izmir escort
Hemşirelik Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Gerekli? - Sinavhanem

Hemşirelik Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Gerekli?

Hemşirelik Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım? Kaç Net Gerekli?

Hemşireliği kazanmak için nasıl çalışmalıyım, hemşire olmak için hangi derslerden soru çözmeliyim soruları sık sık sorulmaktadır.

Binlerce öğrenci tarafından tercih edilen ve Türkiye genelinde en fazla öğrencinin bulunduğu bölümlerden biri de hemşireliktir. Bu özel bölümü kazanma hayali olan kişilerin doğru şekilde çalışması ve hazırlıklarını doğru yapması, bölümü kazanmalarını kolaylaştıracaktır.

Hemşirelik bölümü de diğer bölümlerde olduğu gibi kararlılık üzerinde tempolu çalışmayla kazanılmaktadır. Birçok öğrenci hemşireliği kazanmanın daha kolay olduğunu düşünmektedir ancak bu pek doğru değildir çünkü hemşirelik, sayısal bölümün en zorlu alanlarından biridir.

Hemşireliği Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım?

 • Hemşireliği kazanmak isteyen öğrenciler, kendilerine bir plan yapmalılar. Günün hangi saatinde hangi derse çalışacaklarını bilirlerse kazanmaları çok daha kolay olacaktır.
 • Hemşirelik fakültesi için kaç net yapmalıyım sorusu öğrencilerin merak ettiği sorulardan biridir. Bu sorunun cevabını öğrendikten sonra hedefinizi belirlemelisiniz. Aklınızda olan neti bir kenara yazıp ona ulaşana kadar çalışmaya devam etmelisiniz.
 • Düzenli çalışmak, hemşirelik gibi sayısal odaklı bölümleri kazanmanın tek yoludur. Dağınık şekilde çalışıp 3 gün çalışıp 3 gün boşluk bırakırsanız, istediğiniz bölümü elde etmeniz bir hayli zaman alacaktır.
 • Hemşire olmak için hangi dersin iyi olması gerekiyor endişesine son vermeniz önemlidir. Bu bölümü kazanabilmek için gireceğiniz sınavlarda karşınıza çıkan tüm derslerin iyi olması gerekmektedir. Yalnızca matematik ya da fen bilimleri değil aynı zamanda Türkçeden sosyal bilimlere kadar birçok alanda yeterlilik sahibi olmanız önemlidir.

 Hemşireliği Kazanmak İçin Sözel Derslere Çalışmak

Hemşirelik kazanmak için ders programı hazırlamanız tavsiye edilmektedir. Bu hazırlığı yaparken denge kurmaksa çok daha önemli bir süreçtir. Hemşirelik nasıl olsa sayısal testler üzerinden alım yapıyor diye düşünüp sözel dersleri ertelemek, bu süreçte yapabileceğiniz en büyük hata olacaktır.

Hem sayısal dersleri hem de sözel dersleri programa eşit şekilde dağıtmalısınız. Gireceğiniz sınavda, sosyal bilimler ve Türkçe dersi de sizin için belirleyici olacaktır.

Diğer testlerden full çıkarıyor olsanız dahi sözellerden yapamamanız halinde istediğiniz bölümü kazanmanız mümkün değildir. Hem Türkçe hem de sosyal bilimlerin konularını bitirmek bu sebeple çok önemlidir.

Hemşireliği Kazanmak İçin Konu Üzerinden Çalışmak

Hemşireliği kazanabilmek için tüm konuları biliyor olmanız gerekmektedir. Kendinizce oluşturduğunuz bir plan dâhilinde derslerin bazı konularını ayıklamak, bazılarına ağırlık vermek çok da doğru bir tercih değildir.

Her dersin konularını geniş zamana yayarak kontrollü ve detaylı şekilde çalışabilmelisiniz. Bu sayede aklınıza yerleşecek ve soru çözümü çok daha kolay olacaktır.

Hemşirelik bölümü sayısal ağırlıklı çalışmayı gerektirir ancak sözel dersleri not çıkararak çalışmayı ihmal etmemelisiniz. Sözel derslerde not çıkarırken sayısal derslerde sayfalarca yazı yazmanıza gerek yoktur.

Önemli gördüğünüz püf noktaları belirterek, kısa kısa notlar alarak konunun detaylarını, kilit noktalarını vurgulamanız çok daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Hemşireliği Kazanmak İçin Fazla Soru Çözmek 

Hemşirelik bölümü, sayısal merkezli bir bölümdür. Sayısal merkezli bölümlerin geneli için gereken soru çözme zorunluluğu bu bölüm için de geçerlidir.

Ne kadar çok soru çözerseniz sisteme yakın soruları o kadar kolay keşfedersiniz. Dolayısıyla fazla soru çözmek, sizi hayal ettiğiniz hemşirelik bölümüne bir adım daha yaklaştırır.

Çok soru çözmek, rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Her gün her dersten belli bir soru limiti belirleyip daha sonra bu limitlerin altına inmeden düzenli şekilde çözmeye başlarsanız hemşireliği kazanmanız pek de zor olmayacaktır. Bu konuda sınav yaklaştıkça birkaç soru bankası bitirmiş olduğunuzu görmelisiniz.

Hemşireliği Kazanmak İçin Tekrar Yapmak

Hemşirelik kazanmak isteyen öğrenciler, çalışma planlarını oluştururken tekrar yapmaları gerektiğini unutmamalılar. Ne kadar çok tekrar yaparsanız konulara hâkimiyetiniz o kadar uzun sürecektir. Başarılı sonuç alabilmek için düzenli tekrar ve konuları hatırda tutmak çok büyük önem taşımaktadır.

Her gün en az 1 saatinizi tekrar yapmaya ayırabilirsiniz. Bu sayede hatırlamakta zorlandığınız konuları, eksikliklerinizi daha rahat fark edebilirsiniz. Hem kendinizi kontrol etmiş olursunuz hem de bir sonraki adımda arkanızda unuttuğunuz herhangi bir konu bırakmazsınız.

Hemşireliği Kazanmak İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Hemşirelik fakültesini kazanmak isteyen öğrenciler ilk olarak TYT olarak bilinen temel yeterlilik testine girerler. Üniversite okumak isteyen tüm öğrencilerin girmek zorunda olduğu bu sınav; Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler branşlarından oluşan testlerle hazırlanmıştır.

TYT sınavı, üniversiteye giriş sınavlarının birinci basamağı, ilk oturumu olarak isimlendirilmektedir. İkinci basamak ise AYT olarak isimlendirilmektedir.

Alan yeterlilik testi olarak açılan bu test, öğrencilerin tercih edecekleri fakülteye bağlıdır. Hemşirelik bölümünde okumak isteyen öğrenciler, AYT oturumunda fen bilimleri ve matematik testlerini çözmek zorundadırlar.

Hemşireliği Kazanmak İçin Puan ve Sıralama Kaç Olmalı?

Hemşirelik bölümünü en iyi fakültede kazanabilmek için puanınızın en az 370 civarında olması gerekmektedir. Puanınız 370 olduğunda en iyi üniversitelerde ilk sıralarda kaydınızı yapabilmeniz mümkündür.

Sıralamanız ise bu puan ile ilk 70 binin içinde olacaktır. Sıralama ve puan üzerinde gerçekleşen değişiklikleri aklınızdan çıkarmamalı her yıl puan dengelerinin oynadığını unutmamalısınız.

Hemşirelik bölümü binlerce öğrencinin tercih ettiği bir bölümdür. 370 puanın yanında asgari olarak 330 puan civarında aldığınızda, ülkenin herhangi bir yerinde dilediğiniz hemşirelik bölümüne de yerleşebildiğinizi bilmelisiniz. Puanınızın 320 altına düşmemesi bu süreçte en büyük hedefiniz olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

91 yorum

 1. Okumanın yaşı olmaz derler ama yaş sınırı koyarlar neden 26 birazdaha yükseltebilirler zaten bu sınava 50 yaşındaki bi amca yada teyze başvurmaz sadece sınav değil fiziksel güç te istiyo bu sınav o yüzden yaş şartı esnetilmelidir

 2. Hemşirelik için kaç net gerekli? Benim hedefim Hacettepe hemşirelik ama olmazsa farklı bir devlet üniversitesi de olabilir.
  Dershanede denemeler başladı. 270 puan aldım. Hemşire olmayı çok istiyorum. Kazanabilir miyim?

 3. Arkadaşlar hemşire olmak isteyenler whatsapp grubu kuralım mı? Beraber programlı çalışacak düzgün kişilerden güzel bir grup oluşturabiliriz.

 4. Hemşirelik için kaç net gerekir tek tek hesapladım. Deneme çözdükten sonra o netlere ne kadar kaldığına bakıyorum ve beni çok motive ediyor. Hayatım boyunca sağlıkçı olmak istedim. Tıp yapamayacağımı anladım o yüzden hedefim hemşirelik.

   • Grup kuralım mı arkadaslar acıkcası ben yıl heba etmek istemiyorum konuşup danışıp hepimiz hayırlısıyla ilk yıldan üniversteye gidelim ne dersiniz?

 5. Arkadaşlar hepimiz hemşirelik istiyoruz konuşup anlaşıp düzgünce hareket edelim diyorum. Yıl heba etmek istemiyorum grup kuralım mı sizce?

 6. Grup kuralım mı arkadaslar acıkcası ben yıl heba etmek istemiyorum konuşup danışıp hepimiz hayırlısıyla ilk yıldan üniversteye gidelim ne dersiniz?

 7. İyi tavsiyeler. Esas olan şey hedefe iyi odaklanıp olabildiğince fazla ders çalışmaktır. Özetlemişsiniz zaten.

 8. Arkadaşlar hemşirelik için grup kurmak istiyenler zaman kaybetmeden kuralım bence hem birbirimize destek oluruz bende başladım yeni çalışmaya hemde motive ederiz birbirimizi … İsterseniz kurabilirim grubu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM