağmen TYT matematik neti yükselmiyorsa gözden kaçırdığınız bazı noktalar vardır. Bazı ipuçlarını göz önünde bulundurarak sorunu çözebilirsiniz.

 • Bolca TYT matematik denemesi çözün. Yanlış yaptığınız soruların doğrularını öğrenin.
 • Denemelerde yanlış çözdüğünüz ya da boş bıraktığınız soruların hangi konulardan olduğunu tespit edin.
 • Denemede yanlış çözdüğünüz her konudan en az 50 soru çözün. Çözemediğiniz soruları inceleyin.
 • Çalıştığınız konuları tekrar edin. Tekrar edilmeyen konuların üzerinden birkaç ay geçtiğinde yaklaşık %50’si unutulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Hocam harika bir içerik. Elinize sağlık.
  Bu süreçte motivasyona o kadar ihtiyacım var ki.
  Hedefim matematikte 35 net yapmak.
  Aslında yapacağıma da inanıyorum ama okula gidemiyoruz, evde çalışmak zorluyor.

  • Aslı;
   Biliyorum, bu dönem herkes için çok zor.
   Özellikle siz üniversiteye hazırlanan öğrenciler için.
   Ancak unutma ki herkes senin durumunda.
   Biraz gayretle rakiplerinden öne geçebilirsin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM