Ygs-1 Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ygs-1 Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ygs, Yüksek Öğretime Geçiş sınavının kısaltmasıdır. Üniversitelere giriş sınavlarının başlangıç sınavıdır.

Katsayılara Göre Ygs 1 Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ygs 1 için size verilen taban puanınız 100’dür. Puanlamaya konu olan dersler, Matematik, Sosyal bilimler, Fen Bilimleri ve Türkçedir. Bu sınavınızda testlerinizden aldığınız puanların ortalaması hesaplanacak ve standart sapması bulunacaktır. Sonucunda hesaplanan ortalama ve standart sapma kullanılarak ortalama 50, standart sapma 10 olarak incelenip son aşama olan standart puanınız hesaplanacaktır. Sorumlu olduğunuz derslerinizde toplamda 160 soru vardır. Her bir ders için 40 soru mevcuttur.  Her bir dersinizin yüzdelik olarak ağırlıkları ise, Matematik 40, Fen bilimleri 30, Türkçe 20, Sosyal bilimler 10 dur. Ygs 1 de puan hesaplanırken, ham puanlarınızın her bir ders için ayrı ayrı ve doğru bildiğiniz sorularınızın toplam sayısından, yanlış olarak cevapladığınız sayıların toplamının dörtte bir kısmı çıkartılarak sonuç hesaplanır. Örnek olarak vermek gerekirse eğer Matematik dersinden doğru sayınız 30 olsun, 6 da yanlışınız olsun. Yanlış sayılarınızın 6/4 oranı 1,5 puandır. Bu puandan 30 çıkarttığınızda Matematik dersi için toplam puanınız 28,50 olacaktır.

Ygs 1 Sıralama Hesaplama

Ygs sıralaması yerleştirilmeniz için önem arz etmektedir. Sıralama hesaplaması yapılırken yığın sallaştırmaları ve standartlaştırılmış ağırlıklı puanlarınızı dikkate alarak hesaplanmaktadır. Her bir puanınız için tek bir sıralama yapmaktadır. Sıralama iki şekilde yapılabilir ham puana göre başarı sıralaması ve okul puanınıza göre başarı sıralamasıdır.

ÖSYM’nin belirlediği sıralama listesine göre puanınız ile kaçıncı olduğunuzu görebilirsiniz. Örneğin başarı bir öğrencisiniz ve 500 ham puan aldığınız bu sıralamaya göre Ygs başarı sırasında 1. Olduğunuzu gösterir. Ya da 445 puan aldınız bu Ygs 1 göre başarı puanınız olarak 3639. Sırada olduğunuzu göstermektedir. Her bir ygs sınavlarında almış olduğunuz ham puanınıza göre başarı sıralamanız farklılık göstermektedir. 445 puan ygs1 göre 3639 olabilir fakat bu ygs 2, ygs 3 veya diğerlerinde farklı başarı sıralamasına denk gelmektedir. Ygs 1 başarı puanınıza okul puanınızda ekleniyorsa eğer o zaman puan sıralaması değişebilmektedir. Okul puanı ile birlikte almış olduğunuz 500 puan bu sıralamada sizin 2850. sırada olduğunuzu gösterir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Ygs Puan Hesaplama

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sponsorlu Bağlantılar