izmir escort
Ders Çalışırken Uykum Geliyor. Ne Yapabilirim? - Sinavhanem

Ders Çalışırken Uykum Geliyor. Ne Yapabilirim?

Ders Çalışırken Uykum Geliyor. Ne Yapabilirim?

YGS-LYS’ye hazırlık süreci oldukça yoğun ve yorucu bir tempo gerektirir. Ders çalışmak, masada uzun saatler boyu oturmak, uzun süre konsantrasyonu korumak zaman zaman zorlayıcı olabilir. Öğrenciler bu dönemde genellikle ders çalışırken uyku ihtiyacı hissetmekten, yorgunluktan yakınırlar. Bu durumun birçok sebebi vardır. Sağlık problemleri, beslenme bozuklukları, psikolojik nedenler, çevresel etmenler ders çalışırken uyku ihtiyacı hissetmenin sebeplerinden olabilir.

Ders Çalışırken Neden Uykum Geliyor?

Uykusuzluk bu sorunun en belirgin sebebidir. Yoğun çalışma temposunda öğrenci uykuya gereken değeri vermez ve uykusuz kalmayı ders çalışmak için zaman kazanmak olarak görür. Bu yanlış düşünce, sonrasında uyku ihtiyacı gibi bir soruna yol açacaktır. Sınava hazırlık döneminde mutlaka 6-8 saatlik bir uyku günlük enerji ihtiyacını karşılamada büyük bir role sahiptir. Rahat bir uyku için de yatmadan 1-2 saat önce yeme içmeye son verilmelidir, ağır akşam yemeklerinden uzak durulmalı, rahatlatıcı bitki çaylarına başvurulmalıdır. Aynı zamanda ders çalışmadan önce ağır ve aşırı yemek tüketmek de kan şekerinin düzensizliğine yol açarak uykuya sebep olabilir. Aşırı yemek tüketmek kadar açlık da bu sorunun nedenleri arasındadır. Ders çalışmadan önce yapılmış fiziksel aktivite vücut yorgunluğuna yol açacağından, bunlardan sınav döneminde uzak durulması tavsiye edilir.

Sınav Döneminde Uyku Problemlerinin Psikolojik Nedenleri

Sınav hazırlığının son yıllara bırakılması ve ders çalışma alışkanlığının bu sürece kadar kazanılmamış olması uzun süre çalışma, odaklanma gerektiren sınava hazırlık senesinde uyku problemlerine sebep olabilir. Bu problemi çözmenin en iyi yolu masada kalmaya çalışmak ve dikkat dağılmasına psikolojik olarak engel olmaktır. Zamanla ders çalışma süresi bu yolla arttırılabilir. Sınav sürecinde hissedilen aşırı kaygı ve stres de depresyona, bu da aşırı uyku ihtiyacına sebep olur.

Sınava Hazırlık Sürecinde Çevresel Etmenler Uyku Problemine Yol Açar

Sınava hazırlanırken ders çalışılan oda, çalışma masa ve sandalyesi, oda sıcaklığı gibi birçok faktör dikkat ve odaklanma durumunu etkiler. Sıcak, havasız, loş ışıklı bir çalışma odası ders çalışmak için değil ancak uyumak için kullanılabilir. Yatakta veya koltukta çalışmak yerine mutlaka bir masa ve çok rahat olmayan bir sandalye tercih etmek verimli bir çalışma süreci açısından büyük önem taşır.  Bu düzen zamanla ortama alışkanlık kazandıracağından ders çalışmaya başlamayı da kolaylaştırır. Verimli bir çalışma ortamı için odanın havasızlığını ve sıcaklık artışını engellemek adına oda sık sık havalandırılmalı, gözü yormayan fakat loş da olmayan bir ışık kaynağından mümkünse günışığından faydalanılmalıdır.

YGS-LYS Sürecindeki Uyku Problemleri İçin Doktora Başvurun

Diğer tüm sebepler dışında uyku problemleri bazı sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Göz bozuklukları, vitamin eksikliği, beslenme bozuklukları aşırı uyku ihtiyacına sebep olabilir ve bunların çözümü için doktora başvurulmalıdır. Beslenme önerileri, vitamin takviyeleri ve gözleri dinlendirici, rahatlatıcı tedaviler ile bu sağlık sorunları rahatlıkla halledilebilir. Balık, kuruyemiş, muz, elma, böğürtlen,  çilek gibi gıdaların diyete eklenmesi zihin açmak, uyku sorunlarını çözmek ve dikkati arttırmak adına önemli bir adım olacaktır.

Sınava Hazırlık Döneminde Aşırı Uyku Sorununu Çözmek İçin Tavsiyeler

 • Kısa yürüyüşler yaparak temiz ve serin hava alın.
 • Ders çalışırken sürekli oturmak yerine hareketlenin, ayağı kalkın, esneme hareketleri yapın.
 • Şekerden, özellikle basit şekerden uzak durun. Basit şeker kan şekerinde düzensizliğe ve bu da uyku ve yorgunluk hissine sebep olacaktır.
 • Sürekli aynı mesafeden aynı noktaya bakmak gözü yorar bu da uyku isteği yaratır. Gözlerinizi dinlendirmek için kısa süreliğine kapatın.
 • Müziğin zihin açıcı, enerji verici özelliğinden faydalanın.
 • Kafein içeriği yüksek içecekler tüketmek kısa süreliğine uykuyu erteler ancak uzun vadede dikkat ve odaklanma sorunları yaşatır.
 • Yoğurt ve süt uyku vaktine yakın bir zamanda tüketilirse bu gıdalardan gün içinde uyku isteği gibi sorunlarla karşılaşmadan faydalanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Ders çalışırken uyku gelmesi için etkili bir yöntemi olan var mı? Kahve içiyorum ama kesmiyor. Çok uyuyorum ve çok uykum geliyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM