Çalışsam da Geometri Sorularını Çözemiyorum. Ne Yapabilirim?

Çalışsam da Geometri Sorularını Çözemiyorum. Ne Yapabilirim?

Yeni bir hayatın ilk adımı olan Ygs pek çok konuyu içerdiği için düzenli ve sürekli bir hazırlık sürecini gerektirmektedir. Sayısal branş öğrencilerinin bile zorlandığı bir alan olan geometri için de düzenli çalışma ve sık tekrar yöntemiyle hazırlanmak oldukça önemlidir. Geometri bilmekten daha çok görmeye dayanan bir derstir. Bütün formüller bilinse de eğer soruda istenen özellik görülmezse sorunun çözümü oldukça zor olacaktır.

Parçadan Bütüne Gitme Taktiği

Geometri sorularını çözmek için aslında ilk başta üçgenleri bilmek gerekmektedir. Geometrinin temeli üçgenlere dayanmaktadır. Geometri çok fazla formül içermese de sık tekrar yapılmadığı zaman çok çabuk unutulabilen bir branştır. Geometriye çalışırken bir bütün olarak değil parça parça, konu bazlı çalışmak geometriden korkmamak için iyi bir başlangıç olacaktır. Her konu bitiminde o konuyla ilgili en az beş test çözülüp soruların yüzde doksanı doğru yanıtlanmadan yeni konuya geçilmemelidir. Bütün olarak savaşmaktansa geometriyi parçalara ayırarak çalışmak moral üstünlüğü için önemlidir.

Formüller Önemlidir!

Geometri sayısal bir ders olduğu için temelinde formüller yer almaktadır. Pek çok soru ada pratik kazanmak için belli başlı formüllerin bilinmesi gerekmektedir. Formüller bilindiğinde soru üzerinde yerleştirmeleri yapmak oldukça kolay olacaktır. Geometrinin temelinde görmek olduğu için soru görüldüğünde doğru formülleri soruya yerleştirmek daha kolay  olacaktır.  Sayısal derslere ve özellikle geometriye yeni çalışmaya başlarken formüllerin bir kağıda yazılıp gerektiğinde bu kağıttan yardım almak geometriyle savaşmayı kolaylaştıracaktır.

Küçük Sorulara Büyük Çözümler

Geometri görmeyi gerektiren bir branş olduğu için soruları ne kadar büyük olarak görülürse çözümü o kadar kolaylaşacaktır. Küçük çizimler halinde hazırlanan sorular göz korkutucu olsa da daha büyük kağıtlara tekrar çizildiğinde küçük ayrıntılar, sorunun çözümünü kolaylaştıracak püf noktaları daha net görülecektir. Sorular başka kağıtlara yeniden büyük olarak çizilirken tükenmez kalem kullanılırsa soru üzerinde yapılan çizimler silindiğinde soru silinmemiş olur ve zamandan tasarruf sağlar. Her geometri sorusu sırrını size hemen göstermeyebilir. Sorular üzerinde uğraşılan zaman başka soruların çözümü için yeni bakış açıları kazandıracaktır. İlk başlarda çok uzun süren çözümler pratik kazanıldığında çok kısa zamanlara düşecektir. Sabırlı olmak ve soruların üzerine gitmek sonrası için oldukça faydalı olacaktır.

Geometriye Bakış Açıları

Sayısal dersler arasında en çok korkulan ders olan geometri aslında oldukça keyifli bir derstir. Geometriye bir bulmaca gibi yaklaşmak bu derse karşı olan ön yargıları kırmak açısından oldukça faydalı olacaktır. Geometri bakmaktan çok görmeyi gerektirdiği için konu bazında çalışırken tek bir kaynağa bağlı kalmak çok da olumlu bir davranış değildir. Konu çalışılırken en az iki kaynaktan faydalanılırsa aynı soru tipi için farklı bakış açıları görülmüş olur. Böylece kendi sisteminizi oluşturmanız daha da kolaylaşacaktır. Geometri daha çok pratik gerektiren bir branş olduğu için ne kadar farklı türde soru çözülürse o kadar görme yeteneği gelişecektir.

Her Şeyden Önce Kendine İnan!

Geometri sayısal branşlar arasında bile çok farklı bir yerde bulunmaktadır. Matematiği çok iyi olan birisi bile geometri sorularında oldukça zorlanabilmektedir. Geometri başlarda zor gibi görünse de çözüm yolları kavrandığında doğru çizgiler doğru noktalardan çizildiğinde çözümü oldukça eğlencelidir. Çözülen her bir soru bir sonraki sorunun çözüm anahtarını içerisinde gizlemektedir. Geometri sorularına bulmaca gibi yaklaşmak sonraki soru için de ön yargıları engelleyecektir. Geometri bilmekten çok pratik yaptıkça başarı sağlanabilecek bir branştır. Geometri sorulanın çözümü için harcanan zaman asla bir kayıp olarak nitelendirilmemelidir. Her soru yeni bakış açıları kazandıracaktır. Başarı merdivenlerini kimse elleri cebinde çıkmamıştır. Her ders başarılabilir yeter ki azim ve inanç eksik olmasın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sponsorlu Bağlantılar