izmir escort
Paragraf Netleri Nasıl Artar? - Paragraf Çözme Teknikleri

Paragraf Netleri Nasıl Arttırılır?

Paragraf Netleri Nasıl Arttırılır?

Paragraf netlerini arttırmak isteyen öğrencilerin kafaları zaman zaman ne yapmaları gerektiği konusunda karışıyor. Öğrenciler hangi yöntemleri denemeleri gerektiğine ve netlerini nasıl arttıracaklarına dair cevaplar arıyorlar.

Sınava hazırlanan ve hayallerine ulaşmak isteyen öğrencilerin çoğu TYT Türkçe paragraf sorularında zorlanmaktadır ve bu yüzden kafalarında TYT’ de paragraf soruları çok zor gibi bir algı oluşmaktadır. Öğrenci eğer paragraf çözümünün püf noktalarını kavrarsa paragraf soruları korkulu bir rüya olmaktan çıkarak çocuk oyuncağı haline gelecektir.

TYT Türkçe Paragraf Netlerim Artmıyor

TYT Türkçede soruların çok büyük bir kısmı paragraf sorusu olarak öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Paragraf sorusu çözmek bu yüzden kritik bir önem taşımaktadır.

Paragraf sorularını çözüyorum ve sürekli iki şık arasında kalıp yanlış işaretliyorum, aylar geçti ancak net sayım üç aşağı beş yukarı aynı kaldı diyorsanız asla ben çözemiyorum deyip paragraflara küsmeyin. Doğru yolu izlediğiniz taktirde zamanla netlerinizin arttığını ve soruları daha rahat anlayıp daha hızlı çözerek doğru cevaba ulaştığınızı göreceksiniz.

Kitap Okuma Alışkanlığım Yok Yine de TYT Türkçe Paragraf Sorularını Çözebilir miyim?

Kitap okuma alışkanlığı olan öğrenciler paragraf sorularını başlangıçta okuma alışkanlığı olmayanlara göre daha rahat çözebileceklerdir tabi ki ancak kitap okumuyorsunuz diye paragraf çözemezsiniz gibi bir durum söz konusu değildir.

Kitap okuma alışkanlığına sahip bireyler sorularda okuduğunu anlama ve yorumlama, hızlı okuma gibi kabiliyetlerini oldukça geliştirmişlerdir bu yüzden de paragraf sorularını çözerken soruların onlardan tam olarak ne istediklerini başlangıç aşamasında hızlı ve kolay bir biçimde anlayacaklardır. Kitap okumayanlar ise bazı cümleleri birkaç kere okuma gereksinimi hissedecekler ve iki şık arasında kalma durumunu sık sık yaşayacaklardır.

Gerekli çalışmaları yapıp bol bol soru çözdüğünüz taktirde birkaç ay sonra paragraf sorularını daha rahat çözebileceğinizi ve sınav anında da yüksek netler yapabilecek seviyeye gelebileceğinizi asla unutmayın. Öncelikle zihninizdeki kötü düşünceleri uzaklaştırın ve daha paragraflarla savaşmadan yenilgiyi kabul edip sorulara küsmeyin, çünkü kazanan siz olacaksınız.

TYT Türkçe Paragraf Neti Arttırma Teknikleri

Bilmeniz gereken bazı püf noktalarla daha bilinçli bir şekilde paragraf sorularına yaklaşabilir ve bazı teknikleri uygulayarak soruları daha iyi kavrayabilirsiniz. Tüm bunlara paralel olarak netleriniz de günden güne artacaktır.

Okuyabiliyorsanız kitap okuyun. Sınav için çalışmanız gereken çok soru var ancak ben düzenli biriyim günde 10 dakika bile olsa kitap okumayı planıma dahil edebilirim diyorsanız mutlaka kitap okuyun. 10 dakikanın bile ileriki dönem için büyük faydalar yaratacağını göreceksiniz.

Çok soru çözün, farklı soru bankaları bitirin. Türkçede paragraf sorularının aslında belirli tipleri vardır. Çok soru çözerseniz artık soruyu okuduğunuz an nasıl bir yok izlemeniz gerektiğini, soruya nasıl yaklaşmanız gerektiğini biliyor olacaksınız. Bu pratikliğe hangi soruda ne yapılmalı ezberi yaparak ulaşmayacaksınız aksine zaten o kadar çok soru çözmüş olacaksınız ki beyniniz otomatik olarak size yol gösterecektir.

Farklı kaynaklardan soru çözmek ise daha farklı tarzda pek çok soruyu görmenize olanak tanıyacaktır. Ne kadar fazla soru tipi çözerseniz deneme sınavlarında ve TYT’ de netleriniz o kadar artar.

ÖSYM’nin soru tipleri ve soru kökleri benzerdir. ÖSYM hemen hemen belli tipte sorular sorar, soru değişir ancak istediği noktalar değişmez. Örneğin ÖSYM’nin sorduğu bazı paragraf soru kalıpları şunlardır: “Yukarıdaki paragraftan çıkarılabilecek kesin yargı hangisidir?”, “Parçada geçen …. sözüyle anlatılmak istenen hangisidir?”, “Numaralandırılmış cümlelerin hangisi bir sonraki cümlenin nedenidir?”, “Yukarıdaki numaralandırılmış cümlelerin hangileri birbirine anlamca en yakındır?” ve daha nicesi örnek olarak verilebilir.

Çıkmış soruları mutlaka çözün. Çıkmış soru çözmek ÖSYM soru tarzını daha iyi tanımanıza olanak sağlar ve önünüzdeki sınavda benzer tarzda birkaç soru gelmesi olasıdır.

Paragraf sorularındaki soru kalıplarının nasıl bir yöntemle çözülmesi gerektiğini içinde barındıran kaynak kitapları tercih edin. Bazı kaynak kitaplar soru kalıbını verir, bu soru kalıbıyla oluşturulmuş bir soruya nasıl yaklaşılması gerektiğini anlatır, örnek soruları çözer ve soru çözme taktiklerini görsel hafızanıza aktarmış olur.

Dikkat edilmesi gereken nokta bu bilgileri ezberlemeye kalkışmamaktır. Soru karşınıza geldiğinizde ve siz bol soru çözdüğünüzde zaten otomatik olarak o yöntemi kullanacaksınız. Bu tarz bilgiler özellikle çözemediğiniz tipte sorulara nasıl yaklaşacağınızı öğrenme aşamasında işe yarar.

Paragraf sorularında cevap sorunun içindedir. Paragraf soruları görmeyi bilen için açık bir kapıdır çünkü cevabını zaten içinde barındırır. Yapmanız gereken soruyu okuyup ne istediğini anlayıp doğru cevabı sorunun içinden cımbızla çeker gibi görmektir.

Her gün mutlaka soru çözün. Hazırladığınız programa her gün en az 20 paragraf sorusunu dahil etmeye çalışın ve her hafta günlük çözdüğünüz paragraf sayısını arttırın. Her derse her gün çalışamayabilirsiniz bu yüzden programınızda şu gün şunlara bugün bunlara diye derslerinizi ayırabilirsiniz ancak paragraf sorularını her gün çözün.

Düzenli paragraf sorusu çözmek paragraf sorularına karşı kuşanabileceğiniz en büyük silahtır. İlk günler belki çok yanlışınız çıkacak ancak soru çözümü noktasında devamlılık sağladığınız taktirde netleriniz yavaş yavaş artmaya başlayacak ve zirveyi görme şansınız olacaktır.

Yanlışlarınızı atlamayın, yapamadığınız soruların doğru cevabını ve neden o cevabın doğru olduğunu mutlaka öğrenin. Soru çözmek kadar yanlışınızı sormak, doğru cevapları ve nedenlerini öğrenmek de paragraf netlerin arttırmak için bir o kadar önemli. Sorularınızı sormadığınız taktirde çözdüğünüz sorular hiçbir işe yaramayacaktır çünkü aynı tip sorularda sürekli yanlış yapmaya devam edeceksinizdir.

Sorularınızı sorduğunuz taktirde bir sonraki aynı tip soruda dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat ederek doğru yapma şansınızı arttırmış olacaksınız. Yine yanlış yaparsanız yine soracak ve bilgi birikiminizi günden güne arttırarak artık yanlış yapmamaya başlayacaksınız.

Anlamını bilmediğiniz kelimeleri öğrenin. Anlamlarını bilmediğiniz kelimelerin yanlarına anlamlarını not alabilir hatta bir defter oluşturarak oraya kaydedebilirsiniz. Paragrafın içinde geçen bir cümlenin dahi anlamını bilmemeniz size o soruyu yanlış çözdürebilir ve dikkatinizi dağıtarak zaman kaybetmenize neden olabilir.

ÖSYM özellikle bazı kelimeleri kullanmayı çok sever, bu kelimeleri not alarak ve karşınıza çıktıkça tekrar ederek daha yüksek netlere ulaşabilirsiniz.

Süre tutarak çalışın. Paragraf soruları uzun olduğu için ve TYT’ de zaman kısıtlı olduğu için hızlanmak can alıcı noktalardan bir tanesidir. Süre sıkıntısı çeken adaylar sınavda bazı soruları görememektedir. Tüm soruları görüp üstüne bir de boş bıraktığınız sorulara geri dönecek kadar zaman kazanabilirseniz üstlere oynayabilirsiniz. Bunun yolu da süreli çalışarak her gün antrenman yapmaktan geçiyor.

Paragrafları hızlı okumaktan ziyade okuduğunuzu anlamanız ve doğru cevabı doğru yerde aramanız önemli. Başlangıçta süre tutmasanız bile bir iki ay sonrasında soru tutarak soruları çözmeye başlayın ve hem sorularla savaşın hem de zamana karşı yarışın, çünkü sınav anında aynen bunları yapmanız gerekecek.

Süre tuttuğunuz taktirde kendinizi ona göre ayarlayacak, sorularda gereksiz oyalanmayacak ve çözebileceğiniz her türlü soruyu çözmeyi öğreneceksiniz. Böylece sorularla inatlaşmayarak soruyu atlayacak, daha sonra artan zamanınızla soruya geri dönerek belki de o an göremediğiniz bir püf noktayı yakalayacak ve 10 dakika önce çözemediğiniz soruyu o an çözebileceksiniz.

Hızlı okumak için anlamadan okumayın. Hız TYT paragraf sorularını çözerken kesinlikle çok önemli ancak hızınızı bir tık düşürerek soruyu anlamanız çok hızlı okumaya çalışıp anlamadığınız için soruyu defalarca okumanızdan daha iyidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM