izmir escort
Üniversite Tercihleri Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli? - Sinavhanem

Üniversite Tercihleri Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite Tercihleri Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

En az sınava girmek kadar önemli olan bir diğer nokta tercih yapmaktır. Lys sürecinde adayların sınav puanlarını öğrendikten hemen sonra doğru tercih listesini oluşturabilmeleri gerekmektedir. Ne kadar sağlıklı ve mantıklı bir liste oluşturulursa o kadar tutarlı bir sonuç elde edilecektir. Bu nedenle olabildiğince dikkatli olmakta yarar vardır.

Yıl boyunca hazırlanılan sınavlardan olan Ygs ve Lys, adayların hayatında dönüm noktası oluşturmaktadır. Gelecekte yapacağınız işi seçtiğiniz bu sınavda, kendinizi tanıyarak liste oluşturmanız oldukça önemlidir. Aksi halde durumun olumsuz etkilerini hayat boyu çekmek zorunda kalırsınız.

İstediğiniz Bölümü Tercih Etmelisiniz

Üniversite tercihinde bulunurken adayların dikkat etmesi gereken temel nokta bölümdür. Hangi bölümü istediğine sınav sürecinde karar veren adaylar, tercih döneminde biraz daha rahat karar verebilirler. Hedef belirlemek hem sınav sürecinde hem de tercih döneminde adayları en çok rahatlatan adım olacaktır. Bu süreçte olabildiğince nokta atışı yapmakta fayda vardır.

Hedef belirlemeyip tercihlerini puanını öğrendikten sonra yapmak isteyenler içinse önemli olan doğru bölümü yazabilmektir. Size hitap eden, karakterinize uygun olan bölümü seçebilmeniz gerekmektedir. Hayatınız boyunca yapmanız gereken mesleği, bu bölüm doğrultusunda tercih edeceksiniz. Bu nedenle sağlıklı karar vermek adına kendinizi biliyor, tanıyor olmanız önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Ygs 2 İle Girebileceğiniz Bölümler

İstediğiniz Üniversiteyi Tercih Etmelisiniz

Lys tercih döneminde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir diğeri üniversite seçimleridir. Okul seçimi, bölüm seçimi kadar önemli olmasa da hayatınızın en az 2 yılını bağlayacağınız bir tercih olacaktır. Bu süreçte eğitimi kaliteli bir üniversitede okumakla eğitimi zayıf bir okulda okumak arasında pek çok fark olacaktır. Adaylar, eğitimlerini alırken aynı zamanda mesleklerine de hazırlanırlar. Bu nedenle doğru üniversiteyi, doğru eğitimi almanız durumunda gelecekte iş hayatı başarılarınız da bir o kadar etkileyici olacaktır.

Mezunlarla Görüşerek Tercih Listesi Oluşturmalısınız

Tercih listenizi oluştururken istediğiniz üniversitenin ve bölümün mezunlarıyla görüşebilirsiniz. Bu süreçte sosyal medya üzerinden iletişim kurabileceğiniz mezunlara merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz. Özellikle bölümün iş hayatındaki yerini ve gelecekte ne derece etkili olduğunu öğrenmeniz önemlidir. Bu şekilde tercih listesi oluştururken aklınıza takılan her detaya hâkim olabilirsiniz.

En az üniversite kadar önemli olan bölüm, adayların akıllarında pek çok soru işareti yaratmaktadır. Kazancı, iş fırsatları, aktif bir iş mi yoksa pasif mi gibi sorular sizin önem verdiklerinizi meydana getirir. Bu detayların her birini, mezun olmuş ve iş hayatında yerini almış kişilere sorabilir, tercih listenizi yaratabilirsiniz.

Ölü Tercihten Uzak Kalmalısınız

Üniversite sınavına girip çıktıktan sonra sınav sürecinden daha zorlu bir şey varsa o da tercih hazırlamaktır. Orta ya da yüksek düzey puanınız varsa kendinizi bölümlerin ve üniversitelerin arasında sıkışmış hissedersiniz. Bu durumda önceliğiniz kendiniz olmalısınız. Neyi ne kadar yapabileceğinizi bilmeli, en önemlisi de ne kadar istediğinizi unutmamalısınız. Her şeyden önemlisi sizin istediğiniz bölümü tutturabilmenizdir. Bu nedenle halk arasında efsane haline gelmiş olan ölü tercih ifadesinden uzak durmalısınız. Tercih listenizi doldurmanız için yeterli miktarda alan olsa da ilk 5 sırayı hiç tutmayacak bölümlere ayırmak akıl karı değildir.

Buna da Bakabilirsiniz: Düşük Puanlı İyi Bölümler

Ölü tercih yaparak burs fırsatlarını kaçırdığınızı unutmamalısınız. Özellikle öğretmenlik gibi bölümlerde ilk 5 ya da ilk 3 tercihini tutturan adaylara devlet veya kurumlar tarafından burslar verilebilmektedir. Ölü tercih yaparak burs imkânını geri çeviriyor olduğunuzu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Yapabileceğiniz Mesleği Tercih Etmelisiniz

Lys sona erdikten sonra adayların kısa süre içinde tercih listelerini oluşturmaları gerekecektir. Bu süreçte kendinizi ne kadar tanıyorsanız o kadar sağlıklı tercihler yaparsınız. Yapabileceğiniz bir mesleği tercih etmeniz, geleceğinizin de ziyan olmasına engeldir. Öğretmenlik yapamayacağınızı bile bile yalnızca puanınız tuttuğu için öğretmenlik yazmanız oldukça yanlıştır. Hayatınız boyunca bu durumun sonucunu taşımak zorunda kalabilirsiniz.

Aynı şekilde yalnızca 1 yıl daha evde kalıp ders çalışmak istemediğiniz için polis olamazsınız. Önemli olan sizin karakterinize ve kişiliğinize uygun olan bölümü tercih etmenizdir. Bu şekilde memnuniyet duyduğunuz bir iş yapabilirsiniz.

Puandan Çok, Sıralamanızı Esas Alarak Tercih Listesi Oluşturmalısınız

Üniversite hazırlığında olan adayların girmesi gereken 2 ayrı sınav bulunmaktadır. Hem Ygs hem Lys’de adayları bekleyen puan türleri ve sıralamalar mevcuttur. Kişi, kendi bölümüne bakarak sınav sonuçlarını değerlendirmeli, tercihlerini ona göre oluşturmalıdır.

Özellikle Lys sonuçları açıklandıktan hemen sonra tercih konusuna daha dikkatle eğilmelisiniz. Tercih listesi oluştururken yapmanız gereken en önemli şey sıralamanızı kontrol etmektir. Üniversitelere yerleşme işlemi puana endeksli değil, sıralamaya endeksli yapılmaktadır. Bu nedenle sıralamanız ne kadar yüksek gelirse tercihleriniz o kadar olumlu sonuçlanacak demektir. Yalnızca puana bakarak tercih yapmak oldukça sakıncalıdır. Çünkü her yıl puan oranında şiddetli dalgalanmalar gerçekleşebilmektedir.

Alternatiflerle Beraber Tercih Listesi Oluşturmalısınız

Lys sonuçlandıktan sonra adayların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de tercih listesini doğru hazırlamaktır. Bundan sonraki hayatınıza yön verecek olan bu listede istediğiniz bölümler yer almalıdır. İstediğiniz okulların yanı sıra şehirleri dahi göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Önemli olan istediğiniz bölümü kazanabilmenizdir fakat bu süreçte kendinize B planı yaratmanız da oldukça faydalı olacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra açıkta kalmamak adına istediğiniz bölümü tüm üniversitelerde yazmanız önemlidir. Tek tercih yapmak ya da 5 tane üniversite yazıp bırakmak oldukça tehlikelidir. Her yıl belli oranda puan kayması yaşandığı için sizin tercihlerinizde de muhakkak oynama olacaktır. Beklemediğiniz büyüklükte puan kayması olursa tercihiniz az olduğu için üzülürsünüz. Bu nedenle olabildiğince alternatif bulunması akıllıca olacaktır.

Gidemeyeceğiniz Yerleri Tercih Listenize Yazmamalısınız

Üniversite sınavı sonrası tercih listesi oluştururken asla gidemeyeceğiniz yerleri yazmamalısınız. Yapılan araştırmalar sonucu, adayların en az %5’i gidemeyecekleri halde yazdıkları şehirleri tutturmaktadır. Listeniz kalabalık olsun diye gidemeyeceğiniz bir şehri eklemeniz daha sonra o şehrin denk gelmesine neden olabilir. Dolayısıyla daha sonraki süreçte kararsızlık yaşamanız, kaçınılmazdır.

Çok uzak olduğu için, size hitap etmediği için tercih listesinde yer almaması gereken şehirler muhakkak olacaktır. Yalnızca 1 yıl daha evde kalmamak adına bu tarz bir yeri yazmanız ya o şehre gitmenizi ya da evde 1 yıl daha çalışmanızı mecburi kılmaktadır.

İş Fırsatı Olan Bölümleri Tercih Etmelisiniz

Üniversite sınavlarının ikisini de atlattıktan sonra tercih süreci başlayacaktır. Bu süreçte adayların dikkat etmesi gereken noktalardan en önemlisi akılcı tercihler yapmaktır. Akılcı tercihten kasıt, istediğiniz ancak size kazanç getirecek bölümleri seçmektir.  Türkiye’de iş sahası çok dar olan bir mesleğe tercih listenizde yer vermeniz birkaç yıl sonrasını düşünemediğinizin kanıtıdır. Alımların durduğu ya da binlerce kişi arasından en fazla 5-10 kişinin iş bulabildiği meslekleri tercih etmek yalnızca zaman kaybetmektir.

Tercih döneminde o 10 kişiden biri olabileceğinize inanabilirsiniz. Nitekim olma ihtimaliniz de yok değil fakat ne yazık ki oldukça düşük bir ihtimal. Bu nedenle iş bulabileceğiniz, para kazanabileceğiniz bir bölümü tercih etmelisiniz. Böylece istediğiniz saygınlık, konfor ve mutlu yaşam birkaç yıl sonra elinizin altında olabilir.

Ailenizle İstişare Yaparak Tercih Listesi Oluşturmalısınız

Lys sonrasında açıklanan puan ve sıralamaların ardından adaylar, tercih listesi oluşturmaya başlarlar. Bu süreçte kişinin istediği bölüm, şehir ya da üniversite oldukça önemlidir ancak kişi tercih döneminde beklemediği bir baskının altına girebilir. Bu dönemde alınamayan doğru kararlar daha sonra ciddi anlamda sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır.

Sorun yaşamamak adına ailenizden destek almanız oldukça önemlidir. Aileniz en az kendiniz kadar sizi tanıyacaktır. Sizin için neyin doğru olduğunu bilmeleri mümkündür. Sizin tercihlerinize saygı duymalarını beklemeli aynı zamanda fikirlerini söylemelerine izin vermelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Bu sene sınava girdim ve beklediğimden çok kötü geçti. O kadar çalıştım ama yine de yapamadım. Heyecanın etkisi mi yoksa beklemediğim yerlerden mi sorular geldi bilemiyorum. Hem TYT hem de AYT için beklediğimin çok çok altında sonuç alacağım. Bu demek oluyor ki seneye tekrar sınava gireceğim. Bir sene daha sıkı çalışmak zorundayım.

  • Zor bir seneye denk gelmişsiniz Yiğit pek çok arkadaşın gibi.
   Sınav sonuçların bir gelsin.
   Bu süreçte dinlen.
   Eğer istediğin gibi olmazsa hayalinde bölüm için tekrar çalışırsın tabi.
   Yaşamın boyunca devam edeceğin bir meslek için 1 yıl fazladan ayırmak inan düşündüğün kadar kötü dğeil.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM