izmir escort
YGS LYS Döneminde Nasıl Beslenmeli? - Sinavhanem

YGS LYS Döneminde Nasıl Beslenmeli?

YGS LYS Döneminde Nasıl Beslenmeli?

YGS-LYS’ye çalışma sürecinde öğrenciler stres, yorgunluk, enerji düşüklüğü gibi birçok sorunla baş etmek zorundadırlar. Bu şartlar kimi öğrencilerin aşırı kilo almasına sebebiyet verirken kimilerininse kilo kaybı yaşamasına neden olur. Bu sebeple dengeli ve sağlıklı beslenmek hayatın her döneminde olduğu gibi sınav döneminde de oldukça önemlidir. Doğru beslenmek sınav başarısı için mucizevî bir etken değildir fakat öğrencinin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını iyileştirerek daha verimli bir çalışma sürecine olanak sağlar. Sağlıklı beslenmek aynı zamanda stresin azalmasına, öğrenmenin kolaylaşmasına, hafızanın güçlenmesine de yardımcı olur.

Sınava Hazırlık Sürecinde Kahvaltının Önemi

Öğrenciler yoğun ders temposu içinde daha fazla uyumak için veya iştahsızlık gibi faktörler sebebiyle kahvaltı yapmayı ihmal edebilirler. Kahvaltı kesinlikle atlanmaması gereken bir öğündür çünkü günlük enerji ihtiyacını karşılamada oldukça önemli bir role sahiptir. Araştırmalara göre düzenli olarak kahvaltı yapan insanlar yapmayanlara göre daha başarılı olurlar. Aynı zamanda kahvaltıyı atlamak yorgunluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı ve algı eksikliği gibi sorunlara sebep olabilir. Ancak bu öğünde tüketilecek besinlere de dikkat etmek gerekir. Her sabah bir yumurta tüketmek günlük protein ihtiyacını büyük ölçüde karşılar. Bununla birlikte kahve ve çay gibi içecekler yerine limon, tarçın, karanfil, zencefil gibi bitki çaylarının tüketilmesi uyarıcı maddelerin sebep olacağı konsantrasyon bozukluğunun önüne geçer.

YGS-LYS Döneminde Basit Şeker Tüketmekten Uzak Durun

Basit şekerler sofra şekeri, çikolata, tatlı, bisküvi gibi yiyeceklerin içeriğinde bulunur. Bunların en önemli özelliği kan şekerini bir anda yükseltip hızlı bir şekilde düşürmektir. Kan şekerinin düşmesi yorgunluğa, dikkat dağınıklığına, uykuya sebep olur ve daha çok basit şeker tüketimine yol açar.

YGS-LYS Dönemindeki Öğrenciler İçin Gıda Önerileri

 • Günlük beslenme 3 ana, 2-3 ara öğüne bölünmelidir
 • Bol bol balık tüketmeye özen gösterilmeli. Balık omega 3 içeriğiyle hafızanın güçlenmesine, öğrenmenin kolaylaşmasına olanak tanır ve konsantrasyon bozukluklarının önüne geçer.
 • Ceviz de omega 3 içerir ve balık tüketmek kadar faydalıdır.
 • Kan şekerinin hızlı iniş çıkışlarına engel olmak için tarçın ilk başvurulması gereken gıdadır. Kan şekerini düzenleyerek dikkat ve konsantrasyonu uzun bir süre korur. Tarçın aynı zamanda tatlı ihtiyacını giderdiğinden şeker tüketimini ve aşırı kilo alımını da engeller.
 • Bu dönemde B vitamini almak da vücut için oldukça gereklidir. Ekmek olarak tam buğday ve çavdar ekmeği tercih edilirse bu ihtiyaç sağlıklı bir şekilde karşılanmış olur.
 • Ara öğünlerde kuru meyveler ve ceviz, badem gibi kuruyemişler tüketilebilir. Bu hem enerji verir hem de doğru yağların alınmasına olanak tanır.
 • Ara öğün olarak süt ve yoğurt da tercih edilebilir ancak bu öğünler gün içinde uykuya sebep olabileceğinden yatmadan 2-3 saat önceki ara öğünde tüketilmesi rahat bir uyku çekmeye yardımcı olur.
 • Sınav döneminde hastalıklara yakalanmamak da oldukça önemlidir. Hastalıklar hem çalışma programının aksamasına hem de vücut direncinin düşmesine sebep olur. Bu yüzden C vitamin içeriği yüksek meyveler ve ekinezya çayı gibi koruyucu çaylar tüketmek sağlıklı bir sınav süreci geçirmek için önemlidir.
 • Birçok antioksidan besin stresin azalmasına yardımcı olur. Çilek, domates, havuç, elma ve ananas bu besinlere örnek verilebilir. Ayrıca muz mutluluk hormonu diye adlandırılan seratoninin salgılanmasını arttırarak stresle baş etmeyi kolaylaştırır.

Sınava Birkaç Gün Kala Öğrencilere Beslenme Önerileri

Sınava az bir zaman kala gıda zehirlenmesi, mide hastalıkları, alerjik gıdalar gibi sorunlarla uğraşmamak için beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Dışarıda yemek gıda zehirlenmesi riskini arttırabilir. Kuru baklagillerden uzak durmak gaz problemlerinin yaşanmasına engel olur. Ağır, yağlı yiyecekler ve kızartmalar tüketmemek de mide sorunlarının önüne geçer.

Sınavdan Bir Gece Önce ve Sınav Sabahı Yapılması Gerekenler

Sınavdan bir gece önce papatya, tarçın ve karanfil içerikli bitki çayları tüketmek rahat ve stressiz bir uyku çekmeye yardımcı olur. Sınav sabahı da su ihtiyacına sebep olacak aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Tuvalet ihtiyacını arttırmamak ve sınavda sorun yaşamamak için fazla sıvı tüketilmemelidir. Son olarak sınav sabahı rutini bozmamak ve beslenme konusunda aşırıya kaçmamak sınavda sorun yaşamamak için oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM