izmir escort
Veterinerlik Puanları, İş İmkânları ve Maaşları - Sinavhanem

Veterinerlik Puanları, İş İmkânları ve Maaşları

Veterinerlik Puanları, İş İmkânları ve Maaşları

Veteriner fakültesi puanları, iş imkânları ve maaşları üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler tarafından çok merak edilmektedir. Fakülte program içeriği gereği evcil hayvanların sağlığı, bakımı, salgın hastalıklar, iyileştirme teknikleri ve de insan sağlığına uygunluğu üzerine bireyler yetiştirmektedir.

Hayvanlara ilgi duyan ve bakımları ya da sağlıklarıyla ilgilenmek isteyen herkes veterinerlik fakültesi öğrencilerinden biri olabilmektedir.

Veteriner olabilmek öncelikle üniversite okumak gerekmektedir. Alanında uzman eğitimcilerden ders almak ve sonrasında kişinin kendisini geliştirmesi beklenmektedir. Bunun için eğitim veren birçok üniversite olduğu da bilinen bir gerçektir.

Öğrenci lise 3 olduğunda yavaş yavaş hazırlıklarına başlamalı ve arkasından da hangi sınavlara gireceğinden kaç puan alacağına kadar aklında bir planlamaya yapmaya başlamalıdır.

Veteriner Fakültesi İçin TYT’ne Girilir mi?

Veterinerlik iş imkânları ve maaşları üzerine kısa bir araştırma yaptığınız zaman önceliğin fakültenize bağlı olduğunu görebilirsiniz. Hangi üniversitede okuduğunuzdan kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı olarak iş bulma maceranız şekil almaktadır. Bu noktada her şeyin başladığı ana gidip en iyisini yapmaya özen göstermek gerekmektedir.

Veterinerlik fakültesinde okumak isteyen öğrenciler hangi sınavlara gireceklerini ve ne kadar net yapacaklarını öğrenmelidirler.

Veterinerlik fakültesi öğrencilerinden olabilmek için TYT sınavı ilk aşama olarak bilinmektedir. Temel yeterlilik testi olarak bilinen bu sınav, üniversite okumak isteyen tüm öğrenciler tarafından girilmesi gereken bir sınavdır. Bu sınavda Türkçe, matematik, sosyal ve fen bilimleri testleri çözülmekte ve öğrenciler yaptıkları netlerin ardından ikinci sınava hazırlanmaktadırlar.

Veterinerlik Fakültesi için AYT’ne Girilir mi?

Alan yeterlilik testi olarak bilinen üniversite sınavının ikinci ayağı, kişinin isteğine bağlı olarak yapılan bir sınavdır.

Hangi sınava girmek istenirse ona girilmekte ve testler farklı oturumlar halinde uygulanmaktadır. İçerik olarak aynı dersleri kapsayan ancak detaylı şekilde tüm lise eğitimini içine alan bu sınavda hangi bölümü istediğiniz büyük bir önem taşımaktadır.

Veterinerlik fakültesinde 5 yıllık bir eğitim almak isteyen öğrenciler TYT ardından AYT girişi yapmalıdır. Bu sınavda ise matematik ve fen bilimleri testlerini çözmeleri yeterlidir.

Matematikte, matematiğin yanı sıra geometri de yer almaktadır. Fen bilimleri bünyesinde ise fizik, kimya ve biyoloji dallarına ayrılmış olan soru grupları bulunmaktadır.

Veterinerlik Fakültesi İçin Taban Ve Tavan Puanları

Veterinerlik fakültesi taban puanları, öğrencilerin kazanabilmeleri bakımından bilmesi gereken puanlardır. Veterinerlik için Türkiye’nin birçok noktasında fakülte olduğu ve her birinin puanlarının değişkenlik gösterdiği unutulmamalıdır.

Öğrencinin hedefinde hangi üniversite olduğu önemlidir ancak kazanacağı puan da büyük oranda söz sahibi olabilmektedir. Bu bakımdan en düşük puan ile en yüksek puanın bilinmesi gerekmektedir.

Veterinerlik için taban puan 280-290 puan civarında seyretmektedir. Öğrenci Siirt Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi tercihlerinde bulunmak niyetinde ise bu puanlara sahip olması şansının açılmasını sağlayacaktır.

Fakültenin en yüksek puanı ise 380 civarında görülmektedir. İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi gibi çokça tercih edilen fakültelerde puanlar bu civarda seyretmektedir.

Ortalama olarak 320-350 puan civarında puan alan bir öğrencinin veterinerlik fakültesini kazanması mümkün kabul edilmektedir.

Veterinerlik Fakültesi İçin Başarı Sıralaması

Veterinerlik fakülteleri öğrenci alımları için puanla beraber bir de sıralamayı dikkate almaktadırlar. Sıralama, başarı durumunu göz önünde bulundurabilmek açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu bakımdan Türkiye genelinde sınava giren binlerce öğrenci arasından başarınızın ne durumda olduğunu görüp ona göre tercih yapmanız önemlidir.

Veterinerlik fakültesi için başarı sıralaması da büyük bir önem taşımaktadır. Türkiye genelinde ilk 150 bin ismin arasında kendine yer bulabilen bir öğrenci kolaylıkla yerleşebilmektedir. Bu bakımdan sıralamanın doğru aralıkta yer almasına özen göstermek gerekmektedir.

Veterinerlik Fakültesinde Okutulan Dersler

  • Veterinerlik fakültesi dersleri özellikle bu fakültede okumayı hayal eden öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Hangi dersler okutulur, zor olur mu soruları sık sık sorulmaktadır.
  • Veterinerlik sıralaması iyi olan öğrencilerin kolaylıkla kazanabileceği fakülte bölümlerinden bir tanesidir. Kazandıktan sonra 5 yıllık program içerisinde dâhil olunması gerekmektedir. Bu programda alınan dersler, meslek sürecinde kişinin uygulayacaklarıdır.
  • Veterinerlik okumak isteyen öğrenciler henüz ilk yıla giriş yaptıktan sonra zooloji, fizik, kimya, botanik temel derslerini almaktadırlar.
  • Veterinerlik fakültesi öğrencileri 2. Yıla giriş yaptıklarında ise daha çok alanlarına özel dersleri almaya başlamaktadırlar. Bu bağlamda anatomi, embriyoloji, histoloji ve fizyoloji derslerinin alındığı görülmektedir. Ayrıca biyokimya dersi de fakülteler de okutulmaktadır.
  • Fakültenin ilk 2 yılında temel eğitimi almış olan  öğrenciler 3 ve 4. yılda daha çok iç hastalıkları, farmakoloji, bakteriyoloji, hayvan yetiştiriciliği, hayvan ırkları, hayvan beslemesi ve bakım metotları, cerrahi, parazitoloji eğitimi almaktadır.
  • Veterinerlik fakültesinin son sınıfına gelen öğrencilerin 5. sınıf itibariyle daha çok hayvansal ürünlere yoğunlaştığı görülmektedir. Hayvansal ürünlerin teknolojisi ve tüketimi konusunda alınan eğitimin yanı sıra ayrıca laboratuvarlarda uygulamalı dersler alınmaktadır.

Hangi Üniversitenin Veterinerlik Fakültesi Daha İyi?

Veterinerlik okumak isteyen öğrencilerin en sık sorduğu sorulardan biri de hangi üniversitenin daha iyi olduğudur. Hangi fakülte daha iyi ise öğrenciler tercihlerini buna göre seçecek ve yerleşme durumlarını ayarlayacaklardır.

Türkiye’de hizmet veren 20 küsur veterinerlik fakültesi bulunmaktadır. Bunun yanında 1995 yılında kurulmuş olan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde de veterinerlik okumak mümkün olabilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda devlet üniversiteleri arasından en iyi veterinerlik eğitimi alınan fakülteler; Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve Yüzüncü yıl Üniversitesi olarak bilinmektedir. Bu üniversiteler dışında Dicle, Balıkesir, Mustafa Kemal üniversiteleri de en iyiler arasında kabul edilmektedir.

Veteriner Olabilmek İçin Gereken Nitelikler

Veterinerlik derslerini verebilecek aynı zamanda gerçekten severek bu mesleği yapabilecek öğrenciler, veterinerlik fakültesinde okumalıdır.

Eğitimini aldığınız mesleği icra ederken kendinizi iyi hissetmemeniz, veriminizi ciddi anlamda düşürecektir. Bu nedenle önce isteyerek, gönüllü şekilde gidildiğinden emin olmanız tavsiye edilmektedir.

Veterinerlik eğitimi alabilmek için fen bilimleri alanında yetenek sahibi olmak önemlidir. Kişinin kendini ispat edebileceği bir akademik başarısı olması, ilerleyen yıllarda fakültede sorun yaşamaması anlamına gelmektedir.

Veterinerlik Fakültesi Mezunları İş İmkânları

Veterinerlik fakültesinden mezun olan kişiler Tarım, Orman Ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı olarak çalışabilecekleri gibi Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü bünyesinde illerinde ve ilçelerinde hayvan sağlığı görevi alabilmektedirler. Bunun yanı sıra kendilerine özel veterinerlik büroları açabilmektedirler.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan merkez ve hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında de kolayca iş bulabilen veterinerler bununla beraber Et ve Balık Kurumu’nda kendi mesleklerini icra edebilmektedirler.

Özel sektörde et kombinalarında, Sağlık Bakanlığı’na bağlı enstitü ve halk sağlığı laboratuvarlarında da veterinerlerin görev alması mümkündür.

Veterinerlik Fakültesi Mezunlarının Kamuda Aldıkları Maaşlar

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan veteriner hekimlerin aldığı maaşlar çoğu zaman 3700 ile 4000 civarında olmaktadır. Çalışılan kurum, tecrübeler ve şehir göz önünde bulundurulduğunda maaşların 4800 TL’ye kadar çıkabildiği bilinmektedir.

Çalışılan il şartları zor olduğunda veyahut deneyimli bir veteriner hekim söz konusu olduğunda kurumda verilen maaşların farklılık gösterebildiği bilinmektedir.

Veterinerlik Fakültesi Mezunlarının Özel Sektörde Aldıkları Maaşlar

Tercih edilen kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektörde de mesleğini icra eden pek çok veteriner bulunmaktadır. Bu adreslerde veteriner hekimlerin aldığı maaşların 5 ila 6 bin arasında değişkenlik gösterdiği bilinmektedir.

Özel sektörde çalışan ve kendi işini yapan kimi veteriner hekimlerin değişken ücretler alabildiği bilinmektedir. Kişi ne kadar popüler, kalabalık bir yerde veterinerlik yaparsa o kadar çok müşteriye sahip olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM