Çoğu çocuğun aklından ve hayallerinden geçmiş olan doktorluk, on sekiz yaşına gelindiğinde kazanması zor bir tıp fakültesiyle unutulur. Türkiye de ilk 15.000 için kontenjan bulunduran devlet okullarını kazanmak için dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır aslında.

Tıp Fakültesi Kazanacağınıza İnanmak

Çalışmaktan da ötede bir şey varsa bu: tıp fakültesi kazanacağınıza inanmaktır. Aylarca çalışan birçok öğrenci sınav anında panik hali ve stresle yapabileceğinin çok daha azını yapar. En kötüsü hayallerine veda etmek zorunda kalır. Oysa aylarca çalıştıktan sonra ‘Ben bunu hak ettim, o tıp fakültesini benden fazla hak eden yok, o sınavdan istediğimi alacağım’ demek gerekir. Hiçbir zaman kendine ve hedefine inancını kaybetmeyen bir öğrencinin savaşacak gücü de asla bitmez. Zira bir yıl boyunca çalışmak için dirayete sahip olmalısınız. İnanılan bir hedef sizi diri tutar. Yolunuzun üzerinden tüm engelleri tek tek atlamanıza yardımcı olur.

Düzenli Bir Hayata Sahip Olmak Altın Kuraldır

Düzenli Ders Çalışmak

Eğer tıp fakültesi kazanmak istiyorsanız iki gün çalışayım, iki gün dinleneyim gibi fikirleri aklınızdan atmanız gerekmektedir. Siz çalışırken ve siz çalışmıyorken birçok rakibiniz çalışıyor olduğundan durmanız sizi bir adım geriletir ve bir kez durduktan sonra tekrar başlamak zordur. Bu yüzden her gün belli bir saatte düzenli bir şekilde çalışmak gereklidir. Bir düzen kazanmak zordur ancak bunu başardığınız başarı gelecektir. Göreceksiniz ki işleriniz rayına oturduğunda bir şeyler zor gelmemeye başlayacak. Emin adımlarla ilerlemek serseri mayın gibi hareket etmekten çok daha iyidir. Az ve öz bir şekilde başlayarak arttırabilirsiniz.

Düzenli Uyku

Çalışacağınız sınav bugüne kadar alıştığınız tüm sınavlardan farklıdır. Bilginizi, yorumlama gücünüzü ölçtüğü gibi dayanıklılığınızı da ölçen bir sınavdır. Birkaç hafta birkaç ay değil bir yıl çalışacağınız için her gün dinç olmanız gerekir. Her gün bir sonraki günü düşünerek hareket etmeniz gerekir. İşte burada uyku düzeni devreye girer. Birçok gencin yapamadığını yapıp aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanırsanız, vücudunuz bir denge kurabilirse güçlenirsiniz. Adımlarınızı kesin atabilirsiniz. Duraksamazsınız ve bu zaman zarfında içiniz rahat olur. Elinizden gelenin en iyisini yaparsınız.

Düzenli Beslenme ve Çerez Tüketme

Sınav senesinde istisnalar harici kilo alımı yaşanır. Birçok öğrenci bundan yakınır. Özellikle kız öğrencilerden bu yakınmaları çok duyabilirsiniz. Sürekli oturduğunuz için ve sürekli bir şeyler yediğiniz için bu gayet normaldir. Beslenme ile ilgili dikkat etmeniz gereken birçok şey vardır. Gece uyumadan önce ağır bir şeyler yemeniz uyumamanıza sebep olur. Kahvaltı yapmamanız veriminizin düşmesine sebep olur. Ders çalışırken bir şeyler yemek sizi aksatır. Aralarda hafif bir şeyler yemek, üç öğünü atlamamak esastır. Akşamları belli oranda çerez yemek size yatmadan önce gerekli enerjiyi sağlayacak ve vücudunuzun düzenli çalışmasına katkıda bulunacaktır.

Tıp Kazanmak İstiyorsanız Lys Odaklı Çalışmalısınız

Bu demek değildir ki, Ygs’den sonra aklı başına gelmiş bir öğrenci tıp kazanamaz. Kazanabilir ancak şüphesiz işi daha zordur. Ygs yoruma dayalı ve sizi ters köşeye yatırabilecekken Lys ne verirseniz onu alacağınız ve eğer gerçekten hakkıyla çalıştıysanız emeğinizin karşılığını alacağınız bir sınavdır. Yüzde altmış kadar sizi etkileyen bu sınava odaklanırsanız, diğerlerinden daha iyi olursanız tıp fakültesine ve hayallerinize o kadar yaklaşmış olursunuz. Bunun için yazın başından Lys’yi sağlam tutun. Ygs gözünüzü çok korkutabilir ancak Lys’yi seçerseniz son gülen siz olursunuz.

Ders Çalışırken Hangi Derse Ne Kadar Ağırlık Verilmelidir?

Tıp isteyen bir öğrenci için kötü bir haber: Her dersten sorumlu olmak. Bir ders hariç geometri… Üç geometri sorusunun bir fizik sorusuna karşılık geldiğini düşünürsek en az geometri etkiler. Ancak sanılan aksine fizik de puanınızda fazlasıyla etkilidir. En dikkat etmeniz gereken dersler biyoloji, kimya ve matematik olsa da fiziği bir kenara atmak pişmanlıktır. Hatta üç sorusu bir fizik sorusu eden geometri bile bir kenara atılamaz. Neden? Çünkü sizin ilk 15.000 e girmeniz gerekmektedir. Bu bir sıralama sınavıdır. Haliyle rakipleriniz geometri yapacaktır. Yani ne kadar puan getirdiğine bakmaksızın her derse çalışmak zorundasınız. Öncelik belirleyebilirsiniz. Ayıracağınız zamanı belirleyebilirsiniz ancak hiçbirini es geçemezsiniz.

Etrafınızdaki İnsanlarla Kendinizi Kıyaslayamazsınız

Hedef netler belirleyip onların üzerine yoğunlaşmalısınız. Herkesin hedefi farklıdır ve bir başkalarına bakıp durmak, kendinizi kıyaslama içinde tutmak sizi geriletir. En iyisi olmalıyım fikri bazen sizi dinç tutsa da kimi zaman zarar verebilir. Bu yüzden sadece kendinize odaklanıp herkesi unutmalısınız. Ne olursa olsun, ne kadar uçuk kaçık hayalleriniz olursa olsun, kimse size inansa da inanmasa da sizin bildiğiniz ve sadece onlara ulaşmak için çabaladığınız netleriniz olsun. Kendinizi bilirseniz, kendinizle yarışırsanız boşa kürek çekmekten kurtulursunuz.

Zamanla dirayetinizin kırılmasına izin vermeyin. Kendinizi kimseyle kıyaslamamanız gerektiği ne kadar doğru olsa da kendinize inancının azaldığı zamanlarda derin bir nefes etrafınıza bakın. İstediğiniz fakülteyi herkesten çok hak ettiğinizi söyleyin kendinize. Bunun için de herkesten çok çalışıyor olmanız gerekir. Evet, kolay değil. Ancak sonucu mükemmel.

Eksiklerinizi Çok İyi Bilin, Üzerine Gidin

Başarı bildiklerinizden değil bilmediklerinizden elde edilir. Tabi onları kullanmayı bilirseniz. Nasıl? Etrafınızda dönmek nasıl sizi sürekli aynı noktaya getiriyorsa bildiğiniz şeyleri çözüp durmak da aynı etkiyi gösterir. Bir adım ileri gidemezsiniz. Ama cesur olup bilmediklerinizin üzerine giderseniz, bir kez, iki kez, üç kez ne kadar olursa olsun işte o zaman başarı gelecektir. Bu sizi diğer öğrencilerden farklı kılar, çünkü gerçekten güç ve cesaret gerektirir. Farklı olun ve kendinizi kandırmayın. Unutmayın her başarılı insanın diğer insanlardan farkı vardır.

Motivasyon Noktası Bulun ve Onu Kaybetmeyin

Tıp isteyen bir öğrencinin ne kadar çok çalışması gerektiğini herkes biliyor. Çok çalışmak için neler yapılabileceği, çok çalışmanın düzenle mümkün olacağı yukarıda anlatıldı. Bir sene çalışmak günümüz standartlarında bir öğrenci için hiç kolay değildir. Bir hedefi olan öğrenci yılmak nedir bilmeyen bir öğrenci olduğundan bir sene çalışmak ancak ona zor gelmez. Çünkü o bu zorlu yolu başarılarına gidecek bir anahtar olarak görür. Zamanı geldiğinde ödülünü alacaktır. Sımsıkı tutunduğu bir hayali vardır ve bunu kimse ondan alamaz. Bu yüzden diğerlerinden güçlüdür ve onlardan iyidir. Bir motivasyon noktanız olsun. Birinin sözlerini tersine çevirmek isteyebilirsiniz. Gitmek istediğiniz üniversitede beyaz önlük giyme töreninizi hayal edebilirsiniz. Ne olmak istediğinizi ve kim olmak istediğinizi gerçek bulduğunuzda motivasyonunuz eksilmeyecektir.


OKUYUCU YORUMLARI

2017 YGS - 12 Mart 2017
12 Haziran 2016 Cumartesi

KATEGORİLER
Devamını oku:
Ygs Matematik Nasıl Çalışılır?

9. Sınıf Geometri Konu Anlatımlı Kitap ve Soru Bankası Önerileri

Kapat