izmir escort
Açıköğretim Psikoloji Var mı? Nasıl Okunur? - Sinavhanem

Açıköğretim Psikoloji Var mı? Nasıl Okunur?

Açıköğretim Psikoloji Var mı? Nasıl Okunur?

Açıköğretim psikoloji var mı? Nasıl kayıt olabilirim? İkinci üniversite psikoloji okunur mu? Hangi üniversitelerde var? gibi soruların cevabını öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Güncelleme: AÖF psikoloji bölümünün açılması iptal edilmiştir.

Açıköğretim Psikoloji Var mı?

Açıköğretim psikoloji bölümü 2020 yılı itibariyle açılmış olup 4 yıllık bir bölümdür. İki farklı üniversitede açılan bölüm uzaktan eğitim ile eğitim vermektedir.

Açıköğretim Psikoloji Hangi Üniversitelerde Var?

Uzaktan eğitimle psikoloji okumak isteyenlerin ilk sorduğu soru “Anadolu Üniversitesi açıköğretim psikoloji bölümü var mı?” sorusudur. Bu durumun nedeni açıköğretim okumak isteyenlerin en çok tercih ettiği üniversitenin Anadolu Üniversitesi olmasıdır. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Türkiye’nin tüm illerinde sınav yaptığı için de öğrencilerin daha çok ilgisini çekmektedir. Ancak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim psikoloji bölümü yoktur.

Açıköğretim psikoloji yalnızca Ankara Üniversitesi ve İstanbul üniversitesi tarafından uzak öğretim olarak açılmıştır.

Bölümün açılması ile beraber psikoloji mezunları ve hocaları ciddi tepkiler vermiştir. YÖK açıköğretim psikoloji bölümü tercih kılavuzunda yer aldığından bölümün açılmasının iptal edilme durumu yoktur. Ancak tartışmalar “Açıköğretim psikoloji bölümü açıldı mı?”, “Açıköğretim psikoloji bölümü açılacak mı?” sorularını da ortaya çıkarmıştır.

Açıköğretim Psikoloji İstanbul Üniversitesi

AUZEF psikoloji bölümü ilk kez 2020-2021 yılında açılmış olsa da üniversite açıköğretim ve uzaktan eğitim konusunda tecrübelidir. Daha öncesin 13 adet lisans bölümü bulunmaktadır. Bu sene açılan bölümlerle beraber 16 lisans bölümü olmuştur.

700 kontenjanı bulunan AUZEF psikoloji sınavları diğer bölümlerde olduğu gibi 81 ilde yapılmaktadır. Bir adet vize ve bir adet final sınavı mevcuttur.

Ankara Üniversitesi Açıköğretim Psikoloji

ANKUZEF psikoloji bölümü 2020 yılında 500 kontenjanı ile eğitim vermeye başlamıştır. Ankara Üniversitesi psikoloji açıköğretimin dezavantajı tüm şehirlerde sınav yapılmamasıdır.

Yıl içerisinde değişiklik olma ihtimali bulunmakla birlikte güncel bilgilere göre Ankara, İzmir, Adana, İstanbul, Adana, Samsun, Erzurum ve Diyarbakır’da sınav yapılmaktadır. Yüz yüze sınav olan bölümlerde ise yalnızca Ankara’da oturumlar düzenlenir.

Psikoloji Açıköğretim Mi Oldu?

Psikoloji açıköğretim bölümünün açılması ile beraber kafa karışıklıkları oluşmuş ve kimi öğrenciler “Psikoloji açıköğretim mi olacak? Sorusunu sormaktadır. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir.

Şu an yalnızca 2 üniversite uzaktan öğretim ile psikoloji eğitimi vermeye başlamıştır. Diğer üniversiteler yine örgün eğitimle devam edecektir. İlerleyen yıllarda Anadolu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi psikoloji bölümlerinin açılması da beklense de örgün eğitimler devam edecektir.

Açıköğretim Psikoloji Okunur mu?

Açıköğretim psikoloji okumak istiyorum diyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Pek çok kişinin çocukluk hayalim olarak tanımladıkları bölümle ilgili soru işaretleri mevcuttur.

Öncelikle unutmamalısınız ki örgün eğitim ile uzaktan öğretimde alınacak verimin aynı olması zordur. Ancak eğer psikoloji okumak istiyorsanız uzaktan eğitimle de okuyabilirsiniz. Derslerin büyük bölümü sözel olup teorik eğitimlerin oldukça az olduğu bir gerçektir.

Açıköğretim psikolojiden mezun olduktan sonra kariyerinizi nasıl devam ettirmek istediğinize karar vererek, ek eğitimler alabilirsiniz.

Açıktan Okuyarak Psikolog Olunur mu?

Açıköğretim psikoloji bölümünden mezun olduğunuzda diplomanızda aldığınız eğitimin uzaktan öğretim olduğu belirtilmez. Diplomanız örgün eğitimle aynıdır ve örgün eğitime göre resmi açıdan herhangi bir dezavantaj yaşamazsınız. Ancak ister örgün ister uzaktan eğitimle psikoloji bölümünü bitirmiş olun; lisans eğitimi sonrasında psikolog olmanız mümkün değildir. Terapi verebilmek için yüksek lisans yapmanız şarttır.

Açıköğretim Psikoloji Nasıl Girilir?

Açıköğretim psikolojinin açılması ile beraber bölüme nasıl girilebileceği ile ilgili sorular ortaya çıkmaktadır. Bölüm hem YKS tercihleri sonunda hem de ikinci üniversite ile öğrenci almaktadır. İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Psikoloji bölümü sınavla 700 öğrenci alacaktır.

Ankara Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Psikoloji kontenjanı ise 500 olarak belirlenmiştir. Ancak bu açıköğretim psikoloji kontenjanlarına ikinci üniversite dahil değildir.

İkinci Üniversite Psikoloji Kayıt

İkinci üniversite psikoloji bölümü okumak için bir lisans bölümünde okuyor ya da mezun olmanız gerekmektedir. Eylül ayında üniversiteler ikinci üniversite kayıt tarihlerini duyurduklarında başvuru yapabilirsiniz.

Üniversitelere göre ikinci üniversite kayıt belgeleri değişmekle beraber pek çok bilgi e-devlet üzerinden görüldüğünden yalnızca fotoğraf, kimlik fotokopisi gibi basit belgeleri tamamlamanız yeterli olacaktır.

Açıköğretim Psikoloji Bölümü Puanları

Açıköğretim psikoloji bölümü puanları henüz belli değildir. Üniversiteler ilk kez uzaktan eğitimle psikoloji bölümüne öğrenci alacağı için puanlar 2020 yılı tercih sonuçları belli olduktan sonra ortaya çıkacaktır. Ancak bölümü tercih eden en iyi puana sahip olan ilk 1200 kişinin bölüme giriş yapabileceğini söylemek mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Aöf işletme mezunuyum.çalışıyorum.işitme engelli kardeşim var.dilinden anlayan psikolog bulamıyoruz.ben okumaya karar verdim.açıköğretim veya uzaktan eğitim ve şartları.ne zaman müracaat.teşekkürler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM