izmir escort
Biyomedikal Mühendisliği Puanları, İş İmkânları Ve Maaşları - Sinavhanem

Biyomedikal Mühendisliği Puanları, İş İmkânları Ve Maaşları

Biyomedikal Mühendisliği Puanları, İş İmkânları Ve Maaşları

Her yıl yapılan üniversiteye giriş sınavında adayları bekleyen birkaç test bulunmaktadır. Bu testleri çözen adaylar elde ettikleri puan türüne bağlı olarak üniversiteleri ve bölümleri tercih etmektedir.

Son dönemlerde özellikle iş olanakları yüksek, maaşı geçim sıkıntısı yaşatmayacak meslekler üzerine yoğunlaşıldığı dikkat çekmektedir. Bu açıdan tercih edilen meslekler de daha popüler biraz daha göz dolduran bölüm meslekleri olmaktadır.

Sıkça ismi geçen ve özellikle son birkaç yıldır daha fazla öğrenci tarafından tercih edilen biyomedikal mühendisliği, yıldızı parlayan bölümler arasında yer  almaktadır.

Bu bölümü tercih eden öğrenci sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Üstelik birçok açıdan avantajlı kabul edilen bölümler arasında yer almaktadır.

Biyomedikal Mühendisliği İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Biyomedikal mühendisliği, kişinin bazı ilgilere ve vasıflara sahip olmasını gerekli kılan bir mühendisliktir.

Bu bölümü seçmek isteyen öğrenci her şeyden önce sınavda gerçekten başarılı olduğunu ispat etmek durumundadır. Aksi halde başarı elde edebilme ihtimali bira hayli zayıftır.

Biyomedikal mühendisliği için girilmesi gereken ilk sınav TYT olarak bilinen Temel Yeterlilik Testi’dir.

Tüm üniversite öğrencisi olmak isteyen adayların girdiği bu sınavda ortak testler çözülmektedir.

TYT ile alabileceğiniz en yüksek puanı almalısınız. Bu sayede diğer sınavlarda alacağınız puan da desteklenebilecektir.

TYT sonrasında girilmesi gereken diğer sınavlar ise matematik ve fen bilimlerine ait olan sınavlardır.

Kişinin bu sınavlara girebilmesi için kendini bu alanlarda gerçekten geliştirmesi gerekmektedir. Bu iki testte iyi bir puan almak, bölümü garantilemek anlamına gelmektedir.

Biyomedikal Mühendisliği Taban Puanları

Biyomedikal mühendisliği bölümünü isteyen öğrencilerin sınava girmeden önce daha önceki yıllara ait puanları öğrenmesi önemlidir çünkü hazırlık aşamasında kendini buna göre motive edebilmesi mümkündür.

Biyomedikal mühendisliği bölümü hem özel üniversitelerde hem de devlet üniversitelerinde olan bir bölümdür. Bu bölümün devlet üniversitelerinde taban puanı yaklaşık olarak 248’e kadar düşmektedir.

Hem birinci öğretim hem de ikinci öğretim olduğu için puanlarda ufak oynamalar baş gösterebilmektedir.

İkinci öğretimin birinci öğretime kıyasla daha düşük puanlı olduğu bilinmektedir.

Biyomedikal mühendisliği taban puanları ortalama olarak 270 civarında seyretmektedir. Bu puanla devlet üniversitelerinden herhangi bir tanesine yerleşebilmek mümkündür.

Özel üniversite düşünen kişilerse yine 240 civarında puan yaparak bu bölümü tercih edebilme hakkına sahiptir.

Biyomedikal Mühendisliği Tavan Puanları

Üniversite bölümlerinin tavan puanları hakkında açık bir liste verilmesi pek de sağlıklı bir durum değildir.

En yüksek puanı alan bir öğrenci de biyomedikal mühendisliği kazanabildiği için tavan puan durumu ucu açık bir durumdur.

Ortalama olarak tabanda 240-250 puan üzerini geçen öğrenciler biyomedikal mühendisliğini tercih edebilirken tavanda bu puan 400 civarına kadar çıkabilmektedir.

Tercih eden öğrencilerin ortalamalarına göz gezdirildiğinde ise 300 civarında bir puan alan öğrencinin rahatlıkla bu bölüme yerleşebildiği dikkat çekmektedir.

Biyomedikal Mühendisliği Başarı Sıralaması

Biyomedikal mühendisliği isteyen öğrenciler, hedeflerine kilitlendikleri sırada muhakkak başarı sıralamasına da dikkat etmeliler. Öyle ki kimi zaman puanlarda 20-30 puanlık ciddi bir değişim söz konusu olsa dahi sıralamalarda çok ciddi değişimler olmamaktadır.

Zor olan bir sınav herkese zor olduğu için  öğrencilerin her biri zorlanmaktadır. Dolayısıyla sıralama dengesi toplu olarak etkilenmektedir. Bu da puanlar çok ciddi değişime uğrasa dahi sıralamanın daha güvenli bir bakış açısı olduğunu göstermektedir.

Biyomedikal mühendisliği başarı sıralaması özel ve devlette farklı olabilmektedir ancak 233 bin ila 27 bin arasında değişiklik gösterdiği söylenebilir.

Ortalama olarak 90 bin sıralamasında olduğunuzda rahatlıkla yerleşebileceğiniz bir bölümdür.

Biyomedikal Mühendisliği Hangi Özel Üniversitelerinde Var?

Biyomedikal mühendisliğinin olduğu birkaç üniversite vardır ancak ağırlıklı olarak özel üniversitelerde bulunduğu dikkat çekmektedir.

Bahçeşehir Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Biruni, Başkent ve İzmir Ekonomi Üniversitesi bölümün yer aldığı özel üniversiteler arasında yer almaktadır.

Bu üniversiteler dışında; TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Işık Üniversitesi, İstanbul Yeni Yüzyıl, İzmir Demokrasi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi de bu bölümü bulunduran üniversiteler arasında bulunmaktadır.

Biyomedikal Mühendisliği Hangi Devlet Üniversitelerinde Var?

Biyomedikal mühendisliği bölümü özel üniversitelerde olduğu gibi devlet üniversitelerinde de olan bir bölümdür.

Devlette okumak isteyen öğrenciler bu üniversitelerden herhangi bir tanesini tercih ederek, puanının yetmesi halinde eğitimini almaya başlayabilmektedir.

Biyomedikal mühendisliği bölümü bulunduran devlet üniversiteleri arasında; Afyon Kocatepe Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Çukurova, Namık Kemal Üniversiteleri yer almaktadır. Bu üniversitelerde birinci öğretim olduğu gibi ikinci öğretim hizmeti de verilmektedir.

Düzce Üniversitesi, Karabük, Kocaeli, Kastamonu Üniversitesi de biyomedikal mühendisliği bulunduran üniversiteler arasında yerini almaktadır.

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nasıl Kazanılır?

Biyomedikal mühendisliği okumak isteyen öğrenciler bunu kendilerine hedef olarak belirlemek durumundadır. Bu hedefe ilerlemek içinse öncesine gerçek bir araştırma yapmaları önemlidir.

Hangi derslere odaklanmalıyım, kaç net yapmalıyım gibi programlamalarını oturtmaları gerekmektedir.

Biyomedikal mühendisliği okumak isteyen öğrenciler, TYT testinde herkesle ortak soruları çözecekler. Bu açıdan henüz ilk sınavda fark yaratabilmeleri önemli.

Bundan sonrasında matematik ve fen bilimleri testlerini çözecekleri için öncesinde muhakkak bu konuda kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir.

İki dersin tüm konularını bitirdikten sonra özellikle deneme çözmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Ne kadar sık deneme çözülürse sınavda zamanı değerlendirme, soru türlerine hâkim olma durumu da o kadar başarılı olur. Bu açıdan biyomedikal mühendisliği için deneme çözerek hızınızı arttırmayı ihmal etmemelisiniz.

Biyomedikal Mühendisliğinde Hangi Dersler Var?

Biyomedikal mühendisliğinde var olan dersler üniversiteye göre farklılık gösterebilmektedir ancak bazı temel derslerin tüm okullarda verilmesi zorunludur. Bu bakımdan biyomedikal mühendisliğe giriş, fizik, İngilizce, kimya, matematik, programlamaya giriş ve Türk dili ve edebiyatı dersleri temel dersler olarak verilmektedir.

Devre teorisinin temelleri, klinik mühendislik, genel biyoloji, lineer cebir ve uygulamaları, anatomi ve fizyoloji, biyofizik, elektrik devreleri, mühendislik matematiği, dalga teorisi de diğer bilinen dersler arasında yer almaktadır. Bunlar dışında alana yönelik elektronik, işaretler ve sistemler, biyomedikal, biyomedikal görüntü işleme gibi derslerin de alındığı bilinmektedir.

Biyomedikal Mühendislikte İş Olanakları

Biyomedikal mühendislik özellikle sağlık ekipmanları konusunda yetiştirilen bir alandır.

Bu alanı tercih eden öğrenciler herhangi laboratuvar ortamında kolaylıkla iş bulabilmektedirler. Bunun dışında bazı özel firmalarda bu gibi teknolojik cihazların üretilmesi için çalışan kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tarz bir sahaya giriş yaptığı zaman kişinin işsiz kalması çok kolay değildir.

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da iş sahası geniş olan biyomedikal mühendisliği yabancı ülkelerde de çalışabilmenize olanak sağlamaktadır.

Biyomedikal Mühendisliğin Maaşları

Biyomedikal mühendis olarak nerede çalıştığınız çok önemlidir. Çalıştığınız kuruma göre para almanız sağlanmaktadır. Bu bakımdan konumunuz ve kurumunuz önem taşımaktadır.

Çoğu zaman 3200 civarında maaş ile çalışmaya başlayan kişiler daha sonra 4000 kadar alabilmektedirler. Yönetim pozisyonunda olmanız halinde 4000 TL maaşla başlayarak daha sonra bu maaşı arttırabilme şansına sahipsiniz. Bunun dışında kalite kontrol ya da yalnızca teknik işlerle çalışan kişiler 3 bin TL gibi maaşla başlayabilmekte daha sonra gelişimine ve ilerlemesine bağlı olarak aldığı maaşı arttırabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM