izmir escort
Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı? - Sinavhanem

Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Çalışacağınız ortamları tercih ederken bilmeniz gereken altın kurallar vardır. Bu kurallar, nasıl daha rahat çalışacağınız konusunda sizi aydınlatır. Özellikle dikkat ve odak sorunu olan öğrencilerin, ders çalışacakları odanın son derece profesyonel hazırlanmış olması gerekir. Bununla beraber hem kendini iyi hissedebileceği hem de ders çalışırken sorun yaşamayacağı ortamı oluşturabilmelidir.

Odadaki Hobi Malzemeleri Sınırlı Olsun

Elbette herkesin olduğu gibi öğrencinin de ilgi alanları olacaktır. Futboldan baleye, sinemadan rap müziğe kadar ilginizi çekecek konuların olması önemlidir. Fakat siz ders çalışırken aynı zamanda bu hobileri hatırlayıp hayallere dalıyorsanız, bu noktada sıkıntı var demektir. Özellikle ergenlik döneminde bu konu üzerinde daha fazla sorun ortaya çıktığı bilinmelidir. Buna bağlı olarak ders çalışmak yerine farklı şeyler düşünülür ve sorumluluklar askıya alınır.

Her öğrenci, kendi odasını dilediği gibi dizayn edebilme hakkına sahiptir. Fakat dizayn ederken profesyonel isimlerden yardım almanız daha sağlıklıdır.

Öncelikle poster, afiş, gitar ya da herhangi bir hobi malzemeni varsa onu çalışma masanızın arkasında kalacak şekilde yerleştirmelisiniz. Ders çalışırken gözünüzün görmemesi, çalışma sırasında dikkatinizi daha rahat toplamanızı sağlar.

Ortam Işığına Dikkat Etmelisiniz

Çalışma ortamınızda bulunan floresan ya da avizenin ne renk ışık yansıttığı çok önemlidir. Odanıza sarı ve loş bir ışık bir ışık hâkimse o oda içinde en fazla bir saat ders çalışabilirsiniz. Daha sonra çok fazla uykunuz gelecek ya da ağırlaştığınızı hissedeceksiniz. Bunun önüne geçebilmek için beyaz ışık tercih etmelisiniz. Beyaz ışığın aydınlatma düzeyine de özen göstermelisiniz. Çok parlak ve baş ağrısına neden olacak ışık düzeyinden ziyade, orta seviyede bulunan bir ışık çok daha sağlıklı olacaktır.

Odanızda çalıştığınız sırada ışık konusunda, bilmeniz gereken en önemli konulardan bir diğeri de masanızın ışığın tam altında yer almaması gerektiğidir. Işığın masa ortasına denk gelmesi, başınızı önünüze eğdiğinizde kitap ya da defterinize gölgenizin düşmesine neden olur bu da yeterli ışığı almanıza engeldir. Bu sebeple masayı daha çok aydınlık olabilecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Çok Kalabalık Ortamlardan Uzak Durmalısınız

Çalışmalarınız sırasında yalnız başınıza ve sakin bir ortamda bulunmalısınız. Çünkü ne dersi olursa olsun, her konu yeterince dikkatle çalışılmalıdır. Eğer 20 dakika ders çalışacaksanız bunun hakkını vermelisiniz.

İnsanların bulunduğu oturma odaları ya da misafir odaları, ders çalışmak için uygun değildir. Kalabalık dikkatinizi toplamanıza engel olur. Gürültü ve hareketliliğin bulunduğu ortamlarda birçok püf noktayı kaçırabilirsiniz.

Televizyonun Olduğu Yerde Ders Çalışamazsınız

Birçok öğrencinin yapmış olduğu televizyonla beraber çalışma hatasını siz yapayın. Her şeyden önce televizyonun ortama yaymış olduğu radyasyon, sağlığınız açısından tehdit edicidir. Bunun dışında televizyonu açıp karşısında ders çalışma gibi bir alışkanlığınız varsa o çalışmanın size hiçbir faydasının olmadığını da bilmelisiniz. Bilmeniz veya dikkat etmeniz gereken her şeyi televizyon izlerken kaçırırsınız. Beyniniz her iki noktaya da eşit derecede odaklanamaz.

Çok Eşya Olmayan Bir Odanız Olsun

Odanızda sizin konsantrasyonunuzu bozacak hiçbir şey bulunmamalı. Özellikle annelerin en sık yaptığı hatalardan biri, çocuk odasını ardiye odasına çevirme durumuna da engel olunmalı. Anlamlı anlamsız her şeyin çocuk odasına yığılması çocukta, zaman içinde düzensizlikten kaynaklanan gerginliğe sebebiyet verir. Odanın içinde yatak, çalışma masası, dolap, halı, sandalye olması yeterlidir. Ne bilgisayar ne de televizyon asla çocuk odasına konulmamalıdır. Bunun dışında kullanılmayan halılar, koliler ya da ıvır zıvırlar da odada yer almamalıdır. Aksi halde çocuğun ders çalışma esnasında, dikkatinin kısa süreli dağılmasına neden olacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM