Ne zaman Ygs’ye Çalışmaya Başlanmalı?

Ne zaman Ygs’ye Çalışmaya Başlanmalı?

Herkesin gözünde büyüdükçe büyüyen ve devleşen Ygs için en önemli soru şüphesiz ne zaman çalışmaya başlamalıyımdır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, her öğrencinin bilgi seviyesi, çalışma koşulları ve hedefi farklı olduğundan bu sorunun cevabını kendinizi sorgulayarak siz bulmalısınız.

Bir mantık sınavı olan Ygs gözünüzde büyüdüğü kadar korkutmasın sizi. Lys’ye oranla çok ama çok önemsiz bir sınav olan Ygs’ye çalışmak için birkaç farklı seçenek bulunmaktadır.

  • Yazın Lys Konularını Halledip, Ygs Konularına Bakmamak

Yazın Ygs çalışmaya başlayan bir öğrenci Lys’yi araya sıkıştırmazsa sürekli sürekli ve sürekli erteleyecektir. Çünkü okul açılınca işler zorlaşacaktır ve Lys’ye hiç zaman kalmayacaktır. Oysa asıl önemli olan sınav Lys’dir. Ygs’de mantığınızı oturtamadığınız bir soruyu yapamayabilirsiniz ancak Lys’de bilmemek size kaybettirir. Bu çalışma sisteminde Lys’yi on üzerinden on şeklinde bitirmek zorunda değilsiniz. Önemli olan göz aşinalığınız olması, neyle uğraştığınızı bilmenizdir.

ne-zaman-ygs-baslanmali

Bu çalışma sistemine göre eylülde Ygs çalışmaya başlanır ve Ygs’ye kadar çalışılır. Haftanın bir günü Lys’ye ayrılır. İki de olabilir. Geri kalan günler bir maraton şeklinde olur. Neden bu şekilde çalışılmalı? Çünkü göreceksiniz ne yaparsanız yapın Ygs de tüm derslerden tüm konular bitmeyecek. Hiç görmediğiniz soru tipleri karşınıza gelecek. Stres ve zaman gibi problemler başınıza dert olacak. Mantığınıza oturmayan sorular yapılmayacak. Ygs böyle bir sınav. Ne geleceğini hiçbir zaman bilemezsiniz ve oyalanırsınız. Lys’den ödün verirsiniz. İnanın yazın Ygs çalışmamak size bir şey kaybettirmez, Lys çalışırsanız bir şeyler kazandırır ama.

  • Ygs ve Lys’yi Birlikte Götürerek Çalışmak

Bu çalışma sistemi, ben yazın Ygs çalışmadan rahat edemem diyenler içindir. Ygs önünüzdeki ilk sınav olduğu için psikolojinizi en çok etkileyen sınavdır, böyle düşünmeniz doğaldır. Düşünmüyorsanız da şanslısınızdır.

Haziran ayında çalışmaya başlayan bir öğrenci ilk iki ay çalışmaya adapte olmak için, motivasyon için sürekli Ygs çalışabilir. Konularının çoğunu tamamlayabilir ancak ağustos geldiği zaman Lys çalışmaya başlaması gerekir ve tüm kış bunu sürdürmelidir. Yani hem okul, hem Ygs hem Lys birlikte götürülmelidir. Tabi ki istisnalar vardır. Mesela yazılı zamanları veya Ygs’ye bir ay kala. Yazılı zamanları Lys müfredatında olduğu için ister istemez Ygs çalışamazsınız. Ygs’ye son bir ay kalaysa ağırlığı Ygs’ye verebilirsiniz. Özellikle Ygs denemelerine. Ancak bu çalışma sisteminde Lys’den ne kadar eksik olduğunuz aklınızdan çıkmamalıdır.

Eksiklerinize göre, çalışabilme stilinize göre içinde bulunduğunuz şartlara göre çalışmaya ne zaman başlayacağınız sizin elinizdedir. Vereceğiniz karar ne olursa olsun, Haziran ayını boş geçirmeyin. Başı olur, ortası olur, sonu olur. Aklınız ne zaman başınıza gelirse ders çalışmaya başlayın. Bir sene için kendinizi kapatın. Ömrünüzün geri kalanını en çok etkileyecek bir olay için bir sene ayırmak fazla değildir.

Ne zaman ve nasıl çalışacağınızla ilgili, bu karar sizindir. Yeter ki kendinizi kandırmayın. Çalışmak için kendinize sebepler bulun.

Genel olarak yukarıdaki iki tip vardır. Size en çok yararı dokunacak olanı seçin. Öğretmenlerinize sorular sorun ve her sözü dinlemeyin. Kendinize bir plan yapın, yol çizin. Hangi konular ne kadar sürede bitirilebilir düşünün ve kendinizi garantiye alın. Bir sene sonra hepsinden kurtulup daha güzel bir hayata geçmek için çalışmayı asla ertelemeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sponsorlu Bağlantılar