izmir escort
12. Sınıflar Yazın Çalışmalı Mı? Nasıl Çalışmalı?

12. Sınıflar Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?

12. Sınıflar Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?

Yaz tatilinin başında sınava hazırlanan öğrenciler ikiye ayrılır: Hemen bir gazla çalışmaya başlayan ve ‘nasılsa bütün sene çalışacağız’ diyerek çalışmayı askıya alarak tatil yapanlar. 12. sınıflar yaz tatilini nasıl değerlendirmeli? Bu sorunun cevabı, şüphesiz verimli bir şekilde çalışmaya başlamak, bir yandan da kendini dinlendirmeyi bilmektir.

Ygs Lys İçin Çalışmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Bir öğrenciye şu zaman çalışmaya başla, şu saatlerde çalış demek şüphesiz doğru bir hareket değildir. Her öğrenci birbirinden farklı kapasiteye ve bilgi birikimine sahiptir ancak bilgi düzeyinizin ötesinde çalışmaya alışmak diye bir kavram vardır. Birçok öğrenci ‘Eylül gelsin var ya, nefes almicam!’ gibi cümleler kurar. Eylül gelir. Nefes alamaz ama sıkıldığı için. Bir sene boyunca düzenli bir şekilde ders çalışacağınız için vücudunuzun dirence ihtiyacı vardır. Eylülde okulla birlikte ders çalışmaya başlamaya karar vermek en büyük hatanız olacaktır. Çünkü hem okul hem sınav fazlasıyla boğucu gelecektir.

Haziranın ortasında tatile giren bir öğrenci her yaz yaptığı gibi mutlu olacağı, rahat hissedeceği şeyler yaparak kendini rahatlatabilir. Ancak temmuz geldiğinde sizin için yeni bir sayfa açılmalıdır. Gününüzün bir kısmını çalışmaya ayırmanız gerekir artık. Ygs ve Lys’ye hazırlanan bir öğrenci en geç temmuzda çalışmaya başlamalıdır.

Yazın Kaç Saat Çalışmalı?

Tavsiye edilen çalışma saati 5-8 arasında değişmektedir. Temmuz ayında, sıcak havalarda çalışmanın çok zor olduğu bir zamanda sizi diğer öğrencilerden ayıracak şey kendinizi tüketerek günde 12 saat çalışmak değildir. Hatırlatmakta fayda var, Ygs ve Lys dayanıklılığınızı ölçen bir sınavdır. Sene içinde bir gün çok çalışıp bir gün dinlenme şansınız olmayacaktır. Durduğunuz an rakipleriniz sevinecektir. Gelelim ben 12 saat çalışmak istiyorum diyen öğrencilere, bir şeye heyecanla başlamak Türk toplumunun doğasında vardır. Burada sıkıntı yok, önemli olan bunu devam ettirebilmektedir. Kış geldiğinde ‘Bıktım, büyün yaz çalıştım zaten’ gibi cümleler kurmamak için planlı ve düzenli bir şekilde çalışmak size başarıya kavuşturacaktır.

Yazın Sadece Ygs Çalışmak Doğru Mudur?

Temmuzda çalışmaya başladığınızı varsayarsak, temmuz boyunca Ygs çalışmakta hiçbir sıkıntı yoktur. Çalışmaya alışmalı, kendinizi tanımalı, rotanızı belirlemelisiniz. Hangi dersin konularını ne zaman bitireceğinize karar verirsiniz. Temmuz boyunca Ygs’ye asılınca artık haftanın bir gününü Lys’ye ayırmak için zaman doğmaya başlayacaktır. Lys geri plana atılmayacak kadar önemlidir. Yüzde altmış gibi bir etkisi varken onu yok saymak doğru bir karar olmayacaktır. Ağustosun başında olmasa bile ikinci haftasından sonra Lys ile ilgili planlarınızı yapmalısınız. Yaz döneminde büyük konuları bitirmek sene içinde, hem Ygs hem Lys hem de okulla uğraşırken size derin bir nefes aldıracaktır. Yapması kolay olmayacak ancak sonucu çok güzel olacaktır.

Yazın Çalışma Mantığı

Yapacağınız ilk şey bir hedef bulmaktır. Önünüze koyacağınız bir hedef sizi başarıya daha da yaklaştırır. Yazın başında bir hedefe sıkıca tutunmak, bir amaç kazanmak yaptığınız şeyi işkence haline getirmez.

İhtiyacınız olan ikinci şey plandır. En kötü plan bile plansızlıktan iyidir. Peki, bu plan yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Konu tekrarı, eksik olan konuların belirlenmesi ve tamamlanması, en zayıf yönlerinizi keşfetmeniz. Zayıf yönlerinizi herkesten iyi bilmeniz, bunlardan rahatsız olmayıp bunları iyi bir şeye çevirmeniz sizin elinizdedir. Hiçbir zaman kendinizi kandırmayın. Yazın ne kadar planınıza sadık kalırsanız, kışın işler o kadar kolaylaşacaktır.

Yaz tatili bir yıllık yorgunluğu atmanız gereken bir ihtiyaç olduğu gibi sizi diğer öğrencilerden ayıracak, elinize geçecek en büyük fırsatlardan biridir. Çünkü okullar açılınca herkes çalışabilir. Sizi diğer öğrencilerden ayıracak bir şeyler olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM