2017 Lys Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı

2017 Lys Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı

Tüm öğrencilerin bildiği gibi Lsy’de coğrafya dersi Coğrafya 1 ve Coğrafya 2 olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Genellikle Coğrafya 1 konusunda çok sorun yaşanmasa da, özellikle Coğrafya 2 konusunda pek çok sorun yaşanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı yıllardır coğrafya konusunda köklü değişiklikler yapmadığı gibi, 2017 değişen müfredatında da coğrafya dersinin içeriğini değiştirmemiştir. Buna bağlı olarak Lys Coğrafya için hazırlanırken, geçmiş yıllarda çıkmış soruların büyük yararının olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Eşit ağırlık öğrencileri Edebiyat ile birlikte olan 24 sorudan oluşan Coğrafya 1 sınavına girmektedirler, sözel öğrenciler ise 14 sorudan oluşan Coğrafya 2 sınavına girerler. Konular arasında hiçbir fark olmamasına rağmen, Coğrafya 2, Coğrafya 1’e göre biraz daha ayrıntı içeriyor denilebilir. Yani daha fazla ezbere yönelik sorular çıkmaktadır.

 1. sınıf öğrencileri taze olan bilgileri ile çok zorlanmasa da, mezun olan öğrenciler için müfredatta ufacık değişiklikler zaman içerisinde meydana gelmiştir. Bu değişikliklerin yapıldığı ve sürekli güncel tutulan listemizde 2017 Lys Coğrafya konularının ayrıntılı incelemesini bulabilirsiniz.

Lys Coğrafya 1 – Coğrafya 2 Konuları ve Soru Dağılımı

 • Doğal Sistemler / Doğal sistemler konusunda, levha hareketlerinin etkileri, doğadaki üç unsur ve enerji akımı (madde döngüsü) konularının her birinden 1 soru gelebilir. Bu konudan Coğrafya 1’de en az 2 – 3 soru çıkar.
 • Beşeri Sistemler / Türkiye’de nüfus politikası konusundan 1 soru, nüfus gelişim ve dağılımı 1 soru, göçlerin nedenleri 1 soru. Konu genelinden toplamda 4 soru çıkabilir.
 • Mekânsal Sentez Türkiye / Türkiye’nin coğrafi konumu, tarım-tarım ürünleri ve hayvancılık, ekonomik faaliyetler ve sanayi-ulaşım-ticaret konularında kıyaslamalara yönelik sorular gelebilir. Toplamda 5 soru çıkabilir. En çok bu konudan çıkabilir.
 • Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler / Türkiye’nin coğrafi bölgelerinden 2 soru, fiziki ve coğrafi özelliklere göre bölgeler 1 soru, ülkeleri tanıyalım konusundan 1 veya 2 soru.
 • Çevre ve Toplum / Doğal afetler ve küresel çevre konularından soru çıkabilir. Toplamda 2-3 soru. Yoruma dayalı olabilir.
 • Ekonomik Faaliyetler / Doğal ve Beşeri Unsurların Ekonomiye Etkileri ve Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılmasında Doğal Unsurlar konularından toplam 3 soru gelebilir.

Not: Özellikle coğrafya 2’ye girecek öğrencilerin yeryüzü şekilleri, madenler, izohipsler, toprak çeşitleri, iklim isimleri gibi ayrıntılara iyi çalışmaları gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
2017 Lys Konuları

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

 1. Ygs çok kötü geçti. Umudum Lys ye kaldı. Geçen sene tam tersi olmuştu. Keşke Ygs’ye biraz daha çalışsaydım çok pişmanım. Coğrafyaya geçen sene hiç çalışmamıştım ama bu sene çalışma planımı bile hazırladım.

  • Deniz, geçmişi geçmişte bırakmakta fayda var.
   Artık, bundan sonrasına bakacaksın. Programlı çalışman çok doğru.

 2. Merhaba coğrafya lys için kitap öneriniz var mi ? Tarih edebiyat var ama coğrafya göremedim

  • Atlamışım Sümeyye coğrafyayı. Onu da ekleriz en kısa sürede.
   Konu anlatımı için Delta özet anlatımlardan yararlanabilirsin.
   Soru çözümü için ise; Final ve Birey güzeldir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sporsorlu Bağlantılar