upscalerolex.to blends realism with graphic elements .

Almanca Öğretmenliği Bölümü Puanları İş İmkanları ve Maaşları - Sinavhanem

Almanca Öğretmenliği Bölümü Puanları İş İmkanları ve Maaşları

Almanca Öğretmenliği Bölümü Puanları İş İmkanları ve Maaşları

Almanca öğretmenliği bölümü puanları, iş imkanları ve maaşları bu bölümü okuyanlar kadar; bu bölümü tercih etmek isteyenler için de merak konusudur.

Gelecekte iyi bir işe sahip olmak, güzel bir maaş almak için binlerce öğrenci uzun yıllar boyunca eğitim almaktadır. Üstelik bu eğitimin hangi alanda olacağı, doğru tercih yapıp yapmadıkları gibi onlarca soru da zihinlerini meşgul etmektedir.

Sürekli değişen sınav sistemi, üniversite mezunu olup iş bulamayanlar öğrencilerin ve adayların umudunu azaltsa da yine de çalışmaya ve üniversite mezunu olmak için çabalamaya devam etmekteler.

Öğretmenlik hayali olanların özellikle de yabancı dil öğretmenliğine ilgi duyanların tercih edebilecekleri bölümlerden birisi de Almanca öğretmenliği bölümüdür. Ancak Türkiye’de öğretmen olmak sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Yani sadece Almanca öğretmenliği bölümünü okuyarak hemen öğretmenliğe başlamak gibi bir durum yok.

Almanca öğretmenliği, eğitim fakültesine bağlı bir bölüm olduğundan formasyon almayı gerektirmez ama KPSS ve atanma gibi birçok detay sizi bekliyor olacak.

Bölümle ilgili birçok detay vardır ama almanca öğretmenliğinden İngilizce öğretmenliğine geçiş gibi durumlar daha çok ilgi görmektedir.

Almanca öğretmenliğinden alım olmayınca alan değiştirmek isteyen mezunlar da vardır. Ayrıca tam aksine İngilizce sınavıyla almanca öğretmenliği düşüncesi olan adaylar da var.

Almanca Öğretmenliği Bölümü

Almanca  öğretmenliği bölümü, 4 yıllık bir lisans bölümüdür ama hazırlık sınıfı da varsa eğitim süresi 5 yıla çıkar.

Almanca öğretmenliği bölümünün temel amacı, nitelikli Almanca öğretmenleri yetiştirmektir. Dış ticaret ve uluslararası ilişkilerde İngilizceden sonra gelen Almancayı öğrenmek, öğretmek önü açık bir geleceği ifade eder.

Almanca öğretmenliği bölümü, üniversitelerin eğitim fakültelerinde olmak üzere Türkiye’de çok sayıda özel üniversite ve devlet üniversitesinde açık olan bir bölümdür.

Almanca öğretmenliği bölümü, eğitim fakültesine bağlı olduğundan rehberlik, eğitim metotları, eğitim psikolojisi gibi öğretmenliğe yönelik derslere de yer verilmektedir. Bunların dışında bu bölüm kapsamında Almanca dil bilgisi, Almanca konuşma, Almanca yazma becerileri, Alman edebiyatı ve buna benzer dersler verilmektedir. Tüm bu dersler neticesinde öğrenciler akıcı bir şekilde Almanca konuşabilmekte, yazabilmekte ve anlayabilmektedir.

Almanca Öğretmenliği Bölümü için Aranan Nitelikler

Almanca öğretmenliği bölümünde okumak isteyenlerin yeni bir dil öğrenmeye, özellikle de Almanca öğrenmeye istekli olmaları gerekmektedir.

Öğretmenlik söz konusu olduğu için adayların sevecen, sıcak, sabırlı ve problem çözme yeteneklerinin gelişmiş olması da önemlidir.

Öğretmeyi seven, öğretmen yeteneği gelişmiş olan kişiler mezun olduktan sonra işlerinde daha kolay hareket edebilecektir.

Almanca Öğretmenliği Bölümü Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

Almanca öğretmenliği bölümünü tercih edebilmek için adayların dil puanlarının olması gerekir.

Dil puanının hesaplanması için yeni sınav sistemine göre öğrencilerin TYT ve YDT sınavlarına girmesi gerekiyor. Temel yeterlilik testi ve yabancı dil testi olarak isimlendirilen bu sınavların ortalamalarından yeterli puan alan adaylar, istedikleri üniversiteden Almanca öğretmenliği tercihinde bulunabilirler.

TYT sınavında 40’ar matematik ve Türkçe sorusu, 20’şer sosyal bilimler ve fen bilimleri sorusu sorulmaktadır. YDT sınavında ise 80 adet soruya cevap verilmesi gerekmektedir.

Almanca öğretmenliği için kaç net gerekir sorusunun yanıtı, adayın istediği üniversiteye göre değişir. İstediğiniz üniversitenin Almanca öğretmenliği taban puanlarına baktıktan sonra hesaplayıcılar yardımıyla kaç net yapmanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Almanca Öğretmenliği Bölümü Nasıl Kazanılır?

Almanca öğretmenliği bölümünü okumayı düşünenler eğer lisede yabancı dil seçiminde Almancayı tercih etmişlerse fazla zorlanmazlar.

Almanca öğretmenliği okumak 2018 yılında değişen sınav sistemiyle TYT ve YDT sınavlarına bağlanmıştır. YDT sınavına girebilmek için öncelikle TYT sınavından en az 180 puan almanız gerekir.

180 puandan fazla almanız; tercih için hesaplanacak dil puanınızın yüksek olmasına etki edecektir. TYT sınavından sonra YDT sınavında da güzel bir net çıkartmanız gerekiyor.

Tercih aşamasında TYT puanınızın %40’ı, YDT puanınızın %60’ı alınarak dil puanınız hesaplanacaktır. Bu puan ile tercihlerinizi yapabileceksiniz.

Almanca öğretmenliği bölümünü kazanabilmeniz için TYT sınavındaki derslere çok iyi çalışmalı ve iyi bir net sayısı çıkartmalısınız.

Ardından YDT sınavına girmeli ve aynı şekilde yanlışlarınıza dikkat ederek güzel bir net ile sınavdan çıkmalısınız.

Almanca Öğretmenliği Bölümü için Kaç Puan Almak Gerekir?

Almanca öğretmenliği okuyabilmek için tercih aşamasında Almanca öğretmenliği taban puanları ve sıralamalarında iyi bir noktada olmak gerekiyor. Bu bölümü tercih edebilmeniz için tercih yapma puanınızın en az 210 puan civarında olması gerekiyor.

Daha rahat ve istediğiniz üniversiteye yönelik tercih yapabilmeniz için 330 puan civarında puan almanız gerekir. Almanca öğretmenliği açık öğretim fakültesinde de okunabilmektedir.

Açık öğretim Almanca öğretmenliği puanları, diğer üniversitelerden düşük değildir çünkü bölüm eğitim fakültesine bağlıdır.

Almanca Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları

Almanca öğretmenliği mezunlarının iş imkanlarının başında öğretmenlik geliyor. Bölüm eğitim fakültesine bağlı olduğu için mezunlar formasyona gerek kalmadan doğrudan KPSS’ye girebilirler.

Almanca öğretmenliği KPSS alan sınavından iyi bir puan almak neticesinde atama tercihine gidilebilecek bir bölümdür. Almanca öğretmenliği atamaları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği tarihlerde yapılan atamalarla belirli sayıda Almanca öğretmeni devlet okullarına alınmaktadır. Almanca öğretmenliği atama puanları da oldukça yüksektir.

Bölümden mezun olup KPSS’ye giren adaylar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı liselerde, okul öncesi eğitim kurumlarında, halk eğitim merkezlerinde açılan kurslarda öğretmen olarak görev alabilirler. Ayrıca özel okullarda Almanca öğretmenliği de yapabilirler.

Almanca öğretmenliği bölümünden mezun olan adaylar, ALES’e girerek başarılı olurlarsa üniversitede kalarak akademisyen olarak yoluna devam edebilirler.

Öğretim görevlisi olmak isterlerse bunun için üniversitelerde kalmaya devam edebilirler.

Öğretmenliğe yönelik meslek düşünmeyen Almanca öğretmenliği mezunları, dil bilmenin ve üniversite mezunu olmanın avantajıyla turizm firmalarında, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı birimlerde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı birimlerde, tercüme bürolarında, özel sektörde ticaret işiyle uğraşan firmalarda çalışabilirler.

Özel sektörde büyük otellerin, restoranların idari birimlerinde, GSM operatörlerinin idari birimlerinde, dış ticaretle uğraşan firmalarda işe bulma olanağınız da vardır.

İş hayatına yurtdışında devam etmek isteyen mezunlar dilerse Almanya-Türkiye ortaklığı olan şirketlere, Almanya’daki firmalara başvuruda bulunabilirler.

Almanca biliyor olmanız ve üniversiteden mezun olmanız Almanya’da da sizin için fırsat yaratacaktır.

Almanca Öğretmenliği Bölümü Maaşları

Almanca öğretmenliği maaşları, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında çalışan öğretmenler için Bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Yeni başlayan bir Almanca öğretmeninin ek gelirler hariç maaşı 3000 TL civarındadır. Her yıl bu ücret artmakta; üzerine bir de ek ders gibi çeşitli gelir sağlayıcılar eklenmektedir.

Almanca öğretmenliğini özel okullarda yapan kişilerin maaşları ise devlet okullarında öğretmen olanlardan az ya da çok olabilir. Burada maaşı belirleyen kurum özel okulun kendisidir.

Öğretmenlik mesleği dışında çalışan kişilerin maaş durumu ise çalıştıkları firmaya bağlı olacaktır. Devlet kurumlarından birinde memur olarak çalışanlar yine 3000 TL civarında maaş alacaktır ama özel sektörde maaşlar bundan düşük olabilir.

Özel sektördeki maaşınız, çalıştığınız firmanın kurumsal olup olmaması, iş yerindeki pozisyonunuz, firmanın politikaları gibi birçok faktöre göre belirlenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM