Ygs-2 Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ygs-2 Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2010 yılından beri uygulanan Yüksek Öğretime Geçiş sınavı uygulaması olan YGS’de farklı puanlama türleri bulunur. Genellikle sağlık bölümleri için kullanılan Ygs 2 puanı nasıl hesaplanır anlattık.

Direkt olarak puanınızı hesaplamak için alttaki bağlantıyı tıklayarak modüle de ulaşabilirsiniz.

Katsayılara Göre Ygs-2 Hesaplama

Ygs 2 de Ygs 1 de olduğu gibi sayısal ağırlıklı girilen sınav türüdür. Aralarındaki fark derslerin yüzdelik dilimleridir. Ygs sınavı kendi alanları ile ilgili olan ön lisans ya da lisans programlarına girmek için mesleki öğretim kurumları hariç girmesi zorunlu olan bir sınavdır. Testlere verilen cevapların her biri ayrı ayrı puanlanmaktadır. Ygs 2 de de doğru ve yanlış cevaplara göre standart puan hesaplanmaktadır. Bu puanlar ÖSYM listesinde bulunan ağırlıklar ile birlikte hesaplanarak ağırlıklı standart puan bulunmaktadır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı vardır. Ygs testlerinden yani Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimlerinden en az iki dersten 0.5 puan taban olmak kaydı ile ham puan almış olmak gerekmektedir. Bu puanlarda kendi içerisinde en düşük 100 olarak katsayılara göre puanlanacaktır. Derslere göre ağırlıklı yüzde hesaplaması, Fen bilimleri için yüzde 40, Temel Matematik için yüzde 30, Türkçe için yüzde 20 ve Sosyal bilimler için yüzde 10 dur.

Ygs-2 Sıralama, Taban Puan Hesaplama

Tercihinizi yaparken sıralama en önemli kriterdir. Bütün bu puanlamaların ve hesaplamaların amacı sizi Türkiye’de sınava giren onlarca kişi arasında sıralama yapmaktır. Sıralama yaparken kullanılan puan başarı sıralamasıdır. Sıralama yaparken rehber öğretmeniniz ya da uzman eşliğinde yaparsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Puanlarınızın yeterli olması sıralamanızı iyi yapmamanıza yeterli değildir. Puanınız olsa dahi sizi sıralama üniversiteye alacaktır. Başarı puanınızda bulunan yüzdesel diliminizi sıralama hesaplaması yaparken bir alt bölümünü seçmeniz tavsiye edilir. Tercih yaparken her zaman bir önceki başarı sıralamasını kullanmanın taban puanınızı kullanmaktan daha iyi sonuçla verdiği görülmektedir. ÖSYM’nin ağırlık hesaplamalar ve puanları her sene değişkenlik göstermektedir. Geçen yıl 2000. Sırada olan ve buna denk gelen bir puanlama bu yıl aynı sıra ile daha düşük bir puanda olabilir. Taban puanına göre girme şansın varken sırlamaya göre kaybedebilirsiniz. Bir önceki yıla göre hareket etmenizde fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Ygs Puan Hesaplama

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sponsorlu Bağlantılar