Tıp Fakültesi Kazanmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Tıp Fakültesi Kazanmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

Çoğu çocuğun aklından ve hayallerinden geçmiş olan doktorluk, on sekiz yaşına gelindiğinde kazanması zor bir tıp fakültesiyle unutulur. Türkiye de ilk 15.000 için kontenjan bulunduran devlet okullarını kazanmak için dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır aslında.

Tıp Fakültesi Kazanacağınıza İnanmak

Çalışmaktan da ötede bir şey varsa bu: tıp fakültesi kazanacağınıza inanmaktır. Aylarca çalışan birçok öğrenci sınav anında panik hali ve stresle yapabileceğinin çok daha azını yapar. En kötüsü hayallerine veda etmek zorunda kalır. Oysa aylarca çalıştıktan sonra ‘Ben bunu hak ettim, o tıp fakültesini benden fazla hak eden yok, o sınavdan istediğimi alacağım’ demek gerekir. Hiçbir zaman kendine ve hedefine inancını kaybetmeyen bir öğrencinin savaşacak gücü de asla bitmez. Zira bir yıl boyunca çalışmak için dirayete sahip olmalısınız. İnanılan bir hedef sizi diri tutar. Yolunuzun üzerinden tüm engelleri tek tek atlamanıza yardımcı olur.

Düzenli Bir Hayata Sahip Olmak Altın Kuraldır

Düzenli Ders Çalışmak

Eğer tıp fakültesi kazanmak istiyorsanız iki gün çalışayım, iki gün dinleneyim gibi fikirleri aklınızdan atmanız gerekmektedir. Siz çalışırken ve siz çalışmıyorken birçok rakibiniz çalışıyor olduğundan durmanız sizi bir adım geriletir ve bir kez durduktan sonra tekrar başlamak zordur. Bu yüzden her gün belli bir saatte düzenli bir şekilde çalışmak gereklidir. Bir düzen kazanmak zordur ancak bunu başardığınız başarı gelecektir. Göreceksiniz ki işleriniz rayına oturduğunda bir şeyler zor gelmemeye başlayacak. Emin adımlarla ilerlemek serseri mayın gibi hareket etmekten çok daha iyidir. Az ve öz bir şekilde başlayarak arttırabilirsiniz.

Düzenli Uyku

Çalışacağınız sınav bugüne kadar alıştığınız tüm sınavlardan farklıdır. Bilginizi, yorumlama gücünüzü ölçtüğü gibi dayanıklılığınızı da ölçen bir sınavdır. Birkaç hafta birkaç ay değil bir yıl çalışacağınız için her gün dinç olmanız gerekir. Her gün bir sonraki günü düşünerek hareket etmeniz gerekir. İşte burada uyku düzeni devreye girer. Birçok gencin yapamadığını yapıp aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanırsanız, vücudunuz bir denge kurabilirse güçlenirsiniz. Adımlarınızı kesin atabilirsiniz. Duraksamazsınız ve bu zaman zarfında içiniz rahat olur. Elinizden gelenin en iyisini yaparsınız.

Düzenli Beslenme ve Çerez Tüketme

Sınav senesinde istisnalar harici kilo alımı yaşanır. Birçok öğrenci bundan yakınır. Özellikle kız öğrencilerden bu yakınmaları çok duyabilirsiniz. Sürekli oturduğunuz için ve sürekli bir şeyler yediğiniz için bu gayet normaldir. Beslenme ile ilgili dikkat etmeniz gereken birçok şey vardır. Gece uyumadan önce ağır bir şeyler yemeniz uyumamanıza sebep olur. Kahvaltı yapmamanız veriminizin düşmesine sebep olur. Ders çalışırken bir şeyler yemek sizi aksatır. Aralarda hafif bir şeyler yemek, üç öğünü atlamamak esastır. Akşamları belli oranda çerez yemek size yatmadan önce gerekli enerjiyi sağlayacak ve vücudunuzun düzenli çalışmasına katkıda bulunacaktır.

Tıp Kazanmak İstiyorsanız Lys Odaklı Çalışmalısınız

Bu demek değildir ki, Ygs’den sonra aklı başına gelmiş bir öğrenci tıp kazanamaz. Kazanabilir ancak şüphesiz işi daha zordur. Ygs yoruma dayalı ve sizi ters köşeye yatırabilecekken Lys ne verirseniz onu alacağınız ve eğer gerçekten hakkıyla çalıştıysanız emeğinizin karşılığını alacağınız bir sınavdır. Yüzde altmış kadar sizi etkileyen bu sınava odaklanırsanız, diğerlerinden daha iyi olursanız tıp fakültesine ve hayallerinize o kadar yaklaşmış olursunuz. Bunun için yazın başından Lys’yi sağlam tutun. Ygs gözünüzü çok korkutabilir ancak Lys’yi seçerseniz son gülen siz olursunuz.

Ders Çalışırken Hangi Derse Ne Kadar Ağırlık Verilmelidir?

Tıp isteyen bir öğrenci için kötü bir haber: Her dersten sorumlu olmak. Bir ders hariç geometri… Üç geometri sorusunun bir fizik sorusuna karşılık geldiğini düşünürsek en az geometri etkiler. Ancak sanılan aksine fizik de puanınızda fazlasıyla etkilidir. En dikkat etmeniz gereken dersler biyoloji, kimya ve matematik olsa da fiziği bir kenara atmak pişmanlıktır. Hatta üç sorusu bir fizik sorusu eden geometri bile bir kenara atılamaz. Neden? Çünkü sizin ilk 15.000 e girmeniz gerekmektedir. Bu bir sıralama sınavıdır. Haliyle rakipleriniz geometri yapacaktır. Yani ne kadar puan getirdiğine bakmaksızın her derse çalışmak zorundasınız. Öncelik belirleyebilirsiniz. Ayıracağınız zamanı belirleyebilirsiniz ancak hiçbirini es geçemezsiniz.

Etrafınızdaki İnsanlarla Kendinizi Kıyaslayamazsınız

Hedef netler belirleyip onların üzerine yoğunlaşmalısınız. Herkesin hedefi farklıdır ve bir başkalarına bakıp durmak, kendinizi kıyaslama içinde tutmak sizi geriletir. En iyisi olmalıyım fikri bazen sizi dinç tutsa da kimi zaman zarar verebilir. Bu yüzden sadece kendinize odaklanıp herkesi unutmalısınız. Ne olursa olsun, ne kadar uçuk kaçık hayalleriniz olursa olsun, kimse size inansa da inanmasa da sizin bildiğiniz ve sadece onlara ulaşmak için çabaladığınız netleriniz olsun. Kendinizi bilirseniz, kendinizle yarışırsanız boşa kürek çekmekten kurtulursunuz.

Zamanla dirayetinizin kırılmasına izin vermeyin. Kendinizi kimseyle kıyaslamamanız gerektiği ne kadar doğru olsa da kendinize inancının azaldığı zamanlarda derin bir nefes etrafınıza bakın. İstediğiniz fakülteyi herkesten çok hak ettiğinizi söyleyin kendinize. Bunun için de herkesten çok çalışıyor olmanız gerekir. Evet, kolay değil. Ancak sonucu mükemmel.

Eksiklerinizi Çok İyi Bilin, Üzerine Gidin

Başarı bildiklerinizden değil bilmediklerinizden elde edilir. Tabi onları kullanmayı bilirseniz. Nasıl? Etrafınızda dönmek nasıl sizi sürekli aynı noktaya getiriyorsa bildiğiniz şeyleri çözüp durmak da aynı etkiyi gösterir. Bir adım ileri gidemezsiniz. Ama cesur olup bilmediklerinizin üzerine giderseniz, bir kez, iki kez, üç kez ne kadar olursa olsun işte o zaman başarı gelecektir. Bu sizi diğer öğrencilerden farklı kılar, çünkü gerçekten güç ve cesaret gerektirir. Farklı olun ve kendinizi kandırmayın. Unutmayın her başarılı insanın diğer insanlardan farkı vardır.

Motivasyon Noktası Bulun ve Onu Kaybetmeyin

Tıp isteyen bir öğrencinin ne kadar çok çalışması gerektiğini herkes biliyor. Çok çalışmak için neler yapılabileceği, çok çalışmanın düzenle mümkün olacağı yukarıda anlatıldı. Bir sene çalışmak günümüz standartlarında bir öğrenci için hiç kolay değildir. Bir hedefi olan öğrenci yılmak nedir bilmeyen bir öğrenci olduğundan bir sene çalışmak ancak ona zor gelmez. Çünkü o bu zorlu yolu başarılarına gidecek bir anahtar olarak görür. Zamanı geldiğinde ödülünü alacaktır. Sımsıkı tutunduğu bir hayali vardır ve bunu kimse ondan alamaz. Bu yüzden diğerlerinden güçlüdür ve onlardan iyidir. Bir motivasyon noktanız olsun. Birinin sözlerini tersine çevirmek isteyebilirsiniz. Gitmek istediğiniz üniversitede beyaz önlük giyme töreninizi hayal edebilirsiniz. Ne olmak istediğinizi ve kim olmak istediğinizi gerçek bulduğunuzda motivasyonunuz eksilmeyecektir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

98 yorum

 1. Merhaba, içerik çok güzel hazırlanmış fakat bir sorum olacak. Yazar acaba hangi Tıp fakültesinde okuyor?

  • Bu zamana kadar tıp fakültesi kazanan öğrencilerimizin çalışmaları doğrultusunda hazırlanmış bir yazıdır.

 2. Meslek lisesi öğrencileri tippı kazanabilir mi hiç
  meslek lisesinden tippı kazanmış kişiler var mı

  • Tabi ki var Nur.
   Farkındayım, ders programınız nedeni ile işiniz çok kolay değil ama yine de düzenli bir şekilde çalışarak pek çok meslek liseli de tıp kazanabiliyor.

 3. Merhabalar hocam.
  Elinize sağlık, çok güzel bir site hazırlamışsınız.
  Ben Ygs2’de 30k’dayım.
  Sizce tıp kazanabilir miyim?

 4. bu sene 85 bindeyim ve tıp olmayacak büyük ihtimalle mezuna kalmak cidden mantıklı bişey mi yani tereddütteyim

  • Sevgili kikiko;
   Kişinin istediği mesleği yapması gerçekten çok önemli.
   Eğer, tıp istediğinden eminsen 1 değil 2 sene bile kalınır.
   Ancak bu süreci tabi ki boşa harcama.
   Sanki bu sene girecekmiş gibi çalış.

 5. Merhaba öncelikle ben bu yıl lise bire basliyacagim puanim 437 Anadolu lisesine gitmek istiyorum benim en büyük hayalim tıp fakültesi ni okumak ve bu konuda kararliyim fakat tüm derslerim iyi matematiğim kötü özel öğretmen tutup 5. Sınıftan itibaren öğrendiğimiz bütün konuları tekrar edip lisede zorlanmamak istiyorum siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ve sizce tip fakültesine gidebilir miyim?

 6. Hocam ben bu sene 11. Sınıfa geçiyorum.Sayısal bölümü seçtim ve Tıp fakültesi kazanmak istiyorum.Bu yaz nasıl çalışmalıyım.Neler yapmalıyım.Bana bilgi verir misiniz?

 7. Hocam;
  Peki sadece sayısal derslere mi bakmalıyım?
  Bir sorum daha var.Sizce günde kaç saat çalışmalıyım?Kaç saat yeterli olur?

  • Berat; yanında Türkçe de çalışabilirsin.
   Bolca paragraf sorusu çözersen çok faydaasını görürsün.
   Sadece Türkçe için değil, diğer derslerde de soruları okuyup anlama süren azalır. Bu da çok büyük bir avantaj olur.

 8. 12 olacağım ve ne zaman çalışmaya başlamalıyım kendimi hazır hissedip hissetmediğimi bile çözemiyorum bu sene o kadar yoruldum ki kesinlikle bir dinlenme istiyorum ama bir yanım da dinlenmekten hoşnut değil çalışmam gerektiğini düşünüyor. yola nasıl çıkacağım bilmiyorum gerçekten. hangi dersle, ygs konularıyla mı lys ile mi gerçekten kafam çok karışık ve bu düşünceler aklımdayken dinlenmem verimli geçmiyor zinde başlayamamaktan korkuyorum.

  • Sevgili YY;
   Ağustos ayına kadar dinlenmeni öneririm.
   Yazın başlayan pek çok öğrenci sene içerisinde yoruluyor ve çalışmasının verimi ciddi anlamda azalıyor.
   Bu nedenle bir dinlenme izni vermek şart.
   Önemli olan ise bu sırada kafanı boşaltman.

   Çalışmaya başlarken Ygs ve Lys’yi aynı anda götürmenizi öneriyorum.

 9. Merhaba,
  Ben bu sene 11.sınıfa geçtim ege üni. tıp fakültesini kazanmayı çook istiyorum fakat okuldaki derslerim tıp kazanacak kadar mükemmel değil. Nasıl çalışmalıyım?

  • Merhaba,
   Ben bu sene 11.sınıfa geçtim ege üni. tıp fakültesini kazanmayı çook istiyorum fakat okuldaki derslerim tıp kazanacak kadar mükemmel değil. Nasıl çalışmalıyım?

 10. İyi günler. Sayısal öğrencisiyim ve liseden mezun olalı 5 sene oluyor. Her sene sınava giriyorum ama maalesef puanlarım 230 d240 gibi düşük geliyor. Ve bende tercih yapmıyorum. Nasıl ders çalışacağımı bilemiyorum. Kendime düzenli bi program yapamıyorum. Düzenli ders çalışamıyorum. Ve bi konuya çalıştıktan sonra sorulara çözemeyince moralim bozuluyo ve ders çalışmaktan soğuyorum ders çalışmayı bırakıyorum. Özellikle geometri ve fizikte çok sıkıntı çekiyorum. Konuyu bu sefer anladım diyorum oldu diyorum ama soruları çözmeye gelince 15 soruda 3 soru çözebiliyorum. Yapamıyorum. Ve biyolojide de okuyorum anladım diyorum ama sorulara gelince aynı şeyi yaşıyorum ve çalıştığım konuları çok çabuk unutuyorum özellikle biyolojide. Mesela biyolojide bi konuya çalışıyorum test çözüyorum ama 2 3 gün sonra o konu çıkınca karşıma pek bişey hatırlamıyorum. Nasıl ders çalışacağımı da bilemiyorum. Ben diş hekimliği istiyorum. Ama anlattığım gibi anladım deyip soruları çözememe ve konuyu çabuk unutma gibi bi problemim var. O yüzden ne yapacağımı bilemiyorum. Mezun olalı 5 sene oluyor ve artık düzenli çalışıp konuları anlayıp unutmayıp istediğim bölümü kazanmak istiyorum. Ne yapmalıyım ? Nasıl ders çalışmalıyım. Nasıl bi ders programı hazırlamalıyım. Lütfen yardımcı olun. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhabalar Yağmur.
   Öncelikle anlaşılıyor ki aslında sorun dediğin gibi ders çalışmayı bilmemende.
   1- Sayısal derslerde kesinlikle konuyu çalıştım oldu bitti gibi bir şey söz konusu değildir. Konu çalışmak, hafiften konuya aşina olmayı sağlar. Asıl konu bolca soru çözerek öğrenilir. Soru çözümü için çözümlü kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Soru bankalarının çözümlü olanları gibi çözümlü pek çok video da mevcut.
   2- Ders çalışma programı olmazsa olmaz. Bunun için ders çalışma programımıza ya da nasıl program hazırlanır yazımıza göz atabilirsin.
   3- Biyoloji de yine bolca soru çözüp hatalarını görerek öğreneceksin.
   4- Konuyu okudum. Tamam oldu bitti öğrendi gibi bir şey söz konusu değil. Yapabilen varsa da çok nadirdir. Ders çalışırken not çıkarmak ve daha sonra bu notlar üzerinden çalışmak çok etkili.

   Başarılar diliyorum 🙂

 11. Hocam ben hemşirelik bölümü okuyorum ama tıp okumak hep hayalimdi dershaneye gitmeden hazırlanabilir miyim tekrar sınava girmeyi düşünüyorum

  • Hazırlanılır tabi ki Gizem.
   Dershaneye gitmeden tıp kazanan pek çok kişi var.
   Önemli olan düzenli olarak çalışabilmek.
   Okulun ile beraber mi götürmeyi düşünüyorsun bilmiyorum ama bu durumda büyük bir çaba harcaman gerektiği de kesin.

 12. Merhabalar Hocam;
  Ben 11.sınıfa geçtim ve bu yaz ygs mat.çözmeye başladım.Fakat soruları ve konuları hızlı çözemiyorum.Diğer derslere zaman ayıramıyorum.Sizce bu yaz ne yapmalıyım.Tıp fakültesi kazanmak istiyorum.Bana bilgi verir misiniz?Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Sevgili Berat;
   Soruları çözdükçe hızın da artacak.
   İlk etapta yavaş olman çok normal.
   Hızını arttırmak için çalışmalarını verimsizleştirmeye hiç gerek yok.

 13. Merhaba hocam. Öncelikle hazırladığınız yazı insana çok motive edici geliyor. Kendime güvenim arttı. Ben 10. sınıfa geçtim. Fen lisesinde okuyorum. Hedefim tıp fakültesine gitmek. Bunun için önereceğiniz çalışma programı var mı? Çünkü düzenli çalışmakta zorlanıyorum da…

  • En önemlisi o güven Ela 🙂
   Kendine inandıktan ve düzenli çalıştıktan sonra olmayacak bir şey yok.
   Sitemizde yer alan Ygs sayısal ders çalışma programını uygulayabilirsin.
   Hem 9 hem de 10. sınıfa yönelik olur.

 14. Hocam ben hacettepe üniversitesi 2.sınıf öğrencisiyim biyoloji bölümünde. Ama farkettim ki tıp fakültesi kazanmak içimde kalmış. Bu sene tekrar hazırlanmak istiyorum ama okul derslerinin ağırlığıyla nasıl yapacağım?

  • Sevgili Derin;
   Okul ile beraber götürmenin kolay olmadığı kesin.
   Kendini zorlaman gerekmekte.
   Ancak şöyle de bir durum var.
   1. sınıf dersleri Ygs Lys derslerine yönelikti.
   Eğer 1. sınıf derslerin iyiyse konulardan çok da kopmamışsın demektir.
   Aynı zamanda malum biyolojinin MF3 puan türü için etkisi çok.
   Bu avantajlarını kullanarak, okul ile beraber götürme dezavantajını yok ederek başarılı olabilirsin.

 15. Merhaba hocam
  Üniversite 1.sinif bilgisayar bölümü okuyordum, sevemediğim için bıraktım.Hayalimde tıp var, sınava 7 ay kaldı ne yapmam gerek? Nasıl bir yöntem uygulamalıyım

 16. BEN 9. SINIFI BİTİRDİM ÇALIŞMAYA BAŞLAYALI 3 GÜN OLDU MATEMATIK GİBİ RASYONEL SAYILARDAYIM FİZİK FİZİK BILIMINE GİRS BITTI BİYOLOJI ILK KONULAR TURKCE DAHA GUNU GELMEDI KIMYA SEMBOLIK DILI BITTI TURKCEYE DE BASLAMADIM DAHA AMA PARAGRAF SORUSU COZUYORUM SUANLIK DERS PROGRAMI AYARLAMAK ISTIYORUM ZATEN VAR AMA PEK SEVEMEDİM HANGİ KONUDAN DEVAM EDICEM BILMIYORUM KAFAM KARISIK BIRAZ YGS LYS YERINE BEN 9. SINIFI GENEL TEKRAR EDIP SORU COZSEM OLMAZ MI

 17. Merhaba,
  Ben sosyoloji ikinci sınıf öğrencisiyim doktor ya da öğretmen olmak en büyük hayalimdi bu yıl sinava tekrar girmeyi düşünüyorum.Fakat tıp kazanmamin hayal olduğunu söylüyorlar lisede sayısaldan mezun oldum sizce nasıl calismam gerekiyor?

  • Esma;
   Hayaller gerçekleşmeyecek diye bir şey yok.
   Ancak elbette ki iş sende bitiyor.
   Düzenli çalışabilecek misin?
   Hem okul hem Ygs Lys hazırlık sürecine zaman ayırabilir misin?
   Arkadaşların gezip eğlenirken sen ders çalışabilecek misin?

   Hiçbirisi kolay şeyler değil ama istedikten sonra olmayacak diye bir şey de yok.
   Okul, yalnızca 4 sene sürerken yapacağın meslek hayatın boyunca mutlu olmanın sırrı.

 18. Öncelikler merhaba ben 1.sınıf genetik mühendisliği okuyorum fakat tıp kazanmak istiyorum girdiğim sene 160 bin sıralamam vardı mf3 de ama o sene lysye hiç çalışmadım diyebiliriz sizce şansım var mıdır?

  • Tabi ki vardır Muhammed.
   Düzenli bir çalışma ile olmayacak bir durum yok.
   Yerleştirilmenin üzerinden 2 yıl da geçtiğinden okul puanın kırılmayacaktır.
   Bu nedenle eğer gerçekten inanıyor ve kendine güveniyorsan halledebilirsin.

 19. Merhaba hocam iyi gunler ben11. sinifa gectim ve benim icin tip cook ayri bir yerde kazanmayi cok istiyorum sayisal sectim ve su anda biyoliji9. sinif calistim bitti matematikte calisiyorum ama sanki az geliyor olmuyacakmis gibi sizce fizik falanda calisiyimi siz ne dersiniz hocam sizin dusunceniz çik önemli

  • Sevgili Yosun;
   Tıp kazanmak istiyorum diyorsan çalışmayacağın hiç bir ders olmamalı.
   Bu yaz 9. ve 10. sınıf konularını tamamen halledersen işin çok kolaylaşır.

 20. Hacam ben 12.sınıf olacağım Ders çalışmak istiyorum çalışmadığımda çok üzülüyorum ama bir türlü ders tempomu tutturamıyorum çalışmıyorum hocam benim ders çalışma isteğinin gelmemesi gibi bir problem bu çalışmayla istediğim yere ulaşamam çalışmam gerekiyor ama nasıl olucak bilmiyorum hep yarınlara kalıyor

  • Sevgili Ada;
   Bu durum için hedeflerini ortaya bir dök derim.
   Gerekirse odanın her yerine as.
   Bu hedefine ulaşmak için ise; ne yazık ki çalışmaktan başka şansın yok.
   Senin motivasyonun hedeflerin olacak.

 21. Merhaba,
  Ben 2010 meslek lisesi mezunuyum. Ara vermeden üniversiteye başladım. ama 2. Sınıfın son dönemi okulu bıraktım. Fakat kaydım hala var. Devam etmeyi düşünüyorum bu sene ama aynı zamanda da sınavlara çalışmayı istiyorum. Açıkçası tıp kazanabilirmiyim bilmiyorum. Çünkü ders kitabı açmayalı 4 buçuk 5 sene oluyo. Sınavlara kadar düzenli çalışsam kazanabilirmiyim? Ders programı nasıl hazırlayabilirim? Çalışmam gereken kaynaklar Ve ders siteleri hakkında bilgi verebilirmisiniz? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Sevgili Büşra;
   Öncelikle istediğin sürece olmayacak bir şey yok.
   Kazanıp kazanamamanı belirleyecek en önemli etken istemen ve isteğine ulaşmak için yeterli çabayı göstermen.

   Sitemizdeki örnek ders programlarına göz atabilirsin. Ayrıca nasıl ders programı hazırlanır başlıklı içeriğimiz de bulunuyor.
   Kaynak önerileri kısmında da kullanılabilecek konu anlatımlı kitaplar, soru bankaları, siteler ve videolara yer verdik.
   Ekstra olarak takıldığın bir kısım olursa yine sorabilirsin.

 22. Merhaba öncellikle uzun bir süredir kendime hedef koymakta olduğum meslek için ne kadar çok çalışmam gerektiğinin farkındayım ama yeterli olup olmama konusunda bi fikrim yok fakat çevremdeki çoğu kişide bu alan için bana destek oluyor özellikle matematik öğretmenim 9. Sınıfı yeni bitirdim çalışmaya başlayacağım biyolojim orta matematik ve kimyam gayet iyi durumda ama nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum ne yapmalıyım

  • Bahar;
   Şu an için yapabileceğin en iyi şey 9. sınıf konularında eksiğinin kalmaması.
   Sene içinde görmüş olduğun konuların bol bol tekrarını yapıp soru çözmelisin.

 23. Merhaba

  Bu yaziyi samimiyetle yazdigimi bilmenizi isterim. Ben 32 yasindayim ve Tip fakultesini kazanmak istiyorum. Cok ugrasmam gerektigini biliyorum ama insanin isterse yapamayacagi sey yoktur, buna herzaman inandim. Sormak istedigim sey su. Bu sorunun cevabi benim icin cok onemli. hali hazirda calisiyorum ve eylul ayinda sadece sinava hazirlanmak icin calistigim isten ayrilacagim ve kendime bir calisma plani olusturacagim. diploma notum dusu old

 24. Merhaba

  Bu yaziyi samimiyetle yazdigimi bilmenizi isterim. Ben 32 yasindayim ve Tip fakultesini kazanmak istiyorum. Cok ugrasmam gerektigini biliyorum ama insanin isterse yapamayacagi sey yoktur, buna herzaman inandim. Sormak istedigim sey su. Bu sorunun cevabi benim icin cok onemli. hali hazirda calisiyorum ve eylul ayinda sadece sinava hazirlanmak icin calistigim isten ayrilip sıkı bir sekilde sinava hazirlanacagim. diploma notum dusuk oldugu icin sadece 30 puan alabilecegim ama en dusuk tip 460 puandan baslagi icin ygs de full e yakin ve lys dede max 5 hatali soru yapma gibi bir hakkim var. Tm mezunuyum bu arada. sizce tarih cografya yada felsefe calismalimiyim? ygs de turkce cozmem ve sosyal cozmem lys yi etkilermi. yani sosyal cozmesemde ygs de olurmu. ve lys de sadece mat geo fiz kimy biyol olarakmi agirlik vermem gerekecek. yani ygs disinda lys de turkce net yapmasamda olurmu. sanirim ne demek istedigimi anlatabildim 🙂 bana ygs ve lys de hangi dersleri calismam gerektigini kisaca anlatabilir misiniz rica etsem. bu arada ben kendime inaniyorum. yapabilecegimi biliyorum. cunku bu bir istekten ziyade benim hedefim. sizcede iyi netleri olan ama diploma notu dusuk olan biri tip kazabilir mi? simdiden cok ama cok tesekkur ederim cevabiniz icin

  • Senem hanım;
   Öncelikle, lise yıllarının üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra çalışma konusunda daha fazla istek oluştuğunu düşünüyorum.
   O nedenle de yaşınızı bir dezavantaj olarak görmeyin.
   Düzenli çalışma ve gerekli istekle olacağına inanıyorum.

   Tarih, coğrafya ve felsefe soruları Lys puanınızı etkiler. Siz, MF-3 ile tercih yapacaksınız.
   Bu derslerin MF-3 puanı üzerinde etkisi azdır.
   Ancak tıp puanları ve okul puanınızı da göz önünde bulundurunca çalışmanızın ve iyi bir net çıkarmanızın önemli olduğunu düşünüyorum.

 25. Hocam benim fen derslerim iyi temelim var ama geometrim hic yok matematikte de netlerim az dis fakultesini istiyorum ve bu benim ucuncu yilim olacak agustosta dersaneye basliycam. Ama cevremdekiler olmaz zor diyolar sizce iyi bi calismayla kazanabilirmiyim basarabilir miyim?

  • Berin;
   Henüz önüne 1 yıl gibi büyük bir zaman dilimi var.
   Olmaz diyenlere kulaklarını tıka ve ciddi bir şekilde çalışmaya başlayarak hedefine doğru emin adımlarla ilerle.

 26. Hocam merhabalar…
  Ben bu sene lys ye çok asılmadım…
  Pişmanım ve sonuçlar çıkınca anladım ki tek ama TEK istediğim iş bu…
  Bir sene daha hazırlanmak istiyorum ama ailem karşı öğretmen akademisine gitmemde ısrarcılar… Onlara ne kadar bu meslekte mutlu olmayacağım desen de dinlemiyorlar… Sınava girecem… Kazanırım muhtemel… Ama akademide okurken aynı zamanda sınava gizlice tekrar hazırlanmayı düşünüyorum çünkü ben 3 yaşımdan beridir bunun hayalini kuruyorum … sizce hem akademiye çalışıp hem de bu sınava çalışırsam tıp ı kazanabilir miyim? Akademiyi ikinci planda tutuyorum tabii… Yardımcı olursanız sevinirim… Teşekkürler…

 27. Hocam ben hemşirelik 1. sınıf okuyorum tıp için tekrar sınava girmeyi düşünüyorum okulla beraber devam etmek engel mi başarabilir mıyım günlük kaç konu bitirmek ve soru çözmek
  gerekli. Bilgileriniz için teşekkürler

 28. Ben diş hekimi olmakla tıp okumanın arasında çok gidip geliyorum bana yardımcı olur musunuz rica etsem

  • Furya;
   Bu aşamada en önemlisi senin hangi mesleği yaparken daha mutlu olacağın.
   Bu meslekleri yapan kişilerle konuşman, hatta gidip çalışma ortamlarında zaman geçirmen karar vermeni kolaylaştırır.

 29. İyi günler. Açık konuşmak gerekirse bu yorumda size biraz içimi dökmek istiyorum. Ben bu sene 11.sınıfa geçiyorum ve 9.sınıfı 73, 10.sınıfı 78 ortalamayla bitirdim. TEOG puanım 478 di ve İstanbul da hatrı geçer bir okulda okuyordum. Ancak 10.sınıfın son haftası bu okulda yapamadığımı anladım ve nakil dönemi kapanmadan puanımın yettiği bir fen lisesi ne naklimi aldım. Orada yatılı okuyacağım ve okulun programında zaten ortak ders çalışma etütleriyle beraber akşam 22.30 a kadar ders var. Sabah 09.00 dan itibaren. Bunun benim TIP kazanmamda önemli bir etken olacağını düşünüyorum. Ama 9-10.sınıf ortalamalarımın düşük gelmesi sebebiyle içimde bir burukluk bir korku var. Artık aklımdan acaba kazanamayacak mıyım ? Sorusunu çıkartamıyorum. Sosyal medya ders çalışmam önünde bir engeldi bunu anladım ve bugün İnstagram hesabımı geçici olarak dondurdum. Yani üniversiye geçene kadar. TIP ı kazanmayı özellikle Cerrahpaşa da okumayı her şeyden çok istiyorum. Ancak ders çalışamıyorum. Sıkılıyorum veya bir şeyler hep araya giriyor. Acaba bu sorunun cevabını doğru mu yaptım diye baktığım cevap anahtarında gözüm istemeden alttaki sorulara da kayıyor ve 1 soruyu merak ettiğim için 3 sorum çöp oluyor. Bu durumlar beni çok üzüyor. Ben TIP kazanmayı her şeyden çok istiyorum ama nefsim buna engel oluyor. Çıkmazdayım…

  • Umut;
   Öncelikle seviyene bakınca tıp fakültesinin senin için çok da uzak olmadığını söylemek mümkün.
   Yeter ki düzenli çalışmaya başla.
   Eğer cevap anahtarına bakmanın önüne geçemiyorsan o bölümlerin üzerini kapatabilirsin. En kötü ihtimalle fotoğrafını al, sonra üzerini çiz gitsin. Her şeye bir çözüm var.
   Düzenli çalışmanın en büyük püf noktası hayallerini unutmamak.
   Çalışmak istemedikçe doktor olduğun günü hayal et ve kendini zorla.
   Göreceksin ki bir süre sonra çalışmaya alışacaksın.

 30. Merhaba. Ben bu yıl 12 ye geçeceğim. 11 de TM idim. Ve fark ettim ki tıp istiyorum. Fakar hayatım boyunca da alan seçerken de cesaret edememişim. Sizce ne yapmalıyım? Devam mı etmeliyim yoksa bu yıl MF ye geçip ordan devam edip diğer senede mezuna kalıp 2 yıl mı uğraşmalıyım? Yanıtınız benim için oldukça önemli. Sağlıcakla kalın..

  • Sevgili Feyza;
   Bu konuda kararı tamamen kendin vermelisin.
   Ancak eğer benim fikrimi soruyorsan; kesinlikle istemiş olduğun mesleği yapmak için elinden geleni sonuna kadar yapmalısın.

 31. Ben bu yıl 11.ci sınıfa gecicem ve çok hirslandim önümde koca 2 yıl var ve bu 2 yılı çok güzel değerlendirip tıp okumak istiyorum ama nasıl çalışacağımi nerden basliyacagimi bilmiyorum

 32. Mrb ben doktr olmak istiyorum ama gerçten olmak istiyorum sürekli haylerimde beyaz önlükle insanlara yardim ettiğimi düsunuyorum ama gerçk dunyaya donunce bi kuşku sariyor içimi ben 10.sınıfa kadar okudum ve hep ortamalarim 60 oldu matamatikte iyi değilim(matamatiği seviyorum ama soru çözmeye başliyinca çok mutlu oluyorum) fen konularinda da unutkanim ve açik ögretimden okuyorum sirf açiktan okuduğum için doktor olamiyacağimi söylüyorlar ama ben kendime inaniyorum derslerime çaliştiğim zmn iyi not alabiliyorum ezberimde iyi nerden başliyacağimi biliyrum ama lütfen bana doğruyu söyleyin doktor olabilirmiyim durum böyleyken

  • Sevgili Sevda;
   Elbette ki yapabilirsin ama bunun için zaman kaybetmemen şart.
   Ayrıca diğer derslerinin durumu nasıl bilmiyorum ama not ortalaması özellikle tıp fakültesi için çok önemli.

   • Ortalamam 60 ve 70 arasinda zmn kaybetmedn çlişiyorum ve en kücük konuda bile üzerinde durabiliyorum ama ya kazanmiyacaksamda boşuna çabalamak istemiyorum

    • Sevda;
     Sınava girmeden bunu bilme şansın ne yazık ki hiçbir zaman olmayacak.
     O nedenle yapabileceğin sadece elinden gelenin en iyisini yapmak.

 33. Ben lise son sınıf öğrencisiyim.Her şeyden önce kendim için tıp kazanmak istiyorum. Eğer disiplinli ve düzenli çalışıp kendime güvenirsem yapabileceğime inanıyorum.Tek korkum bu kadar çok çalışıp hayalime ulaşamamak. Sınavda yapacağım bir anlık stresle hayalimi mahvetmek. Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Lütfen bana yardım edin…

  • Sevgili Şevval;
   Ben, stres konusunda endişeli olan öğrencilerime sene içerisinde bir psikolojik danışmanla hareket etmelerini öneriyorum.
   Stres kontrolü sınav senesinde çok fazla önemli.

 34. Hocam merhaba. Ben sosyal öğrencisiyim ve bu sene 12ye geçiyorum . Derslerim çok çok iyi değil malesef ve sayisalim iyi değil ne yapmam gerekir çevremdekiler yapamazsın diyorlar hep ama ben çok istiyorum tıp kazanmak

  • Sevgili Ahsen;
   Eğer sayısal temelin yok ise; işinin kolay olmadığı bir gerçek ama ben bunu istiyorum diyorsan tüm enerjinle odaklanabilir ve en elinden gelenin en iyisini yapabilirsin.
   Her şey sen de biter.

 35. Merhaba. Ben bu yıl mezun oldum ve 90 bindeyim ve bu yüzden tercih yapmak istemiyorum çünkü hayatımdaki tek hayalim doktor olmak sizce bu sene sıralamamı 15binlere çekip hayalimi gerçekleştirebilir miyim

  • Tabi ki Dilvin.
   90k, 2. senede rahatlıkla tıp fakültesini kazanabilecek kadar temelin olduğunu gösteriyor.
   Önemli olan mezunum rahatlığına ya da stresine kapılmayarak düzenli bir şekilde çalışman.

 36. Hocam merhabalar, ben bu sene 11. Sınıfa geçtim. Önümde 2 yılım var ve üniversiteye hazırlanmak için cok guzel bir zaman bence. Tıp fakültesini kazanmayı cok istiyorum ve çalışmaya nasıl başlayacağımi bilmiyorum. Ve eksik olduğum, görmediğim konular da mevcut. Sizce şimdiden dershane gerekli midir? Eksiklerim adina. Bu arada Kıbrıs da yaşıyorum.

 37. Merhaba
  Ben 10. SınıFa geçtim gittiğim lisede çok yüksek puanlı bir lise değil ve tıpı çok istiyorum bu yaz ders calismaya bile başladım ama nelere calıscagımı tam bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz.

 38. Merhaba, ben bu sene 10. Sınıfa geçtim. Orta okulda matematik hocam hep benim matematik zekamın çok gelişmiş olduğunu söyler ve bana 8. Sınıftayken 11. Sınıf matematik soruları sorardı. Liseye geçtim ve şuan sağlık meslek lisesinde okuyorum. Hedefim tıp fakültesine gitmek. Bu sene ki matematik hocam da bende ki matematik zekasından bahsetti. Aynı şekilde fizik ve kimya hocam da ailem ile özel olarak konuştu. Ama şöyle bir sorun var ki ben test çözemiyorum. Hoca tahtaya soru yazarsa ilk saniyesinde hemen yapıyorum ama önümde test kitabı olunca yapamıyorum. Lütfen yardım edin. Ne yapmam gerekiyor?

  • Melisa;
   Soru çöze çöze bu sorunu aşacaksın.
   Muhtemelen konsantre sorunun var.
   O da zaman içerisinde düzene girecektir.

 39. Merhaba ben bu sene mezun oldum ve sınava girdim ama başaramadım aslinda bir hedefim yoktu onun icin basaramadim ama simdi var doktor olacam ama dersleri iyi olduğu halde matematikte sikinti yasiyorum sizce ne yapmaliyim

 40. Merhaba hocam ben meslek lisesi öğrencisi 12. Sınıfım mimarlık bölümündeyim ama tıp fakültesi istiyorum. Temelim yok ve nasıl çalışacağımı bilmiyorum. Nasıl bir çalışma programı hazırlayabilirim lütfen bana yardımcı olun 😔😔

  • Sevgili Sakine;
   Sitemizde örnek çalışma programı bulunuyor.
   Buna göz atabilirsin.
   Başarılar diliyoruz.

 41. Ben 7. Sınıfa geçtim ve doktor olmak istiyorum bu yaş ta calismaya başlarsa ne ağırlık çalışmalıyız ne yapmalıyım hangi kitapları okumaliyim yardım ederseniz sevibirim

  • Sevgili Hanife;
   Bu dönemde yapacağın şey bolca kitap okumak.
   Kitap okumanın faydasını her zaman görürsün.
   Okuduklarını rahatlıkla anlamak hem sayısal hem de sözel derslerde sana büyük avantaj katar.
   Bunun yanı sıra okul derslerinde eksikler olmamasını ve

 42. Merhaba
  ben lise 2 te gidiyorum 9. sınıfı açık okudum ondan öncede 8. sınıfta şırnakta oturduğumuz

 43. Merhaba ben bu yıl 10. Sınıfa geçtim ve ben tıp fakültesini gerçekten çok kazanmak istiyorum ancak nasıl çalışıcam ne yapcam bilmiyorum öyle çok zeki bir öğrenci de değilim ama sizce çalışmaya başlayayım mı ?

 44. Hocam ben 11.Sinifa gectim özel bir liseye gidiyorum adam akıllı bir temelin yok ama istersem gerçekten herseyu halledebilecegime inanıyorum yok fakultesine görüp doktor olmak istiyorum şimdilik ygs konuştu bitirdim geri kalanlar bu 2 sene içerisinde bitermi yani yetiştirip gelecegin doktoru olabilirmiyim

 45. Hatta o kadar gaza geldim ki instagramdan kendine ders calisma blog bile açtım oradaki herkes yetisir korkma diyor ama gene bir terginlik var icimde (dr_adayi_)

 46. ben 11.sınıf öğrencisiyim bölüm olarak tm seçtim ama tıp istiyyorum 9.sınıf nerdeyse hiç yok 10. sınıf biraz daha iyi tıp istiyorum sizce kazanırmıyım ve ne yapmalıyım

 47. Ben de doktor olmak istiyorum ama doktorların belli bir çalışma saati yok ve temelim sağlam değil 1 seneye tüm konuları yetiştirebilir miyim ? ( Matematik ve kimyayla pek aram yok )
  Yapacağıma inanıyorum ama korkuyorum. Kazanamamaktan ve kazansam bile 6 sene okuyup pişman olmaktan. Ne yapmalıyım ?

 48. Merhabalar hocam, ben bu sene 11. Sınıfa geçtim. Ezberim iyi ama ne kadar çalışırsam çalışayım hedefimi elimde edemiyorum. Matematik ve kimyada zayıflığım var ve nasıl çalışacağımı bilemiyorum yardımcı olur musunuz?

  • Buket;
   Kimya da matematik de mantığını çözerek ardından soru çözmeye başlaman gereken dersler.
   Ezbere kaçarsan işin çok zor olur.

 49. Selam ben bu yıl hayirlisiyla 9.sinifa geçtim ve tip kazanmak istiyorum ve bunun icin simdiden gunde 240 soru cozsem yeterli mi bana yardim edebilirmisiniz gunde kac soru cozecegim hakkinda

  • Günlük soru sayısından daha önemli olan soruları çözme verimindir Ardil.
   Çok takılma sayılara şu an için.
   Konuların tam olsun. Eksiğin olmasın ve çözebildiğin kadar soru çöz.

 50. Ben açıktan okuyorum lise10sınıfa geçtim benim en büyük hayalim doktorolmak matçok kötü nasılçalışmam lazım benbide evden calastiğimiçin korkuyorumyapamam diyebana yardımcıolu

 51. Merhaba ben üniversite de genetik okuyorum üçüncü sınıfım hayalim hep tıp dı ama özel sebepten başladım bu bölüme bu sene tekrar tıp için hazırlanmak istiyorum kimya biyoloji matematik derslerim iyi Türkçe ve tarih de iyi (ygs için) ama fizik dersinde sıfırım tavsiye edebileceğiniz ne var lütfen yardımcı olum çok sevinirim 🙏

  • Sevgili Glsima;
   Fizik için Simetri ile başlayabilirsin. Konuları çalışırsın. Arkasından final ve sonra palme çözülebilir.
   Şimdiden başarılar diliyorum 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Buradan Arama Yapabilirsiniz..
Sizce de Bir Beğeniyi Hak Etmiyor Muyuz?
Ygs Lys Puan Hesaplama Aracımız

Sponsorlu Bağlantılar