upscalerolex.to blends realism with graphic elements .

Ebelik Puanları, İş İmkânları Ve Maaşları - Sinavhanem

Ebelik Puanları, İş İmkânları Ve Maaşları

Ebelik Puanları, İş İmkânları Ve Maaşları

Birçok kişi, üniversite sınavları yaklaştığında hedeflediği bölümü az çok bilir.

Hedefi belli olduğu için neye ne kadar çalışması gerektiğini iyi bilir. Özellikle üniversite sınavının birkaç basamaktan oluşması, kişinin hangi bölümü istediğine karar vermesini zorunlu kılmaktadır. Bölüme göre sınava girilmesi gerekebilmektedir.

Bazı bölümler sayısal ders grubundan alım yaparken bazıları sözel gruptan yapmaktadır.

Öğrenci istediği bölümün hangi alana yönelik olduğunu öğrendiğinde herhangi bir sorun da kalmayacaktır.

Binlerce kişinin tercih ettiği popüler bölümlerden bir tanesi de ebeliktir.

Özellikle kız öğrenciler tarafından tercih edildiği görülen ebeliğin her zaman ihtiyaç duyulan meslekler arasında yer aldığı bilinmektedir.

Ebelik Bölümü İçin Hangi Sınavlara Girilmeli?

Ebelik bölümü öğrencilerinden biri olmak isteyen herhangi biri öncelikle sınavlarına hazırlanmış olmalıdır.

Hazırlığını doğru şekilde yaptıktan sonra üniversite sınavı geldiği gün rahatlıkla soruları çözecek, neyi nasıl yapması gerektiğini çok iyi bilecektir. Bunun için öncesinde bilgi edinmek, sonrası için işleri kolaylaştıracaktır.

Ebelik bölümü için girilmesi gereken ilk sınav TYT olarak bilinmektedir. Temel Yeterlilik Testi’nde yapılması gereken sorular herkes tarafından çözülmelidir.

Tüm öğrenciler için ortak olarak çözülmesi gereken sorular olarak bilinmektedir. Bunun arkasındansa AYT olarak bilinen Alan Yeterlilik Testi çözülmelidir.

Alan yeterlilik testi ders ders ayrı oturumlar şeklinde yapılmaktadır. Ebelik için kişi matematik ve fen bilimleri testlerine girmek durumundadır.

Ebelik Taban Puanları

Ebelik bölümü öğrencilerinden biri olmayı isteyen kişinin öncesinde okulları araştırması büyük fayda sağlayacaktır.

Her üniversite aynı olmadığı için her birinin puanlarında az çok farklılıklar meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda öncesinde hedef belirlemek büyük oranda yardımcı olabilmektedir.

Ebelik taban puanlarına göz gezdirildiği zaman Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde 300 civarında olduğu görülmektedir.

300 civarında bir puan çıkarmanız halinde istediğiniz iyi bir üniversiteye yerleşebilirsiniz. Aynı durum diğer üniversiteler için de geçerlidir çünkü puan farkı çok değildir. Onlarda da 385 civarında puan çıkarıldığı zaman istenildiği gibi yerleşim sağlanabilmektedir.

Ebelik Tavan Puanları

Hayalinde ebelik olan bir öğrencinin üniversite ne kadar yüksek puan aldığı çok büyük bir değişiklik yapmamaktadır.

Öğrenci puanı en yüksek puanlardan biri olsa da ebeliği tercih edebilmektedir. Böyle bir durumda tavan puanı belirleyen öğrenci grubu bu grup olmaktadır.

Ebelik bölümünün tavan puanı çoğu zaman 400 civarında olmaktadır. Bu düzeyde tutulan tavan puan öğrencilerin yüksek sonuçlar alması ile ilişkilidir.

400 puan alan bir öğrencinin Türkiye’nin neresinde olursa olsun rahatlıkla ebelik okuyabilmesi mümkündür. Bunun yanında devlet üniversiteleri dışında özel üniversitelerde de burslu şekilde okuma imkânı elde etmektedir.

Ebelik Bölümü Başarı Sıralaması

Başarı sıralaması çoğu zaman sınavlardan aldığınız puandan daha önemli olabilmektedir.

Puanlar yalnızca virgül farkıyla kaybetmenize, yanlış bölümü tercih etmenize neden olan yanılgılar oluşturabilmektedir. Bu nedenle öncelikle başarı sıralamasına göz atılması ve en iyiler arasında yer alınması esasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Başarı sıralaması olarak ilk 250 bin kişiden biri olmanız halinde Türkiye’nin herhangi bir üniversitesine yerleşebilme hakkınız bulunmaktadır.

En iyilerden birine yerleşmek istiyorum diyorsanız bu durumda ilk 180 bin kişiden bir tanesi de siz olmalısınız. Bu sayede sorunsuz şekilde ebelik fakültelerinin en iyilerinden birine yerleşebilirsiniz.

Ebelik Bölümü Hangi Devlet Üniversitelerinde Var?

Hangi bölümde okumak isterseniz isteyin önceliğiniz her zaman en iyi üniversiteler olmalıdır.

Puanının yüksek olması ya da popüler bir okul olması sizin için sorun teşkil etmemeli, doğrudan hedef olarak bu okulları tercih etmeniz gerekir.

Kendinize güvenirseniz en iyi okullardan herhangi bir tanesine kolaylıkla yerleşebilirsiniz.

Ebelik bölümü dendiği zaman birçok kişinin Marmara, Ege, İstanbul Üniversitesi önceliği olmaktadır. Bunun dışında Adnan Menderes, Çukurova, Selçuk, Gaziantep, Osmangazi, İnönü, On Dokuz Mayıs ve Süleyman Demirel Üniversiteleri de binlerce öğrencinin okuduğu devlet üniversiteleri arasında yerini almaktadır.

Celal Bayar, Sakarya, Kocaeli, Fırat, Giresun, Atatürk, Cumhuriyet, Karabük Üniversiteleri de ebelik için tercih edilen popüler fakülteler arasında kabul edilmektedir. Bunların dışında Ahi Evran, Bozok, Yüzüncü Yıl, Artuklu, Adıyaman Üniversitesi de ebelik fakültesi bulunduran okullar arasındadır.

Ebelik Bölümü Hangi Özel Üniversitelerde Var?

Ebelik bölümünü devlet üniversitelerinden herhangi bir tanesinde okuma gibi bir şansınız olmadığında özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz.

Özel üniversiteler arasından İstanbul Medipol Üniversitesi, Bilim Üniversitesi en çok tercih edilen okullar arasında yer almaktadır. Bununla beraber Biruni, İstinye ve Üsküdar Üniversitesi de en çok seçilen okullar olarak bilinmektedir.

Tercih ettiğiniz bu okullarda rahatlıkla ebelik bölümü okuyabilmeniz mümkündür.

Avrasya Üniversitesi, Haliç, Yakın Doğu Üniversitesi de öğrencilerin hedef olarak belirleyebilecekleri ebelik fakültesi bulunduran okullar arasında anılmaktadır.

KTO Karatay ve Girne Amerikan Üniversitesi de aynı şekilde favori okul olarak bilinen diğer 2 okuldur.

Ebelik Fakültesi Bölüm Dersleri Nelerdir?

Ebelik fakültesinde eğitim almayı planlayan kişilerin, öncesinde eğitim içeriğine de göz gezdirmesi avantaj sağlayacaktır. Bunun için özellikle hangi derslerin olduğunu bilmek, sonrası için rahat etmeye yardımcı olacaktır.

Ebelik fakültesinde anatomi, biyoloji, fizyoloji, histoloji, mikrobiyoloji, genel beslenme gibi dersler verilmektedir. Bu derslerin dışında; normal gebelik, patoloji, farmakoloji, iç hastalıkları, riskli gebelikler, cerrahi hastalıklar dersleri de verilmektedir. Ayrıca yeni doğan bakımı, araştırma yöntemleri, kadın sağlığı ve hastalıkları, ruh sağlığı derslerinin de alındığı görülmektedir.

İntern, yaz stajı, bitirme projesi de eğitim sürecinde öğrencilerin katılım zorunluluğu taşıyan alanlar olarak bilinmektedir.

Ebelik Fakültesi Bölümü Nasıl Kazanılır?

Ebelik fakültesi için doğru ve sıkı şekilde çalışmanız önemlidir. Birçok kişinin tercih etmesi durumu ebelik fakültesine girişi de eskisi kadar kolay kılmamaktadır. Bu nedenle hemen herkes çok sıkı çalışarak iyi bir üniversiteye girme hayali kurmaktadır.

Ebelik için öncelikle TYT konularınıza zaman ayırmalısınız. Birkaç aylık bir süre zarfında bu konuları rahatlıkla bitirebilmeniz önemlidir çünkü kalan kısımda AYT için hazırlık yapmanız 5önemlidir.

Geniş bir zamana yayarak matematik ve fen bilimleri konularını bitirmeli günde her ikisinden de en az 150 soru çözmelisiniz.

Sınava az kaldığında ise her gün 2 deneme bitirerek çalışmanıza tempo kazandırmalısınız.

Ebelik Fakültesi Mezunlarına İş Olanakları

Ebelik fakültesi düşünen öğrenciler, mezun olduktan sonra nerelerde çalışacaklarını da merak edebilmektedirler.

Öğrencilerin temel çalışma sahası hastanelerdir. Mezun olduktan sonra KPSS’ye girerek devlet memuru olup atanmaları gerekmektedir.

Türkiye’nin herhangi bir yerinde hastaneye atandıkları durumda kolaylıkla ebelik yapabilmeleri mümkündür.

KPSS’ye girmek istemeyen mezunlar ise talep ederlerse özel hastanelerde iş bulabilmektedirler. Y

aşanılan şehir bu bakımdan büyük bir önem arz etmektedir.

Ebelik Maaşları Ne Kadar?

Ebelik mezunu olduktan sonra kamu kurum ve kuruluşlarından herhangi birinde mesleğini icra etmeye başlayan ebelerin almış olduğu maaş 3500 ile 4000 arasında değişkenlik göstermektedir. Bunun yanında çalışılan hastanede elde edilen döner sermaye ve bir de nöbet paraları da söz konusu olabilmektedir.

Ücretin değişken olması yanında sabit şekilde 3500 üzerinde olduğu görülmektedir.

Özel hastanelerde ise bu kadar yüksek maaş alınması pek mümkün olmamaktadır.

Çok popüler ve oldukça müşterisi olan hastanelerde maaşla 3 bin TL’ye yakın olmakta ve çalışan ebeler bu maaşları düzenli şekilde almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Bu sene sınava gireceğim ve hedefim ebelik bölümünü kazanmak olacak. Hep sağlık bölümlerinden birinde çalışmak istedim. Bakalım sınavda başarılı olabilecek miyim göreceğiz. Ailem hep destekliyor maddi manevi her zaman yanımda olduklarını hissettiğim için kendimi çok şanslı görüyorum. Sağlık alanında bir işte çalışmak istemem muhtemelen çocukluğumdan geliyor. Komşumuz vardı hemşire beni onun çok etkilediğini düşünüyorum. Herkese başarılar dilerim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM