izmir escort
Sağlık Yönetimi Puanları, İş İmkânları ve Maaşları - Sinavhanem

Sağlık Yönetimi Puanları, İş İmkânları ve Maaşları

Sağlık Yönetimi Puanları, İş İmkânları ve Maaşları

Sağlık yönetimi puanları, iş imkânları ve maaşları birçok öğrencinin araştırdığı konu başlıkları arasında yer almaktadır. Sağlık kurum ve kuruluşlarının yönetimini üstlenmeyi kendine hedef belirleyen öğrenciler bu bölüm üzerinden istedikleri hayale kavuşabilmektedirler.

Üniversite bölümlerinden biri olan ve sınav sistemi ile alınan sağlık yönetimi bölümü, binlerce öğrencinin hedefleri arasında yer almaktadır.

Pek çok öğrenci nasıl kazanılır, ne şekilde okunur, mezun olduktan sonra iş bulunabilir mi sorularının cevaplarını bilmemektedir. Detaylı bir araştırmanın ardından sağlık yönetimi bölümünün önünün açık olduğunu görebilmek mümkündür. Sağlık yönetimi mezunu olup sonrasında ne yapacağını öğrenmek isteyen adaylar kolayca öğrenebilmektedirler.

Sağlık Yönetimi Bölümü İçin TYT’ye Girilir mi?

Sağlık yönetimi bölümü okumak isteyen öğrenciler öncelikle hangi sınavlara girmeleri gerektiğini iyi bilmeliler.

Değişen sınav sisteminin ardından her ne kadar isimsel farklılıklar olsa da öğrenciler yine aynı şekilde 2 basamaklı sınavla üniversiteye kayıtlarını olmaktadırlar. Bu basamaklardan bir tanesi TYT olarak bilinen temel yeterlilik testidir. Temel yeterlilik testinde öğrenci lise sıralarında öğrenmiş olduğu temel düzey becerileri ortaya koymaktadır.

Temel yeterlilik testinde Türkçe, matematik, sosyal ve fen bilimleri testleri bulunmaktadır. Tek oturum şeklinde hepsi toplu olarak cevaplanmaktadır.

Yüksek puan alan bir öğrenci sonraki basamak için güzel bir temel atmış kabul edilmektedir. Sağlık yönetimi için tüm öğrenciler gibi siz de TYT sınavına girmek durumundasınız.

Sağlık Yönetimi Bölümü İçin AYT’ye Girilir mi?

Alan yeterlilik testi olarak bilinen sınav, üniversite sınavının ikinci basamağıdır. Genel ismi YKS olan sınavın ilk aşaması TYT ikinci aşaması ise AYT’dir. Öğrenci sağlık yönetimi gibi bir bölümde okuyabilmek için TYT’ye giriş yapmak zorundadır ancak AYT’ye girmek zorunda değildir.

Alan yeterlilik testinde farklı oturumlar şeklinde uygulama yapılmaktadır. Öğrenci hangi sınava girmek isterse ona girmektedir. Sağlık yönetimi bölümü öğrencisi olabilmek için TYT’nin Türkçe ve matematik oturumlarında iyi bir puan almak gerekmektedir. Alan yeterlilik testine gerek kalmadan ilk sınav ile tercih yapılabilmesi mümkündür.

Sağlık Yönetimi Bölümü Taban ve Tavan Puanları

Sağlık yönetimi bölümü öğrencilerinden biri olmak istediğiniz zaman öncesinde derin bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu derin araştırmanın ardından taban puanlarının 250 civarında olduğu karşınıza çıkacaktır. 250 puan ile Türkiye’de bulunan devlet üniversitelerinden birinde sağlık yönetimi öğrencisi olabilirsiniz.

Ülke genelinde en iyiler arasında yer alıp da sağlık yönetimini iyi bir üniversitede okumak isterseniz bu durumda 350 puanı aşmanız yeterli olmaktadır.

Sağlık yönetimi taban puanlarının yanında tavan puanları da çok yüksek olmadığı için yerleşmek oldukça kolay bir bölümdür. 350 puan ve üzerini çıkardığınız zaman en iyi üniversitede kusursuz bir eğitim alma şansı elde edersiniz.

Sağlık Yönetimi Bölümü Başarı Sıralaması

Sağlık yönetimi üniversite bölümü öğrencilerinden biri olabilmeniz için başarı sıralamasını göz önünde bulundurmalısınız. Başarı sıralaması Türkiye genelinde binlerce kişinin içinde en iyilerden biri olmanız anlamına gelmektedir. Sağlık yönetimi okuyabilmek için bölüme yeten başarı sıralamasını bulundurmanız önemlidir.

Sağlık yönetimi okuyabilmek için sıralamanın ilk 400 bin içerisinde olması gerekmektedir. Sonraki sıralamalar riskli ve açıkta kalma ihtimali olan sıralamalardır. Bu nedenle ilk 400 bin kişiden biri olmayı başarırsanız Türkiye’nin herhangi bir noktasında üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz.

İlk 100 bin kişinin içinde olanlar ise en iyi üniversiteleri tercih edebilme hakkına sahiptir.

Sağlık Yönetimi Bölümü Hangi Üniversitelerde İyi?

Sağlık yönetimi nedir, ne iş yapar sorularının cevabını bilen öğrenciler üniversitede eğitim alabilmek için bu bölümü tercih edebilmektedirler. Bu bölümü tercih etmeye karar verme sürecinde etkili olan bir başka unsur ise üniversitedir.

Her üniversitenin koşulları aynı değildir. Her biri eğitim için en özel çabayı sarf etmektedir ancak bazı üniversiteler diğerlerine nazaran bir adım önde kabul edilmektedir.

Sağlık yönetimi bölümü konusunda Marmara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi en iyi 3 üniversite olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi de Türkiye genelinde kendilerini ispat etmiş olan okullardır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden ya da Selçuk, Sakarya Üniversitesi’nden mezun olan
öğrenciler de istedikleri gibi başarılı sonuç elde edebilmektedirler.

Sağlık Yönetimi Bölümünün Temel Görevleri

Sağlık yöneticisi ne iş yapar, sorusu bu bölümden mezun olan kişilere çokça sorulmaktadır. Mesleki olarak iş tanımı yapılması gerekirse sağlık sektöründe yönetim görevlerini bu kişilerin aldığı söylenebilmektedir.

Sağlık yönetimini okuyan biri hem ekonomik olarak hem de teknolojik olarak sağlık sektörüne katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ne kadar profesyonel olunursa temel görevler o kadar artı kazandırmaktadır. Kişinin özellikle mezun olduktan sonra iş bulabilmesi, okuduğu bölümün yeteneklerine sahip olmasına bağlıdır.

Sağlık sektöründe finansmanı ve organizasyonu dengede tutmak görevinde olan yöneticiler, hangi kurumda çalışırlarsa çalışsınlar bu görevi yerine getirmek durumundadırlar.

Sağlık Yönetimi Bölümü Görülen Dersler

  • Sağlık yönetimi bölümü okuyan öğrenciler henüz ilk dönemden itibaren profesyonelleşecekleri dersleri almaya başlarlar. Bu dersler; hukukun temel kavramları, genel muhasebe, tıbbi belgeleme, işletme, pazarlama yöntemleri dersleridir.
  • İkinci dönemin girişiyle birlikte sağlık hukuku, örgütsel davranış, sağlık kurumları mevzuatı dersleri okutulmaktadır. Bunlara ilaveten işletme fonksiyonları ve genel muhasebe 2 dersleri de öğrencileri beklemektedir.
  • İlerleyen yıllarda denetim, stratejik yönetim, kamu maliyesi, sağlık kurumlarında iletişim dersleri de verilmektedir.
  • Öğrenciler temel bilgi teknolojileri, psikoloji, kamu personeli hukuku, tıbbi cihaz ve malzemeler, tıbbi terminoloji derslerini de almaktadırlar.
  • Sağlık kurumlarında bilgi sistemleri, finansal yönetim, kalite yönetimi ve halk sağlığı da diğer derslerden birkaç tanesidir.
  • Öğrencilerin aldığı insan beden yapısı ve fizyolojisi de sağlık sektörü için ihtiyaçları olan derslerdendir.

Sağlık Yönetimi Bölümü Temel Değerleri

Sağlık yönetimi bölümünde okuyacak olan birinin doğrudan sağlık sektöründe olduğunu unutmaması gerekir. Evrensel değerlere bağlı aynı zamanda bilimsel olana önem veren biri olmak bu bölüm için çok önemlidir. Ayrıca güvenilir olmak, şeffaf çalışmak ve dürüst bir yönetici olmak bu noktada çok büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Henüz mesleğe atılmadan sahip olunması gereken özellikler arasında katılımcı yönetim anlayışı, ekip ruhuna sahip olabilmek, iletişim gücünün iyi olması kişiler için önemlidir. Bu sayede sıkıntısız şekilde mesleklerini icra edebilmeleri mümkündür.

Sağlık Yönetimi Bölümü İş İmkânları

Sağlık yönetimi bölümünden mezun olan ve çalışmak isteyen kişiler, Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan kurumlarda çalışabilmektedirler. Bununla beraber Sosyal Güvenlik Kurumu da bu bölümden mezun olanları çalıştıran önemli bir kurumdur.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olan askeri hastanelerde yönetici olabilmek de iş imkânı elde etmeyi mümkün kılmaktadır.

Sağlık Yönetimi Mezun Maaşları

Sağlık yönetimi bölümünü okuyan ve mezun olan kişiler çalıştıkları kurumlarda ortalama olarak 3500 TL civarında maaş almaktadırlar. Bu ücret çalışılan ortama ve pozisyona göre değişiklik göstermektedir çünkü kimileri özel bir hastanede 5 bin TL’ye kadar alabilmektedir.

Yeni başlayanlar için 3 bin TL ile 4 bin TL arasında maaş verildiği görülmektedir. Özel hastanelerde ya da sağlık işletmelerinde maaşların biraz daha farklı olduğu daha az ya da daha çok verilebildiği bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM