izmir escort
Mezunlar Ne Zaman Çalışmaya Başlamalı? - Sinavhanem

Mezunlar Ne Zaman Çalışmaya Başlamalı?

Mezunlar Ne Zaman Çalışmaya Başlamalı?

Haziranın sonunda sınavın yükünden kurtulan bir öğrencinin aylarca tek hayali bu tatile kavuşmaktır ancak bazı şeylerin ters gitmesiyle ortaya çıkan resim pek hoşuna gitmez. Bütün sene sırtında taşıdığı bu yükü bir daha sırtına alması gerekmektedir.

Mezun kalmaya sınav anında, sınavdan sonra veya aylar öncesinden karar veren her öğrencinin çalışmaya başlayacağı vakit farklıdır. Eğer buna aylar öncesinden karar vermişseniz haziranın ortasında çalışmaya başlamakta fayda vardır.

Son ana kadar mücadele ettiyseniz ancak sınavda bu işin sonucunun güzel olmayacağını sezdiyseniz bu olayların şokunu atlatmak için temmuzun başına kadar şansınız vardır.

Sınavdan umutla çıkan ancak sınav sonucuyla karşılaşınca bu karara varan bir öğrenci için temmuz ayı gelmiş ve boğucu bir atmosferin içine girilmiştir. Böyle bir öğrencinin her şeye mantıklıca karar verip en geç ağustosta en mükemmel verimle ders çalışmaya başlaması gerekmektedir.

Neden Yazın Ders Çalışmaya Başlamak Önemli?

Geçen sene sizi eleyen rakipleriniz üniversiteye giderken bu kez yeni rakipleriniz doğacaktır. Diyeceksiniz ki benim tecrübem var onlardan iyiyim, işte bu nokta bir adım geri düşmenize sebep olabilir.

Üç sene boyunca düzenli çalışmış öğrencileri bir kenara bırakalım, yazın çalışmaya başlayan öğrencilerin sizi yakalaması kaç ayını alabilir? Mezun öğrencilerin çoğunun direnci 12.sınıf öğrencilerine göre daha düşüktür.

Aynı şeyleri iki sene üst üste yaşamak cesaret ister, direnç ister, sabır ister. Şu an nasıl yazın çalışmayayım diyorsanız, kışın da yetişemezler bana diyerek tam verimle ders çalışamayabilirsiniz. Çünkü yaşıtlarınız üniversiteye giderken siz zorlu bir yolun en başında kendiniz bulacaksınız. Bu sizi bazen motive edecek bazen çok ağır gelecek ancak 12. Sınıf bir öğrenci için böyle bir sorun olmayacaktır. Çünkü o taptaze hayallere sahiptir. Bu yüzden hazır sınavla aranızdaki sıcaklık kaybolmadan, ders çalışmaktan kopmadan amacınıza sıkıca tutunun.

Yazın Çalışmak İçin Kendinizi Motive Etmek

Öncelikle, bu saatlerce çalışıp kendinizi hırpalamanız değildir. Hem tatil yapıp tüm senenin yorgunluğunu üzerinizden atacaksınız. Günde 5-8 saat arasında bir seçim yaptıktan sonra düzenli bir şekilde devam etmeli ve bunun bir işkence olmadığını beyninize yerleştirmelisiniz.

Kendini motive etmek kendinize bazı sorular sormakla başlar. Sınava tekrar hazırlanmak zordur. Buna neden katlanıyorsunuz? Cevabınız ‘Gidecek bir yer yok’ mu, yoksa ‘Ben şunu istiyorum’ mu? En başta çok kolay görünecek olan mezun kalma olayı gittikçe zorlaşacaktır.

Bir hedefinizin olmaması, neden mezun kaldığınızı unutmanız veya ne hayallerle mezun kaldığınızın aklınızdan çıkması yazın ders çalışmanıza tabi ki engel olacaktır. Ancak neden mezun kaldığını bilen bir öğrenci için bu zor olmayacaktır.

Eli bir kez sobaya değmiştir, bir daha canı yansın istememektedir ve en önemlisi ne istediğini bilir. İşte yazın ders çalışmanız için bir sebep. Farkındalık.

Mezunların Çalışma Sistemi Nasıl Olmalı?

Yazın ders çalışma konusunda kendinizi ikna ettikten ilk ihtiyacınız olan plandır. İşte burada 12.sınıf öğrencilerden şanslısınızdır. Çünkü bu olaylara biraz aşinasınızdır.

Geçen sene yaptığınız hataları belirleyip bu sene onları tekrarlamayarak bir adım önde olacaksınız.  Zaten aşina olduğunuz konulardan iyi olduklarınızı ve kötü olduklarınız belirleyip, tekrarlara başlayarak konuları bir an önce halletmelisiniz. Bu size kendinizi de iyi hissettirecek, bir şeyleri başarmaya başladığınızın göstergesi olacaktır.

Yaz boyu hem dinlenerek hem çalışarak ilerledikten sonra 12. Sınıflar için okul diye bir maraton başlarken siz rahat olacaksınız. Sıra tüm kış için bir plandır.

Okulunuz olmadığı için hem kendinize vakit ayırabileceğiniz hem de çalışabileceğiniz zaman dilimine sahipsinizdir. Bu planda çalışma saatinizi 8-10 saat arasına yükseltmelisiniz, sınava bir aya kalana kadar. Erken kalktığınız taktirde bu saatlere ulaşmak zor olmayacaktır.

Mezun kalan bir öğrenci hiçbir zaman ne düşünerek mezun kaldığını unutmamalıdır. Eğer bunu unutmazsanız yazın çalışmak size zor gelmez. Eğer yazın çalışırsanız kışın çok daha az sancılı ve kendinizden emin geçer ve bir dahaki yazın sonunda istediğiniz yerde ve çok mutlu bulursunuz kendinizi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM