YGS Tarih Soru Çözme Teknikleri – Az Bilgi ile Çok Tarih Neti Çıkarma Yolları

YGS Tarih Soru Çözme Teknikleri – Az Bilgi ile Çok Tarih Neti Çıkarma Yolları

YGS’ de tarih bölümünde 15 adet soru sorulmaktadır. Bu hatırı sayılır bir soru sayısıdır ve size sınavınızda belirleyici bir rol oynamaktadır. Üniversitede hayaliniz olan bölüme girmek için en az 12-13 net yapmanız gerekmektedir. Bu hedefe ulaşmak ise aslında çok basittir. Önyargılarınızdan kurtulmak, sabır ve özveri 15 soruluk tarih sınavında başarıya ulaşmanızın anahtar kelimeleridir.

YGS Tarih Dersinde Nasıl Başarılı Olunur?

Öncelikle bu soruya cevap verilmelidir. İlk yapacağınız tarihin ezber olmadığını aklınızdan çıkarmaktır. Aslında tarih günümüzde yaşananların geçmiş sürümüdür. Mesela; elinizdeki cep telefonlarının 10 yıl önceki halleri gibi düşünebilirsiniz. Ya da 50 yıl önce cep telefonu yokken insanlar ne yapıyordu? Bunun gibi tarihte de yazışmalar nasıl oluyor, devletler nasıl ilişki kuruyor ya da geçmişte yaşayan insanlar evlerini, tapınaklarını nasıl yapıyorlar gibi etrafımızdaki olay ve nesnelerden yola çıkarak geçmişi sorgulamak merak duygunuzun artmasını sağlayabilir. Böylece merak duygunuzu destekler ve tarih dersini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Tarihi öyküler ve menkıbeler okuyarak bu derse ilginizi arttırabilirsiniz. Hem ders çalışırken daha net bağlantı kurmanızı sağlar ve akılda kalıcılığını da arttırırsınız.

YGS Tarih Ders Çalışma Tekniği ve Zaman Yönetimi Tekniği

Tarih dersine çalışırken mutlaka haritalardan yararlanmalısınız. Derste ya da tek başınıza çalışırken görsel hafızanız ile öğrendiklerinizi desteklerseniz daha kalıcı öğrenmeler sağlarsınız. Diğer bir önemli nokta ise tekrar etmektir. Günlük, haftalık ve aylık tekrarlar yaparsanız bu dersin öğrenilmemesi için hiçbir sebep kalmamaktadır. Günlük tekrarlara 15 dakika, haftalık tekrarlara 25 dakika. Ve aylık tekrarlara 45 dakika gibi süreler belirlerseniz daha net ve ayrıntılara boğulmadan tekrarlarınızı sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu tekrarlarınızı sesli yaparsanız daha fazla duyu organınızı(işitme, görme, konuşma) çalıştıracağınız için daha verimli olur. Zaman yönetimi tekniği ise 25 dakika ders 5 dakika mola şeklinde 4 kez tekrarlama uygulamasıdır. Böylece dikkatiniz dağılmaya başlamadan mola vermiş olur ve daha verimli çalışmış olursunuz.

YGS Tarih Ders Dikkat Edilecek Hususlar

Bu dersi çalışırken hatta tüm derslerinizi çalışırken ulaşılabilir hedeflerinizin olduğu bir plan hazırlamanız sizin zamanı daha etkili kullanmanızı sağlar, bu sayede hem dinlenmeye hem de ders çalışmaya yeteri kadar vakit bulabilirsiniz. Derse çalışırken tüm konuları yazmak yerine anahtar kavramları (ör; otağ=çadır) ya da cümleleri (ör; Denize düşen yılana sarılır) yazarsanız daha kalıcı olur. Böylece bir anahtar kelimeyi ya da cümleyi okuyunca bulmaca gibi ardından gelen olayları, bağlantıları hatırlayabilirsiniz. Burada aklınıza “Her şeyi unutacak gibi oluyorum.” diyebilirsiniz. Ancak bu konuda kendinize güvenin. Beyin asla unutmaz. Sadece tekrarlar ile belleğinizi canlı tutabilirsiniz. Bu şekilde konuları içselleştirmiş olur ve sorularda yanıltıcı tuzaklara düşmezsiniz. Bu özellikle bilgi sorularını çözerken size çok fayda sağlayacaktır.

Test Çözmede Dikkat Edilecek Noktalar

Bir test kitabını mutlaka en az iki kez çözmelisiniz. Birçok yayını alıp çözmektense 2 yayını alıp çözmek ve tam olarak öğrenmek daha faydalıdır. İlk çözdüğünüzü işaretlemeden çözüp ikinci çözdüğünüzde işaretleyebilirsiniz. Ayrıca bir konuyu öğrendiğiniz zaman elinizde o konu ile ilgili tüm soruları bitirmelisiniz. Böylece öğrendiğiniz soruyu daha iyi pekiştirmiş olursunuz. Unutmayın önemli olan çok soru çözmek değil nitelikli soru çözmektir. Tüm soruların altını çizmektense vurgulanan ve asıl sorulan soru kökünün altını çizmek dikkatinizi daha doğru yere yöneltmenize yardımcı olur. Testlerde bilemediğiniz veya önemli gördüğünüz soruları düzenli bir defter tutarak not etmeniz de önemlidir. Böylece geri dönüp bakmak istediğinizde daha kolay erişebileceğiniz bilgi defteriniz olur. Soruları çözerken sorulan soruyu çeşitlendirip neden niçin gibi kendi kendinize sorar ve cevap ararsanız daha verimli bir soru çözme stratejisi izlemiş olursunuz.

Süre Kontrolü İçin Yapılması Gerekenler

Paragraf ya da öncüllü sorularla karşılaştığınızda mutlaka ilk önce soru okunmalıdır. Soruda olumlu ya da olumsuz ifadeye dikkat edilmelidir. Testlerde süre tutarak hızlı ve doğru bir şekilde soruları okumaya çalışırsanız zamanla süre sorununuz ortadan kalkacaktır. Eğer dikkatinizin dağıldığını fark ederseniz 1 dakikalık nefes egzersizi ya da göz kapaklarınızı açabildiğiniz noktaya kadar açıp kapama egzersizi de yapabilirsiniz. Ayrıca uzun soruları gördüğünüzde çok zamanımı alır diye gözünüzü korkutmayın. Genellikle uzun sorular dikkat ölçer ve kolay olur. Bir başka yöntem ise tarama tekniğidir. Bu teknikte sorulara hızlıca göz atarak önce bildiklerinizi yapıp sonra daha uzun ve zor olduğunu düşündüğünüz soruları cevaplamaktır.

Deneme Sınavlarında Yapılması Gerekenler

Denemelere mutlaka gerçek sınavmış gibi ciddiye alarak girmek gerekmektedir. Gerçek sınavın olacağı saatlerde deneme çözmeniz sizin heyecanınızı yenmenizde fayda sağlar. Denemelerde tarama tekniği ise çalışma isteğinizin arttırmanızda fayda sağlar. Ayrıca bir konu dağılımı çizelgesi oluşturabilirsiniz. Böylece deneme sınavlarında hangi konularda eksik olduğunuzu ya da yeterli olduğunuzu net bir şekilde görüp çalışma planınızı ona göre yönlendirebilirsiniz. Denemelerde çıkan sorular kapsamı ve kalitesi yüksek sorulardır kesinlikle hafife almadan önemseyerek çözmek gerekmektedir.

Öncüllü Tarih Soruları

Genellikle öğrencilerin en çok zorlandığı soru tipidir. Ancak bu sorular aslında en kolay sorulardır. Çok fazla bilgi gerektirmez. Yani soruda verilmeyen hiçbir bilginin cevabı sizden istenmez. Bu soruları yorum gücünüz ile cevaplandırmanız gerekmektedir. Bol soru çözerek bu tarz sorularda yaşadığınız zorlukları aşabilirsiniz. Bir başka nokta ise bu tarz sorularda seçenekleri eleyerek doğru cevabına ulaşabilirsiniz.

Bilgi Yoklayıcı Tarih Soruları

Bu tip soruları çözmek için sistemli tekrarlar önemlidir. Bilgileri kodlama yolu ile de kalıcı hale getirebilirsiniz. Burada kendi üretkenliğinizde devreye girmektedir. Örneğin; SINAV II Osmanlı Kuruluş devrindeki Haçlı Seferlerinin kodlamasıdır. Bu gibi kodlamaları kendinizde çalışırken yapabilirsiniz. Ayrıca çabuk unutulacak bilgileri ders çalışırken görebileceğiniz bir yere küçük kâğıtlara yazarak asarsanız soruları çözerken hayalinizde gözünüzün önüne getirebilirsiniz.

Paragraf Tipi Tarih Soruları

Bu tip sorularda sorunun köküne dikkat etmelisiniz. Yani olumlu ya da olumsuz olması sizin için en can alıcı noktadır. Seçenekleri eleyerek yapabileceğiniz gibi sadece paragrafa odaklanarak soruyu cevaplandırabilirsiniz. Ancak bu soruları cevaplandırmak için bol kitap okumanızda önemli bir husustur.

Kronoloji Soruları

Bu tarz sorular YGS de çok fazla çıkmamakla birlikte işinizi şansa bırakmamak için dikkat etmeniz gerekmektedir. Kronoloji bilmeden tarihi öğrenmek zordur. Yani kronolojiden tarih ya da sayıları anlamamalısınız. Olayların bağlantılarını sebep- sonuç ilişkilerini ve sıralarını bilmenizde bir kronolojidir. Üstelik tarihler çok çabuk unutulurlar ve öğrenmenize gerek yoktur.

Çıkmış Tarih Soruları

En çok üzerinde durulması ve önem verilmesi gerekenlerden biriside ÖSYM’nin soru tarzıdır. Tüm çıkmış YGS tarih sorularını sınavdan önce çözerseniz ÖSYM’nin soru tipine alışmış olur ve sınav esnasında soruları yadırgamadan çözebilirsiniz. Ayrıca bazen çıkmış sorulardan da soru sorulmaktadır. Eğer sınavda karşılaşırsanız sizin için bir avantaj olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Ygs Tarih

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sporsorlu Bağlantılar