upscalerolex.to blends realism with graphic elements .

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Puanları, İş İmkanları ve Maaşları - Sinavhanem

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Puanları, İş İmkanları ve Maaşları

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Puanları, İş İmkanları ve Maaşları

Günümüzde yabancı dil bilmenin özellikle iş sahasında önemi çok büyük. Türkiye’de iş sektörlerine bakıldığında yabancı dil olarak İngilizceden sonra Almanca ve Fransızca geliyor.

Üniversite eğitimi alırken bir dili tam anlamıyla öğrenebilmenin en iyi yolu, o dil için açılmış fakülte bölümlerinden geçiyor.

Üniversiteye hazırlanan lise son sınıf öğrencileri, mezun olup sınava hazırlık yapan öğrenciler tercih olarak Alman dili ve edebiyatı bölümünü düşünüyorsa; bu bölümü, içeriğini yakından tanımalı; sınava yönelik hazırlıklarını kesin kararlarını verdikten sonra yapmalıdır.

Almancaya ilginiz varsa, Almanca öğretmeni olma düşünceniz varsa, Alman dili ve edebiyatı bölümü hep hayalini kurduğunu üniversite bölümü ise girmeniz gereken sınavlara sıkı hazırlanmalısınız.

Sürekli değişen sınav sistemiyle birlikte zaten sınava hazırlanırken zorluk çeken öğrencilerin işi ekstra zorlaşmaktadır.

Sınav sisteminin ismi geçen sene açıklandı. YKS sınav sisteminde birinci aşama TYT yani temel yeterlilik testinden oluşuyor.

İkinci aşamada ise alanlara yönelik AYT yani alan yeterlilik testi yapılıyor. Bunların yanında YÜS sisteminde ayrıca yabancı dil sınavı yer alıyor.

YT’den bir, AYT’den üç, dil sınavından bir olmak üzere toplam 5 puan türü hesaplanıyor. Alman dili ve edebiyatı bölümünü düşünenlerin yabancı dil sınavına da hazırlıklı olması gerekiyor.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü

Türkiye’de birçok özel ve devlet üniversitesinde açık olan Alman dili ve edebiyatı bölümü, birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Bölümün eğitim fakültesine bağlı olmaması, öğretmenlik konusunun formasyon ile çözülebilmesi bu alanda öğretmenlik yapmak isteyenlerin de Alman dili ve edebiyatı bölümüne yönlenmesine neden olmuştur.

Okullarda İngilizce ve Almancanın yabancı dil olarak en sık tercih edilen diller olması da bölüme ilgiyi artırmaktadır.

Alman dili ve edebiyatı bölümünün eğitim süresi 4 yıldır yani bölüm lisans bölümler arasında yer almaktadır. Eğitim devam ederken formasyon almak da mümkündür.

Alman dili ve edebiyatı bölümünde; ülke bilgisi, dil bilgisi, edebiyat, edebi metinler, sözlük, dilbilim, Alman kültürü gibi Alman dili ve edebiyatı derslerine yer verilmekle birlikte çeşitli alanlarda ve yine Alman dili ve edebiyatıyla ilgili alanlarda seçmeli dersler de bulunmaktadır.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü için Aranan Nitelikler

Alman dili ve edebiyatı bölümünü okumak için çok özel niteliklere sahip olma şartı yoktur ama yola öğretmenlik seçeneğinden devam edecekseniz; sabırlı, sakin, insanlara iletişimi güçlü biri olmanız gerekmektedir. Bunun dışında dileyen, ilgi duyan herkes gerekli aşamaları geçtikten sonra bu bölümde öğrenci olabilir.

Alman kültürünü merak ediyor, ilgi duyuyor olmanız bölümde başarılı olmanızı etkileyecektir. Bu alanda okuyacak kişilerin ekip çalışmalarına da yatkın olmasında fayda var. Bunların hepsi bölümü okudukça gelişecek nitelikler de olduğundan; sırf bu nitelikleri taşımadığınız için hayal ettiğiniz bölümden vazgeçmemelisiniz.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Nasıl Kazanılır?

Alman dili ve edebiyatı bölümünü kazanabilmek için doğru puan türlerinden sınava girerek bu sınavlarda iyi bir puan ve sıralama elde etmek gerekiyor.

Alman dili ve edebiyatı taban puanları ve sıralamaları üniversitelere göre değişiklik gösterse de birbirine yakın değerlerden oluşuyor.

Alman dili ve edebiyatı bölümünü kazanabilmek için matematik,Türkçe, sosyal bilgiler ve fen bilimleri derslerine iyi çalışarak TYT’den yüksek puan almak gerekiyor. Ardından da dil sınavına hazır olmanız gerekiyor ki puanlamada ikisi de değerlendirilecek.

TYT’den bütün öğrencilerin sorumlu olduğu kadar sorumlu olacaksınız ama dil sınavı için Alman dili ve edebiyatı hazırlık sorularına iyi çalışmalısınız.

TYT sınavında matematik ve Türkçe konularından daha fazla soru çıkacağı için ağırlığı bu derslere verebilirsiniz. Matematik ve Türkçeden 40’ar; fen bilimleri ve sosyal bilimlerden 20’şer soru cevaplayacaksınız.

4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sınavda yanlış cevaplarınıza dikkat etmelisiniz. YDT yani yabancı dil testi almanca sınavında  iyi bir net elde etmeniz gerekiyor.

Alman Dili ve Edebiyatı Hangi Puan Türü ile Öğrenci Alıyor?

Alman dili ve edebiyatı bölümüne tercihte bulunabilmeniz ve yerleşmeniz için TYT sınavından barajı geçecek kadar hatta istediğiniz üniversiteye yetecek kadar yüksek puan almanız gerekiyor.

Alman dili ve edebiyatı bölümü, dil puanıyla öğrenci alıyor. Yani TYT sınavından sonra gireceğiniz yabancı dil sınavından aldığınız puan da çok önemli bir yere sahip.

Gireceğiniz sınavlardan TYT toplam puanınızın %40’ını, dil sınavı ise %60’ını belirleyecek. Ancak lisans bölümlerine yönelik sınavlara girebilmek ve tercih yapabilmek için TYT’den 180 puanın üzerinde puan almak gerekiyor.

Alman dili ve edebiyatı taban puanlarına yaklaşmayanlar bölümü tercih etseler bile büyük olasılıkla yerleştirilemezler.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü için Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Bölümü tercih edebilmek için istediğiniz üniversitenin alman dili ve edebiyatı taban puanları 2018 bilgilerine bakmanızda fayda var.

Puanlar tek bir testin değil; TYT ve dil sınavı puanlarının ortalamalarından elde edilen taban ve tavan puanlardır.

Alman dili ve edebiyatı bölümünün taban puanları 200 puandan başlayarak 380 puana kadar çıkabiliyor. Ne kadar yüksek puan alırsanız ve sıralamanız ne kadar iyi olursa bölümü istediğiniz üniversitede okumak için fırsatınız daha kesin oluyor.

Alman dili ve edebiyatı sıralama değerlerine de dikkat etmek gerekiyor. Tercih aşamasında hem sıralama hem başarı puanı değerleri önem taşıyor. Aldığınız bu puanın %40’ı TYT’den, %60’ı AYT’de cevaplayacağınız dil sınavından geliyor.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları

Alman dili ve edebiyatı iş imkanları, eğitimin nasıl tamamlandığına göre değişiklik gösterebilir. Formasyon almadan yolunuza devam edecekseniz; öğretmenlik dışında farklı sektörlerde çalışabilirsiniz.

Alman dili ve edebiyatı okuyanlar, mezun olduktan sonra ALES’e girip başarılı olurlarsa üniversitede kalarak çalışma hayatına geçebilirler.

Turizm alanında birçok firma, restoranlar, organizasyon firmaları, vize merkezleri, büyük oteller, dış ticaret firmaları Alman dili ve edebiyatı bölümü mezunları için istihdam sağlamaktadır.

Bölümü bitirdikten sonra ya da eğitim devam ederken formasyon alırsanız; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmen olarak görev yapabilirsiniz.

Bakanlığa bağlı okul öncesi eğitim birimlerinde, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde öğretmen olabilirsiniz. Devlet okullarının yanında özel okullarda ve kurs  merkezlerinde çalışabilmeniz mümkün.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak devlet okullarında öğretmen olabilmek için bölümden mezuniyet ve formasyon yetmiyor. Bunlara ek olarak KPSS’den güzel bir puan alarak atanabilmeniz gerekiyor.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları

Alman dili ve edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra vereceğiniz kararlar maaş durumunuzu yakından etkileyecektir.

Öğretmen olarak devam etmek isterseniz Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu şekilde maaş alabileceksiniz.

Öğretmenlikte maaşlar birçok etkene göre değişiklik göstermektedir ve her yıl Bakanlık tarafından açıklanır.

Öğretmen maaşları ekler olmadan ortalama 2500-3500 TL arasında değişmektedir.

Öğretmenlik dışında özel sektörde istihdam edecek olanlar için maaş bilgisini etkileyen pek çok şey vardır.

Hangi şehirde çalışacağınız, işyerindeki pozisyonunuz, firmanın sektörü, firmanın kurumsal olup olmaması gibi birçok etken ile alacağınız maaş değişiklik gösterebilir. Ancak üniversite mezunu olup Almanca bilen bir çalışanın 3000 TL’den az maaşla çalıştırılmayacağı bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM