upscalerolex.to blends realism with graphic elements .

TYT Geometri Nasıl Çalışılır? - Sinavhanem

TYT Geometri Nasıl Çalışılır?

TYT Geometri Nasıl Çalışılır?

TYT geometriye çalışmak en temelinde bol bol kaynak kitap bitirmek yatan bir süreçtir. Geometri; öğrencilerin en zorlandığı dersler arasında yer alır. TYT geometride başarılı olmak için işe TYT geometri nasıl çalışılır sorusunun cevabını öğrenerek başlamalısınız.

Geometri soruları öğrencilerin şekiller arasında ilişki kurabilme yeteneğine bağlı olarak çözülen sorulardır. Bu yüzden geometrideki başarınız ne kadar çok soru kalıbı gördüğünüzle doğru orantılıdır

TYT Geometri İçin Konu Nasıl Çalışılır?

Geometri de konu çalışmak uzun bir olay değildir. Konu çalışırken yapılması gereken; verilen özelliklere dikkat etmek, uzun vadede öğrenmek için ve test çözerken kolaylık sağlaması için bir kağıda o konuyla ilgili özellikleri not almaktır.

Çoğu öğrenci konuyu biliyorum ama soruda uygulayamıyorum diye şikâyette bulunur. Bunun sebebi henüz öğrendiği bilgi ve şekil arasında ilişki kuramamasıdır. Bu sorunu aşmak için konu çalıştıktan hemen sonra o konusunun testi çözülmelidir. On soruluk bir testin altı sorusunu çözemiyor olsanız bile o sorularla uğraşmanız gerekir. Çaba harcamadan öğrenilen çözüm kısa vadelidir.

TYT Geometri İçin Hangi Kitapları Kullanmalıyım?

TYT geometride kaynak kitap bitirmek netlerinizi en fazla arttıracak yöntemlerden bir tanesidir. Ne kadar fazla kaynak görürseniz, o kadar farklı soru tipi ile uğraşmış olursunuz. 10 tane kaynak bitirmenize gerek yoktur ancak 2 veya 3 arasında bir kaynak bitirmeniz faydalı olacaktır.

Hangi kitapları kullansam diyorsanız TYT Geometri Kaynak Önerileri içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Çok fazla çalışsa bile, geometri netleri yükselmeyen öğrencilerin hatası; tek bir yayın üzerinden gitmektir. Bu, bakış açınızı genişletmez. Farklı kaynaklarda, aynı konu ile ilgili yer alan farklı testleri çözmeniz denemelerde oldukça fayda sağlayacaktır.

Deneme sınavlarında sorulan sorular geniş bir havuzdan seçilerek, öğrencilerin önüne gelmektedir. Bir üçgen konusuyla alakalı, kenarı bulmanızın istendiği bir soruda birçok formül kullanabilirsiniz. Hangi formülün doğru olduğunu seçmek için tek tip sorulardan uzak durmalısınız.

Denemelerde soruların ait olduğu konuları direkt anlayabilmeniz güçtür. Soru bankalarındaki fark ise; hangi konuyla alakalı soru çözdüğünüzü bilmenizdir. Açıortay konusuna ait farklı kaynaklardan fazlasıyla soru çözdüğünüzde, deneme sınavında gelebilecek tüm açıortay soru şekillerine hazırlık yapmış olursunuz.

Tek tip soruların yerine başka kaynakları ya da farklı sitelerin online TYT geometri testlerini çözmeniz, daha büyük bir yarar oluşturur.

TYT Geometri Not Tutma Teknikleri

TYT geometri için defter oluşturmak konu anlatımlarınızdan edindiğiniz tüm bilgileri aktarmak için oldukça yararlı bir yoldur. Önünüze konu anlatımını açın ve konu anlatımından ne anladığınızı bu oluşturduğunuz deftere aktarın.

Kendi cümleleriniz, kendi isimlendirmeleriniz ve kendi anlayabileceğiniz şekli ile bir defter oluşturun. Çizgisiz bir defter kullanmanız ve birbiriyle uyumlu olan renkli kalemlerle bu defteri doldurmanız, hafızanızda yer etmesi açısından oldukça önemlidir.

Bir formülü; kendiniz için cümlelere dökün. Bir iç açıortay formülünü a/b = c/d şeklinde yazmak yerine; ‘’soldakilerin oranı, sağdakilerin oranına eşittir’’ şeklinde yazabilirsiniz.

Sayısal olarak size verilmiş olan cümleyi, öznesi ve yüklemi olan bir cümle olarak yazın. Bunun, algılama hızınızı arttırdığını göreceksiniz.

TYT Geometri Çalışırken Bilgi Kartları Hazırlayın ve Bunları Renklendirin

TYT geometri çalışırken bilgi kartları hazırlamak ve bu kartları, görebileceğiniz şekillerle yerleştirmek oldukça önemlidir. Masanıza, duvarınıza ya da gözünüzün sıklıkla değdiği yerlere bu kağıtları yapıştırarak, kalıcılığını arttırabilirsiniz.

Bir açı ile alakalı formüle çalışıyorsanız, açının olduğu şekli düz renk bir kalemle çizin. Sonrasında formülle ilgili olan kısımlarını keçeli kalem ile boyayın. X açısını pembe ile işaretlediğinizde, formülü altına yazarken x açısını yine pembe ile gösterin.

TYT Geometri Soru Çözerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
TYT Geometri Soru Çözerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

TYT Geometri Soru Çözerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geometri soru çözme yeteneğinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey çözümlü soruları incelemektir. Şekilde üzerinde sorunun çözümünü incelerken sorulara bakış açısını geliştirirsiniz. Ancak bazı TYT geometri soru çökme tekniklerini de aklınızda bulundurmanızda fayda vardır.

 • Geometri çözerken dikkat edilmesi gereken ilk şey bodoslama soru çözmemektir. Çoğu öğrenci açıklama kısmını dikkate almadan şekil üzerinden sorunun çözümüne ulaşmaya çalışır. Ancak kenardaki bilgilere dikkat edene kadar soruyu çözemez ve açıklama kısmını okuduktan sonra dövünerek kısa sürede soruyu tamamlar. Bu öğrencinin vaktini çaldığı gibi, soruyu çözemediği her saniye de siniri bozulacaktır.
 • Kendinizi geliştirmek için soruları büyük bir kâğıda çizerek üzerinde bolca deneme yapabilirsiniz. Küçük alanda göremeyeceğiniz noktaları yakaladığınız bu taktik sayesinde kısa sürede TYT geometri netleriniz artar.
 • Geometride formüller soru çözümünün ufak bir kısmını oluştursa da formülleri bilmeniz önemlidir. Bir kâğıda formülleri çıkarabilir ve soru çözerken her daim yanınızda bulundurabilirsiniz.
 • Geometri sorularında nasıl ilerleyeceğinizi bilmiyorsanız paralel ya da dik çizmeyi mutlaka denemelisiniz.
 • Eşkenar ya da ikizkenar üçgen gördüğünüzde hemen soru üzerinde eşitlik işaretini koyun. Bu şekilde tahmin etmediğiniz farklı kenarların da birbirine eşit olduğunu keşfedebilirsiniz.
 • Karşınızda geniş açılı bir üçgen varsa açıyı iki parçaya bölmeyi düşünebilirsiniz. 135 derecelik bir açıyı 45+90, 120 derecelik açıyı ise 90+30 olarak yazmak çok faydalı olacaktır.

TYT Geometride Dersi Dinlerken Not Almak

TYT geometride ders dinlemek ve bu esnada not almak, bilginin zihninizde kalması açısından önemlidir. Önemli yerleri renkli kalemlerle belirttikten sonra, dikkat etmeniz gereken yeri defterinize bir komut olarak yazın.

‘’Aynı merkezli daire dilimleri arasında kalan alan, yamuğun alanına denktir’’ ibaresini defterinize not alın. Sorularda kullanacağınız her bilgiyi, yanına yıldız koyarak muhakkak yazın.

Derste ya da videoda konuları dinlerken, eşzamanlı olarak notunu almanız kalıcılığı sağlayacaktır. Soru çözümü yapan bir öğretmeni dinlerken; sorunun çözümünü cümleye dökün. Sadece sayısal verileri kullanmayın ve çözümü; öğretmenin ağzından çıktığı şekli ile not alın.

TYT Geometri Soruları Nasıl Çözülür?

TYT geometri çalışırken soruları tükenmez kalemle yazmak soruyu tekrar çözeceğiniz zaman, üzerinde yapmış olduğunuz işaretlemelerle kafanızın karışmamasını sağlar.

Soruyu tekrar çözerken, üzerindeki tüm işaretleri kolayca silebilirsiniz. Çözümünü de elinizle kapatıp, belirli bir süre sonra konuyu tekrar ederken, yeni bir soruymuş gibi çözebilirsiniz.

Soruyu tükenmez ve renkli bir kalem kullanarak, çözümü de kurşun kalemle yazın.

TYT Geometri Soruları Nasıl Anlaşılır?

Geometri çözmek için kitabını açan bir öğrenci elindeki notlara bakıp şekle ait özellik arayarak kendini sorudan soğutmak yerine önce soruyu incelemelidir.

Sorunun açıklama kısmında veya şekil üzerinde verilen her bilgiye ‘Seni neden vermiş’ şeklinde yaklaşmak soruyu hazırlayanların ne düşünüp soruyu çözmenizi istediklerini anlamanıza yardımcı olur. Bu verilen bilgiyi nasıl kullanmanız gerektiğini birkaç soru içinde öğrenmenizi sağlar ve soru çözüm gücünüzü geliştirir.

TYT Geometride Denemelere Ağırlık Verin

TYT geometri denemeleri genelde soru bankalarından daha faydalı içeriklerdir. Nedeni ise; farklı konulara ait soruların, aynı kağıtta sizlere sunulmasını sağladığı içindir.

Konu anlatımını bitirdiğiniz ve yeterince soru çözdüğünüz bir TYT geometri konusundan sonra muhakkak denemelere odaklanmalısınız. Farklı soru tiplerinin, hangi konulara ait olduğunu ancak denemeler ile saptayabilirsiniz.

Önemli olanın asıl sınavdır ve denemeler de, asıl sınavın bir izdüşümüdür. Denemelere öncelik vererek, maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

Enerjinizin büyük kısmını denemelere ayırdığınızı gördüğünüz zaman; karşılaştığınız sorunun, ait olduğu konuyu okuyabileceksiniz.

Geometri Soruları Çözerken Korkmamak

Geometride şekilli sorular ağırlıkta olduğundan açıklama kısmından verilen veriler şekle taşınarak nasıl kullanılabilir diye üzerinde düşünerek çözüme ulaşılmalıdır.

Ek çizimler yapmak, verilen doğruları taşımak gerekirse yeni bir şekil çizmek her öğrencinin korkulu rüyasıdır. Ancak kalemi elinize alıp bu soruların birkaç kez üzerine gitmeniz boşuna korktuğunuzu gösterecektir. Tek bir çizimden sonra soru en kolay geometri sorusuna dönecektir.

TYT Geometri İçin Fasikül Kitaplar

Bir kitabı en çok ilk aldığında çözen öğrenci, ikinci üçüncü gün kitabını diğer kitaplarının arasında tozlanmaya bırakmasıyla ünlüdür. Hiç de ince olmayan bir kitap bir süre sonra bıkkınlık vermiştir. İşte burada çözmeyi daha zevkli hale getirecek konu konu hazırlanmış fasikül kitaplar devreye girer.

İnce bir kitabı bitirmek çok daha kolaydır, konuyu yarıda bırakma şansınızı azaltır. Fasiküllerde bulunan rehber soru stilleri de öğrenmenize katkıda bulunacaktır.

TYT Geometride Çözüm Yöntemlerini Sürekli Tekrar Ederek Kavrayın

TYT geometri de çözüm yöntemlerini bilmek bir bilgi bilmek kadar değerlidir. Bir şeklin verilmediği ve sizden çizmenizin istendiği sorular, zor sorular kategorisindedir.

Sizden şekil çizmenizi isteyen sorularda sizi doğruya götürecek en kestirme yol, tüm çözüm yollarını kavramaktır. Zihninizde canlandırdığınız şekli, kağıda çizmenizin yanı sıra cümlelere dökmeniz de önemlidir.

Çözüm tekniklerini sürekli olarak tekrar etmeniz, oldukça yararlı olacaktır. Tüm çözüm yollarını kavrayın ve tekrar ederek kalıcılık sağlayın.

TYT Geometride Boş Bıraktığınız Soru İle Çok Fazla Oyalanmayın

Eğer bir deneme sınavındaysanız TYT geometride boş bıraktığınız soru ile ilgili çok fazla bir uğraş vermeyin. Hiçbir işaretleme ve karalama yapmadan, diğer soruya geçin. Testi tamamen bitirdikten sonra, boş bıraktığınız soruya geri dönebilirsiniz.

Eğer süreniz yoksa ve çözümleyemeyecek gibi hissediyorsanız, yanına bir soru işareti koyun ve öğretmeninize sorun. Her soru ile dakikalar harcamamalısınız. Soruyu çözmek ve doğru sonucu bulmak önemli olsa bile, zamanın da önemini atlamamalısınız.

Evde kendinizi geliştirmek için soru çözüyorsanız, soru üzerinde mümkün oldukça durmanız önemlidir.

Çözümlü Olan Kitapları Tercih Etmek, Yaşasın Bilişim Çağı!

Geometride en zor adım ilk kitabın çözülmesidir. Henüz pek bilgi sahibi değilken sorulardaki ayrıntıları görmek daha zordur.

Soruyla inatlaşmak yapılamayan soruya ikinci, üçüncü kez dönerek mücadele vermek daha iyi soru çözmenizi sağlayacaktır ancak üçüncü seferden sonra sorulamayan soru kenara mı atılacaktır? Çoğu öğrenci testinin yarısının boş olmasından hoşlanmaz. Bir öğretmene gidip neredeyse bütün testi öğretmene çözdürme fikri de hoş gelmez. O kitap kapanır. Çözülemeyen soruların çözümleri ebediyen bir sır olarak kalır.

İşte bu noktada işin içine çözümlü kitaplar girer. Bunlar birkaç sayfa çözüm içerip teste geçen kitaplar değildir. Bilişim çağında yaşamamız hayatımıza birçok kolaylık sağlamaktadır.

İlk kitap seçilirken internette kitabın tamamının çözümlerinin bulunduğu kitapların araştırılarak bulunması ilk kitabınız için en doğru tercihtir.

Birkaç kez çözmeyi deneyip yine de çözemediğiniz soruların çözümlerini o gün sıcağı sıcağına öğrenmek öğrenilen bilginin ve kazanılan pratiğin kaybolmasını engeller.

TYT Geometride Bir Karalama Defteri Edinin

TYT geometride karalama defteri soruları çözerken işinize yarayacak bir yöntemdir. Konu çalışırken; örnek soruları bu deftere çözebilirsiniz. Şeklin ön planda olduğu deftere, çözemediğiniz sorularda bakarak, çözümü kavrayabilirsiniz.

Soru çözerken yamuğun alanı sorusunu çözemediyseniz, karalama defterinizi kullanabilirsiniz. Karalama defterinize; basit, anlaşılabilir ve kısa olan bilgileri not alın. Bu bilgiler, çözemediğiniz sorular için baştan başa bir konu anlatımı tekrarından daha kolay olacaktır.

TYT Geometri Sorularını Konulardan Bağımsız Çözün

TYT Geometride konuyu bilmeden soru çözmek asıl sınava dair yapılacak, en faydalı çalışmalardan bir tanesidir. TYT’de çıkacak geometri sorularının, hangi konuya ait olduğu sınavda verilmemektedir.

Başlığı belli olan soruları çözmekten ziyade, karışık konulardan oluşan soruları çözmek daha faydalıdır. Konu başlığı belli ise kafanızdaki çözüm yolları, tamamen o konuya yönelik olacaktır. Karışık olarak verilmiş bir testte ise sorunun hangi konuya ait olduğunu kendiniz bulmaktasınız.

Gerçek sınav formatında çok fazla işinize yarayacak olan bir tekniktir. Hangi konudan sorumlu olduğunuzu bilmeden soruyu çözmek formatını; konu anlatımlarını ve soru çözümlerini bitirdikten sonra uygulayabilirsiniz.

Formatın genel olarak uygulandığı en güzel örnek, denemeler üzerinden verilebilir. Çünkü denemeler; konuların karışık olarak verildiği ve öğrencinin sorunun ait olduğu konuya dair direkt olarak bir bilgi almadığı sınavlardır. Gerçek sınav formatına da yakın oldukları için, deneme çözmek TYT geometri konusunda en etkili yöntemlerdendir.

TYT’de Kaç Tane Geometri Sorusu Var?

TYT Geometri soruları, karşınıza ayrı bir bölümde gelmez. TYT matematik soruları ile bir aradadır. Öncelikle matematik, ardından geometri soruları sorulur.

TYT matematik bölümünde toplam 40 soru vardır. Senelere göre değişiklik gösterebilmekle beraber bu soruların 29-30 tanesi matematiktir. TYT geometri soru sayısı ise 10-11 civarındadır.

TYT Geometri Kaç Günde Biter? 

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin bir kısmı TYT geometri soruları bir süre zaman ayırıp bu zamanda tamamen bitirmeyi hedeflemektedir. Ancak geometri böyle bir ders değildir. TYT kimya konularını 15 günde tamamlayıp fulle yakın yapmanız zor değildir. Ancak geometri sorularını çözebilmek için konu çalışmasını sindire sindire yapmanız gereklidir.

Geometri konuları birbiri ile bağlantılıdır. Açılar ve üçgenler konularını tamamlamadan paralel kenar sorularını çözerken zorlanırsınız. Konuları sırayla çalışmak ve konu çalışma sonrasında bol soru ile pekiştirmek, ondan sonra yeni konuya geçmek önemlidir.

TYT geometri konularını bitirmek ve pekiştirmek için en az 5-6 ay ayırmanız gerektiğini unutmayın.

TYT Geometri Hangi Konudan Kaç Soru Çıkıyor?

Zamanınızı daha verimli değerlendirmek için TYT Geometride hangi konudan kaç soru çıktığını bilmenizde fayda vardır. Bu sayede geometri çalışma programı hazırlarken hangi konuya ne kadar zaman ayıracağınıza karar verebilirsiniz.

 • Açılar ve üçgenler konusundan en az 2 soru çıkar. Üstelik bu konu, diğer soruları çözebilmeniz için de bilmenizin şart olduğu bilgileri içerir. Ne yapın ne edin, açılar ve üçgenler konusundan soru kaçırmayacak duruma gelin.
 • Kare ve dikdörtgen sorularından birer soru gelebilir. Soruları çözebilmek için genel bilgilere sahip olmanız önemlidir. Ancak daha da önemlisi elinizdeki verileri yorumlayıp farklı bilgilerle birleştirebilmenizdir.
 • Çokgenlerden 1 soru çıkması olasıdır. Bu soru çoğu zaman açı ortay ve üçgen çizerek yapabileceğiniz bir soru olun. Açı ve üçgen konusuna tamamen hakim değilseniz işiniz zordur.
 • Çember ve daire konusundan 1-2 soru çıkabilir. Sorular genellikle analitik düşünme yeteneğini ölçme üzerinedir. İki çember ya da daire birleştirilebilir.
 • Analitik geometri hemen hemen her sene 1 soru çıkan bir konudur. AYT geometri konuları arasında da yer aldığından derinlemesine çalışmanız önemlidir. Ancak çıkan sorular genellikle kolay olur.
 • Katı cisimler konusundan 2 soru çıkar. Bu konuda belli soru tarzları vardır. Bolca soru çözerseniz soruları kaçırmanız zordur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM