2017 Ygs Felsefe Konuları Neler? Müfredat Değişti Mi?

2017 Ygs Felsefe Konuları Neler? Müfredat Değişti Mi?

2017 yılıyla beraber değişen müfredat pek çok dersi etkilemiş olsa da Felsefe bu derslerden birisi değildir. Felsefe konusu itibariyle Sosyal Bilimlerin içerisinde yer alan, 9 sorunun olduğu bir sınavdır. Felsefe soruları Türkiye genelinde sayısal öğrencilerin en çok zorlandığı testlerden birisidir. Ygs Felsefe Soruları ezber soruları olmamasına rağmen çok uzun ve yoğun düşünme gerektiren paragrafta anlam soruları oldukları için adayları zorlamaktadırlar.

Çoğu insan için okumak ve düşünmek sınav sırasında hem vakit çalan hem de sıkıcı bir iş gibi gözükse de hangi konuya çalışılacağını bilerek çok daha verimli bir sınavı süresi geçirmek mümkündür. Çalışmalarını yürüten tüm öğrenciler hazırladığımız listede soru dağılımlarını bulabilirler.

2017 Ygs Felsefe Konuları ve Soru Dağılımı

  • Felsefe’nin Konusu: Felsefenin tanımı, Bilgelik, Felsefenin anlamı, Felsefenin soruları, Felsefi düşüncenin nitelikleri, Hayatın anlamlandırılması / Bu konudan genellikle 2 soru çıkmaktadır, sorular ezber içerikli değil yoruma dayalıdır.
  • Bilgi Felsefesi: Bilgi türleri, Doğruluk ve gerçeklik, Bilginin doğruluk ölçütleri, Felsefenin bilgiye bakışı, Bilgi felsefesinin problemleri, Bilginin mümkünlüğü, Bilginin kaynağı / Bu konudan 1 soru çıkabilir.
  • Varlık Felsefesi: Varlık felsefesinin konusu, Varlıkla ilgili temel sorular, Varlığın niceliği ve temel niteliği, Çağdaş varlık görüşleri / Bu konu genel olarak yoruma dayalı olmasına rağmen ezber içerikli 1 soru sorabilir
  • Ahlak Felsefesi: Ahlak felsefesinin konusu, İyi ve kötü kavramları, Erdem ve yaşam ilişkisi, Özgürlüğün anlamı, Ahlaki eylemin amacı, Evrensel ahlaki ilkeler / 1 soru çıkabilir.
  • Sanat Felsefesi: Sanat felsefesinin konusu, Güzellik kavramı, Güzelliğin kaynağı, Sanat eserlerinin nitelikleri, Sanata ve sanatçıya etki eden unsurlar / 1 soru çıkabilir.
  • Din Felsefesi: Din felsefesinin konusu / Genellikle bu konu hakkında soru çıkmamaktadır.
  • Siyaset Felsefesi: Devletin nasıl ve neden ortaya çıktığı, Toplumun düzenine ilişkin görüşler /  Genel kültür içerikli veya gündemle alakalı 1 soru çıkabilir.
  • Bilim Felsefesi: Bilime felsefesinin konusu, Felsefe ve bilim ilişkisi, Bilimin ve bilim anlayışının gelişimi, Bilim felsefesi yaklaşımları, Bilimsel yöntem / Kıyaslama yollu 1 soru çıkabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. siz fesefe konularının değişmedini söylüyorsunuz ama yeni müfradata göre bazı konular çıkartılmış bunların yerine islamla ilgili konular eklenmiş çıkarılan kişiler car maksa jampol satre mataryalizim gibi konular çıkarılmış sizin haberiniz yoktur hata dersin sahatları ve kapsamı bile azaltılmış

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sporsorlu Bağlantılar