izmir escort
TYT Barajı Geçme Taktikleri - Sinavhanem

TYT Barajı Geçme Taktikleri

TYT Barajı Geçme Taktikleri

TYT barajı geçme taktikleri, üniversite hayali kuran öğrencilerin sınavda başarılı olmak için araştırdığı konuların başında geliyor. 2 aşamadan oluşan YKS’nin (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) birinci basamağı olan TYT (Temel Yetenek Testi) üniversiteye gitmek isteyen tüm öğrencilerin girmekte zorunlu olduğu kısımdır.

TYT’ye çalışılırken ve sınav sırasında uygulanacak bazı tekniklerle başarı oranını artırmak mümkün olacaktır.

TYT Barajı Kaç Puan?

TYT baraj puanı kaç diye soran öğrenciler için sınav barajının 150 olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte ÖSYM, toplam baraj puanının dışında, ağırlıklı puanların (A-TYT) hesaplanması için net sayı barajı da koymuştur.

TYT’de matematik yapmak zorunlu mu diye soran adaylar için türkçe ve matematik testinden en az birinden 0,5 net yapmak gerektiği söylenebilir. Yani TYT’de barajı aşmak için, Türkçe ve matematik testlerinden en az birinde 1 doğru 2 yanlış soru yapmış olmak ve toplamda 150 puan almış olmak gerekiyor. Ayrıca TYT sınavından 200 ve üstü puan alan adaylar istenildiği takdirde bir sonraki sene puanlarını kullanarak AYT’ye girebilecek.

TYT Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

Temel Yetenek Sınavı 40 temel matematik, 7 fizik, 7 kimya ve 6 biyoloji olmak üzere toplam 20 fen bilimleri,  40 temel Türkçe, 5 din kültürü ve ahlak bilgisi, 5 felsefe grubu, 5 tarih ve 5 coğrafya olmak üzere toplamda 20 sosyal bilimler sorusundan oluşmaktadır.

TYT’de 150 baraj puanı alabilmek için onlarca farklı olasılık bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse matematik testinden 7.5 net ve Türkçe testinden 8 net yapılması yeterli olmaktadır. Diğer testlerden de net yapılması halinde matematik ve Türkçe için netler değişecektir.  7 matematik, 5 Türkçe ve 4 sosyal bilimler sorusunun yapılması da yeterli olacaktır.

Ortalama olarak 15-16 net yapmak yeterli olduğundan TYT barajı geçmek zor mu diye merak eden öğrenciler için barajı geçmenin kolay olduğunu söylemek gerekir.

TYT’de Hangi Testten Başlamalıyım?

TYT’de tüm sorular hemen hemen aynı puana sahip olduğu için, sınava hangi testten başlanacağı kişiden kişiye değişecektir.

Sınavda hangi sırayla gidileceği zaman açısından çok etkilidir. En doğru kararı verebilmek için TYT deneme sınavlarında hangi dersin testinde daha fazla zaman harcandığı tespit edilmeli ve en hızlı ve kolay çözülen testten başlayarak sıralanmalıdır. TYT yetiştirme taktikleri açısından bu sıralama deneme sınavlarında oturtulmalı, TYT’de de her zamanki sırayla çözülmelidir.

TYT Zaman Sorunu İçin: Turlama 

Turlama tekniğinde aday, 1. turda kendi test sıralaması ile başlayıp, her testte sadece kolay olduğu görünen ve 1 dakikadan kısa sürede çözülen soruları çözerek, tüm soruları görmüş olur.

2. turda kalan sorulara bakarak orta zorlukta ve yaklaşık 1,5 dakikada çözülebilecek soruları tamamlar. Hiçbir turda herhangi bir soruda uzun süre takılmayarak ve 3. turda daha zor gelen sorulara bakarak sınav tamamlanır. Turlama tekniği sınav başarısını artırır.

 • Turlama tekniği ile soruların tamamının görülebilmesi sağlanır.
 • TYT’de tüm sorular neredeyse eşit puanda olduğundan zor sorulara takılarak eşit puandaki kolay soruya zaman kalmama problemini ortadan kaldırır.
 • Kolay soruları çözerek ilerlemek adayı iyi hissettireceğinden, daha iyi odaklanlanma ile sınavda daha yüksek performans sağlar. Sınavın başlarında zor sorulara takılmak başarısızlık duygusu ve zaman kaybı ile adayın demoralize olmasına neden olur.

TYT’de Kodlama Tekniği Nasıl Olmalı?

Kodlama tekniği sınav başarısını önemli oranda etkileyen faktörlerdir biridir. Sınavda fazladan zaman kaybı ve yanlış kodlama risklerini elimine etmek için kodlama tekniğinin oturtulmuş olması gerekir.

En doğru kodlama tekniği sağ ve sol her iki sayfa bittiğinde topluca yapılan soruların kodlanarak sayfanın çevrilmesidir. Ancak, sınav anına kadar deneme sınavlarında bu yöntem alışkanlık haline gelmedi ise sınavda değiştirilmesi doğru olmaz.

Doğru olan deneme sınavlarında da en doğru ve pratik yöntemin bulunup sürekli aynı şekilde kodlama yapılmasıdır.  Her çözülen soruda kodlama asla yapılmaması gereken bir yoldur. Ciddi süre kaybına neden olur.

TYT Türkçe Taktikleri

Temel Yetenek Testi genel olarak temel bilgiyi ve bilgiyi kullanma, yorumlama ile analiz etme becerisini ölçen bir sınav. Sınavda Türkçe anlam soruları genel olarak başarı sıralamasında belirleyici rol oynuyor.  Bu sorular kitap okumayı seven adayları bir adım ileri taşıyor.

 • Paragraf sorularında önce sorunun köküne bakıp ne istediğini anlayın. Özellikle yanıltıcı olabilecek olumsuzluk ekleri kullanılıyor veya çok bilinmeyen kelimelere yer veriliyor. Sonra şıkları okuyun. Daha sonra paragrafı okuyun. Bu paragraf taktikleri ile soruyu daha kolay ve hızlı anlayabilirsiniz.
 • Uzun soruları aceleyle okumayın, anlamak için sakin ve odaklanarak okuyun.
 • TYT Türkçe bölümünde uzun yorum soruları bulunuyor. Bu bölümü çözerken, bir süre sonra dikkatinizi vermekte zorlanabilirsiniz. Fark ettiğiniz yerde bu testi bırakarak sonraki teste geçin. Sonraki turda çok daha rahat çözeceksiniz.

TYT Matematik Taktikleri

 • TYT’de matematik soruları matematiksel yorum yapmayı gerektiriyor. Özellikle problem soruları uzun metinler içeriyor. Sorulara yeni nesil soru çözme taktikleri ile yaklaşılmalı, ezber mantığı kullanılmamalıdır.
 • Soru metinleri dikkatle okunarak doğru denklem kurulmalı. Sınav genel mantığında olduğu gibi matematik sorularında da okuduğunu anlama, anladığını işleme dökme becerisine önem veriliyor.
 • Çalışırken çözemediğiniz soruların çözümünü mutlaka öğrenin. Günde bin soru çözmek yerine, önceden yapamadığınız 10 sorunun çözümünü araştırıp öğrenin. Bu sorular eksiklerinizi kapatmanıza yardımcı olacaktır.

TYT Sosyal Bilimler Taktikleri

 • TYT tarih sorularının yarısı ezber yarısı da yine paragraftan yorumlama soruluyor. Tarih dersi çalışılırken olayların sıralaması çok iyi öğrenilmelidir. Bu aşamada ezber yapmak yerine tarihi olayların birbirlerine etkileri, neden sonuç ilişkileri ile öğrenilmelidir.
 • Tarih paragraf sorularında soru paragrafta verilen bilgilere sadık kalınarak çözülmelidir.
 • Tarihteki kavramlar mutlaka öğrenilmelidir. Tarihi kavramlara hâkim olmamak en çok yanlış yapılma sebeplerinden biridir.
 • Cumhuriyet öncesi dönem ve Cumhuriyet dönemi kesinlikle soru gelen konular olduğundan özellikle önem verilmeli.
 • Coğrafyada daha fazla net çıkarmak için, yüzey şekilleri, iklim şartları, ekonomik özellikleri gibi konular harita üzerinde çalışılmalıdır. Büyük Türkiye haritası alınarak çalışılan her konu bu haritaya işlenerek sürekli görülebilecek bir yere asılmalı. Böylelikle konu tekrarı yapılmadan kolayca bilgilerin unutulmaması sağlanır.
 • Din kültürü ve ahlak bilgisi soruları direk bilgiye dayalı sorulmaktadır. O yüzden mevcut bilgiler ile yetinilmeyip konu çalışılması özellikle sözelciler için önemli bir 5 net getirecektir.

TYT Fen Bilimleri Taktikleri

 • Kimya konuları bir önceki konunun üzerine bilgi koyarak gittiği için çalışılırken, konular kitaptaki sırasıyla çalışılmalı. Konu çalışmak anlamanın %25 ini oluşturduğundan arkasından soru çözülerek konular tamamen anlaşıldıktan sonra sıradaki konuya geçilmelidir. Konu atlayarak veya konular tam öğrenilmeden üst üste çalışılmamalıdır.
 • Fizik göreceli daha zor göründüğü için eleme yapılması yararlı olabiliyor. Özellikle çok zor olan konuların çalışılmaması, kolay konuların tamamen özümsenmesi daha çok net getirmektedir.
 • Biyoloji bol okuma yapılarak çalışılmalı. Hafıza teknikleri öğrenilerek çalışmadan daha fazla verim alınmalıdır.

TYT’de Barajı Geçmek İçin Etkili Teknikler

Sınavda bazı noktalara dikkat ederek bir adım öne geçmeyi başarabilirsiniz.

 • Sayısal işlem gerektirmeyen sorularda, ilk aklınıza gelen şıkkın yanlış olduğundan emin değilseniz asla değiştirmeyin. Çünkü insanın aklına bilmediği şey gelmez. Bilip de unuttuğu veya bilinçaltına girmiş bir bilgi olma ihtimali daha yüksektir.
 • Özellikle sözel sorularda, uzun soruların zor olduğu düşünülerek sona bırakılmamalıdır. Uzun sorular genelde daha kolay sorulardır.
 • Sınavda yorulduğunuz veya dikkatinizin dağıldığını fark ettiğinizde nefes tekniğini uygulayın. Bunun için burnunuzdan derin nefes alın ve ağzınızdan yavaşça verin. Bunu birkaç kez tekrarlayarak beyin hücrelerinize oksijen göndermiş olacaksınız. Bu şekilde zaman kaybedeceğinizi düşünmeyin, aksine dikkatinizi tekrar toplayarak, daha rahat ilerleyeceksiniz.
 • Dönüp baktığınızda çözebileceğiniz sorular ile hiçbir fikriniz olmayan sorulara farklı işaretler koyun. Bu sizin geri döndüğünüzde zaman kaybetmenizi önler.
 • Sınavdan önce çok fazla konu eksiğiniz varsa ve yeterince zamanız kalmadı ise, içlerinde az soru çıkan ve zor olan konuları tamamen eleyin. Sınavda bir soru çıkabilen zor bir konu yerine, kolay ve daha fazla soru gelen konulara zaman ayırın, bu stresinizi de azaltacaktır.
 • Sınavdan bir süre önce her gün sınav saatinde deneme sınavı çözün. Ve hepsinde TYT deneme çözme taktiklerini uygulayın. Bu yöntemle biyolojik saatiniz de o saate ayarlanacak zihninizin daha açık olduğunu daha rahat odaklandığınızı fark edeceksiniz.
 • Sınavdan birkaç gün önce tam sınav saatinde önceki yıl çıkan TYT sorularını deneme şeklinde çözün. Çözebildiğinizi görmek sınav stresinizi azaltacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM