Okul Öncesi Öğretmenliği Puanları, İş İmkânları ve Maaşları

Okul Öncesi Öğretmenliği Puanları, İş İmkânları ve Maaşları

Günümüzde üniversite çağına gelmiş ve hala hangi bölüm okuyup hangi mesleği yapması gerektiğine karar veremeyen çok sayıda öğrenci bulunmaktadır. Sizleri bu bölümler arasında son zamanlarda oldukça tercih edilen bir bölüm olan okul öncesi öğretmenliği bölümü hakkında bilgilendireceğiz.

Okul Öncesi Öğretmeni Kimdir ve Ne İş Yapar?

Okul öncesi öğretmeni 36-72 ay arası çocukların fiziksel, psikomotor, bilişsel, duyuşsal ve dil gelişimlerine katkı sağlayan, onları ilkokul çağına hazırlayan, ilk eğitimci unvanına sahip kişilerdir.

MEB tarafından onaylanan öğretim programlarına uygun olarak;

 • Çocukların günlük yaşantılarını kolaylaştıracak konuları öğretir. ( yemek yeme, diş fırçalama, el yıkama)
 • İnce motor, kaba motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. (kalem tutma, makas kullanma, top oynama, zıplama)
 • Çocuklara sosyal davranışlar kazandırır.
 • Dil gelişimini sağlar. (masal, bilmece, şarkı, hikâye)
 • Çocukları okuma yazmaya hazırlık çalışmaları yaptırır.
 • Çocukların kendi kendine düşünüp, problemlere çözüm oluşturabilen bireyler olması için katkı sağlar.

Kimler Okul Öncesi Öğretmenlik Bölümünü Tercih Edebilir?

Liselerin herhangi bir alanında okuyan bir kişi bu bölümü tercih edebilir. Lise olarak kız meslek liselerinin diğer liselerden farkı ise bu liselerde okuyan öğrenciler lisede çocuk gelişimi bölümünü tercih ederler, 4 sene boyunca bu konuda daha ayrıntılı eğitimler alırlar, lise bittikten sonra ise 2 yıllık olan çocuk gelişimi bölümüne sınavsız geçiş yapabilirler. İsteğe bağlı 2 yıllık çocuk gelişimini tamamladıktan sonra DGS’ye girerek 4 yıllık olan okul öncesi öğretmenliği bölümüne geçiş yapabilirler.

Kaç Puan ile Okul Öncesi Öğretmenliğe Girebilirim?

Bu bölüme giriş için ilk sınav olan YGS’nin YGS 5 puan türünün yaklaşık olarak 340 puanın üzerinde olması, sıralama olarak ise 170 binin altında olması gerekir. Bu şartları sağlayan bir öğrencinin devlet üniversitesine girmesi mümkündür. Vakıf üniversitelerinde ise daha düşük puanlarla alımlar yapılmaktadır. Örneğin; bir vakıf üniversitesi için YGS 5 puan türüyle 230 puanın üzerinde olmak ve 1.000.000 altında bir sıralamaya sahip olmak yeterlidir.

Hangi Üniversiteleri Tercih Etmeliyim?

Tercihler yapılırken hangi üniversiteleri tercih etmeliyim, eğitimleri nasıl gibi konular en büyük sorunlar arasında yer alır. Vakıf üniversitesinde eğitim almak isteyen bir kişi öncelikle merak ettiği üniversiteyi gidip görmelidir. Beklediği şartlar üniversitede mevcut mu eğitimi nasıl sorularına cevap bulmalıdır. Başkent Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi bu liste arasında yer alabilir. Devlet üniversitesi olarak başta ODTU, Hacettepe, Marmara, Boğaziçi, Ege Üniversitesi eğitimlerin en iyi olduğu üniversitelerdir. Aynı zamanda eğitimleri diğer üniversitelere göre oldukça zor bunu bilmeden tercih edilmemelidir. Bu bölümden sonra eğer bir devlet kurumunda çalışmayı düşünüyorsanız okuduğunuz üniversitenin adı önemli değil burada önemli olan KPSS puanıdır. Eğer özel bir kreşte, anaokulunda çalışmayı düşünüyorsanız işe alınırken okul adına kendini ne kadar geliştirdiğine çok önem verilir.

KPSS’ den Kaç Puan Almalıyım?

Lisansı tamamladıktan sonra en büyük sıkıntı bir devlet kurumuna yerleşmektir. Günlerce gecelerce KPSS ye çalışıp bir kuruma atanma derdi bu bölümde de baş gösterir.  KPSS genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri ve alan sınavından yeterli sayıda soru çözüp 75 puanın üzerinde bir puan alan kişi tercih yapabilir. Düşük puanla atanan bir kişi büyük ihtimalle doğu illerinde göreve atanır. Yani burada yüksek puan tercih edeceğin ilin gelişmişliğine göredir. Bu dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

Çalışma İmkânları Nasıl ve Maaşları Ne kadar?

Diğer bir konu ise hangi kurumlarda çalışılabileceğiniz ve ne kadar maaş sağlayabileceğinizdir. MEB’e bağlı veya özel devlet okulları, anaokulları, kreşler, özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarında iş imkânı bulabilirsiniz. Eğer belli birikiminiz ve tecrübeniz var ise bir kreş bile açabilirsiniz.

Devlet kurumunda bir anasınıfı öğretmeni haftalık 18 saat sabit maaş ücreti ve 15 saatlik ek ders ücreti alır. Yeni başlayan bir öğretmen aylık 2220 TL sabit maaş, ek derslerle birlikte 2800 TL gibi bir maaş elde eder. Kademe ilerledikçe bu maaş ek ders ücretleriyle 3100 TL’yi bulur. Özel bir okulda ise bu maaş 2000-5000 arasında değişir. Bu ise okulun gelişmişliğine ve kalitesine bağlı olarak değişmektedir.

Okul Öncesi Öğretmeninde Olması Gereken Özellikler
 • Kendisine ve çevresine saygısı olan, yeniliklere açık,  güvenilir, davranışlarında tutarlı bir kişiliğe sahip olmalıdır.
 • Öğretmenlik alanında bilgili, kendini geliştirmiş ve aktif olmalıdır.
 • Her farklı soruya cevap verebilmeli ve bu sorulara hazırlıklı olmalıdır.
 • Çocukları sevmeli ve onların her tutumunu kayıt altına almalıdır.
 • Neşeli, güler yüzlü ve esprili yaklaşımlı olmalıdır.
 • Çocuklarla birlikte arkadaş gibi olmalı onlara hiçbir zaman aşağılayıcı olmamalıdır.
 • Sürekli araştırıp nasıl öğretebilirim, çocukları nasıl geliştirebilirim mantığında olmalıdır.
 • Her çocukla bireysel ilgilenmeli, onların bireysel ihtiyaçlarının ne olduğunu, hangi konularda sıkıntı yaşadığını en iyi şekilde anlayıp çocuğa ona göre yaklaşmalı ve bunları kayıt altında tutmalıdır.
 • Aynı anda birden fazla çocukla ilgili olmalı ve onları grup faaliyetlerine yönlendirmelidir.
 • Çocuklara karşı ön yargılı olmamalı ve onlar arasında ayrımcı olmamalıdır.
 • Öğrencilerin birbirlerine karşı sevgi ve saygılı olmasını sağlamalıdır. Onları sürekli iş birliği içinde tutmalıdır.
 • Çocukların problem çözme yeteneğine katkı sağlamalı. Onları bir problemle burun buruna getirip buna çözüm yolları sunmalarını sağlamalıdır.
Okul Öncesi Öğretmeninin Kendini Geliştirebileceği Alanlar

Bir okul öncesi öğretmeni ve öğrencileri için en önemli konu öğretmenin kendini geliştirmesidir. Çünkü 20 kişilik bir sınıfta 20 farklı öğrenci bulunmaktadır. İşitme-konuşma engelli, üstün zekâlı, düşük zekâlı gibi çok sayıda farklı çocuk bu çağlarda keşfedilir.

Bir çocuğun üstün zekâlı olduğunu ailesi o zamana kadar anlayamamış olabilir. Ama siz çocuğu iyi gözlemleyerek bunu öğrenebilir ve gerekli testlerin yapılması için doktora yönlendirebilirsiniz. Öncelikle bu konuda çok sayıda kitaplar okumalı ve farklı çocuk özelliklerini ve ne gibi özelliklere sahip olduklarını öğrenerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşitme-konuşma engelli bir çocukla iletişim de en büyük sıkıntılardan bir tanesidir. Çoğu öğretmen işaret dili bilmiyor ve sınıfında böyle bir öğrenciyle karşılaştığı zaman nasıl iletişim kuracağını bilemiyor. Bu durumda da çocuk derdini anlatamıyor. Yapılması gereken şey Halk Eğitim Merkezleri ve buna benzer yerlerde verilen eğitimlerde bir işaret dili kursuna gitmek ve bu konuşma dili hakkında az çok bilgi sahibi olmak. Bu kurslara katıldıktan sonra elinizde aynı zamanda bir sertifika mevcut olacak. Drama dersi, oyun terapisi, zaman yönetimi gibi alanlarda da eğitimler alarak çocuklara ekstra katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?