izmir escort
Bilgisayar Mühendisliği Kazanmak için Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Gerekli? - Sinavhanem

Bilgisayar Mühendisliği Kazanmak için Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Gerekli?

Bilgisayar Mühendisliği Kazanmak için Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Gerekli?

Bilgisayar mühendisliği kazanmak için nasıl çalışmalıyım? Kaç net gerekli? Bilgisayar mühendisliği tercih etmenin sağlayacağı avantajlar nelerdir gibi sorular, geleceklerini şekillendirecek sınava girecek adayların yanıtını merak ettiği sorulardır.

Bilgisayar mühendisliği geleceği parlak olan, teknolojiyle iç içe bir bölümdür. Bu alana ilgi duyuyorsanız ve mühendislik ile taçlandırmak istiyorsanız; bilgisayar mühendisliği sizin için ideal bir seçim olacaktır.

Sürekli değişen sınav sistemi yeteri kadar kafa karışıklığına neden olurken en azından hedefinizi, tercih etmek istediğiniz bölümü netleştirebilirseniz; daha rahat bir sınav süreci geçirebilirsiniz.

Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olanlar için iş olanakları da oldukça fazladır. Bu alanda çalışan kişilerin maaş açısından da birçok mesleğe göre iyi durumda olduğu bilinmektedir.

Sektörün yurtdışında da revaçta olması ve geleceğin mesleklerinden biri olması da bilgisayar mühendisi olarak çalışanlara kıymet verilmesini sağlamaktadır.

Bilgisayar mühendisliği maaşları çalışılan yere göre değişiklik gösterebilir ama bu meslekte hem devlette hem özel sektörde rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Bilgisayar mühendisliğini okumak isteyen adaylar, bu bölümle ilgili yeterli bilgiye sahip olduktan sonra kararlarını vererek kendilerine bir hedef oluşturabilirler.

Bilgisayar mühendisliği okuyanların yorumları da aklınıza takılan konularda aydınlatıcı olabilir. Üniversitelerde popüler olan bir bölüm olduğundan ülkemizde hemen her üniversitenin mühendislik fakültesinde bilgisayar mühendisliği bölümü de bulunmaktadır.

Bölüm her yıl yüzlerce öğrenci için kontenjan açar ve büyük olasılıkla da kontenjanların büyük çoğunluğu dolar.

Bölüm hem devlet üniversitelerinde hem vakıf üniversitelerinde alım yapmaktadır. Özel üniversitelerde burslu okumak gibi bir seçeneğiniz varken ücretli bilgisayar mühendisliği eğitimi de alabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği Hakkında Bilgi

Bilgisayar mühendisliği bilgisayarların bünyesindeki iş ve dış donanım ve ekipmanlarının araştırılması, geliştirilmesi ve tasarlanması üzerine eğitimler veren bir bölümdür.

Üniversitelerin mühendislik fakültesinde eğitim veren bilgisayar mühendisliği bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Yazılım, donanım, algoritma ve programlama konularında eğitim alacağınız bölümden mezun olduğunuzda bilgisayar mühendisi unvanı alırsınız.

Bilgisayar mühendisliği bölümü, mühendislik fakültesinde en çok tercih edilen bölümlerden bir tanesidir.

Bazı üniversitelerde ikinci öğretim olarak daha düşük puanlarla tercih edilebilir.

Bölümden mezun olduktan sonra eğitim hayatınıza devam ederek mesleğinizde daha yüksek yerlere de gelebilme şansına sahipsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği için Hangi Sınavlara Girilmeli?

Bilgisayar mühendisliği sayısal bölümden öğrenci alan bir lisans bölümüdür.

Lisede sayısal bölümden mezun olmayan öğrenciler de bilgisayar mühendisliğini tercih edebilir ama katsayı düşeceği için daha fazla çalışma gerektirir.

Sayısal puanın hesaplanabilmesi için YKS’de ilgili testlere girmeniz gerekmektedir. Sayısal puan temel yeterlilik testi ve alan yeterlilik testi sınavlarıyla hesaplanabilmektedir.

Temel yeterlilik testinden aldığınız puanın %40’ı, alan yeterlilik testinden aldığınız puanın %60’ı alınarak hesaplanan puanla tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliğini Kazanmak için Hangi Derslere Çalışılmalı?

Bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanabilmeniz için gireceğiniz testlerin konu içeriklerini eksiksiz olarak bilmelisiniz.

Gireceğiniz TYT sınavında her aday aynı testleri yanıtlamakla yükümlüdür. TYT’de Türkçe, matematik, fen bilgisi-1 testi altında kimya, fizik, biyoloji ve sosyal bilimler-1 testi altında tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi derlerinden sorulara yanıt vermelisiniz.

Testlerde başarılı olmak için bu derslere eksiksiz olarak çalışmanız gerekmektedir.

TYT’den 180 puan almanız lisans bölümlerini tercih edebilmeniz için kilit noktadır. Bu nedenle alan testi kadar temel yeterlilik testine de önem vermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Alan yeterlilik testinde sayısal puanın hesaplanması için matematik-2 ve fen bilgisi-2 testlerini çözmeniz gerekmektedir.

Alan testinde matematik ve fen bilgisi konularının biraz daha fazla detayına girmeli ve bilgi içerikli sorulara odaklanmalısınız.

Bilgisayar Mühendisliğini Kazanmak için Nasıl Çalışılmalı?

Bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanmak, bu alandan mezun olmak ve bu alanda çalışmak istiyorsanız; hedefleriniz için en doğru şekilde çalışmalı ve çalışmalarınızın yeterli olduğundan emin olmalısınız.

Sayısal testlerine hazırlanacağınızı göz önünde bulundurarak çalışma programınızı buna göre oluşturmalısınız.

Ders çalışmaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken sorumlu olduğunuz testlerde karşınıza çıkacak soruların hangi konular kapsamında olduğudur.

Konu listesini derslere göre çıkardıktan sonra önce konu çalışması yapmalısınız. Konuların her biri bittikten sonra konu testini çözmeli ve eksiklerin üzerinden tekrar geçmelisiniz.

Eksiklerinizi zamanında tamamlamazsanız; sonraya bırakırsanız; yığılma olabilir ve yetiştirme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Konu çalışması tamamen bittikten sonra zamanınız tamamını soru bankasından soru çözmeye ayırmalısınız. Soru çözerken yanlışlarınız çıktığında endişe etmemeli ve konuya tekrar dönemlisiniz.

Sınava 2-3 ay kala hızlı bir konu tekrarı yapabilirsiniz ama sınava 7-10 gün kala çalışmayı bırakmalısınız çünkü testlerde karşınıza çıkan yanlışlar modunuzu düşürebilir ve sınavınızı etkileyebilir.

Sayısal bölümden iyi bir puan elde edebilmek için matematik ve fen bilgisi derslerine ağırlık vermelisiniz.

Matematik çalışırken bildiğinizi düşündüğünüz konuları es geçmemeli; derse en baştan eksiksiz çalışmaya başlamalısınız.

Matematik hem TYT’de hem AYT’de karşınıza çıkacaktır ama AYT’de daha ileri seviye konular ekleneceği için temel matematik konuları bittikten sonra bu konulara çalışmayı da ihmal etmemelisiniz.

Fizik, kimya ve biyoloji derslerine çalışırken de aynı şekilde ilerlemelisiniz çünkü bu dersler de her iki sınavda da karşılaşacaksınız.

Matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerine çalışırken önemli bilgileri, formülleri not almak daha iyi öğrenme sağlayacaktır. TYT’de Türkçe, sosyal bilimler-1 testlerinde sorumlu olunan konulara da konu çalışması ve soru çözümü şeklinde ilerlemelisiniz.

Alanınız olmayan derslerde zorlanabileceğiniz için bu dersleri de erken tarihte çalışmaya başlamalısınız.

Bilgisayar Mühendisliği için Kaç Net Gerekli?

Bilgisayar mühendisliği bölümünde okuma hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız; TYT ve AYT’de beliril sayılarda net çıkartmanız gerekmektedir.

Çıkaracağınız netler hesaplamalar yapılarak tercih yapabileceğiniz puan haline geleceği için oldukça önemlidir.

İyi bir puan elde edebilmek için ortalama değerlerin üzerinde net çıkarmaya çalışmalısınız. Bu nedenle net sayısına takılmak yerine yapabileceğinizin en iyisini yapmalı ve yüksek bir puana ulaşmaya çalışmalısınız.

Bilgisayar mühendisliği için önce TYT’de iyi netler çıkarmalı ve lisans bölümü tercih etmek için en az 180 puan almalısınız. İstediğiniz üniversite içinse daha yüksek puan almaya çalışmalısınız.

TYT’de Türkçe testinden 27-30 net, matematik testinden 35-40 net, sosyal bilimler-1 testinden 15 net, fen bilgisi-1 testinden 17-18 net çıkarmanız gerekmektedir.

AYT’de matematik-2 testinden 35-40 net, fizik testinden 12-14 net, kimya testinden 10-13 net ve biyoloji testinden 12-13 net çıkarmanız gerekmektedir.

Alan testi puanınıza %60 etki edeceğinden bir nebze daha önemlidir ama TYT’de 180 barajını geçemediğiniz takdirde alan testi puanınızın bir önemi kalmaz.

Bilgisayar Mühendisliği Puanları

Üniversite tercihi yaparken başarı sırası, taban puanı gibi bilgiler yardımcı olacaktır. Bilgisayar mühendisliği taban puanları 2018 değerlerini inceleyerek kaç puan almanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Taban puanın yanında sıralama konusuna da dikkat etmelisiniz. Bilgisayar mühendisliği sıralama 2018 değerleri başarı sıranız belirlendiğinde tercih yaparken yardımcınız olacaktır.

YÖK Atlas uygulamasında üniversitelerin ve bölümlerin yerleştirme bilgileri detaylı olarak yer aldığından istediğiniz üniversiteyi seçerek bu bilgilere göz atabilirsiniz.

Bilgisayar mühendisliği taban puanları 2019 ve sonraki yıllarda sınav yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra belirlenecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Merhaba ben seray Beril mert öğrenciyim ve lise yi geçensene bitirdim üniversiteye hazırlanacağım sınava gireceğim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM