izmir escort
Mezuna Kalmak Mantıklı mı? Avantajları ve Dezavantajları - Sinavhanem

Mezuna Kalmak Mantıklı mı? Avantajları ve Dezavantajları

Mezuna Kalmak Mantıklı mı? Avantajları ve Dezavantajları

Mezuna kalmalı mıyım? Mezuna kalmak mantıklı mı? Yoksa zaman kaybı mı? soruları YKS sonucunda istediği sonucu alamayan ve tercih yapıp yapmakta kararsız kalan öğrencilerin sıklıkla sordukları sorulardandır. Aklınıza takılabilecek sorulara mümkün oldukça cevap verdik. Ancak sorularınız varsa yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Mezuna Kalmak Ne Kadar Mantıklı?     

Mezuna kalmak ya da tercih yapmak arasında kararsızlık yaşayan öğrencilerin aklında bulundurması gereken en önemli nokta bir yılın düşündüğünüz kadar önemli bir süreç olmadığıdır. Eğer puanınız istediğiniz bölüme yetmiyorsa ya da daha iyi bir üniversitede lisans eğitimi almak istiyorsanız mezuna kalmayı düşünebilirsiniz.

Unutmamalısınız ki pek çok kişinin yaşamı boyunca sürdürdüğü meslek üniversite tercihlerine göre belirleniyor. Bir sene kaybetmemek için yaşamınız boyunca istemediğiniz bir işte çalışarak ne kadar mutlu olabilirsiniz? Bu sorunun cevabını kendinize vermelisiniz. Ancak eğer net bir hedefiniz yoksa, bu bir sene boyunca daha iyisini yapabileceğine inanmıyorsanız elinizdeki seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Mezuna Kalmak Nasıl Bir Duygu?

Bütün sene boyunca ders çalışan ve YKS’yi bekleyen öğrenciler için aynı sürecin en baştan başlaması ilk etapta tedirgin edici olabilir. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var. Bu sene daha deneyimlisiniz. Hatalarınızı biliyor ve izleyeceğiniz yol hakkında daha fazla fikir yürütebiliyorsunuz.

Eğer hatalarınızdan ders çıkarır ve neyi yapmanız ya da yapmamanız gerektiğini anlayacak buna göre bir ders çalışma programı ile ilerlerseniz kısa süre içerisinde stresinizin azaldığını görebilirsiniz.

Mezuna Kalarak Derecemi Kaç Bin Çekebilirim?        

Mezuna kalıp kalmama konusunda kararsız olan öğrenciler “Mezuna kalırsam sıralamamı ne kadar öne çekebilirim?” sorusunun cevabını arayabilmektedir. Ancak ne kadar araştırma yaparsanız yapın bu sonuç kişiden kişiye değişeceğinden net bir sonuca ulaşamayacağınızın mümkün olmadığını bilmelisiniz.

Aklınızda bulundurmanız gereken nokta ise dereceniz ne kadar düşükse sıralamanızı öne çekmenizin o kadar kolay olduğudur. 500.000’den 100.000’e çekmek oldukça kolaydır. Ancak 40 binden mezuna kalmak ve derece yapmak isteyen bir öğrencinin daha düzenli çalışması gerektiği kesindir.

Mezuna Kalınca Puan Düşüyor mu?

Mezuna kalmayı düşünen öğrenciler OBP puanlarının kırılması konusunda tedirginlik yaşayabilmekteler. Ancak yalnızca YKS’ye girmiş olmak mezuna kalıp bir sonraki sene sınava girdiğinizde puanınızın düşmesine neden olmaz. Eğer sınava girer ve tercih yaparsanız; tercihiniz gelirse o zaman bir sonraki sene sınava girdiğinizde puanınız düşer.

Üniversite sınavında puan düşmesi içeriğimizde OBP kesilmesi ile ilgili yüzlerce öğrenci sorusunu cevapladık. Bu konuda aklınıza takılan bir şey varsa linke tıklayarak içeriğe gidebilirsiniz.

Mezuna Kalmanın Avantajları

Mezuna kalıp kalmamaya karar verirken sizi bekleyen avantaj ve dezavantajları da göz önünde bulundurarak daha doğru karar vermeniz mümkün olabilir.

 • Özellikle 12. Sınıfa kadar düzenli ders çalışmamış olan öğrenciler bir sene de 4 yıllık konuyu çalışmak ve pekiştirmekte zorluk çekebilirler. Ancak mezuna kaldığınızda pek çok konuyu biliyor olacaksınız. Tekrar yapıp yalnızca eksik konularınızı detaylı çalışmak çok daha kolay olacak.
 • Okul dersleri ile YKS’yi birlikte götürmek zor olabiliyor. Okul sınavlarının soru tarzları genellikle daha farklı oluyor. Ayrıca okulda boşa geçen de oldukça fazla zaman oluyor. Mezuna kaldığınızda bu sorunları ekarte etmiş olacaksınız.
 • Mezuna kalıp evde kendiniz ders çalışacaksanız zamanınızı tamamen kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Her öğrencinin verimli çalışacağı saatler farklıdır. Dilerseniz sabah erkenden kalkıp çalışmaya başlayabilir dilerseniz de herkes uyurken sessizliğin tadını çıkararak çalışabilirsiniz.
 • Sınıfta sınava hazırlanırken yaptığınız hatalarını bildiğiniz için ders çalışma programınızı ve şeklinizi buna göre belirleyebilirsiniz. Tecrübenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz.
 • Bir kere sınava girdiniz, sınav heyecanınız yaşadınız. Bu açıdan stresinizi ve heyecanınızı kontrol etmek çok daha kolay olabilir.

Mezuna Kalmanın Dezavantajları

Mezuna kalmanın dezavantajları da mevcuttur. Ancak bu dezavantajlar aslında yanlış düşünme ya da motivasyonsuzluk gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kontrol edilmesi de mümkündür.

 • Bütün bir senenin olması aslında büyük bir avantajken dezavantaja da dönüşebilir. Daha çok zamanım var; oyun oynayayım sonra başlarım, arkadaşlarımla buluşayım, şu diziyi de bitireyim derken günün bittiğini görmek şaşırtıcı olmaz. Bu nedenle mezuna kaldığınızda ders programı çok daha önemli olacak.
 • Sınıfta sosyal hayatınız sınıflanmışken ve zor bir yıl geçirmişken her şeye baştan başlamak zor gelebilir. Ancak bu sene daha fazla zamanınız var ve eğer programınızı düzgün yaparsanız kendinize günde 1-2 saat ayırabilirsiniz. Bu zamanlarda arkadaşlarınızla görüşebilir ya da spor yapabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki düzenli spor yapmak sürekli oturarak ders çalışırken yaşadığınız halsizlik, yorgunluk hissini de azaltır.
 • Pek çok öğrencinin moralini bozan en büyük etken arkadaşlarının üniversiteye başlamış olmasıdır. Yeni bir ortama girip keyifli zamanlar geçiren arkadaşlarınızı görmek moralinizi bozabilir. Ancak eğer bir seneyi verimli bir şekilde geçirirseniz hayal ettiğiniz bölüm ve üniversiteyi kazanarak tamamen içiniz rahat bir şekilde üniversitenin tadını çıkarabileceksiniz.

Bir Bölüme Yerleşip Mezuna Kalmak

Yerleşip mezuna kalmak tercih döneminde yapılan en büyük hatalardandır. Bu nedenle tercihlerinizi yapmadan önce iyi düşünmelisiniz. Tercihlerinizden herhangi biri geldiğinde bu bölüme gitmek isteyecek misiniz? İstemediğiniz hiçbir tercihi listenize eklememelisiniz.

Tercih yapıp yerleştiğiniz takdirde bir sonraki sene OBP yarıya düşecektir. Okul puanı düştüğünüzde ise siz aynı neti yapsanız da sıralamanız düşecektir. Bu sayede yalnızca hayalinizdeki bölüme yerleşmek için daha çok çalışmak zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda sene boyunca da daha stresli olursunuz.

Sınava Girmeden Mezuna Kalmak

YKS’nin yaklaşması ile beraber TYT ve AYT’ye girmeyip doğrudan mezuna kalmayı düşünen öğrenciler olabilmektedir. Ancak bu seçimin doğru olduğunu söylemek mümkün değildir. Sınava ne kadar az zaman kalmış olursa olsun sonuna kadar elinizden geleni yapın ve sınava girin. Belki de şansınız yaver gidecek ve daha hâkim olduğunuz konulardan sorularla karşılaşacaksınız. Ayrıca eğer sonuçlar istediğiniz gibi gelmese bile sınava girme motivasyonu ile eksik konularınızın bir kısmını tamamlayacak ve tecrübe kazanacaksınız.

Mezuna Kalmak mı 2 Yıllık mı?

Tercih döneminde mezuna kalmakla 2 yıllık bir ön lisans bölümünde okumak arasında kararsız kalmanız olasıdır. Ancak bu aşamada işin içine hayalleriniz giriyor. Okumak istediğiniz bir bölüm var mı? Eğer 2 yıllık farklı bir bölüme yerleşirseniz mutlu olabilecek misiniz?

Dikkat etmeniz gereken nokta ise 4 yıllık bölümlerin 2 yıllık bölümlerden daha fazla iş imkânı olduğu gibi bir genelleme yapmanın yanlış olduğudur. Adalet, anestezi, paramedik gibi pek çok bölümün iş imkanları azımsanamayacak kadar azdır.

Hemşirelik mi Mezuna Kalmak mı?

Hemşirelik yazmakla mezuna kalmak arasında kararsızlık yaşayan öğrencilerin hayali genellikle tıp okumak oluyor. Eğer doktor olmaktan çok sağlık alanında çalışmak ilginizi çekiyorsa hemşirelik yazabilirsiniz. Üstelik hem özelde hem de devlette oldukça geniş bir iş imkânı var. Ancak doktor olmayı hayal ediyorsanız ve ilk 200.000 içerisindeyseniz bir daha denemek için mezuna kalmanızda fayda vardır.

Mezuna Kalmak ve Tıp Kazanmak

Mezuna kalmakla ilgili en çok soru tıp kazanmak isteyenler tarafından soruluyor. Tıp kazanmak için 5. kez mezuna kalanlar dahi mevcut.

Özellikle 40-50 k aralığında olup da mezuna kalıp tıp kazanmak istiyorsanız ihtimalinizin oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkün. Ancak sonuçlar açıklandıktan sonra kısa bir tatil yaptıktan sonra bir program yapmanız ve sene boyunca programlı bir şekilde çalışmanız önemlidir.

Mezuna kalırken tıp kazanmak ve tıp okumak için düzenli çalışma alışkanlığı kazanmanızın olmazsa olmaz olduğunu unutmamalısınız.

Hukuk İçin Mezuna Kalmak

Eşit ağırlık bölümlerde mezuna kalarak istenen bölümü kazanmak çok daha kolay olabilmektedir. Hukukta da durum böyledir. TYT bölümünü hallettikten sonra matematik haricinde sözel dersler ağırlıktadır. Bu derslerle ilgili bolca soru çözüp tekrar yaparak fulle yakın çıkarmanız mümkündür.

Matematik içinse farklı soru tarzlarını görebileceğiniz bolca zamanınız olacaktır. TYT fende çıkan basit konulara da göz atarak diğer derslerden hata yapmak için kendinize hak bırakabilirsiniz.

Mezuna Kalmak ve Derece Yapmak

Sınav esnasında şansı yaver gitmeyen, sınava az zaman kala moral bozukluğu yaşayarak çalışmalarını yavaşlatan öğrenciler mezuna kalarak derece yapmayı hedefleyebilmektedir.

Genellikle tıp, diş hekimliği ve iyi üniversitelerin mühendisliklerinde okumak isteyen öğrenciler bu sürece başlamadan önce zorlu bir senenin kendilerini beklediklerini bilmeliler.

Unutmamalısınız ki 70 netten 80 nete çıkarmak son derece kolayken 100 netten 110 nete çıkarmak bir o kadar zordur. Bu nedenle derece yapmak istiyorsanız tüm dersler için zaman ayırmanız ve detaylı bir şekilde çalışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Ayrıca YKS’de derece yapmak isteyen öğrenciler için hazırladığımız YKS’de derece yapmak isteyenlere öneriler içeriğimize de mutlaka bakmalısınız.

Mezuna Kalmak Evde Çalışmak mı? Dershaneye Gitmek mi?

Mezuna kalmaya karar veren öğrenciler sınava hazırlık sürecinde evde mi çalışsam dershaneye mi yazılsam ikilemine girebilmektedir. Bu noktada geçen seneden ne kadar eksiğiniz olduğunu ve kişiliğinizin düzenli çalışmaya elverişli olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

Eğer düzenli çalışmakta zorlanacağınızı düşünürseniz dershaneye gidip gelmek, verilen ödevleri tamamlamak, sizinle birlikte sınava hazırlanan kişilerle olmak motivasyonunuzu yükseltebilir. Ancak ben evde kendim çalışırken zorlanmam diyorsanız daha esnek bir program hazırlamanız mümkün olur. Yolda zaman kaybetmezsiniz ve zaten yeterince iyi bildiğiniz konular üzerinde fazladan zaman harcamazsınız.

Evde kendiniz çalışacaksanız programınızı çok daha sıkı tutmanız gerektiğini unutmamalısınız. Çözemediğiniz sorular içinse internetteki forumlarda ya da sosyal medyada oluşturulan gruplardan faydalanabilirsiniz.

Mezuna Kalanlar İçin Ders Programı Nasıl Olmalı?

Mezuna kalan öğrencilerin motivasyonlarının bozulması çok daha kolay olduğundan bir ders programını takip etmek son derece önemlidir. Bu programı kendiniz hazırlarsanız çok daha iyi olur. Bu sayede kendi önceliklerinize dikkat edebilir, özelleştirilmiş bir program hazırlayabilirsiniz. Programınızı hazırlarken “Nasıl ders programı hazırlanır?” içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Programınızı saatlere bağlı kalarak hazırlarsanız bozmanız kolay olur. Bunun yerine gün içerisinde hangi konuya çalışacağınızı, kaç soru çözeceğinizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca tekrarları ihmal etmemeniz gerektiğini söylemeye bile gerek yok.

Mezuna Kalanlara Tavsiyeler

 • Zamanım çok var, nasıl olsa yarın çalışırım düşüncesinden vazgeçin. Az da olsa her gün mutlaka ders çalışın. Disiplinli olmak önemli.
 • Mezunlar için haftalık ders programlarını takip edin ya da kendiniz ders programı çıkarın. Bu sayede haftanın hangi günü hangi konulara çalışacağınız belli olduğundan acaba ne çalışsam diye düşünmekle zaman kaybetmezsiniz.
 • Senenin başından beri her hafta 1 TYT denemesi çözmeye başlayın. 3 aydan sonra AYT denemelerini de ilave edin.
 • Tekrarları ihmal etmeyin. YKS’de başarılı olmanın en önemli kuralı düzenli tekrar yapmaktır. Aksi takdirde çalıştıklarınızın en az yarısı boşa gidecektir.

Mezuna Kalıp Yükseltenler

Öğrenciler arasında mezuna kalıp yükselten sayısı çok az, ikinci sene ancak 10 puan artıyor, mezuna kalıp daha az puan alanlar var gibi konuşmalar sıklıkla gerçekleşir. Ancak bunların büyük bir kısmı ağızdan ağıza yayılan dedikodudur.

Mezuna kalıp ders çalışmıyorsanız sınava bir sene geç girdiniz diye bir mucize olmasını bekleyemezsiniz. Ancak düzenli bir şekilde çalıştıysanız sıralamanızı yükseltmeniz hiç de zor değildir.

İlk sene 40 binlerde olup derece yapan çok öğrenci gördüm. 200 binlerden 50 bine çekmek ya da milyonuncu olmuşken 150 bine girmek hayal değil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM