2018 Güncel Ygs Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

2018 Güncel Ygs Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

2018 Ygs matematik sorularında hangi konulardan sorumlu olduğunu öğrenmek isteyen öğrencilere yönelik olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde ygs matematik konularının güncel haline yer verdik.

Geçtiğimiz yıllarda Lys konuları arasında yer alan bazı konular artık Ygs matematik konuları arasında yer almakta. Eklenen ve kaldırılan konular olması, öğrencilerin birçoğunun kafasını karıştırıyor olsa da eğer 12. sınıf öğrencisiyseniz 9. ve 10. sınıfta işlediğiniz konuların Ygs matematikte karşınıza çıkacağınızı bilmeniz karışıklığı giderecektir.

2018 Güncel Ygs Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

Sayılar Sayılar konusu Ygs matematiğin olmazsa olmazları arasında yer alır. 1-4 soru arası çıkar; ancak çok daha önemli olan diğer konular içerisinde geçiyor olması. Bu konuları tam olarak kavradığınız takdirde matematikte rakiplerinizden 1 adım önde olursunuz.
Sayı Basamakları 1-2 soru çıkan bir konudur. Sayı basamakları konusunun soru kalıpları klasiktir. Konuyu çalıştıktan sonra örneklerle pekiştirirseniz rahatlıkla yapabilirsiniz.
Bölme ve Bölünebilme 1-2 soru çıkabilir. Her ne kadar konuda öğrenmeniz gereken bilgiler ve formüller son derece az olsa da karşınıza çıkabilecek binlerce soru tarz vardır. Mümkün oldukça bol soru çözmenin yanı sıra mutlaka mantığını anlamaya çalışmalısınız.
OBEB-OKEK 1-5 soru arasında çıkabilir. Çok önemli bir konudur. Kendi sorularının yanı sıra pek çok sorunun içerisinde kurtarıcınız olabilir.
Basit Eşitsizlikler Ortalama 1 soru çıkan bir konudur. Bu konu ile ilgili en önemli nokta, eşitsizlik işaretinin ne zaman ters döneceğidir. Sorular genellikle buradan kaçırılır.
Mutlak Değer Genellikle 1 soru çıkan mutlak değer konusunda soru çeşidi sınırlıdır. Genel soru formatlarını öğrendikten sonra rahatlıkla çözebilirsiniz.
Üslü Sayılar 1-3 soru aralığında soru çıkabilecek üslü sayıların soruları genellikle genel kurallar ile ilgili gelir.
Köklü Sayılar 1-2 soru karşınıza çıkar ve çok da zor olmaz.
Çarpanlara Ayırma 1-3 soru aralığında çıkabilecek çarpanlara ayırma konusu Ygs matematik konularının en önemlilerinin başında yer alır. Başka konular için de gereklidir.
Oran Orantı 1-3 soru aralığında soru olarak Ygs’de karşınıza gelebilecek bu konu da matematiğin temel konuları arasında yer alır.
Denklem Çözme Denklem çözme, çoğu zaman tek başına değil diğer soruların içerisinde karşınıza çıkar. Tam anlamı ile öğrenmeniz şart.
Problemler Ortalama 10 soru olarak karşınıza çıkar. Son senelerde problemler konusu gittikçe karmaşık hale gelmeye başladığından mümkün mertebe fazla soru çözmenizi önerebiliriz.
Kümeler Genellikle 1 soru çıkar. Kimi zaman problemler ile beraber de sorulabilir.
Fonksiyonlar 1-2 soru çıkar. Çok karmaşık sorular sorulmayıp, konunun genel mantığını biliyorsanız rahatlıkla çözebilirsiniz.
Permütasyon, Kombinasyon, Binom, Olasılık 2-4 soru çıkar. Problemlerle beraber de sorulabilir. Ygs matematik konularının kolay diyemeyeceğimiz konuları arasında yer alır.
İstatistik 0-1 soru arası çıkar. Genellikle basit sorulardır.
2. Dereceden Denklemler 2. dereceden denklemler, Lys konuları arasında yer almaya başlasa da aralarında çok fazla zor sorular olması beklenmez.
Karmaşık Sayılar 0-1 soru çıkar. Genellikle temel seviyededir.
Parabol 0-1 soru çıkar. Ygs’ye geçmesi ile beraber soruların daha kolay olması beklenmekte.
Polinomlar 0-1 soru çıkar. Polinomların genel formülleri ve soru tarzlarına hakim olmanız yeterli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Hocam ygs ye giricm ve matematikte hic birsey yapamiyorum elimde karekok0 var ama onuda hic sevmedim baska bi kitap onerirmisiniz veya neyapmaliyim anteremanlarla matematigi onermeyin lutfen o kadasr vaktim yok

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?