izmir escort
Yeni Nesil Matematik Soruları Nasıl Çözülür? - Sinavhanem

Yeni Nesil Matematik Soruları Nasıl Çözülür?

Yeni Nesil Matematik Soruları Nasıl Çözülür?

Yeni nesil matematik sorularını çözmek pek çok öğrencinin zorlandığı konular arasında yer almaktadır. Günümüzde gerek Liseye Geçiş Sınavı’nda gerekse Temel Yeterlilik Sınavı’nda soruların değişerek uzun paragraflara dönüştüğü gözden kaçmamaktadır. Bu durum öğrencilerin alıştığı soru kalıplarının yok olmasına ve yeni bir sistemle yeni nesil matematik sorularını çözmelerine neden olmaktadır. Peki yeni nesil matematik soruları nasıl çözülür?

Yeni Nesil Matematik Soruları Nasıl Çözülür?

Yeni nesil matematik sorularını çözmek göründüğü kadar da zor değildir. Test kitapları açılıp bakıldığında neredeyse hiç sayıların yer almadığı uzun uzun paragraflar görülebilir.

ÖSYM artık sürekli aynı soru kalıplarını tekrarladığı için bu yola başvurmuştur. Bu durum hiçbir adayı tedirgin etmemelidir. Doğru taktikler ve yollar uygulanıp işlem hatası yapılmadan sorulara hâkim olunduğu sürece yeni nesil matematik sorularını çözmek çok basittir.

Yeni Nesil Matematik Sorularında Sorudan Korkmamak 

Pek çok öğrenci yeni nesil matematik sorularını gördükleri zaman korkuya kapılırlar. Uzun paragraflar ve çok az sayı görmek özellikle matematik seven öğrenciler için sıkıntı olmaktadır. Fakat bu korku çok yersizdir. Özellikle daha soruyu okumadan, sorunun uzunluğundan korkup direkt olarak geçen birçok kişi vardır.

Yeni nesil matematik sorularında sorudan kokmamak ve okumaya başlamak basit görünse de çok büyük bir ilerlemedir. Öğrenci soruyu okudukça rahatlayacak ve aslında çok basit olduğunu görecektir. Bu nedenle uzun matematik sorularının zor olduğunu düşünerek geçmek yanlış bir eylemdir. Uzun sorular basit sorulardır. Bu kural asla unutulmamalıdır.

Yeni Nesil Matematik Sorularını Çözmek İçin Nasıl Çalışılmalıdır?

Yeni nesil matematik sorularını çözmek için çalışma yöntemleri iyi benimsenmelidir. Sabah erken saatlerde uyanarak çalışmak yeni nesil matematik sorularını daha fazla anlayarak çözmeye yardımcı olur. Çünkü sabah saatleri zihnin en açık olduğu saatlerdir. Bu saatlerde soruları anlamak daha kolaydır.

Soru bankası ve konu anlatımlı kitaplar yeni nesil matematik sorularını çözmek için en temel yoldur. Alınacak kitaplar genellikle kolaydan zora giden ve çözümleri gösteren kitaplar olmalıdır. Bu kitaplar sayesinde öğrenci hangi seviyeden sonra zorlandığını rahatça kavrar ve ona göre konu çalışır. Aynı zamanda soruların çözümünü görmek tekrar niteliğinde olduğu için öğrenci soruları nasıl çözmesi gerektiğinin de farkına varır.

Bir mola verip YKS Kaynak Önerileri bölümünü inceleyebilirsiniz.

Bol bol deneme çözerek yeni nesil matematik sorularını pekiştirmek öğrencileri hem sınava hazırlar hem de net olarak hangi konuların yanlış yapıldığını gösterir.

Deneme çözerken ilk başlarda süre tutulmasa da olur. Bu şekilde uzun paragraf sorularından korkmadan çözümler yapılır ve öğrenci harcadığı vakti görür. Daha sonra bu süre azaltılarak deneme çözülmeye başlanması daha verimli olacaktır.

Yeni Nesil Matematik Sorularını Çözmek İçin Odaklanmanın Önemi 

Yeni nesil matematik sorularını çözmek için odaklanmak en önemli noktalar arasında gelmektedir. Öğrenci beynindeki tüm düşünceleri atarak ve başka bir şey düşünmeden sadece soruya dikkat kesilmelidir.

Soruyu sadece okuyarak çözüme ulaşmak imkansızdır. Bu nedenle anlayarak okumada en önemli kriter dikkat kesilmek, odaklanmaktır.

Yeni nesil matematik sorularına odaklanırken aynı zamanda herhangi bir şey okuyormuş gibi okumak da yanlıştır. Her kelimeyi, her cümleyi okurken parça parça ve anlayarak okumak önemlidir. Yeni nesil matematik soruları oldukça uzun olduğundan bir de odaklanmadan okunduğu zaman anlaşılması daha da güç duruma düşmektedir. Bu durumdan kurtulmak için her gün düzenli olarak alıştırma yapmak çok önemlidir.

Yeni Nesil Matematik Sorularını Yorumlamak

Yeni nesil matematik sorularını yorumlayarak çözmek oldukça büyük önem taşımaktadır. Soruların içerisinde aslında yapılması gereken denklemler saklıdır. Bu durumda öğrencilere sadece soruları doğru bir şekilde okumak ve yorumlamak kalıyor.

Konulara hâkim olmak soruları çözmek için oldukça önemlidir. Bu nedenle ne kadar taktik verilirse verilirsin düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışmak her şeyden önemlidir.

Yeni nesil matematik soruları yorumlanırken mantık çerçevesinde yorum yapmak önemlidir. Öncelikle sorunun hangi konu üzerinden sorulduğu anlaşılmalıdır.

Soru bir kesir sorusu mu, üslü sayılar mı, problemler mi iyi anlaşılmalıdır. Daha sonra konu üzerinden bilinen formüller eski matematik soruları gibi yerine yazılmalıdır. Bu aşamadan sonra sadece eldeki denklemi çözmek kalıyor.

Yeni Nesil Matematik Sorularını Adım Adım Çözmek

Adım adım çözülen yeni nesil matematik soruları sınav adaylarını bir adım öne geçirmektedir. Yeni nesil matematik sorusu okunurken önemli olan yerlerin altı çizilmelidir. Her cümle okunduktan sonra sınava girecek aday öğrenci bu cümleyi matematik terimine çevirmelidir.

Soruyu okumak bittiğinde yazılan matematiksel terimlerin aslında eski nesil sorulara çevrildiği görülmektedir. ÖSYM öğrenciden hem soruyu hem de cevabı kendisinin yazmasını istemektedir. Bu nedenle adım adım yazılan sorudan sonra işlem yapmak oldukça basit olacaktır.

Özellikle bazı problem sorularında ve denklem kurma sorularında adım adım çözmek yeni nesil matematik sorularının zorlanmadan yapılmasını sağlayacaktır.

Kitap Okumak Yeni Nesil ÖSYM Sorularını Çözmeye Yardımcı Olur Mu?

Yeni nesil matematik sorularını çözmek için kitap okumak şarttır. Kitap okumak yorum yapma yeteneğini, mantıksal düşünmeyi, ana fikri anlamayı geliştirmektedir. Aynı zamanda soruları daha hızlı okuyup daha çabuk okumaya da yardımcı olur.

Yeni nesil matematik soruları da artık paragraf şeklinde olduğu için her öğrencinin kitap okuması çok önemlidir. Günde en az bir saat kitap okumak yeni nesil matematik sorularının daha çabuk çözülmesine yardımcı olacaktır.

Özellikle yatmadan önce boş vakit yaratan öğrenciler sınavlarda bir adım öne geçecektir. Özellikle sayısal öğrencileri bu durumu çok önemsemese de kitap okumayı sevmese de basit ve ilgi alanlarını kapsayan kitaplarla okumaya başlayabilirler. Kısa sürede kitap okumanın yararını görmek mümkündür.

Tablo ve Grafik Çizerek Yeni Nesil Matematik Sorularını Çözmek

Paragraf şeklindeki yeni nesil matematik sorularını tablo ve grafikler çizerek çözmek özellikle görsel hafızası gelişmiş sınava girecek öğrenciler için oldukça iyi bir yöntemdir. Problem ve kesir sorularında daha çok işe yarayan bu yöntem sayesinde uzun denklemler çözmek istemeyenler daha kolay şekilde soruları çözebilirler.

Bol bol soru çözülerek ve tekrarlar yapılarak bu yöntemle daha kısa sürede soruların çözüldüğü görülecektir. Geometri sorularında da tablo ve grafik çizmek matematiksel zekayı geliştirerek daha basit mantık kurarak soruları çözmeyi sağlayacaktır.

Yeni Nesil ÖSYM Sorularında Bütünü Görmek

Yeni nesil matematik sorularını bütünü görerek çözmek soruyu daha hızlı kavramaya ve daha hızlı çözmeye yardımcı olur. Bütünü görmek için sorudaki resme bakmak ve sayıları, istenileni görmek gerekir. Soru çözümü bütüne bakarak yapıldığında öğrenci daha rahat bir şekilde, ne yapması gerektiğini bilerek soruya başlar.

Bütün görerek yeni nesil matematik sorularını çözmek için bol bol soru çözülmeli ve soru çeşitleri görülmelidir. Soru çözmeyen sadece konu çalışan adaylar maalesef bütünü görmekte sorun yaşar.

Ne kadar fazla soru çözülürse sınavda çıkacak soruları anlama kapasitesi de o kadar artar. Çıkacak sorular bellidir ve çok fazla seçenek de yoktur. Çalışma esnasında çözülen sorularla çıkan sorular benzerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM