Ygs Matematik Netleri Nasıl Arttırılır?

Ygs Matematik Netleri Nasıl Arttırılır?

Birçok öğrencinin baş belası matematik, bölümü fark etmeksizin her öğrencinin geleceğinde büyük bir rol oynamaktadır. Ygs’de bulunan 32 matematik sorusundan kendinize bir hedef belirleyip onun için çabalayacak ve o nete ulaşacaksınız ama nasıl?

Yeni Yeni Ygs Matematik Çalışmaya Başlayanlar İçin Net Arttırma

Çalışmaya yeni başlayanların kendine güvenip matematiği bir kenara atmamaları için küçük bir hile vardır. Ösym’nin istisnasız her sene sorduğu konular (Temel Kavramlar, Rasyonel Sayılar…) belirlenmeli, garanti net getirecekler ayrılarak önce onlar çalışılmalı ve aradan çıkarılmalıdır. Bu şekilde netlerinizi arttırmak için giriştiğiniz ilk yol başarıyla sonuçlanacaktır ve kendinize olan güveniniz artacaktır. Konuları kendinize güvendiğiniz konudan başlayarak sıralar ve sabırla ilerlerseniz gelişiminiz elle tutulur cinsten olacaktır.

Çalışmaya Başladığınız Konuyu Tamamen Bitirin

Şüphesiz her öğrenci kolayı sever. Zorla karşılaşınca uğraşıp didinip yapamayınca o kitabı yırtıp atmak ister, o konuyu uzun bir süre açmak istemez. Aman böyle zamanlarda dişinizi sıkın. Bildiğiniz şeyleri yapmak size zaten fayda getirmeyecektir. Bu yüzden bilmediğiniz çözemediğiniz bir şey bulunca sevinin. Hemen birilerine sorun ve öğrenin. Gerçek sınavda o soruyla karşılaşmayacağınızı nasıl garanti edebilirsiniz? Yapamadığınız her soru sizi mutlu ederse yapamadığınız konulara çalışmak daha kolay hale gelir. Yapamadığınızı kabul edip üzerine gitmeniz kısa zaman içinde size başarıyı getirir. Aman buraya dikkat yapamıyorum deyip hiçbir konuyu, soruyu kenara atmayın. Bugün yapamasanız bir gün dönüp tekrar çalışmanız gerekecek ve alın zaman israfı! Önemli olan ne zaman konularınızın bittiğinden ziyade, öğrendiğiniz bir konunun tüm sorularını çözebilir hale gelmektir. Yarım yamalak öğrenmek yerine öğrenmeseniz daha iyidir, en azından hayal kırıklığı yaşamazsınız.

Problem Çözmekten Korkma, Senin İçin Birer Hediye Problem Soruları

Formüller, formüller, nasıl çözülecek bu problemler diye asla dövünme. Problemler fazlasıyla soru getiren bir konu olup sizin için birer hediyedir. Nasıl? Problem sorularını formül olarak düşünmekten vazgeçip unutmanıza da engel olacak şekilde mantık geliştirmenizdir. Aslında hepsinin temeli ilkokul problemlerine dayanır. Sadece zorlaştırmak için sayılar büyür, işler biraz karıştırılır. Ancak her öğrencinin bıkmadan severek yapacağı bir konudur. Bol pratik yapılmalı ve her soruyu mantıkla çözmeye çalışmalısınız zaten soru kalıplarını öğrenince hızlanacak ve zorlanma seviyenizi en dibe indireceksiniz. Asla asla problemlerden korkmayın. Sorunun özünün farkına varın ve daha kolayını hayal edin. İlkokul mantığıyla çözün.

Matematik Sorularında Bilgi Değil Verilenleri Kullanmak, Pratik

Son birkaç yıldır düşündüren, bilgi istemeyen biraz yorum katarak çözülen sorular kullanan Ösym öğrencileri şaşırtmaktan hiç geri kaçınmıyor. Bir bilgiden ziyade o bilginin nasıl kullanılacağı neden kullanılacağı bilinmeli ki yorum yapılabilmeli, ezberden çözülmemeli. Zamanla da yarışıldığı için pratik zekâ isteyen soruları çözmek için sadece soru bankalarınızdan yardım almayın. Sıkıldığınız anlarda bulmacalar çözün. Hani çıkış bulduğunuz karışık bulmacalardan. Sizi düşündürecek, pratik zekanızı geliştirecek ayrıca da eğlendirecektir. Karmaşık yollardan çıkışı bulmak için farklı farklı yolları kısıtlı zamanlarda denemek, hızlı düşünmenize yardımcı olacaktır.

Tüm Konuları Bitirdikten Sonra Matematik Netleri Nasıl Artar?

Tüm konuları bitirdiği halde istediği nete ulaşamayan öğrenciler üzerlerinde oluşan hayal kırıklığını hemen atmalı çünkü zamanınız kısıtlı! Konuları tüm ayrıntısıyla öğrenmeme, tekrar etmeme, pratik yapmak için test çözmemek bu durumla karşılaşmanıza sebep olabilir ancak olan olmuştur. Hemen çözümlü bir matematik denemesi almalı, denemeleri çözmeye başlamalısınız. Her denemeden hangi konuları yapamadığınız bir kağıda not alın. Çözemediğiniz soruları hemen öğrenin. Birkaç deneme böyle çözdükten sonra not aldığınız kağıtta en yapılamayan konuyu belirleyin. Konu anlatımlı kitaplarınızdan çözümlü örnekleri çözün ve kendinize ‘bu soruyu neden çözemiyorum’ diye sorun ve mutlaka o sorunun cevabını bulun. Göreceksiniz ki ona benzer bir soru gördüğünüz o soru aklınıza gelecek ve artık yanlış yapmayacaksınız.

Matematikte çözdüğünüz her bir soru değerlidir. Kolay veya zor… Yapamadığınız her sorunun üzerinde durun ve neden arayın. Gelişigüzel çözmeyin. Öğrenmek için çözün. Eksiklerinizi çok iyi takip edin ki sınav gelmeden kapatabilesiniz.

Bol pratikle hız kazanıp yukarıda bahsedildiği gibi dikkatle ve özenle, öğrenmek için çalışırsanız matematik netlerinizin arttığını göreceksiniz. Matematiği çok iyi olan insanlar çok çalıştıkları için veya üstün bir zekaya sahip oldukları için matematiği iyi yapmazlar. Onlar bir şeylerin mantığını kavramıştır. Belli kalıplara takılmazlar ve nereye çıkacaklarını bilmedikleri işlemleri bile yaparlar. Uğraşırlar. Çaba göstermek başarının anahtarıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Sporsorlu Bağlantılar