izmir escort
Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? - Sinavhanem

Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Ders çalışma alışkanlığı, özellikle sınava hazırlık döneminde öğrencilerin en çok ihtiyaç duyduğu alışkanlıkların başında yer alır. Ders çalışamıyorum ya da çalışmayı düzenli hale getiremiyorum diyen binlerce öğrenci vardır.

Öğrencinin kendi isteği ve rızasıyla ders çalışmaya oturması, yalnızca sorumluluk duygusu taşımasıyla mümkündür. Devamlı ikaz ve uyarılarla ya da tehditlerle ders çalışma alışkanlığı kazanmaya çalışmak oldukça yanlış. İzlenmesi gereken yöntem, her şeyi bir kenara bırakıp sorumluluk duygusu aşılamaktır.

Alışkanlık edinmek, ders çalışmayı düzenli hale getirmenin olumlu sonuçlarındandır. Öğrenci kendiliğinden her gün disiplinli şekilde ders çalışabilir. Böyle bir alışkanlığı yoksa henüz benimsenememiş bir çalışma söz konusudur.

Lisede ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır, üniversitede ders çalışma alışkanlığı elde edilebilir mi soruları öğrenciler tarafından sık sorulur. Yalnızca öğrenciler değil daha küçük yaşta çocuğu olan ebeveynler de aynı soruları sorabilir. Birkaç yöntem deneyerek öğrencinin ders çalışmasını sağlayabilmek, alışkanlık kazandırmak mümkündür.

Ders Çalışma Alışkanlığı Kazanmak için Ne Yapmalı?

Ders çalışma programı, ders çalışma alışkanlığı edinmek için önemli bir etkendir. Çalışırken sorun yaşamamak, sıkılmamak, istenildiği gibi verim alabilmek için program işe yarar.

İlginizi Çekebilir: YKS Ders Çalışma Programı

Ders programı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalardan ilki programı kimin hazırladığıyla ilgilidir. Ders çalışma programını kendiniz hazırlamalısınız çünkü hangi dersten eksiğiniz olduğunu siz bilirsiniz.

Programı hazırlarken gerçekçi olmaya özen göstermelisiniz. Günde 3 saat ders çalışabilecekken 13 saat yazmak, alışkanlık kazanmayı engeller. Her gün düzenli şekilde ders çalışma programınızı uygularsanız kısa süre içinde alışkanlık kazandığınızı görebilirsiniz.

Neden Ders Çalışmak Zorunda Olduğunuzu Bilin

Ders çalışmak, kimsenin zorlaması ile olacak bir şey değildir. Bu nedenle zorunlu hissetmek yerine, bunu neden yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Neden ders çalışmak zorunda olduğunuzu kendinize sık sık sorun. Muhtemelen geleceğinize daha güvenle bakabilmek bunların başında gelecektir.

Ders çalışmalısınız çünkü gezmek istediğiniz yerler, tatmak istediğiniz lezzetler, gitmek istediğiniz eğlenceler var. Bunları hayatınızın sonuna kadar başkalarına bağlı olarak yapamazsınız. Eğer para kazanırsanız kimseye minnet etmenize gerek kalmadan dilediğinizi yapabilirsiniz.

Ders Çalışma Alışkanlığı Kazanmanın Püf Noktaları
Ders Çalışma Alışkanlığı Kazanmanın Püf Noktaları

Ders çalışmalısınız çünkü kendinizi ait hissetmeniz gereken bir duygu var. İşe yarama hissi, herkesin ihtiyacı olan bir histir. Kendiniz için, aileniz için ülkeniz için faydalı olabilmek ders çalışmanızın temel sebebi olmalıdır.

Ders Çalışmayı Alışkanlık Haline Getirmek için Kaç Saat Çalışmalı?

Verimli ders çalışma amacı olan kişiler her şeyden önce çalışmayı alışkanlık haline getirmeliler. Ders çalışmanın istenilen sonucu verebilmesi için her gün belli bir saati ayırmak gerekir.

Bir gün çalışıp ertesi gün çalışmamak, alışkanlık edinmeyi engeller. Bununla beraber bir gün 5 saat ders çalışıp ertesi gün 1 saat çalışmak da durumu zorlaştırır.

Başlangıçta her gün 3 saat ders çalışmak ideal olacaktır. 3 saatin içinde konu çalışma, tekrar, test ya da ezber gibi çalışmalar yapılabilir. Ne şekilde çalışırsanız çalışın 3 saati doldurduğunuzdan emin olmanız gerekir. Yaklaşık 20 günün ardından 3 saatlik çalışmanın alışkanlığa dönüştüğünü görebilirsiniz.

Çalışma Ortamını Düzenlemek, Çalışma Alışkanlığı Kazandırır mı?

Ders çalışma isteksizliği hemen her öğrencinin yaşadığı sorunlardandır. İsteksizlik baş gösterdiğinde ders çalışmayı sürdürebilmek de mümkün olmaz. Dolayısıyla alışkanlık edinebilmek imkânsız bir hal alır.

Hem ders çalışma isteğinizi getirecek hem de alışkanlık edinmenize yardımcı olacak yöntemlerden biri de ortama çeki düzen vermektir. Birkaç adımda yapılacak olan bu düzenleme, ders çalışmaya alışmayı kolaylaştırır.

  • Ders çalışma ortamında yandan gelen bir ışıklandırma tercih edilmelidir. Yukarıdan gelen ışık, gölgeye neden olduğu için ortamın karanlık olmasına sebebiyet verir. Bu da çalışma isteğini azaltır.
  • Çalışma ortamında televizyon ve masaüstü bilgisayar bulunmamalıdır. Dikkat dağıtan teknolojik ürünler, göz önünden kaldırılmalıdır.
  • Ders çalıştığınız oda istediğiniz renklerle dekore edildiğinde çalışmaya isteyerek başlayabilirsiniz.
  • Çalışırken kullandığınız ürünleri istediğiniz renklerde, desenlerde seçerseniz daha keyifli çalışırsınız. Bir süre sonra alışkanlık haline getirmek daha kolay olur.

Disiplinli Olmak Ders Çalışma Alışkanlığı Sağlar mı?

Ders çalışma kurallarına hâkim olduğunuzda çalışmayı daha kolay alışkanlık haline getirirsiniz. Gün içinde kaç saat çalışacağınızdan ne kadar mola vereceğinize kadar her şeyi planlarsanız disiplinli çalışma sonucunda alışkanlık elde edebilirsiniz.

Ders çalışmaya başlayan öğrencilerin çoğu ilk birkaç gün çalıştıktan sonra esneklik göstermeye başlarlar. Birkaç günün ardından bıraktığınızda alışkanlık elde etmeniz mümkün olmaz. İstikrarlı şekilde düzenli çalışmaya devam etmek şarttır.

Soru Çözmek Ders Çalışma Alışkanlığı Doğurur mu?

Ders çalışma hırsı nasıl kazanılır sorunu soran öğrencilerden biriyseniz farklılıklara açık olmalısınız. Ders çalışmak yalnızca konu anlatımlı kitapları okumak değildir. Çok yönlü çalışmayı bilmek, alışkanlık kazandırır.

Buna da Bakabilirsiniz: Soru Çözme Hızı Nasıl Artırılır?

Bir sınava hazırlanırken hem konu anlatımlı kitaplardan hem de test kitaplarından hazırlanırsanız istediği sonucu alabilirsiniz. Sonucunu aldığındaysa bir sonraki hazırlık için daha istekli olur.

Soru çözmek bu noktada kilittir çünkü durumun sıkıcı bir hal almasını engeller. Konunun arkasından soru çözmek, deneme bitirmek ders çalışmanın daha keyifli olmasını sağlar.

Sıkıcı bir okuma rutininden çıkıp testlerle kendinizi denemeniz, ders çalışma alışkanlığında yardımcı olur.

Grupla Çalışmak Ders Alışkanlığı Kazandırır mı?

Grupla ders çalışmanın faydaları arasında alışkanlık kazandırmak da vardır. Yalnız başına ders çalışmakta zorlanan öğrenciler için grup çalışmaları faydalı olabilir.

Konuyu iyi bilen ve anlatabilecek bir arkadaşınız varsa en az 2-3 kişiden oluşan grup çalışmaları planlayabilirsiniz. Bu planlamayla günde birkaç saat çalıştığınızda ne kadar verim verimli çalıştığınızı fark edersiniz.

Oldukça verimli olan grupla çalışma kendinize olan güveninizi de arttırır. Ders çalışabildiğinizi gördükçe alışkanlık edinmeniz de bir o kadar kolay olur.

Grupla çalışırken kişi sayısına dikkat etmek gerekir. 5 kişiden fazla olunduğunda ders çalışma konsantrasyonu zor sağlanabilir. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalıp ders çalışmak, verimli bir sonuç vermeyip aksine ters bir sonuç doğurabilir.

Hedef Oluşturmak Çalışma Alışkanlığı Kazandırır mı?

Ders çalışma hedefine sahip olan kişiler, çalışmayı daha kolay alışkanlık haline getirirler. Gün içinde 4 saat çalışma ya da 200 soru çözme hedefi belirlediyseniz bunu gerçekleştirmelisiniz. Böylece planınızı uyguladıkça hedeflerinize ulaştığınızı görürsünüz. Alışkanlık edinmeye bu şekilde küçük adımlarla başlayabilirsiniz.

Daha büyük hedeflerse haftalık, aylık ve sınav süreci sonuna saklanabilir. Aylık bitirilmesi gereken konuları bitirdiğinizde kendinize güzel bir hediye alabilirsiniz. Böylece hedefe ulaşma sürecinde ders çalışmayı da alışkanlık haline getirebilirsiniz. Uzun vadeli hedefler, amaca ulaşmayı daha kolay kılarlar.

İstikrar, Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırır mı?

Ders çalışma alışkanlığı kazanabilmek için biraz ısrarcı olmak gerekiyor. Kendi için istikrarlı olamayan kişiler, yardımcı olabilmesi için arkadaşlarını ya da ailesini tercih edebiliyor.

Kendiniz yapamıyorsanız çevrenizde olan biri size çalışma konusunda hatırlatmalarda bulunabilir. Ne kadar iradeli olunursa masaya oturup çalışmak da o kadar kolay olur.

Siz vazgeçerseniz ve çevrenizde sizi uyaracak kimse olmazsa bu durumda ders çalışma alışkanlığı kazanmanız uzun zaman alır. Ne kadar ısrarcı olunursa ders çalışmak o kadar kolay olur.

Başlangıçta zorlanabilirsiniz ancak kendi kendinizi motive ederseniz çalışmanız daha kolay olur. Alışkanlık edinmek için 20-30 gün kadar düzenli çalışmak yeterlidir.

Ders Çalışırken Not Almak Alışkanlık Edinmeyi Kolaylaştırır mı?

Not alarak ders çalışmak etkili bir yöntemdir. Sınava girmek için ders çalışacaksanız öncelikle yeterli vaktinizin olup olmadığına bakmalısınız. Yeterince vaktiniz varsa not çıkararak çalışmayı düşünebilirsiniz.

Not alarak çalışmak, alışkanlık kazanmayı kolaylaştırır. Konu anlatımlı bir kitaptan özet çıkarır, önemli olan bilgileri kaydedersiniz. Bir süre sonra tekrar etmek istediğinizde kendi notlarınızdan okumanız yeterli olur.

Not alma alışkanlığını kazandığınızda ders çalışmanın daha kolay olduğunu görebilirsiniz. Bu da çalışma alışkanlığınızı pekiştirir.

Değerlendirme Ders Çalışma Alışkanlığı Sağlar mı?

Ders çalışırken konu çalışmanın yanında test de çözmelisiniz. Çözdüğünüz soru sayısını, sorulardan sonra çıkan doğruları ve yanlışları not etmek yararınıza olur.

Her gün ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görmek, çalışma alışkanlığınızı pekiştirme açısından önemlidir.

Kaydettikleriniz dışında hangi konuları çalıştığınızı, neleri anlayıp neleri anlamadığınızı bilmeniz de ders çalışmayı alışkanlık haline getirmeniz konusunda yardımcı olur.

Oturup İlham Beklemeyin

Ders çalışma alışkanlığını kazanmak için izlemeniz gereken yöntemlerden biri de harekete geçmektir.

Bir davranışın alışkanlığa dönebilmesi için onun defalarca yapılması gerekir. Siz de ders çalışmayı alışkanlık haline getirmek isterseniz her gün düzenli olarak bu görevi yerine getirmelisiniz.

Çalışmak için ilham gelmesini beklemeyin. Çünkü o ilham hiçbir zaman gelmeyecek. Resim, şiir, beste gibi duyguyla yapılan işlerde ilham gelir. Ders çalışmak ise duygu ile değil akıl ile yapılır.

Tüm İhtiyaçları Karşıladıktan Sonra Ders Çalışmaya Başlayın

Ders çalışmanın alışkanlık olabilmesi için öncelikle vücudunuzun ihtiyaçlarına cevap vermelisiniz. Karnınız açken ders çalışmaya başlarsanız kısa süre sonra o çalışma, işkenceye döner. Böylece bir sonraki çalışmanızda aklınıza bu durum gelir ve daha çok uzaklaşırsınız.

Başınız ağrıyorken ya da çok üşüyorken ders çalışmanız oldukça zordur. Vücudunuzun öncelikli ihtiyaçlarını karşıladığınız takdirde, ders çalışmayı severek yapabilirsiniz. Aksi halde pek olumlu sonuçlar almanız mümkün değil.

Minik Adımlarla Çalışmaya Başlayın

Ders çalışmaya ne kadar minik adımlarla başlarsanız o kadar kolay ilerlersiniz. Bu nedenle küçük küçük adımlar atıp daha sonra alışkanlık kazanmalısınız.

Gün içinde önce bir saat, ertesi gün iki saat ya da bugün 50 soru yarın 100 soru çözerek ilerleyebilirsiniz. Bu şekilde nefret etmeden ders çalışma alışkanlığı kazanmış olursunuz.

Basamak şeklinde ilerlemek, çalışma azminizi de arttıracaktır. Ertesi gün biraz daha arttırarak çalışacağınızı bilmeniz yavaş yavaş düzeninizi kurmanızı sağlayacaktır.

Ders Çalışma Alışkanlığı İçin Ödül Yöntemini Deneyin

Ders çalışmak gibi bir alışkanlık kazanacaksanız bunun sonunda sizi neyin beklediğinden haberdar olmalısınız.  Gün içinde üç saat çalışmanız karşılığında, sevdiğiniz bir tatlıyla kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Bir sonraki gün bu alışkanlığı ödülsüz devam ettirmelisiniz. Ondan sonraki gün yine bir ödül ile teşvik çalışmalarını sürdürmelisiniz. Bu şekilde birer gün ara ile yaptığınız bu uygulama,  kısa sürede alışkanlık haline gelecektir. Fakat yaklaşık iki hafta içinde ödül durumunu sonlandırmalısınız. Aksi halde o da alışkanlık durumuna dönüşür ve verimsiz sonuç almaya başlarsınız.

Başarılarınızla Gurur Duyun

Dersin alışkanlık haline gelmesinin temelini başarı oluşturur. Başardığınızı gördüğünüz takdirde çalışmalara devam etme isteği duyarsınız. Bunun için yapacağınız şey kendi başarılarınızla gurur duymak, asla unutmamak olmalıdır.

Ders çalıştığınız masanın hemen önüne ya da göz önündeki bir duvara başarılarınızın sonuçlarını yazıp asın. Gözünüz devamlı yapabildiğinizi görsün. Siz başarabildiğinizi gördükçe daha çok çalışmak isteyecek kadar çok hevesleneceksiniz. Nitekim kısa süre sonra da alışkanlık haline gelmiş olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM