izmir escort
TYT Sadece Türkçe Yapsam Kaç Puan Alırım? - Sinavhanem

TYT Sadece Türkçe Yapsam Kaç Puan Alırım?

TYT Sadece Türkçe Yapsam Kaç Puan Alırım?

TYT sadece Türkçe yapsam kaç puan alırım? İçeriğimizde TYT’ye girip yalnızca Türkçe yaparak üniversite kazanmak isteyen öğrencilerin aklındaki soruları cevaplayacağız. Aklınıza takılan bir soru olursa yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

TYT’de Sadece Türkçe Yapmak

TYT’de yalnızca Türkçe yaparak üniversite kazanıp kazanamayacağını merak edenlerden pek çok soru aldığım için bu içeriği hazırlıyorum. Öncelikle sınavın geçerli olması için matematikten en az 1 net yapılması gerektiği gibi yanlış bilgiler bulunuyor.

TYT puanınızın hesaplanması için özellikle bir dersten belli bir netin üzerine çıkmanız gerekmiyor. Dilediğiniz derslerin sorularını çözebilirsiniz. Alacağınız puan ise sizi şaşırtabilir.

TYT’de Türkçe Çözerek Üniversite Kazanabilir miyim?

Öncelikle sorunuzun cevabı evet. Ancak bu noktada beklentinizi çok da yüksek tutmamalısınız. 2 yıllık üniversitelerin büyük bölümüne girebilirsiniz. 4 yıllık bölümlerin sıralaması yüksek olmayanlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca açık öğretim tercihi de yapabilirsiniz.

TYT Sadece Türkçe Yapsam Kaç Puan Alırım?

TYT’de 40 Türkçe sorusu bulunur. Bu soruların büyük bölümünü yaptığınızda alacağınız puanlar ortalama şu şekilde olacaktır.

 • 40 Türkçe neti yaparak 214 puan
 • 39 Türkçe neti yaparak 211 puan
 • 38 Türkçe neti yaparak 208 puan
 • 37 Türkçe neti yaparak 205 puan
 • 36 Türkçe neti yaparak 202 puan
 • 35 Türkçe neti yaparak 199 puan
 • 34 Türkçe neti yaparak 196 puan
 • 33 Türkçe neti yaparak 196 puan alırsınız.

Bu aldığınız puan TYT ham puanınız olarak geçer. Bu puanın üzerine okul puanı eklenir. Okuldan gelecek ek puanı hesaplamak için lise diploma notunuzu 0,6 ile çarpmalısınız. Örneğin diploma notunuz 80 ise; 60×0,6 formülünü uyguladığınızda sonucu 48 olarak bulursunuz. Bu 48 puanı da ham puanınızın üzerine eklemelisiniz. Yani 40 Türkçe neti yapıp 80 okul puanına sahipseniz TYT yerleştirme puanınız 262 olur.

Eğer meslek lisesi mezunuysanız ve size ek puan sağlayan bölümlerden birisini tercih edecekseniz diploma notunuzu 0,9 ile çarpmalısınız. Aynı örnek üzerinden ilerlersek bu durumda ek katsayılı OBP 72 olur. Toplam puanınız ise 286 olur.

Bir önceki sene sınava girip tercih yaptıysanız ve tercihinize yerleştiyseniz okul puanınız yarıya inecektir. Bu konuda detaylı bilgi almak için OBP hangi durumlarda kırılır? İçeriğine göz atabilirsiniz.

TYT Sadece Türkçe Yapsam Kaçıncı Olurum?

TYT puanları ham ve yerleştirme puanı olarak hesaplanır. Netinize göre puanınız ortalama her sene oldukça yakın olsa da sıralama için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Soruların kolay olduğu senelerde aynı netle daha düşük sıralamalara sahip olabilirsiniz.  Bu nedenle ortalama hesaplamalar yapmamız mümkün olsa da sonuçların oldukça değişken olabileceğini unutmamalısınız.

35- 40 Türkçe neti ile TYT sıralamanız ham puanda ortalama 700-900 bin arasında olabilir. Okul puanınıza göre bu sıralamada ilerleme ya da gerileme gözükebilir. Bu sıralamalarda bir öğrencinin diploma notu 80 ise; sıralamasını 50-10 bin arası öne çekmesi beklenir. 70 puanın hemen hemen sabit tutmasını bekleyebilirsiniz. Diploma notunuz 70’in altındaysa sıralamada düşüş bekleyebilirsiniz.

TYT Matematikten 1 Net Yapmak Zorunlu mu?

Önceden TYT puanınızın hesaplanması için matematikten 1 netinizin olması gerekiyordu. Ancak şu an böyle bir zorunluluğunuz yok. Yalnıza Türkçe çözseniz de puanınız hesaplanır ve üniversiteye girebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM