izmir escort
Mühendislik Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı? Kaç Net Gerekli? - Sinavhanem

Mühendislik Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı? Kaç Net Gerekli?

Mühendislik Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı? Kaç Net Gerekli?

Mühendislik kazanmak için nasıl çalışmalı, hayallerimdeki mühendislik için hangi derslere çalışmayım soruları sıkça gündeme gelmektedir.

Birçok öğrencinin hayalini süsleyen bölümlerden biri de mühendisliktir. Hem kaliteli bir eğitim sunan hem de geleceği aydınlık olan bir mühendislikte okumak hemen her öğrenci için önemli unsurlardan biridir. Mühendislik bölümünü kazanabilmek içinse özel bir çaba sarf edilmesi şarttır.

Ders çalışma programı, saatli hareket etme, belli başlı derslere yoğunluk verme gibi durumlar mühendislik için temel şartlar arasında yer almaktadır.

Birçok öğrenci özellikle program konusunda geç kaldığı için, çalışmaya başlayamadığı için hayalindeki bölümü tutturamamaktadır. Siz de bu sorunu yaşamak istemiyorsanız hedefinize giden yolda aceleci olmaya özen göstermelisiniz.

Mühendislik Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı?

  • Makine mühendisliğinden inşaat mühendisliğine, bilgisayar mühendisliğinden gıda mühendisliğine kadar birçok mühendislik türü vardır. Öncelikle hangi hedefe gideceğinize karar vermeniz gerekmektedir.
  • Hedefinizi seçtikten sonra sizi nasıl bir yolun beklediğini öğrenmelisiniz. Kimi mühendislikler diğerine nazaran biraz daha düşük puanlıdır. Kararınız hangi alan olacaksa çalışma performansınız da ona bağlı olmalıdır.
  • Doğru şekilde çalışabilmeli kendinize en uygun çalışma planını oluşturmalısınız. Bu sayede bilinçli adım atmanız daha kolay olacaktır.
  • Mühendislik puanları hakkında fikir sahibi olmanız hedefinize yaklaşmanız açısından önemlidir. Hedef puanınız ve sıralamanız olursa kazanmanız zor olmayacaktır.
  • Her zaman çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar kolay ilerlersiniz.

Mühendislik Kazanmak İçin Bilinçli Hedef Seçmek

Mühendislik nasıl kazanılır sorusunun ilk cevabı hedef belirlemekten geçmektedir. Bilinçli bir hedefe sahip olursanız dilediğiniz bölümü birkaç ay içinde kazanabilirsiniz. Bunun için size düşen hangi mühendisliği istediğinizdir.

Türkiye’de bu alanda onlarca mühendislik fakültesi olduğunu bilmelisiniz.

Yaygın olarak inşaat mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği tercih edilmekle birlikte; gıda mühendisliği, elektrik-elektronik ve makine mühendisliği de favori mühendislikler arasında yer almaktadır.

Her mühendislik diğerinden farklı bir alana hitap etmektedir. Sizin yapmanız gereken ilgi alanınıza yönelip hangi bölümün size daha uygun olduğuna karar vermektir. Dolayısıyla bu noktada bilinçli adım atmak esas olmalıdır.

Kendini tanıyan ve karakterini az çok bilen bir aday, mühendislik için bilinçli bir hedef belirleyecek bu hedef için elinden gelen performansı gösterecektir.

Mühendislik Kazanmak İçin Çok Çalışmak

Kimi mühendislikler oldukça düşük puanla alım yapmaktadır. Kimileri ise alanın en yüksek puanı ile alım gerçekleştirmektedir. Her iki nokta için ortak tek bir durum vardır o da çalışmak.

Düşük ya da yüksek puanlı hedef fark etmeksizin düzenli olarak çalışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Çalışmayı bıraktığınızda en düşük puanlı mühendisliği de isteseniz sonuç alamazsınız. Bu yüzden ders çalışmanız gerektiğine ikna olmalısınız.

Geleceği aydınlık, kazancı iyi, kendinizi iyi bir noktaya getirmenizi sağlayacak mühendislik bölümleri içinse çok çalışmalısınız. Zamanınızın büyük bir kısmını ders çalışarak geçirmeli, elde ettiğiniz sonuçlarla paralel şekilde çalışmalarınızı arttırmalısınız ancak bu sayede iyi bir fakültede mühendislik okuyabilirsiniz.

Mühendislik Kazanmak İçin Konu Bitirmek

Mühendislik bölümü için kaç net yapmak gerekir sorusunu soran adaylar, net çıkarmaları için konuları bilmeleri gerektiğini unutmamalılar. Konu hakkında fikriniz yoksa karşınıza çıkan soruları çözmeniz de pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle önce konu için bir plan yapmalı aynı zamanda soru çözümünü tasarlamalısınız.

Sınavda karşınıza çıkacak olan tüm derslerin tüm konularına çalışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Nasıl olsa katsayısı düşük diyerek es geçebileceğiniz herhangi bir ders bulunmamaktadır.

Her dersin kendi içinde bir müfredatı vardır. Yeterince erken çalışmaya başlarsanız tüm konuları bitirmeniz zaman almayacaktır. Aksine geriye dönüp tekrar yapabilme şansınız bulunacaktır.

Mühendislik Kazanmak İçin Soru Bankası Bitirmek

Üniversite sınavına hazırlanırken yalnızca konu bitirmek son derece yanlıştır. Konuları bitirip üzerine soru çözmediğinizde herhangi bir başarı elde etmeniz mümkün olmayacaktır.

Pekiştirme olmadığında konular en fazla 3 hafta içerisinde tamamıyla unutulmaya başlayacaktır. Bu duruma engel olabilmek için düzenli şekilde soru çözülmesi tavsiye edilmektedir.

Kendinize ders bazında çözülmesi gereken, bitirilmesi zorunlu olan soru bankaları almalısınız. Bu sayede sezon içinde ne kadar yol kat ettiğinizi çok daha kolay görebilirsiniz.

Soru bankalarının bitmesi, verdiğiniz emeği ve çabayı da ortaya koyacaktır. Her dersten en az 2-3 soru bankası bitirmiş olmanız, süreci sağlıklı geçirebildiğinizi göstermektedir.

Mühendislik Kazanmak İçin Yanlış Soruları Değerlendirmek

Mühendislik fakültesini kazanmak istediğinizde bu sürecin emek istediğini aklınızın bir köşesine yazmalısınız. Emek sarf etmekse yalnızca konu çalışmak, soru çözmekle mümkün olacaktır.

Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar ilerleme kaydedebilirsiniz. Bu süreç içinde soru çözerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri yanlış soruları değerlendirmektir.

Yanlış sorular, sizin eksik olduğunuz noktalar demektir. Eksik olduğunuz noktaları değerlendirmeli ve bu konuda esneme payı bırakmamalısınız. Boş bırakılan, yanlış yapılan tüm soruları bulmalı sonrasında tekrar tekrar çözmeye gayret göstermelisiniz.

Mühendislik Kazanmak İçin Puan ve Sıralama Kaç Olmalı?

Mühendislik fakültesi kendi içinde pek çok bölüme ayrılmaktadır. Kimi mühendislikler TYT ile alım yaparken kimileri hem TYT hem de AYT ile alım yapmaktadır.

En favori mühendislikler arasında yer alan bilgisayar mühendisliği ortalama olarak 370 puan almayı gerektirmektedir. Türkiye genelinde ilk 60 bine girdiğinizde iyi bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okuyabilirsiniz.

İnşaat mühendisliği ortalama puanı 340 puan iken; makine mühendisliği 290-300 puan civarında alım yapmaktadır. Her bölümün puanları yıllar içinde sürekli değişiklik göstermektedir. Bu nedenle puan çizelgesini takip edip hedef belirlemek daha sağlıklı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Ben yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Mezunlarının artması kafamı karıştırıyor ama bilgisayarı ve programları çok seviyorum. Yazılım mühendisliği için çalışanlar biz de haberleşsek. Motivasyon için faydası olur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM