izmir escort
YGS 1 Bölümleri Nelerdir? Hangi YGS 1 Bölümü İçin Kaç Puan Almak Gerekli? - Sinavhanem

YGS 1 Bölümleri Nelerdir? Hangi YGS 1 Bölümü İçin Kaç Puan Almak Gerekli?

YGS 1 Bölümleri Nelerdir? Hangi YGS 1 Bölümü İçin Kaç Puan Almak Gerekli?

YGS 1 puan türü sayısal ağırlıklı dersler baz alınarak oluşturulan sınav puanını ifade etmektedir. Puanın hesaplanmasında matematik ve fen bilgisi derslerinin ağırlığı Türkçe ve sosyal bilimlerden daha yüksektir. Bu nedenle YGS 1 bölümleri de daha çok sayısal ağırlık bölümleri kapsamaktadır. Elektrik elektronik, bilgisayar programcılığı, gemi ve uçak teknolojileri ile ilgili bölümler YGS 1 puan türüne göre öğrenci seçmekte olup bu puan ile alım yapan çok sayıda iki yıllık ön lisans bölümü bulunmaktadır. Ayrıca gemi makineleri işletme mühendisliği, bilgisayar ve bilişim teknolojileri gibi lisans programları da yine bu puan türü ile öğrenci kabul etmektedir.

 1. Alternatif Enerji Kaynakları

Alternatif enerji kaynakları YGS 1 bölümleri arasında yer alan ve enerji üretimi ve yönetimi konusunda bilgili ara eleman yetiştirmeyi amaçlayan iki yıllık üniversite bölümüdür. Yeni enerji ihtiyaçlarının doğduğu ve birçok farklı çalışmanın geliştiği son yüzyılda oldukça işlevsel görünen bu bölümü 370 taban puan ile Ankara Üniversitesi’nde okumak mümkün. Kılavuz üzerinden takip edilmesi gereken bölüm aynı zamanda teknik ve meslek lisesi mezunlarına sınavsız geçiş hakkı da sunuyor.

 1. Beton Teknolojisi Bölümü

YGS 1 bölümleri arasında yer alan beton teknolojisi bölümü inşaat sektöründe çalışacak, iş güvenliği konusunda uzman beton teknikerleri yetiştiren iki yıllık bir bölümdür. Bu amaçla gelişen inşaat teknolojilerini yakından takip edecek ve sektörde ilerleme kaydedecek ara elemanların eğitilmesi için çalışmalar yapılıyor. Kastamonu Üniversitesinde bulunan bölüme girmek için YGS 1 puan türünden en az 159 puan almak yeterli. Ayrıca teknik liselerden sınavsız geçiş hakkı da bulunuyor.

 1. Bilişim Çağının Mesleği Bilgi Güvenliği Teknolojisi

Bilgi güvenliği teknolojisi çağa ayak uyduran bilişim teknolojilerinin yakından takip edilmesi ve sanal ortamda yazılımlarda bilgi güvenliğinin sağlanması için eleman yetiştirmeyi hedefleyen ön lisans bölümüdür. YGS 1 bölümleri arasında çağa hitap eden ve internet üzerinden iş yapabilme imkanı sağlayan bilgi güvenliği teknolojisi Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi’nde 234 tavan puan ile tercih edilebilir.

 1. Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümü sinema dünyasından, oyun ve üç boyutlu uygulamalara kadar birçok alanda sıkça rastlanan animasyon figürlerin tasarlanması üzerine oluşturulmuş bir bölümdür. Bu bölümden mezun olduktan sonra multimedya şirketlerinden büyük reklam şirketlerine kadar birçok farklı alanda iş bulmak mümkündür. Bölüm 293 tavan puan ile T.C Plato Meslek Yüksekokulunda bulunuyor.

 1. Bilgi İşlem Alanında Bilgisayar Operatörlüğü Bölümü

YGS 1 bölümleri sayısal derslerin ağırlıkta olduğu bir puan türü üzerinden seçildiğinden bilişim ve bilgisayar üzerine birçok alan içerir. Bilgisyar operatörlüğü ile iş bulma konusunda belki de en önü açık bölümlerden biridir. Bilgi işlem yapmak üzere öğrencilerin yetiştirilmesini hedefleyen bölüm bilgilerin bilgisayara doğru bir şekilde kaydedilmesini ve düzenlenmesini kapsar. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde hizmet veren bölüm aynı zamanda Kıbrıs’ta da bulunuyor.

 1. Son Çağın Mesleği Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar programcılığı kapsamında bilgisayar yazılımlarının üretilmesi ve işler hale gelmesini sağlayan elemanlar yetiştirilir. Bilişim çağında oldukça popüler bir meslek olan bilgisayar programcılığı mezunları multimedya şirketlerinde, yazılım şirketlerinde iş bulabilecekleri gibi kendileri için çalışarak internet üzerinden de hizmet verebilirler.

 1. Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Sağlık alanında oldukça önemli yere sahip olan biyomedikal cihaz teknolojisi hastanelerdeki teknik cihazların bakımı, kurulumu ve montajını yapacak elemanlar yetiştirmeyi hedefleyen iki yıllık bölümdür. Bu bölüm kapsamında öğrenciler sıradan mekanik cihazlara benzemeyen tıbbi araçlar ile ilgili ayrıntılı bilgi edinerek sağlık alanında hizmet veren birçok kurumda iş bulabilirler. Ayrıca cihazların üretildiği firmalarda iş bulmak da bölüm için oldukça olumlu bir fırsattır.

 1. Coğrafi Bilgi Sistemleri

Tapu kadastro işlemleri için gerekli olan coğrafi konum verilerinin toplanması konusunda eleman yetiştiren coğrafi bilgi sistemleri bölümü açık öğretim barajını geçtikten sonra AÖF kapsamında da hizmet veren bir alan. Devlet memurluğu fırsatı bölümü diğerleri arasında daha cazip hale getiriyor.

 1. Deniz Ulaştırma ve İşletme

Deniz yolu ulaşım teknolojilerinin son derece gelişmiş olduğu son çağlarda Türkiye gibi dört bir yanı denizler ile çevrili bir ülkede deniz ulaşımı konusunda bilimsel olarak eğitilmiş ara elemanların yetiştirilmesini hedefleyen deniz ulaştırma ve işletme bölümü mezunları limanlarda, deniz ulaşım şirketlerinde ve gemiler iş bulma imkanına sahip. YGS 1 puanı ile İstanbul Üniversitesi deniz ulaştırma bölümünden mezun olmak mümkün. Ayrıca birçok özel üniversitede 300’ün üzerinde puan olarak burslu okuma imkanı da deniz ulaştırma ve işletme bölümünün imkanları arasında bulunuyor.

 1. Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı

Elektrik enerjisi üretiminin ve dağıtımının modern çağın en önemli mesleklerinden biri olduğuna şüphe yok. Bu kapsamda elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtımı bölümünden mezun olan öğrenciler şirketlerin ara eleman ihtiyaçlarının karşılanması için yetiştiriliyor. Birçok farklı iş imkanın bulunduğu bölümde 235 taban puan ile Ankara Üniversitesi’nde okumak mümkün.

 1. Çağın Mesleği Elektrikli Cihaz Teknolojisi

Elektrik ile çalışan cihazların üretimleri ve montajları aşamasında çalışacak elemanların yetiştirildiği iki yıllık üniversite bölümü olan elektrikli cihaz teknolojisi 294 puan ile Ege Üniversitesi’nde okuma imkanını öğrencilere sunuyor. Ayrıca meslek liselerinden sınavsız geçiş hakkı kontenjanları da bulunuyor.

 1. Elektronik Haberleşme Teknolojisi

Elektronik haberleşme sistemlerinin ve cihazlarının üst düzeye çıkarıldığı son yüzyılda bu alanda çalışacak, bilgi sahibi ve konusunda uzman kişilerin yetiştirilmesini amaçlayan Elektronik Haberleşme Teknolojisi bölümü YGS 1 bölümleri arasında en çok dikkat çeken alanlardan. 240 taban puan ile Marmara Üniversitesi’nde mezun olarak elektronik haberleşme teknikeri olmak mümkün.

 1. Elektronik Teknolojisi

Temel elektrik işlemlerinden, elektronik cihazların üretilmesi ve montajına kadar birçok farklı alanı içeren elektronik teknolojisi bölümünde meslek liselerine sınavsız geçiş hakkı bulunuyor. Bunun dışında 2016 yerleştirmelerine göre 308 puan ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde okumak mümkün.

 1. Elektronörofizyoloji

Sinir sistemi hastalıklarının tespitinde kullanılan elektronik cihazların kullanılması ve gerekli testler ile bilgilerin toplanmasını sağlayan bölümde kamu hastaneleri ve özel hastanelerde çalışmak için birçok farklı alan bulunuyor. 353 taban puan ile Özel Acıbadem Üniversitesi’nde tam burslu okumak mümkün.

 1. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

Her türlü tüketim malzemesinin ve endüstriyel ürünlerin tasarımını yapacak sayısal zekası ve el yetenekleri gelişmiş elemanlar yetiştirmeyi hedefleyen bölümdür. ODTÜ ve İTÜ bölümün en faal şekilde işlediği üniversiteler arasında yer alıyor.

 1. Enerji Tesisleri İşletmeciliği Bölümü

Farklı enerji kaynaklarına duyulan ihtiycın iyice arttığı ve enerji konusunun yaşamın her alanında bir numaralı sorun haline geldiği son dönemde enerji üretim tesislerinde çalışacak uzman elemanların yetiştirilmesini hedefleyen üniversite bölümüdür. 184 taban puanı bulunan bölüm şimdilik yalnızca Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nde bulunuyor.

 1. İş Makineleri Operatörlüğü Bölümü

İş Makineleri Operatörlüğü inşaat sektöründe kullanılan iş makinelerinin kullanımı konusunda uzman elemanlar yetiştirmeyi hedefler. Bölüm Dokuz Eylül, Afyon Kocatepe ve Kastamonu üniversitelerinde bulunuyor.

 1. Radyo ve Televizyon Teknolojisi

Kitle iletişim cihazları üzerinde uzman olarak eğitilmiş elemanlar yetiştirmeyi hedefler.

 1. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Sağlık alanında büyük ihtiyaç duyulan tıbbi görüntüleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ara eleman ihtiyacını karşılayan bir bölümdür.

 1. Yat Kaptanlığı

Deniz ulaşımında bilgili ve iyi iş imkanı sunan yat kaptanlığı bölümünden mezun olduktan sonra iyi maaşlar ile kaptan olmak mümkün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM